Informacje

OŚWIĘCIM. Urząd Miasta nie mówi „nie” elektrowni atomowej

Po doniesieniach medialnych na temat budowy elektrowni jądrowej przez firmę Synthos, Urząd Miasta Oświęcim wydał specjalne oświadczenie.

Treść nadesłanego oświadczenia:

W odniesieniu do informacji prasowych o planach budowy w Polsce przez właściciela firmy Synthos modułowego reaktora wyjaśniamy, że Urząd Miasta Oświęcim nie otrzymał żadnych wniosków w tej sprawie. Nie znamy ani lokalizacji, ani szczegółów planowanej inwestycji. W tej sytuacji trudno komentować doniesienia medialne. W przypadku tej inwestycji obok zapisów Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, muszą być spełnione warunki określone w Prawie atomowym i Ustawie o  przygotowaniu i  realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. W myśl  tych zapisów gmina, gdzie zlokalizowana będzie inwestycja jest wyłączona z procesu decyzyjnego. Decyzję środowiskową wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a decyzję o lokalizacji i pozwolenie na budowę właściwy Wojewoda. Gmina opiniuje wniosek złożony do Wojewody o lokalizację inwestycji.  Miasto deklaruje, że będzie monitorować to przedsięwzięcie.

Oświęcim, 22 października 2019 r.

Foto: materiały prasowe firmy Synthos

Poprzedni artykułNastępny artykuł

20 komentarzy

 1. Panika motłochu, że nie będzie się dało chlać w parku, jakieś mamuśki z wózkami, jakieś dzieciaki na placu zabaw. Straszne.

 2. Miasto nie mówi NIE? A co Miasto ma do powiedzenia w kwestii pozwolenia na budowę, tyle ile ma do powiedzenia sołtys Koziej Wólki, czyli niewiele. Pozwolenia na budowę wydaje Starostwo Powiatu, w przypadku inwestycji strategicznych, a każda elektrownia jest strategiczną inwestycją, decyzje podejmuje Rząd oczywiście zawsze pyta…kto płaci. Miasto może zbudować poprawnie nawierzchnię RYNKU, z której co rusz od 5 lat, po klejeniu odpadają kolejne kamyki!!! Zatem niech Miasto nadal robi swoje, goni nie sprzątających po swoich psach, pobiera opłaty targowe, kontroluje palących śmieci w piecach, naprawia chodniki ulice, pilnuje bezprawnego parkowania w Rynku na przeciw ING, buduje bezsensownie na Kamieńcu d.wysypisku etc.

 3. Energetyka jądrowa przy nieuchronnym wzroście cen węgla i gazu – to przyszłość. Ale nie będzie zgody na instalowanie w Oświęcimiu całkiem nowej i niesprawdzonej technologii. Jeżeli ten typ reaktora uzyska certyfikaty w jakimś obliczalnym państwie zachodnim i będzie działał bezawaryjnie przez powiedzmy 5 – 10 lat, to proszę bardzo. Ale na razie Koreańczycy nie mają nawet uruchomionego prototypu.

 4. do Krystyna

  w czyim interesie działasz? Na pewno nie w interesie mieszkańców Oświęcimia i okolic.
  Nie chcę żeby moje dzieci szukały innego miejsca do życia.
  Jakimi jeszcze pomysłami zaskoczy nas inwestor żeby jeszcze bardziej się wzbogacić.
  Stop dla elektrowni jądrowej w naszym mieście!!!

 5. W pierwszym artykule zawarta jest ważna informacja, słowo-klucz: nowatorska konstrukcja, instalacja eksperymentalna , zatem kto i czym zagwarantuje że procedury na wypadek ewentualnej awarii będą efektywne skoro to własnie tu,podczas działania reaktora mają się wykrystalizować ???
  Takie inwestycje powinno się realizować na jakichś „zadu….iach” a nie na tak zurbanizowanym terenie jak Oświęcim.
  …krystyna jak pójdziesz do kibla za potrzebą,zobacz z laski swojej czy nie jesteś czasem Krystyn.To może dużo ci wyjaśnić.

 6. @stefanB

  Stefan, akurat ty powinieneś być tym reaktorem najbardziej zainteresowany. Może w ramach modnego ostatnio pojęcia transferu wiedzy coś by ci z tej wiedzy skapło. Bo na razie lipa :(.

  Znowu kilka faktów:
  1. W Paryżu (Saclay) kilka reaktorów badawczych znajduje się 20 km od centrum miasta.
  2. W Grenoble jeszcze bliżej.
  3. W Lozannie (Szwajcaria) mały rektor badawczy na politechnice jest praktycznie w centrum miasta (mają na nim zajęcia studenci !)

  Przykłady można mnożyć.

  Jakoś nie widać by w tych miastach ceny nieruchomości spadły…

  Zresztą po co daleko szukać. Polskie (już nie działające) reaktory badawcze były Otwocku. A za komuny wille prominentów rosły tam jak grzyby po deszczu.

 7. cenna inicjatywa budowy elektrowni, kwierut ma przytakiwa budowie NOW-ej iluminowanej świałtością jak Capitol przedszkole obok szkoły9 , wizji nowego miasta , miasta nibylandii, miasta które jest plastikowym kiczem jak energylandia i jednostajną letnią bezmyślną iluzją błogości, kwierut na razie musi sie zadowolić śledzeniem przeciwników politycznych i inwigilowaniem ludu i narodu , a że ma i krety w monitoringu sprzedają też osobom trzecim , różnej maści … Cenna prezes aś wspiera inwigilatorów niejedną gałą lunety na flocie autobusowej ..

 8. Dlatego tym bardziej z Urzędu Miasta i okolicznych samorządów winno brzmieć stanowcze NIE dla technologii jądrowej. Robienie wielkiej kasy kosztem zdrowia naszego i naszych bliskich. „Gumowe” wypowiedzi świadczą jedynie o braku kręgosłupa „elit”.

 9. Generalnie,my jako mieszkańcy Oświęcimia nie będziemy z tego mielli nic prócz samych strat,mianowićie ceny nieruchomości polecą w dół, a nasze dzieci będą sobie szukać innego miejsca do życia. A okoliczne wioski? Poręba,Włosienica,Przeciszów,Polanka etc ? Zycie w cieniu kominów,a do tego jeszcze atom pomiędzy ,echhh…

 10. @oświęcimianka
  „Już mamy chemicznego truciciela teraz chcą nam wcisnąć radioaktywnego?”

  Zatem kilka faktów:
  1. Powietrze w Oświęcimiu jest marne (choć i tak lepsze niż w większości okolicznych miast) ale nie z powodu „chemicznego truciciela” a głównie z racji rodzimych kopciuch palących czym popadnie.
  2. Energetyka jądrowa jest na szarym końcu branż pod względem związanej z nią śmiertelności i zapadalności na choroby w związku z pracą. Najbardziej niebezpieczne (wręcz śmiercionośne) są gospodarka leśna, rybołówstwo, górnictwo, branża budowlana, praca (a nawet sama obecność) w pobliżu urządzeń hydrotechnicznych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zamknijmy kopalnie i przestańmy budować.
  3. Wszyscy nasi sąsiedzi (z wyjątkiem Białorusi -co symptomatyczne) mają elektrownie jądrowe.
  4. Zakładając mega czarny scenariusz, czyli np. coś jak w Fukushimie, pamiętajmy, że (cytuję za wikipedią) „tsunami, które spowodowało awarię w Fukushimie zabiło 26 tys. osób, podczas gdy w wyniku awarii elektrowni nie zginęła ani jedna”.

  Strach często rodzi się z niedoinformowania.

 11. Już mamy chemicznego truciciela teraz chcą nam wcisnąć radioaktywnego?
  Niech inwestor buduje tam gdzie sam mieszka a nie „uszczęśliwia” nas za wszelką cenę.

 12. Prezydent nie mówi nie, ponieważ nie ma swojego zdania. Zawsze zrobi to co chce suweren, czyli człowiek z piwem pod sklepem.

 13. masz rację, wybudujmy jaskinie
  zlikwidujmy przemysł, elektrownie, wodociągi, oczyszczalnie ścieków po prostu wszystko i wróćmy do jaskiń
  wszyscy będziemy zadowoleni
  nie pozdrawiam malkontentów

 14. Usiłowałem strawić ustawę prawo atomowe, ale to cholerstwo ma chyba z 500 stron i napisane jest takim językiem, że można przy lekturze paść trupem. O ile dobrze zrozumiałem przepisy dotyczą w 99% aparatury medycznej lub pomiarowej wykorzystującej materiały rozszczepialne. O elektrowni jądrowej owszem, wspomina się, ale ustawodawca nie wyobraża sobie raczej budowania jej przez prywatnego inwestora. Tak czy inaczej wszelkie zgody należą do prezesa agencji atomistyki, czyli w praktyce rządu.
  Nie wierzę w elektrownię atomową w Oświęcimiu, nawet w taką małą. Wygląda mi to na chłyt marketingowy piarowców koncernu Sołowowa.

 15. Tytuł artykułu zupełnie nie pasuje do treści oświadczenia i jest przejawem braku rzetelności ze strony Redakcji.

Send this to a friend