Sport

OŚWIĘCIM. turniej szachowy o puchar Prezydenta Oświęcimia

W sobotę 22 kwietnia przed godziną 10. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu pojawili się wielbiciele królewskiej gry. Pretekstem do ich spotkania był organizowany po raz 5. turniej szachowy. Tym razem szachiści zmagali się w zawodach o Puchar Prezydenta Oświęcimia. Turniej został zorganizowany dzięki zaangażowaniu propagatorów gry w szachy: instruktorów i sędziów szachowych – Tomasza Kantyki i Martina Surmana. Organizatorami zawodów byli: Oświęcimskie Stowarzyszenie Sportu Amatorskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu. Patronat Honorowy objął Prezydent Oświęcimia, pan Janusz Chwierut.
Turniej zgromadził prawie 100 zawodników rywalizujących w dwóch kategoriach – w grupie OPEN (w której dodatkowo wydzielono klasyfikację do lat 16 i 13) oraz w grupie B (z klasyfikacją do lat 8 i 11). W zawodach wzięli udział szachiści z renomowanych klubów szachowych z różnych stron Polski a także zawodnicy – amatorzy bez przynależności klubowej. Liczną – ponad trzydziestoosobową – grupę stanowili oświęcimianie, z czego większość to podopieczni oraz absolwenci Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu.
Zawody otworzył prezes OSSA, pan Stanisław Biernat, który wyraził swoje zadowolenie z tak licznego udziału zawodników w piątym „jubileuszowym” oświęcimskim turnieju szachowym. Z tej okazji drobnym upominkiem nagrodzono pięciu zawodników, którzy startowali we wszystkich dotychczasowych imprezach szachowych.
Podczas turnieju rozegrano 7 rund z czasem 15 minut dla gracza. Zawody stały na wysokim poziomie, obfitowały w partie ciekawe i zaskakujące. Były także łzy po poniesionej porażce i chwile spontanicznej radości z odniesionego zwycięstwa.
W kategorii A zwyciężył Krzysztof Wilk z KS Unia Bieruń Stary, zdobywając nagrodę pieniężną i puchar Prezydenta Oświęcimia. Najlepszy zawodnik z Oświęcimia, Krzysztof Setkiewicz, zajął wysokie 4. miejsce. Warto przy tej okazji wspomnieć, że dla pana Krzysztofa, byłego wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu, udział w turnieju był debiutem i tym bardziej zaskakuje bardzo wysoka pozycja, tuż za bardzo doświadczonymi i utytułowanymi zawodnikami. W dodatkowej klasyfikacji zwyciężyli: Mateusz Cogiel z MDK Chorzów (do lat 13) i Piotr Frydko również z MDK Chorzów (do lat 16).
W kategorii B wśród 11 – latków zwyciężył utytułowany Jakub Herwy z AKS Mikołów, a najlepszym zawodnikiem z Oświęcimia został Hubert Homa. Dodatkową klasyfikację do lat 8 wygrał Sebastian Baliś z UKS 8 Chrzanów, a najlepszym oświęcimianinem w tej kategorii okazał się Filip Stojanowski.
Nagrody dla najlepszych w imieniu Prezydenta Oświęcimia wręczał oświęcimski radny, pan Michał Homa.

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronach:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_2437/results.html?l=pl&tb=10_
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_2438/results.html?l=pl&tb=10_

Po raz piąty turniej szachowy w Oświęcimiu okazał się sukcesem organizacyjnym i już na trwałe zapisał się w kalendarzu interesujących imprez szachowych w Polsce.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend