Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Trzeci budynek PWSZ zostanie wyremontowany

Dzięki wsparciu rządu Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowinarozpoczęto realizację największej inwestycji Uczelni – III budynkuJM Rektor prof. zw. dr hab. Witold Stankowski podpisał umowę na realizację tej inwestycji. Historyczny budynek  został przeprojektowany na prowadzenie działalności dydaktycznej i naukowej. Powstanie w nim m.in.: Centrum Kształcenia Medycznego oraz  Centrum Kształcenia Inżynieryjnego. Obok już dwóch istniejących obiektów remontowany budynek jest największy.

PWSZ Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

  1. Tak czy siak, dobrze że wreszcie wyremontują tą ruinę. Zostanie jeszcze jednak kilka innych poniemieckich wzdłuż ulicy prowadzącej do muzeum: dawne OZNS-y (może przerobić na jakiś magazyn), toto obok duże ceglane, nie wiem co tam było (na lofty?). Za pieniądze OSPR remontuje się jakieś uliczki na obrzeżach Oświęcimia, a tymczasem wielkie budynki na drodze do byłego obozu straszą swoim wyglądem. Wstyd dla Polski.

  2. a jak tam związki zawodowe na uczelni?
    są jeszcze czy rektor już się ich pozbył?

  3. Jedno spostrzeżenie:
    Pięknie. Rozwój bazy lokalowej to jeden z fundamentów rozwoju uczelni. Ale drugim fundamentem – w szkolnictwie wyższym tak naprawdę kluczowym – jest rozwój kadry. Od ludzi , którzy mają z tą uczelnią jakąkolwiek styczność słyszałem, że pod tym względem źle się dzieje. Przez ponad dekadę swojego istnienia uczelnia nie dorobiła się własnej kadry. Obsługuje ją głównie objazdowa menażeria uczonych, którzy swych światłych nauk udzielą gdziekolwiek i komukolwiek. Byle dało się w miarę wygodnie dojechać i regularnie płacili. Oczywiście za ten stan rzeczy odpowiada również kilka czynników zewnętrznych, jak np.
    a) forma organizacyjna uczelni (w PWSZecie bardzo trudno jest się rozwijać naukowo),
    b) wieloetatowość, która jest rakiem toczącym polskie szkolnictwo wyższe (ale któremu nic złego się nie stanie, bo zbyt wielu na tym dobrze zarabia),
    c) brak zrozumienia tematu przez władze samorządowe (które chętnie zbudują rondo ale ufundowanie choćby stanowiska wizytującego profesora, przy którym ktoś mógłby zrobić doktorat – to już przekracza ich wyobrażenia). Przekleństwem tej uczelni od samego początku było niezrozumienie istoty i mechanizmów działania szkolnictwa wyższego przez lokalnych decydentów. Zarówno tych z nich którzy operowali z zewnątrz uczelni jak i tych którzy wskoczyli tam na etaty. Uczelnia w takim mieście jak Oświęcim jest nie po to, żeby cały Osiek i Polanka miały dyplomy z politologii – zresztą również z czegokolwiek innego – politologia to tylko przykład, tylko po to by być rezerwuarem wiedzy eksperckiej. Taką rolę uniwersytety pełniły od kiedy powstały i tylko tam gdzie pełnią taką rolę, wywierają pozytywny wpływ na otoczenie. No ale zbieranina dydaktyków-komiwojażerów, którzy z dyżurnym zestawem slajdów obsługują tyle uczelni ile się da, z całą pewnością takim rezerwuarem wiedzy eksperckiej się nie stanie.

    Po co taki rezerwuar wiedzy ? Spójrzmy na przykład: ktoś przychodzi do prezydenta Majchrowskiego z potencjalnie ciekawym projektem dotyczącym infrastruktury miejskiej, inwestycji w technologie, czegokolwiek. Majchrowski jest zdaje się prawnikiem więc nie zna się na tym czego dotyczy projekt. Jego podwładni też nie muszą posiadać takiej eksperckiej wiedzy ale ma kilku kumpli z uniwerku, którzy mogą coś na ten temat wiedzieć. Więc dzwoni i mówi: „jest taki a taki pomysł tylko nie wiem czy jest sens pakować w to publiczne pieniądze”. Kumpel niestety nie może sam pomóc ale zna kogoś na AGH, kto się tym zajmuje. „Jacek – zadzwoń za dwa dni – skontaktuję cię z tym człowiekiem”. I tak to się kręci – dzięki propagowaniu wiedzy przez kontakty nieformalne.
    Dramat naszego prezydenta Chwieruta polega na tym, że on nie ma do kogo w takiej sprawie zadzwonić. Co zatem może zrobić ? Może zapłacić grubą kasę firmie (być może obsługiwanej przez tych samych naukowców), którzy mu tę wiedzę sprzedadzą. I… narazić się na krytykę radnych, że rozpieprza samorządowe pieniądze. Ale inaczej się nie da – głupi płaci dwa razy (to oczywiście nie o prezydencie Chwierucie ale ogólna konkluzja w tej sytuacji).

    Wiedza to władza. Tak to niestety wygląda.

    Sprawa jest oczywiście trudna ale w tej trudnej sprawie ani rektor obecny ani poprzedni nie odnotowali żadnych znaczących sukcesów. I co gorsza nawet nie widać zarysów programu, który miałby prowadzić do zmiany tego stanu rzeczy.

    Wszystkiego najlepszego wszystkim na Nowy Rok 2019.

  4. Jeszcze trzeba wyremontować i poddać konserwacji unikalną w skali europejskiej, położoną w pobliżu tego III budynku PWSZ,
    drewnianą kantyne esesmanską, posiadająca scenę teatralną. Z jej desek przemawiał do członków załogi SS w KL Aschwitz m.in. Heinrich Himmler. Może się w niej pomieścić 1500 osób.

  5. popatrzcie, odezwal sie pismienny pisior! To słownictwo wyniosłeś z domu? Czy z zebrań partyjnych? A może modlisz się tymi słowy?

  6. psi obowiazek rzadu to sobie mozesz gnojku do kogos innego napisac

  7. nie gloryfikujcie tutaj zaslug pisu. o powstanie i ksztalt tej szkoly walczyli zupelnie inni ludzie. Remont tego budynku to psi obowiazek rzadu

Send this to a friend