Informacje, Video

OŚWIĘCIM. Wielki sukces Janusza Chwieruta. Powstanie Most Duchów za 23 mln zł

Po wielu latach starań, w końcu się udało. Na Kamieńcu powstanie „Most Duchów”, kładka dla pieszych za 23 mln zł.
Jak informuje oświęcimski magistrat, zarząd Województwa Małopolskiego podzielił pieniądze unijne w ramach Poddziałania 6.3.1. Rozwój lokalnych zasobów subregionów – SPR.Wśród wielu przedsięwzięć znalazła się również Oświęcimska Przestrzeń Spotkań ( OPS ). Na przygotowanie projektów OPS obejmujących budowę unikatowego mostu dla pieszych autorstwa Jarosława Kozakiewicza, utworzenie Parku Pojednania Narodów w rejonie ul. Kamieniec, zagospodarowanie bulwarów nad Sołą i terenu w rejonie Starego Miasta oraz rewitalizację parku Pokoju miasto w 2014 roku pozyskało blisko 1 mln zł z pieniędzy unijnych. Gotowe projekty budowlane pozwoliły na rozpoczęcie starań o pozyskanie pieniędzy na ich realizację. Do końca tego roku zakończy się urządzenie na Kamieńcu Parku Pojednania Narodów, który jako pierwszy projekt OPS otrzymał dofinansowanie w wysokości 2,25 mln zł.

Teraz Oświęcim otrzymał 6 mln zł na budowę mostu pieszego autorstwa Jarosława Kozakiewicza wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury. Kładka o bardzo ciekawej i unikatowej konstrukcji połączy Kamieniec z drugim brzegiem Soły nieopodal Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau i będzie obsługiwać ruch pieszy turystów odwiedzających Miejsce Pamięci, mieszkańców, a także rowerzystów przemierzających Wiślaną Trasę Rowerową. Obiekt będzie symbolicznym przejściem z przeszłości do przyszłości. Budowa kładki pieszej według projektu będzie kosztować 23 mln zł. Dlatego miasto przygotowuje się do złożenia wniosku o pozyskanie kolejnych pieniędzy w ramach funduszy norweskich.

Jeszcze w tym miesiącu znana będzie decyzja Zarządu Województwa Małopolskiego odnośnie parku Pokoju. Miasto ma szansę uzyskać dofinansowanie na zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami Dąbrowskiego, Słowackiego i Tysiąclecia w  wysokości 6,5 mln zł. Całość ma kosztować 8, 7 mln zł.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

62 komentarze

 1. Dobrze że jeszcze są ludzie którzy nie myślą TYM NA CZYM SIEDZĄ i mają jakąś wizje
  pozytywnej przyszłości Oświęcimia opartej na niepozytywnej przeszłości.
  Gratuluję Prezydentowi nie uleganiu naciskom środowisk małych i miernych i konsekwentnemu
  dążeniu do dobra miasta i jego mieszkańców.

 2. Ludzie co Wy macie z tym 3 mostem? Przecież będzie wybudowany razem z S1 a więc jaki sens jest w tym żeby miasto budowało go,pół roku wcześniej za swoją kasę? Trzeba zwyczajnie poczekać. I kładka czy jak kto woli most duchów: na debacie bylo jasno powiedziane że będzie budowana jak uda się uzyskać na nią pełne finansowanie z funduszy zewnętrznych. Panowie redaktorzy z tego portalu jak widzę odlecieli w polityczny PiSowski kosmos odrobinę i naprawdę tylko do takich rzeczy potrafią się uczepić Chwieruta? No to coś czuję że nawet drugiej tury nie będzie a zaraz po wyborach portal,niniejszy jako polityczny zginie w mroku internetu jak na to zasługuje 🙂

 3. Do BGH – głupiego POpaprańca:
  Nie odwracaj kota do góry ogonem!
  To nie chłopak został potrącony przez kolumnę prezydencką ale sam w nią wjechał ! To nie policja wjechała w chłopaka tylko chłopak w policję będącą częścią kolumny samochodów uprzywilejowanych jadących na sygnale!!!
  Prezydent dał dziecku misia, chociaż nie musiał – źle, nie dałby dziecku misia – byłoby jeszcze gorzej – ot taka polityka informacyjna zawziętej opozycji która do dziś nie pogodziła się z przegraną w wyborach.
  Morawiecki z czasów nagranych taśm nie należał do PiS-u ale był człowiekiem robiącym interesy z PO i nagrane rozmowy odzwierciedlają układy panujące w światku (kryminalno-)polityczno-biznesowym III RP za rządów PO.
  Szumowino antypolska uprawiasz najgorszą manipulację faktami odwracając prawdziwy przebieg zdarzeń!!! Takim bucom należałby się pozew w trybie wyborczym.

 4. Ty mnie chyba nie zrozumiałeś. Ja nie napisałem że ludzie zatrzymają się dla samej kładki. Ja napisałem że każda k o l e j n a atrakcja zwiększa prawdopodobieństwo zatrzymania się. Jest to dla mnie prawda banalnie oczywista. Oświęcim mimo swojej długiej historii ma skromną ilość atrakcji turystycznych ale ma oczywisty interes w tym aby z 2 mln turystów odwiedzających miasto czerpać dochód. Co miasto może zrobić ? Musi tworzyć atrakcje, stąd nowe muzeum na rynku, podziemia rynku, w przyszłości tunele pod zamkiem i tunel do podziemi rynku oraz awangardowe dzieło sztuki z humanitarnym przesłaniem które ty nazywasz „skręconą kładką”. Czy miasto powinno wspierać turystykę która lekko licząc daje kilkaset miejsc pracy w tym mieście? Jest to jego psi obowiązek. Jeżeli ten most i otoczenie będzie wykonany bez tandety i wsparty odpowiednią akcją marketingową sukces tego projektu jest według mnie gwarantowany i stanie się on wizytówką miasta.

  Podane przez Ciebie przejawy gigantomanii delikatnie mówiąc nie przekonały mnie.
  1. Ty chciałeś żeby podziemia rynku z ruinami dawnego ratusza były zasypane? Przy mizerii zabytków w tym mieście to byłaby zbrodnia. Ekspozycja wymaga pewnych zmian i tunel który ma tam powstać problem rozwiąże.
  2. Basen odwiedza codziennie ponad tysiąc osób. Oni nogami głosują za tym że jest on dla nich funkcjonalny. Miasto wydało na basen ponad 25 mln, resztę dało państwo. Basen w małym Libiążu ma kosztować 30 mln.
  3. Park na Zasolu – z tego co słyszałem ludzie są zadowoleni a ocena jego funkcjonalności jest całkowicie subiektywną
  4. Radio – nie znam tematu ale jest marginalny
  5. Park & Ride – nie jesteś chyba na bieżąco w temacie bo do 2021 roku ma być przeprowadzona modernizacja linii do Czechowic i Trzebinii co w sposób oczywisty przyspieszy połączenia
  6. Szalety – marginalny, nie znam bliżej tematu poza ogólną informacją że wydano dużo, możliwe że gdyby zgłębić temat to okazałoby się że zakres prac był większy niż budowa toalet, stąd koszty

  Jeżeli będzie szła za tym odpowiednia akaca marketingowa Ja dla samego obozu bym się nie zatrzymał, dla samej kładki również ale dla obozu, kładki i jeszcze czegoś tam, dlaczego nie? Jak ja tak p

 5. @Anonim:

  Naiwnością jest liczenie na napływ turystów pragnących ujrzeć skręconą kładkę dla pieszych.

  Przejawy gigantomanii J. Chwieruta:
  1. Remont Rynku Głównego plus podziemne nie-wiadomo-co (stosunek kosztu do jakości i funkcjonalności)
  2. Remont pływalni (stosunek kosztu do funkcjonalności)
  3. Park w tzw. Trójkącie Bermudzkim na Zasolu (stosunek kosztu do funkcjonalności parku)
  4. Radio Oświęcim (Bezużyteczna i kosztowna zabawka dla znajomych królika oraz kilku praktykantów z PWSZ).
  5.Budowa parkingu Park&Ride bez gwarancji zwiększenia połączeń kolejowych i skrócenia czasu przejazdu pociągów.
  6. Szalet na Klasztornej, dwukrotnie droższy niż podobnie funkcjonalny kontener WC.
  I wiele innych, większych lub mniejszych, choć przepłaconych inwestycji.

 6. P&R przy dworcu – przynajmniej praktycznie w całości za unijne pieniądze, których i tak nie można było wydać z innej szufladki. Inwestycja na pewno kontrowersyjna, ale jakaś szansa że będzie miała sens jest, pod warunkiem że tory kolejowe zostaną wyremontowane do tego stopnia, żeby można było dojechać do Krakowa w godzinę i do Katowic w 40 minut i że ulice w miastach do których dojeżdżają oświęcimianie będą się coraz bardziej korkować tak, że bardziej będzie się opłacało jechać pociągiem wprost na Główny.

 7. @anonim,to nie było do ciebie a do Nazarowskiego,z kolejności postów wynikało to jasno,przynajmniej z kolejności na moim monitorze,chyba że ktoś tym wszystkim manipuluje i każdy widzi co innego.To by dopiero było.Mnie tu już raczej nic nie zdziwi…

 8. @StefanB
  Napisałeś o moim projekcie jakiegoś basenu przy jakimś wysypisku. Sorry, ale Ty mnie bierzesz za kogoś innego. Ja mam własną firmę w mieście znacznie większym od Oświęcimia i z całą pewności żadnego projektu dla tego miasta nie wykonywałem. Lubię to miasto i z chęcią do niego wracam.
  @Marek Nazarowski
  Pieniądze zarobione na turystyce są niefunkcjonalne? Wybacz ale ja nie znam większej funkcjonalności. Piszesz o jakiejś toalecie. Słyszałem że poszło na nią dużo kasy ale nie słyszałem żeby jej przepustowość była tak mała że aż tworzą się tam kolejki. Oświeć mnie w którym miejscu w tym mieście są przejawy gigantomanii bo może jestem mało spostrzegawczy ale jakoś jej nie dostrzegłem?

 9. Na czymś takim o czym piszesz pewnie się skończy, za 6 – 8 milionów. Zwykłej kładce, powiedzmy z barierkami z płyt z jakiegoś tworzywa, na których będzie można wypisywać hasła antywojenne, stop rasizmowi i takie tam.

 10. To w takim razie jaka jest alternatywa?
  – Leśne dziadki z sld, które nie rozumieją, że ich czas minął.
  – Nowa lewica zajmująca się obroną praw homoseksualistów i feminizmem? Chyba żart. Tak czy inaczej jeśli wybory wygra pis to o czymś takim w ogóle nie będzie mowy. Poza tym trudno mi sobie wyobrazić, jak pod tęczową flagą można w Polsce zmobilizować więcej niż 5% wyborców.
  – Pis – to prosta droga do dyktatury.
  – Więc zostaje po wraz z nowoczesną, pomimo ich błędów.
  W ramach S-1 planowany jest też most na Sole trochę dalej za Kamieńcem do roku 2013. Proszę mi więc z łaski swojej wytłumaczyć po jaką cholerę Chwierut miałby zacząć budować teraz prawie w tym samym miejscu trzeci most i za jakie (wielkie) pieniądze?

 11. Taka kładka powinna kosztować maksimum 5 mln zł gazetakrakowska.pl/130metrowa-kladka-rowerowa-nad-popradem-polaczy-stary-sacz-i-nowy-sacz/ar/13064634

 12. Przypomnij sobie swój projekt odkrytego kąpieliska vis a vis miejskiego wysypiska śmieci.To dopiero była awangarda.Dla niektórych. A tak na prawdę to tylko po to by jakoś zaistnieć…

 13. @Olo:

  Najpierw funkcjonalność, potem awangarda. Na nowej przeprawie mostowej zarówno dla pieszych jak i samochodów) skorzystali by wszyscy, nie tylko turyści. Dwa skromne szalety miejskie mogłyby obsłużyć dwukrotnie więcej turystów i mieszkańców niż to jedno kosmiczne cacko na Klasztornej. Takich przykładów zbędnej gigantomanii za publiczne pieniądze jest niestety więcej. Mam dość tej awangardy obecnych włodarzy Oświęcimia!

 14. Jak czytam te niektóre komentarze to ręce opadają. Wy ludzie sami chcecie sobie zrobić krzywdę! Jak powstanie ten most to zyska każdy mieszkaniec bo wraz z parkiem zyska nowy teren rekreacyjny. Ale nie to jest najważniejsze.Mam wrażenie że do niektórych ciągle nie dotarło że to miasto (czy się to komuś podoba czy nie) zaczyna żyć m.in. z turystyki . Obejrzyjcie się wokół. W tym mieście jest już kilkanaście hoteli, hosteli, pensjonatów itp. Kto tam pracuje duchy czy ludzie ? Gdzie ci turyści wydają pieniądze w Oświęcimiu czy ducholandzie? Każda kolejna atrakcja powoduje że turysta tu się może zatrzymać na dłużej, część nawet na nocleg. Żeby to była wypasiona atrakcja to musi a to pójść dużo kasy. Na zwykłą kładkę nikt nie zwróci uwagę. Tanie tablice ku czci żołnierzy wyklętych i ofiar katastrofy smoleńskiej (z całym szacunkiem) wszyscy będą mieć w d…e To musi być coś awangardowego żeby dało efekt. Awangarda niestety kosztuje.

 15. Niektórzy komentujący twierdzą, że środki mogą być wykorzystane tylko na ten most bo inaczej przepadną. Nie ma spójności pomiędzy tekstem pisanym, a wypowiedzią prezydenta, który twierdzi że miasto dopiero aplikuje i czyni starania o montaż finansowy. Ok. 2 czy 3 lat temu za kadencji poprzedniego marszałka województwa na tym portalu była informacja, że miasto dostanie 100 mln na most i park na Kamieńcu. Później czytaliśmy, że most ma kosztować znacznie więcej niż podawana dziś kwota. Kampania trwa.

 16. W roku 711 w bitwie nad rzeką Guadalete starły się dwie armie: inwazyjna pod dowództwem Tarika ibn Zaijda oraz wielka, prawie trzykrotnie liczniejsza i dobrze uzbrojona armia Wizygotów króla Roderyka I. Widząc potęgę przeciwnika Tarik zaczął już myśleć o odwrocie, aż w pewnej chwili zdumiony zauważył, że w obozie Wizygotów nagle zaczęła się walka jednych przeciwko drugim, a może i trzecim. Do dziś nie ustalono o co właściwie poszło. Tłukli się więc Wizygoci ze sobą zażarcie, aż w końcu kiedy po południu gdy zaatakowali Arabowie armia królestwa Wizygotów poszła w rozsypkę i cała Hiszpania wpadła w ręce Tarika. .

 17. Ale co się przejmujesz jakimś tam rokiem 2030? Do tego czasu Kaczyński już dawno wyprowadzi Polskę z UE, więc nie będziemy musieli się przejmować jakimiś recyclingami, emisją dwutlenku węgla, biciem żon i innymi brukselskimi głupotami.

 18. Nie głosujcie na szumowiny popaprancòw,400 mld wydrenowali z kieszeni Polakòw,złodziejska prywatyzacja I chęć wpuszczenia tysięcy ciapatych!Jeszcze ten z tym pseudo mostem.Oni Polske traktują jak dojną krowę,a są zwykłymi świniami I patologią społeczną!

 19. W 2024r. wszystkie bioodpady muszą zostać zagospodarowane. Od 2025r. min. 55% odpadów komunalnych powinno podlegać recyklingowi, 60% materiałów opakowanych. Od 2030r. tworzywa sztuczne, drewno, mat. żelazne, szkło, papier, tektura nie będą przyjmowane na składowiska. To jest obowiązujący Polskę stan prawny. Pakiet odpadowy wskazuje jasno, że miasto już nie powinno mieć dylematu: składowisko, spalarnia czy zbiórka selektywna i recykling. Puchatek zapłakał nad brakiem myślenia perspektywicznego u swojego adwersarza.

 20. Napiszcie co ujawniki Policjanci z kolumny Dudy co wjechali w tego chłopaka.
  Duda powiedział Policjantowi „Ty głupi ch…” i dalej, że znowu będzie afera.

  To jest PiS.

  Morawiecki na taśmach klnie, rozdaje stówkę tu (sto milionów) i temu, to tamtemu, i dzwoni do Obatela Czarneckiego, że jego synowi załatwił paracę za setki tysięcy w Banku, ale jego syn nie chce w tym banku, chce w innym.

  Głosujcie na te szumowiny PiS-owskie, to wasm zrobią z Oświęcimia Jesień Średniowiecza.

 21. @Mimo_wszystko_zdziwiony:
  Nie trzeba być zwolennikiem PiS żeby krytycznie oceniać pomysły i działania Janusza Chwieruta.

 22. Most na Kamieńcu nie był przed wojną, ale w czasie wojny, zbudowali go Niemcy. Most był drewniany i po paru latach zaatakowany wiosną przez krę, zawalił się.

 23. To dokument w którym wyrażono intencję dalszego zwiększenia ilości odpadów głównie plastikowych, które w kolejnych dziesięcioleciach mają być poddawane recyclingowi. Nadal jednak zostaje masa śmieci, których po prostu nie da się przetworzyć. Trzeba je więc będzie składować. Nic nowego, Puchatku kochany.

 24. Puchatek zaprasza do lektury dyrektywy unijnej ,,gospodarka o obiegu zamkniętym”, w ramach której 22 maja 2018r. podpisany i przyjęty został przez wszystkie państwa członkowskie UE ,,pakiet odpadowy”. Wtedy Puchatek podyskutuje.

 25. do Realista:
  przed wojną ulicą Kamieniec to jeździły furmanki… teraz potrzebna jest obwodnica miasta z mostem na Sole. Nie wyobrażam sobie puścić Tiry przez Kamieniec. Trzeba by było wyburzyc wszystkie domy i poszerzyc droge, bez sensu.

 26. Przypuszczam, że sytuacja w przyszłym roku jeszcze się pogorszy. W związku z rozbudową DK 44 pomiędzy Bieruniem a Tychami więcej kierowców zwabionych mirażem „dwupasmówki koło Fiata” będzie wybierać przejazd tą drogą, i tak napotykając wąskie gardło w Oświęcimiu. S-1 ma być ukończona, bardzo optymistycznie, w 2023 roku, a biorąc poprawkę na opóźnienia w wydaniu decyzji środowiskowej (ciągle rozpatrywane są odwołania), jeszcze jakiś rok – dwa lata później. I oczywiście pod warunkiem, że w międzyczasie pis nie wyprowadzi Polski z Unii Europejskiej.
  Nie wiem co do tego czasu można zrobić. Pewnie niewiele. Może trochę poszerzyć Powstańców, Konarskiego i Dąbrowskiego tak, aby dało się wygospodarować trzeci pas ruchu dla autobusów i busów (buspas). Wtedy podróż autobusem na drugi koniec miasta będzie dość znacznie szybsza niż tkwienie 30-40 minut w korku wraz z innymi osobówkami. Gdy różnica zrobi się spora, część ludzi może zdecyduje się pozostawić samochody pod domem i dojeżdżać do pracy komunikacją miejską. Trzeba zrobić jakąś symulację badania ankietowe mieszkańców, kierowców i doprecyzować problem. Można też spróbować drobnych usprawnień, na przykład samochody jadące od galerii „Niwa” do ronda „na Niwie” mają taki rozjazd: w lewo na rondo lub w prawo w kierunku do Konara – na prawoskręt. Jest on jednak za krótki i w efekcie auta kotłują się tam w sytuacji, gdy część z nich mogłaby od razu wjechać na prawoskręt i ominąć rondo. Także przydałby się prawoskręt dla kierowców jadących obwodnicą (Zatorską) do ronda na Chemików – Olszewskiego, którzy chcą skręcić na Zator. Tam też ostatnio ok. 15:00 tworzą się coraz większe korki.

 27. Ciekawe, Marek Nazarowski – „reaktywacja 2018”. Tym razem w PiS? Cóż Polska widziała już nie takie ekstrawaganckie politycznie wolty.

 28. Sam trzeci most na Sole nic nie pomoże w sytuacji gdy głównym problemem nie jest wcale przeprawienie takim mostem tysięcy samochodów przez Sołę, ale niedostosowanie siatki dróg w Oświęcimiu do stale, corocznie rosnącej liczby aut, w mieście, jak i przejeżdżających tranzytem. Tej siatki nie da się już bardziej rozbudować, chyba że w formie tuneli pod klasztorem Salezjanów lub jakiś napowietrznych estakad.
  Jeśli zbudować kolejny most gdzieś na wysokości Rajska – Starych Stawów, rozumiem że o czymś takim mówimy, to te tysiące samochodów musiałoby do niego jakoś z Oświęcimia dojechać, korkując oczywiście końcowe odcinki Legionów i Jagiełły. Teoretycznie jeśli i ten most się zakorkuje, to budowanie kolejnych mostów w Grojcu i w Osieku nic nam już nie da.
  Zauważcie, że teraz wielkie korki tworzą się nie tylko w pobliżu mostów, ale na Legionów – Konarskiego i aż do dworca plus wszystkie ulice dojazdowe.
  Jedynym rozwiązaniem jest S-1, która wyprowadzi część ruchu tranzytowego z miasta oraz skojarzona z nią jeszcze bardziej zewnętrzna obwodnica na południe od Zatorskiej, dalej w polach za Osiedlem Stare Stawy. Oczywiście to zadanie nie samorządu, który nie ma takiej góry pieniędzy, lecz ministra w Warszawie.
  To powinno wystarczyć do czasu kiedy rosnące ceny benzyny (zasoby ropy zaczną się w końcu wyczerpywać) spowodują spadek natężenia ruchu. A wtedy miliony fanatycznych polskich samochodziarzy popełnią chyba samobójstwo z rozpaczy. Jak to: my, hrabiowie, w tramwaju z pospolitym ludem? To straszne.

 29. Mam nadzieję, że panu Januszowi Chwierutowi ten gigantyczny „sukces” wyjdzie bokiem w nadchodzących wyborach!

 30. Nowe wysypisko śmieci kiedyś będzie potrzebne, podobnie jak nowy cmentarz, za ileś tam lat. Chyba że wydasz zakaz śmiecenia i umierania. Myśl Puchatku.

 31. ,,Most Duchów” jest nazwą przyszłościową w perspektywie budowy spalarni i nowego wysypiska śmieci. Czarna rozpacz……

 32. Na Zasolu – Błoniach:
  1. od ulicy Szewczyka jednokierunkowy łącznik z ulicą Strzelecką (obok dawnej strzelnicy) i wyjazd na Nideckiego. W ten sposób będzie można objechać wieczny korek przy Konarze, zawsze to trochę samochodów na tym rondzie mniej.
  2. jest rondo obok galerii Niwa z uliczką do parkingu: więc dalej od niej poprzez Młyńską do gotowego skrzyżowania na Orląt Lwowskich
  3. I to już niestety grubsza sprawa: od DK 44 czyli Śląskiej w Babicach, może skąd jest wyjazd z Babic, potem z grubsza wzdłuż torów kolejowych, chyba w ogóle nieużywanych, koło OMAG-u aż do wiaduktu nad torami na Brzezinkę do Kolbego. W ten sposób odciąży się Powstańców Śląskich i Wyzwolenia (dziś na przykład był tam masakryczny korek).

 33. Jeżeli kandydatom brakuje pomysłów na wydawanie naszych budżetowych/unijnych pieniędzy, to:
  1. łącznik pomiędzy ul. Batorego a Sobieskiego w postaci króciutkiego tunelu (względnie wykopu od góry zadaszonego za pomocą płyt betonowych albo oszczędnościowo półkolistych łuków ze zbrojonego polimeru (z czegoś takiego buduje się ekrany dźwiękochłonne przy drogach i autostradach). Obok są co prawda bloki na Kopernika, ale skoro ulica będzie schowana i hałas niesłyszalny, nikomu nie powinno to przeszkadzać.
  2. zjazd na „łąki” z ronda na Pilata – Nojego (obok sklep Netto) i tam dalej połączenie z planowaną przez Chwieruta drogą od Kauflandu na przestrzał do Batorego. Wtedy konieczny byłby mostek nad Zaborską
  3, albo taniej: też zjazd z ronda obok Zaborska – Pilata i dalej na południe w tym samym kierunku
  4. poszerzenie i zbudowanie brakującego odcinka Fika: od Górnickiego, przed prokuraturą aż do Żwirki i Wigury. Raptem 300-400 metrów.
  5. Łącznik pomiędzy osiedlem domków (jest ich tam z 500 w rejonie Górnickiego – Chopina) czyli od ul. Kownackiej do Wysokie Brzegi koło szpitala, a potem za hospicjum do Szpitalnej. Zakładam że w każdym z tych domów jest jeden samochód, więc zawsze to jakieś odciążenie dla Dąbrowskiego.
  Wszystko to są nieduże inwestycje i niezbyt kosztowne.

 34. Misia na miarę naszych możliwości i czasów to dostał od Dudy chłopak potrącony przez Prezydentcką kolumnę koło Starostwa.

 35. Chwierut przecież wyraźnie to mówi 29 sek. – „warunkiem realizacji tego projektu jest pozyskanie środków zewnętrznych, unijnych albo norweskich”. Czyli: nie uda się pozyskać środków – to nie będzie mostu.

 36. Nie rozumiem jednej rzeczy, kiedy rozmawiam z wieloma osobami każdy wypowiada się negatywnie na temat tego mostu duchów, a jedna osoba Janusz Chwierut twierdzi że jest on niezbędny dla miasta. Pomijam już kolejne ogromne zadłużenie miasta.

 37. Tych pieniędzy nie da się przekierować gdzie indziej… więc albo kładka albo nic i pieniądze wracają do Unii Europejskiej. A jak choć 1 na 10 przejdzie nią z obozu do miasta to warto!

 38. Po pierwsze wcale nie wiadomo, czy ta kładka kosztować będzie 23 miliony. To stare oszacowanie, a od tej pory koszty prac budowlanych, materiałów, itp wzrosły o jakieś 25%. Tak czy inaczej trzeba więc zrobić nowe.
  Mieszkańcy nie rozumieją dlaczego miasto ma wydać pi razy drzwi 20 milionów na pomnik (tak to należy rozumieć). Ja się im wcale nie dziwię. Proszę więc panie prezydencie o wyraźną deklarację: co zamierza pan zrobić, jeśli nie uda się znaleźć brakujących 20 milionów ze środków zewnętrznych. Są dwa wyjścia. Albo prosty projekt kładki na konstrukcji stalowej, obłożonej płytami betonowymi, w przybliżeniu tak jak ta kładka przy zamku; może uda się coś zrobić, żeby miała nie tylko walor użytkowy, ale i artystyczny. Albo w ogóle rezygnacja i oddanie tych 6 milionów. Oddanie to nie tragedia, zawsze to będzie lepsze, niż wielka dziura w budżecie.
  Mieć taką piękną budowlę to fajna rzecz. W pewnym stopniu podobną awangardową kładkę chce wybudować Kraków na Dębnikach. Oświęcim miałby podobny wspaniały, monumentalny obiekt – symbol. Ale dwadzieścia baniek za symbol? Nie jesteśmy Krakowem.
  Panie prezydencie, mam nadzieję, że wie pan, co pan robi. Powiedzmy, że do sprawy wrócimy po wyborach.

 39. Ten most (kładka), nie posiada jeszcze nazwy, właściwe nazewnictwo to
  'most autorstwa Jarosława Kozakiewicza’, jednak, chyba tylko ze względu na przewidywane koszty realizacji takiego projektu jest określany inaczej. Wydaje mi się również, że środków pozyskanych na ten konkretny projekt nie można wykorzystać wedle uznania, oraz z punktu widzenia mieszkańców, innych ważnych potrzeb. Każdy ma prawo do własnej opinii, jednak kryjąca się za nim idea oraz sam projekt wydaje się warty uwagi, zwłaszcza jeśli mógłby on przyczynić się do przekierowania choć części odwiedzających Miejsce Pamięci na bulwary oraz w okolice starego miasta.
  Pozdrawiam

 40. Most jak most, pewnie w lecie i na wiosne więcej turystów będzie nad Sołą i rozwinie się Kamieniec też, i przystanek z wiatą pewnie też będzie, tylko co za inteligentny inaczej wymyślił nazwę na ten most?

  Most Duchów?! Znaczy, że duchy się tam tylko zapuszczają? Czy dla duchów z Auschwitz?
  Nazwa odstrasza bez dwóch zdań. Jak logo Oświęcimia, które wygląda jak dym wydobywający się z komina krematorium.

 41. Janusz Marszałek nie wybudował Kopca Pamięci, ale drugi Janusz wybudował Park Pojednania Narodów i Most Duchów. Przecież to jest jakaś zakaźna choroba tropikalna?

 42. 15 baniek gdyby przeznaczyć na dofinansowanie wymiany pieców powiedzmy po 5 tys dopłaty na instalację to mamy 3 tys domków. Chyba cały powiat. Widać, jaki jest priorytet walki za smogiem.

 43. Panie Prezydenckie!
  Dzieci z okolicy ulicy Kamieniec już chyba 2 lata czekają na obiecaną wiatę przystankową. Wnioskowała o to w imieniu mieszkańców radna Godawa.
  Nie chcemy mostu za 23 mln, domagamy sie tylko zwykłej wiaty przystankowej.
  Teraz mamy piękną złotą jesień, ale zapraszam Pana w listopadzie, albo przez całą zimę. Jak Pan podjedzie swoją ciepłą limuzyną na Kamieniec to zobaczy Pan zziębnięte dzieci stojące w deszczu, na wietrze, w zacinającym śniegu.

 44. Widać że p Chwierut jest konkretnym człowiekiem i wierzymy że ta obietnica spełni się bez zbędnej kolorystyki i nierealnych pomysłów.

 45. I bardzo dobrze. Świetny projekt . Nasze miasto zasługuje na niespotykane gdzie indziej , nowoczesne rozwiązania! Po wielu latach w końcu przestajemy być , kolejnym, zapyziałym , galicyjskim grajdołem z zarośniętymi brudnymi osiedlami i z socjalnym co drugim budynkiem . Jestem dumny z tego , że jestem Oświęcimianinem !

 46. A tymczasem ludzie wiceprezydenta zakleją obwieszczenia urzędowe, wyborcze, jego wizerunkiem.

 47. Jestem w stanie strawić most duchów, jeśli dofinansowanie zewnętrze (unijne czy jakiekolwiek inne) stanowić będzie 90% kosztów. Jak na razie do tego daleko.
  Projekt jest moim zdaniem jest świetny – rodzaj pięknej rzeźby. Ale jeżeli nie znajdą się dodatkowe fundusze, to należy zastanowić się nad czymś zdecydowanie tańszym, czytaj prostszym.

Send this to a friend