Kultura, Video

OŚWIĘCIM. VanMatre. „Tym, którzy ostrzegają…”

W piątek 25 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się wernisaż polsko-amerykańskiej artystki Anny VanMatre. „Tym, którzy ostrzegają…”

Praca Anny VanMatre powstała specjalnie na tę wystawę. Artystka wykorzystuje wielowarstwowość fotografii oraz techniki rysunkowe z użyciem grafitu i pasteli. Na całość składają się trzy kompozycje o łącznej długości 22 metry.

​Praca dedykowana jest Janowi Karskiemu, którego artystka poznała w ostatnich latach jego życia. Jako członek polskiego podziemia, Karski był kurierem, który przekazywał tajne informacje z okupowanej Polski rządowi emigracyjnemu. Został przemycony do i z getta warszawskiego, by przekazać horror Holokaustu i ostrzec brytyjskiego ministra spraw zagranicznych oraz prezydenta USA Franklina D. Roosevelta. W 1982 roku Yad Vashem uznało Jana Karskiego za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a w 1994 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Izraela.

Anna Socha VanMatre urodziła się w Polsce i ukończyła krakowskie Liceum Sztuk Plastycznych oraz warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Opracowała własne techniki artystyczne z wykorzystaniem papieru syntetycznego, warstw grafitu i efektów trójwymiarowych, takich jak cięcie, nawarstwianie i darcie płótna. Jej głównym celem jest ustalenie granicy między rzeczywistością a abstrakcją. Zaczęła od tworzenia monochromatycznych kompozycji reprezentujących konfiguracje chmur, czasem przesycone światłem. Później kolor stał się centrum napięcia jej prac i odkryła energię żywiołu wody, skał i wulkanów za pomocą procedur przestrzennych, wywołujących wrażenie ciągłego ruchu.

Prace Anny VanMatre były eksponowane w muzeach i galeriach w Europie, Afryce i USA i znalazły się w wielu prywatnych kolekcjach. W 2013 roku jej 14-panelowa kompozycja Metamorfozy-Ogień i Metamorfozy-Woda zostały na stałe zainstalowane w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu.

W ramach uroczystości amerykański saksofonista i kompozytor Rick VanMatre zagrał recital muzyki jazzowej. W programie znalazła się premiera jego kompozycji Villanelle poświęcona Janowi Karskiemu oraz Ashes poświęcona ofiarom Auschwitz. Do kompozytora dołączyli pianista Piotr Wyleżoł i basista Alan Wykpisz z Krakowa.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend