Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza od stycznia 2020 roku na wydarzenia artystyczne – koncerty, spektakle i programy kabaretowe. Prezentujemy wybrane imprezy zaplanowane od stycznia do maja.
Informacje o kolejnych przedsięwzięciach będą pojawiały się sukcesywnie na naszej stronie.
Rezerwacja i sprzedaż biletów od 4 listopada.
4 stycznia – za sprawą „Koncertu Wiedeńskiego. Noworocznej Gali” – w wykonaniu w wykonaniu New Opera Kiev Orchestra oraz europejskiej klasy solistów kijowskiej sceny operetkowej i operowej – przeniesiemy się do romantycznego i roztańczonego Wiednia – magicznego świata operetki – w którym rozbrzmiewają radosne walce Johanna Straussa, wspaniałe duety miłosne z najpiękniejszych operetek, gdzie niepodzielnie króluje muzyka, taniec i śpiew. Podczas koncertu będzie można usłyszeć największe przeboje operetki i musicalu, między innymi: „Wielka sława to żart”, „Usta milczą dusza śpiewa”, polki „Tritsch-Tratsch”, „Grzmoty i błyskawice” oraz marsz Radeckiego – zachwycający zarówno poddanych Franciszka Józefa, jak i współczesną publiczność. Nie zabraknie również przebojów muzyki filmowej i musicalowej, między innymi arii Tewiego ze „Skrzypka na dachu”, motywów ze „Skyfall” i „Alladyna”, Kazaczoka, utworu „Mamma Mia” grupy ABBA, czy „Krzyku Żurawi” Vitasa.
11 stycznia, w polskiej komedii małżeńskiej – z Teatru Imka w Warszawie pt. „Czworo do poprawki” – w pensjonacie spotkają się dwie pary: Katarzyna Herman i Piotr Machalica – małżeństwo ze stażem, które wyjeżdża aby podjąć ostatnią próbę ratowania ich rozpadającego się związku oraz Agnieszka Sienkiewicz i Marcin Korcz – pełna emocji i namiętności para młodych ludzi, którzy na łonie natury chcą począć dziecko, aby na zawsze scementować swój związek. Jak się okazuje, obie pary mają inne problemy, ale i jednym i drugim trudno się ze sobą porozumieć. Jaki będzie finał tego spotkania, gdy stare skrzyżuje się z młodym?
19 stycznia odbędzie się koncert Teresy Werner – jednej z najpopularniejszych piosenkarek w Polsce, autorki tekstów, posiadającej w swoim dorobku artystycznym płyty o statusie złotym i platynowym, która wylansowała wiele przebojów, między innymi „Miłość jest piękna”, „Dałabym ci dała”, „Kocham swoje morze”, „Spełnić marzenia”, „Miłość to nie zabawa”. Bilet na koncert będzie doskonałym prezentem dla Babci i Dziadka z okazji ich święta.
22 stycznia zabrzmi muzyka klasyczna w wykonaniu orkiestry grającej na instrumentach dawnych „Orchester 1756” założonej w 2006 roku w Salzburgu – mieście Mozarta – przez dyrygenta i klawesynistę Konstantina Hillera, którego koncertmistrzem i solistą jest grecki skrzypek Dimitris Karakantas grający na skrzypcach Paolo Antonio Testore z 1757 roku. W programie koncertu znajdą się utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Josepha Haydna i Antonio Vivaldiego.
28 stycznia poznamy historię muzyki muzyki według Grupy MoCarta za sprawą najnowszego programu tego muzycznego kabaretu pt. „Grupa MoCarta wśród gwiazd”. Panowie otoczeni będą największymi gwiazdami muzyki. J. S. Bach opowie o początkach polifonii i o tym jak wynalazł nordic walking. Patron zespołu – Wolfgang Amadeusz wyjawi tajemnice skąd czerpie pomysły dla Grupy MoCarta, a Antonio Vivaldi przyzna się dlaczego skomponował tylko Cztery pory roku. W koncercie znajdzie się również skrócona historia muzyki według Grupy MoCarta, wizyta w wiedeńskiej rozgłośni radiowej 1785 roku oraz żart, który rozchmurzy Ludwiga van Beethovena. Ale tylko na chwilę…
8 lutego odbędzie się spektakl komediowy z Teatru My w wykonaniu Katarzyny Glinki, Ewy Kasprzyk, Patricii Kazadi, Stefano Terrazzino, Piotra Zelta i Lesława Żurka pt. „Czarno to widzę, czyli wymieszani posortowani”. W Polsce podzielonej bardziej niż kiedykolwiek w historii, w tym naszym zmarginalizowanym królestewku bigoterii, hipokryzji, nienawiści i hejtu, grupa nietuzinkowych osób bardzo chce być Polakami. Niekoniecznie każde z nich urodziło się na tej ziemi, niekoniecznie każde z nich przystaje do słowiańskiego wzorca, niekoniecznie każde z nich pasuje do jedynie słusznej psychoseksualnej matrycy narzucanej przez propagandę. Ale pokochali ten kraj, pragną być z niego dumni i chcą czuć się jego częścią. Oj, „Słowiańskie słowiki” – amatorska grupa pieśni i tańca, którą tworzą – będą miały przed sobą trudne życie…
15 lutego odbędzie się koncert fortepianowy rosyjskiego pianisty Dmitry’ego Shishkina – laureata VI nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku, III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w 2013 roku oraz konkursów w Rosji, Chinach, Niemczech i Bułgarii, który koncertował w Bułgarii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii, Austrii, Chinach, Włoszech i Polsce – i polskiego kwartetu stroikowego Reed Connection Quartet. Reed Connection tworzą soliści Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, którzy udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych. Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok. Trzon zespołu stanowią muzycy Tria d’anches: Michał Mogiła, Jarosław Podsiadlik, Rafał Dołęga. Gościnnie z trio wystąpi José António de Abreu. W programie koncertu znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga Van Beethovena.
23 lutego będzie… magicznie za sprawą prezentacji iluzjonistów z grupy „Champions of Illusion” w ramach ich tournée pn. Międzynarodowy Festiwal Iluzjonistów „Champions of Illusion”. Impreza jest adresowana do całej rodziny i bez względu na wiek każdy znajdzie coś dla siebie. Na scenie oprócz artystów zawsze czynnie uczestniczy publiczność. Artyści prezentują przeróżne formy iluzji – od popularnych zwłaszcza wśród dzieci sztuczek karcianych, przez pokazy z gołębiami i sztuczki mentalne, po iluzje z dużymi rekwizytami. Każdy iluzjonista jest inny i czym innym zachwyca publiczność.
14 marca z najnowszym programem pt. „Tu i teraz!” pojawi się Kabaret Smile. W nowej odsłonie, tradycyjnie z wyjątkową dawką humoru. Nowe skecze i… interakcja z publicznością. Każdy ich występ jest szczególny, wyjątkowy i niepowtarzalny. To trzeba zobaczyć, to trzeba przeżyć.
15 marca w spektaklu komediowym, w wykonaniu Jowity Budnik, Katarzyny Herman, Karoliny Sawki, Artura Barcisia, Rafała Królikowskiego i Zdzisława Wardejna, pt. „Nerwica natręctw”… w poczekalni u genialnego psychiatry spotka się kilkoro pacjentów. Są to osoby cierpiące na takie fobie jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Touretta), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palialia), niemożność stanięcia na linii, czy tytułowa nerwica natręctw. A gdy z powodu niekończącej się absencji lekarza pacjenci zaczynają się leczyć sami, zapowiada się prawdziwa jazda… Będzie zabawnie!
21 marca na scenie pojawi się legenda polskiej muzyki – z koncertem pt. „30 lat jak jeden koncert…” – zespół „Raz, Dwa, Trzy” – należący już do klasyki – którego prostota i szczerość trafia do każdego. Są uniwersalni bez względu na wiek – swój i odbiorcy – i potrafią trafić w sedno i uchwycić to coś szczególnego, tu i teraz. Stale imponują wrażliwością, spostrzegawczością i dystansem. Koncertują nieprzerwanie od 1990 roku. To właśnie koncerty stały się znakiem rozpoznawczym zespołu – jego swoistym DNA. Koncertami bez wielkich fet, akademii i transmisji, zespół chce uczcić swoją z widzami przyjaźń i wyrazić wdzięczność za to, że są z zespołem. Te 30 lat minęło jak jeden koncert!
30 marca odbędzie się spektakl komediowy z Teatru Komedia w Warszawie, w wykonaniu Katarzyny Skrzyneckiej, Janusza Chabiora i Piotra Gąsowskiego, pt. „Kolacja pożegnalna”. Kolacja pożegnalna to wystawna kolacja na cześć osoby, którą organizatorzy wieczoru chcą się pozbyć ze swojego otoczenia. Rozmach jaki temu towarzyszy ma być dowodem na to, że zaproszony gość był im bliski. Oczywiście zaproszona osoba nie ma pojęciu w jakim celu została zaproszona! Podczas kolacji gość orientuje się, o co w tym wszystkim chodzi. Słyszał bowiem od ich wspólnego znajomego o takowych spotkaniach. Sytuacja powoli wymyka się spod kontroli…
24 kwietnia odbędzie się „Koncert Wiedeński” – programowo nawiązujący do tradycyjnych gali i noworocznych koncertów odbywających się w Wiedniu. Zabrzmią przeboje króla walca – Johanna Straussa, popisowe arie z najsłynniejszych operetek – „Zemsta nietoperza”, „Księżniczka czardasza”, „Wesoła wdówka”, „Baron cygański” i „Kraina uśmiechu” oraz, między innymi walc „Nad pięknym modrym Dunajem”, aria Barinkaya „Wielka sława to żart”, duet wszech czasów „Usta milczą dusza śpiewa”, polka „Tritsch-Tratsch” i słynny „Marsz Radeckiego”. W koncercie wezmą udział soliści operowi, którym będzie towarzyszył Kameralny Zespół Straussowski.
23 maja pojawi się znany, popularny i lubiany Kabaret Hrabi w premierowym programie… na razie bez tytułu. Kabaret Hrabi to esencja wzięta z kilku największych polskich kabaretów i „młodego pokolenia” – jeden z najlepszych i najbardziej cenionych zespołów kabaretowych. Oprócz tego że bawią, potrafią także skłonić do refleksji i wykrzesać z widza emocje jakich na pewno się nie spodziewa. Kabaret Hrabi to także bardzo starannie przygotowane teksty i popis doskonałej gry aktorskiej. Artyści od lat utrzymują wysoki poziom prezentowanego humoru, który przypada do gustu każdemu, bez względu na wiek, płeć czy poglądy.
Rezerwacja i sprzedaż biletów od 4 listopada.
4.01 godz. 19:00 „Koncert Wiedeński. Noworoczna Gala” – koncert w wykonaniu w wykonaniu New Opera Kiev Orchestra oraz solistów kijowskiej sceny operetkowej i operowej
11.01 godz. 18:00 „Czworo do poprawki” – spektakl komediowy z Teatru Imka w Warszawie w wykonaniu Katarzyny Herman, Piotra Machalicy, Agnieszki Sienkiewicz i Marcina Korcza
19.01 godz. 17:00 Koncert Teresy Werner
22.01 godz. 18:00 Koncert muzyki klasycznej w wykonaniu orkiestry „Orchester 1756”
28.01 godz. 19:00 „Grupa MoCarta wśród gwiazd” – program kabaretowo-muzyczny
8.02 godz. 18:00 „Czarno to widzę, czyli wymieszani posortowani” – spektakl komediowy z Teatru My w wykonaniu Katarzyny Glinki, Ewy Kasprzyk, Patricii Kazadi, Stefano Terrazzino, Piotra Zelta i Lesława Żurka
15.02 godz. 18:00 Koncert fortepianowy Dmitry’ego Shishkina i kwartetu stroikowego Reed Connection Quartet
23.02 godz. 16:00 Międzynarodowy Festiwal Iluzjonistów „Champions of Illusion”
14.03 godz. 17:00 „Tu i teraz!” – program Kabaretu Smile
15.03 godz. 16:00, 18:30 „Nerwica natręctw” – spektakl komediowy z Teatr Gudejko w Warszawie w wykonaniu Jowity Budnik, Katarzyny Herman, Karoliny Sawki, Artura Barcisia, Rafała Królikowskiego i Zdzisława Wardejna
21.03 godz. 19:00 „30 lat jak jeden koncert…” – koncert zespołu „Raz Dwa Trzy”
30.03 godz. 19:00 „Kolacja pożegnalna” – spektakl komediowy z Teatru Komedia w Warszawie w wykonaniu Katarzyny Skrzyneckiej, Janusza Chabiora i Piotra Gąsowskiego
24.04 godz. 18:30 „Koncert Wiedeński” – przeboje Straussa, arie i duety z operetek wiedeńskich w wykonaniu solistów i Kameralnego Zespołu Straussowskiego
23.05 godz. 20:00 Premierowy program Kabaretu Hrabi
Za ewentualne zmiany przepraszamy i prosimy o śledzenie wydarzeń na naszej stronie oraz w Głosie Ziemi Oświęcimskiej.
OCK