Informacje, Kultura, Video

OŚWIĘCIM. Uroczysta Sesja Rady Miasta

W Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się wczoraj uroczysta sesja z okazji Święta Miasta, ustanowionego na pamiątkę wydarzeń z 3 września 1291 roku, kiedy to książę cieszyński Mieszko I potwierdził posiadane już przez Oświęcim prawa miejskie. – Ta data 3 września 1291 podkreśla długą i bogatą historię Oświęcimia oraz naszą tożsamość jako wspólnoty. Jest także związana z wydarzeniem, które stało się impulsem do dalszego rozwoju i wzmocnienia prestiżu Oświęcimia. W takim dniu jak dzisiejszy, świętując urodziny naszego miasta, szczególnie czujemy się wspólnotą – mówił podczas sesji Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Włodarz miasta podkreślał, że miasto, jego oblicze tworzą mieszkańcy, mówił też, że Oświęcim w ostatnim czasie bardzo się zmienił.

Przypomniał kluczowe inwestycje m.in. w zakresie gospodarki, budownictwa mieszkaniowego, dziedzictwa historycznego, przebudowy dróg. Wspomniał o największej inwestycji, jaką jest przebudowa krytej pływalni. Zaznaczył też, że to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie współdziałanie wszystkich mieszkańców na rzecz dobra wspólnego, jakim jest Oświęcim. Tradycyjnie w tym dniu honorowane są osoby, które mają wybitne zasługi w różnych dziedzinach życia. Medal Miasta Oświęcim otrzymał Paweł Warchoł, znany oświęcimski artysta za wybitne międzynarodowe osiągnięcia w dziedzinie rysunku, malarstwa, grafiki wydawniczej, plakatu i fotografiki, za aktywną działalność na rzecz lokalnego środowiska artystycznego oraz za promocję Miasta Oświęcim w kraju i za granicą. Nagrodę „Oświęcimskiego Orła” otrzymała Natalia Komorowska z Miejskiego Gimnazjum nr 2.  To inicjatywa Młodzieżowej Rady Miasta, która ma wspierać uzdolnionych uczniów w formie jednorazowego stypendium dla najlepszego absolwenta szkoły podstawowej i gimnazjum.

Wśród nagrodzonych byli też sportowcy, którzy osiągnęli znaczące wyniki we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym oraz ich trenerzy. Uroczystość uświetnił Zespół Muzyki Dawnej Floripari z Zamku Królewskiego na Wawelu. Artyści zaprezentowali muzykę, pieśni i tańce z okresu panowania dynastii Jagiellonów, wprowadzając gości w klimat tamtych czasów, by nawiązać do obchodzonego w Oświęcimiu Roku Andrzeja Patrycego Nideckiego. Wybitnego przedstawiciela doby renesansu z urodzenia oświęcimianina.

Nagrody za osiągnięcia sportowe otrzymali:

Adam Dzięgiel zawodnik Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate
i  Dalekowschodnich Sportów Walk za trzykrotne zdobycie I miejsca na Mistrzostwach Polski w Karate i udział w Mistrzostwach Europy w Karate.

Andrzej Haj za zdobycie na XXI Światowych Igrzyskach po Transplantacji trzech złotych medali: w biegu na 200, 400 m i skoku w dal oraz dwóch brązowych medali: w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.

Anna Ferenc zawodniczka Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki za dwukrotne zdobycie I miejsca i zdobycie II miejsca na Mistrzostwach Polski w Karate OYAMA.

Bartosz Fryc zawodnik Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki za dwukrotne zdobycie II miejsca na Mistrzostwach Polski w Kick-Boxingu oraz uzyskanie kwalifikacji do Kadry Narodowej.

Szymon Dębski zawodnik Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki za zdobycie I miejsca w Mistrzostwach Polski w Karate oraz udział w Mistrzostwach Europy w Karate.

Szymon Zapała zawodnik Klubu Sportowego UKS „Kadet” za uzyskanie kwalifikacji do Kadry Narodowej i udział w Mistrzostwach Europy w Koszykówce.
Dominik Matusz zawodnik Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki za zdobycie III miejsca w Mistrzostwach Polski Karate OYAMA .

Dominika Chylińska zawodniczka Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki za dwukrotne zdobycie I miejsca, dwukrotne zdobycie III miejsca w Mistrzostwach Polski Karate oraz zdobycie I miejsca w Mistrzostwach Europy w Karate.

Elżbieta Gabryszak zawodniczka Uczniowskiego Klubu Łyżwiarskiego „Molo” Osiek za zdobycie
I miejsca na Mistrzostwach Polski Seniorów, II miejsca na Mistrzostwach Polski Młodzików i Młodzieżowców oraz uzyskanie kwalifikacji do Kadry Narodowej.

Katarzyna Kołodziej zawodniczka Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Unia”
za zdobycie III miejsca na Mistrzostwach Europy w Pływaniu, dwukrotne zdobycie I miejsca oraz III miejsca na Mistrzostwach Polski Juniorów w Pływaniu, zdobycie I i II miejsca oraz dwóch III miejsc na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży a także uzyskanie kwalifikacji do Kadry Narodowej.

Katarzyna Kotapka zawodniczka Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki za dwukrotne zdobycie II miejsca, zdobycie III miejsca w Mistrzostwach Polski w Karate oraz zdobycie II i III miejsca w Mistrzostwach Europy w Karate.

Magdalena Zawadzka zawodniczka Uczniowskiego Klubu Łyżwiarskiego
„Molo” Osiek za zdobycie II miejsca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach zimowych oraz uzyskanie kwalifikacji do Kadry Narodowej.

Mateusz Ostrowski zawodnik Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki za zdobycie I miejsca oraz dwukrotne zdobycie II miejsca na Mistrzostwach Polski Karate OYAMA.

Michał Daszkiewicz zawodnik Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Unia” za trzykrotne zdobycie I miejsca, trzykrotne zdobycie II miejsca, dwukrotne zdobycie III miejsca na Mistrzostwach Polski Juniorów w Pływaniu oraz uzyskanie kwalifikacji do Kadry Narodowej.

Dominik Matusz zawodnik Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki za zdobycie III miejsca w Mistrzostwach Polski Karate OYAMA .

Mikołaj Kozieł zawodnik Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Unia”
za siedmiokrotne zdobycie I miejsca, trzykrotne zdobycie II miejsca oraz siedmiokrotne zdobycie III miejsca na Mistrzostwach Polski Juniorów w Pływaniu.

Oliwia Greczner zawodniczka Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki za trzykrotne zdobycie I miejsca na Mistrzostwach Polski Karate Kyokushinkai oraz zdobycie I miejsca na Mistrzostwach Europy w Karate Kyokushinkai.

Wyróżnieni zostali też trenerzy, bez pracy których nie byłoby takich sukcesów. Wojciech Porębski z Klubu Sportowego UKS „Kadet” w Oświęcimiu, Tadeusz Bednarczyk z Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki, Piotr Woźnicki, Jadwiga Zieleńska-Starzec i Andrzej Brania z Uczniowskiego Klubu Pływackiego”UNIA”, Mariusz Pawlus z Oświęcimskiego Klubu Sportowego Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki oraz Iwona Mydlarz-Chruścińska z Uczniowskiego Klubu Łyżwiarskiego „MOLO” Osiek.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend