Kultura, Video

OŚWIĘCIM. VII Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego powstało z inicjatywy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz oświęcimskiego artysty Pawła Warchoła. Ideą projektu było zorganizowanie w Oświęcimiu forum artystycznej wymiany poglądów na temat najbardziej żywotnych problemów współczesnego świata. Pomysłodawcy projektu założyli, że „głos z Oświęcimia” jest lepiej słyszalny i skuteczniej przebija się w dzisiejszym szumie informacyjnym do świadomości społecznej, a ponadto wiele palących problemów można rozwiązać dzięki obywatelskiej reakcji na zagrożenia.

Projekt realizowany jest nieprzerwanie od 2006 roku, a każda jego edycja spotyka się z zainteresowaniem i żywą reakcją wielu znakomitych twórców, reprezentujących różne zakątki Ziemi. Artystyczne wypowiedzi dotyczą całego wachlarza zagadnień: tolerancji, ekologii, równouprawnienia, wpływu polityki na życie obywateli, problemów rasizmu, przemocy, łamania praw dzieci, kobiet, mniejszości. Obecnie Biennale Plakatu stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych projektów MDSM, a Oświęcim w ciągu ponad 12 lat funkcjonowania projektu, stal się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich centów sztuki plakatu. Aktualnie w zbiorach MDSM znajduje się niemal 3 tysiące plakatów.

Dotychczas wystawy Biennale prezentowane były w: Oświęcimiu (MDSM), Krakowie (Centrum Kultury Żydowskiej), Brukseli (Parlament Europejski), Strasburgu (Parlament Europejski), Chełmku (Galeria Epicentrum), Opolu (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych), Kielcach (Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej), Erfurcie (Europejskie Centrum Informacji), Düsseldorfie (Parlament Nadrenii-Północnej Westfalii), Cieszynie (Zamek Cieszyn), Jaworznie (Teatr Sztuk), Bielsku-Białej (Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz), Dachau (Galeria KVD), Esch-sur-Alzette (Narodowe Muzeum Ruchu Oporu, Luksemburg), Bukareszcie (Galeria UNArte Narodowego Uniwersytetu Sztuk Pięknych), Suczawie (Muzeum Bukowiny), Kilonii (Landtag w Szlezwik-Holsztyn), Hanowerze (Nowy Ratusz), Stuttgarcie (Dom Willego Bleichera), Wałbrzychu (Zamek Książ), Szczecinie (Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza).

Realizacja tak ambitnego i niezwykle rozwojowego projektu byłaby znacznie trudniejsza bez współpracy i finansowego wsparcia parterów: instytucji, samorządów różnego szczebla, fundacji, uczelni artystycznych oraz przedstawicieli biznesu.

Wieloletnimi partnerami projektu są: Fundacja im. Róży Luksemburg, Województwo Małopolskie, Miasto Oświęcim, Powiat Oświęcimski, Miasto Dachau, Konsulat Generalny RFN w Krakowie, konsulat Generalny Austrii w Krakowie, Fundacja Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Fundacja AnStifter, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Związek Polskich Artystów Plastyków.

Partnerzy biznesowi:  META Systemy magazynowania Sp. z o.o., RE-Bau Sp. z o.o., Ipsen Logistics Sp. z o.o., Würth Polska Sp. z o.o., Grupa Kęty S.A., Firma Inżynierska EnCo Sp. Jawna, fabryka Maszyn i urządzeń OMAG Sp. z o.o., Austrotherm Sp. z o.o. , Plantpol Zaborze.

A oto jak współpracę oceniają nasi partnerzy:

– Nie tylko jako polski odział, ale także jako cała grupa Würth od lat wspieramy projekty społeczno-edukacyjne, z zakresu kultury i sztuk pięknych. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że jest to nieodłącznym elementem funkcjonowania marki Würth tak globalnie, jak i lokalnie. Dlatego nie mogliśmy przejść obojętnie obok projektów realizowanych przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Działalność edukacyjna ośrodka jest imponująca, a nasza długoletnia współpraca to bardzo dobry przykład kooperacji na linii biznes-nauka – mówi Robert Karolak, dyrektor marketingu Würth Polska.

W roku bieżącym w konkursie wzięło udział 394 artystów z 38 krajów (Afganistan, Arabia Saudyjska, Austria, Białoruś, Bośnia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Dania, Ekwador, Filipiny, Finlandia, Grecja, Iran, Irlandia, Kanada, Korea Południowa, Kuba, Litwa, Makau, Meksyk Niemcy, Peru, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zimbabwe). Spośród nadesłanych 758 plakatów, do wystawy zakwalifikowano 73.

W wyniku dwuetapowej kwalifikacji, międzynarodowe jury przyznało następujące nagrody:

I nagroda – Jouri Toreev (Białoruś) „Censorship”

II nagroda – Patrycja Longawa (Polska) „Tłum”

III nagroda – Justyna Jędrysek (Polska) „Hollywood”

Nagroda Prezydenta Miasta Oświęcim – Filip Zbrzeźniak (Polska) „Rzeczpospolita = Rzecz Wspólna”

Nagroda Starosty Oświęcimskiego – India Penny (Wielka Brytania) „Plastic Planet”

Nagroda Prezydenta Miasta Dachau – Grzegorz Myćka (Polska) „Rasizm”

Nagroda Fundacji AnStifter – Patryk Krygowski (Polska) „Military Parade”

Nagroda im. prof. Józefa Hołarda ufundowana przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Witold Michorzewski (Polska) „Konstytucja”

Nagroda Rektora ASP Kraków – Vladimir Tsesler (Białoruś) „Ministry of Culture”

Nagroda Rektora ASP Katowice – Eli Filipova (Bułgaria) „A weapon of War”

Nagroda Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków – Violetta Pryba-Hadaś (Polska) „Zrozumieć autyzm”

 

Ponadto do wystawy zakwalifikowano jeszcze 62 plakaty.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

14 komentarzy

 1. Zauważ panie zniesmaczony, że praktycznie zawsze jest tak: najpierw bluzg, wpis niedorzeczny albo kłamliwy jest autorstwa ludzi z pisu. Nigdy odwrotnie. Uważam, że trzeba reagować.

 2. do: edek miszczak ten od lemingòw
  TVN jest stacją prywatną …. nie dotowaną z twoich ani mich podatków. Mogą sobie jaja moczyć w Fuji-jamie podobnie jak Rydzyk z TVTrwam.

 3. Grupa lemingów pracująca w wielkiej korporacji w Warszawie,wyznająca tvn,brukowiec lisa oraz szechtera została wysłana na imprezę integracyjną do Egiptu. Mieli szukać kontrastów i zobaczyć biedę na własne oczy. W programie była wycieczka „tubylczymi” łódkami po Nilu. Rozbawione lemingi tak rozrabiały na łódce, że ta się przewróciła i całe towarzystwo wpadło do rzeki. Nie minęła minuta, a z brzegu zaczęły płynąć w ich stronę krokodyle. Ostatnie zrozumiałe słowa jakie można było usłyszeć z ich strony brzmiały: „… popatrz, niby taki biedny kraj, a łodzie ratunkowe z La Costy mają!”

 4. Wam już niczym tasiemiec w d….. weszło krytykowanie chory mózg – jakie te komentarze mają zwiazek z biennale.
  A kandydtom na radnych – „dziennikarzom” gratuluje paru artykułów i filmów o Biennale w którym nie ma słowa o spiritus movens Biennale – dr Pawle Warchoł. Jak nic szkoła dziennikarstwa Kurskiego. Z dużymi prawdopodobieństwem, ze tym PiSowskim forum, nie mogę wam pogratulować profesjonalizmu.

 5. Z ciekawszych inwestycji:
  1. budowa ulicy za Kauflandem do Zaborskiej, równoległej do Królowej Jadwigi
  2. budowa ulicy od mniej więcej Kauflandu do ul. Batorego, równoległej do Zaborskiej
  3. budowa praktycznie Krasińskiego od Galicji łukiem w lewo obchodząc osiedle przy ul. Szpitalnej, potem za szpitalem, przez Wysokie Brzegi do ul. Kownackiej (za ośrodkiem zdrowia na Chopina).
  Na gorąco: 1. wydaje się, że sensownie, ponieważ na Królowej Jadwigi ciągle korki i samochody kierujące się do Starego Miasta oraz marketów jechałyby właśnie nią, a tą nową kierowcy jadący z nowego mostu i ronda tam na Osiedle. Jak ją chcecie wpiąć do Zaborskiej?.
  2. tu już trochę gorzej, może chodzi o to, żeby można było dojechać od Osiedla przez Słowackiego do marketów, nie zagęszczając za bardzo ruchu na obwodnicy i Zaborskiej. A może chodzi o jakiś plan zabudowy łąk (np. szeregowcami) i wtedy byłaby to główna droga osiedlowa
  3. chyba najsłabiej, co najwyżej trochę usprawni lokalny ruch w tej okolicy, autobusy w rodzaju „ósemki” nie będą musiały objeżdżać wielkim kołem aż po Kruki, troszkę odciąży Dąbrowskiego i tyle.

 6. „Oświęcim – inteligentne miasto” – co prawda skończyłem tylko podstawówkę, ale – dzięki panie prezydencie!

 7. KWW Janusz Chwierut otrzymał aktualny cennik publikacji informacji wyborczych w portalu. To od pana prezydenta zależy w którym serwisie lokalnym reflektuje zamieszczać swoje publikacje. Wolny rynek.

 8. A gdzie on jest? Na wpis: „Chwietut ogłosił program”, wujek Google pokazuje tylko: „Chwierut ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe”.

 9. Nic nie jest zawarte, same obietnice bez pokrycia jak jak oni!Wiec po co pisać cokolwiek!

 10. Drogi portalu, dlaczego nie opublikujecie bezstronnej informacji o tym ze Chwierut oglosil swoj program i co w nim jest zawarte? Boicie sie? Mam nadzieje ze jestescie dziennikarzami ktorzy takie rzeczy zauwazają i chca zauwazac. Czekam na bezstronny artykul Panie Wilczak.

Send this to a friend