Informacje, Video

OŚWIĘCIM. ”Trudna sytu­acja wymaga odważ­nych decy­zji…”

W poniedziałek 15 kwietnia na Rynku Głównym w Oświęcimiu odbyła się konferencja prasowa KKW Koalicja Europejska. W konferencji uczestniczyli posłowie na Sejm RP, liderzy Koalicji Europejskiej w powiecie oświęcimskim oraz samorządowcy.

Zobacz krótka relację wideo z tego wydarzenia.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

34 komentarze

 1. Drodzy internauci.

  Dziś już wielki czwartek. Czy ktoś wierzy czy tez nie proponuję zawiesić wszelkie spory i kłótnie w komentarzach i odpocząć od nich. Nie komentujcie przez ten czas, chyba że chcecie złożyć komuś życzenia.
  Ja Wam życzę wszystkiego najlepszego ale najważniejsze to zdrowia, którego nie da się kupić.

 2. Bart, ja się budzę o 11, po czym kupka siusiu i idę na rynek walczyć razem z kodem o demokrację. Gdzieś mam taką demokrację, która się zaczyna o siódmej czy szóstej. Protestuję przeciw demokracji, która zaczyna się przed moim śniadaniem.

 3. Dokładnie to jest chore państwo a nie samorząd.
  PIS wszystko (koszty) zrzuca na samorządy.
  A prawie połowa społeczeństwa się cieszy że im tu 500 tu 1100, tu nie podniosą prądu.
  Ludzie obudźcie się bo będzie za późno !!! Przypomnijcie sobie zadłużenie w PRL i dług publiczny czy też 2007r i krach finansowy.

  Żeby nie było znów że mądry Polak po szkodzie

 4. Czekam na oficjalne stanowisko Prezydenta Chwieruta w kwestii podwyżek dla Pracowników Urzędu Miasta Oświęcim! Skoro popiera żądania nauczycieli to dlaczego swoim pracownikom nie poprawi? Życie drożeje i tyle. I osobiście dałbym prędzej podwyżkę Urzędnikom Miasta niz nauczycielom. Przynajmniej pracują 40 godzin i mają 26 dni urlopu. Co ze Związkami Zawodowymi UM Oświęcim? Kiedy pokażą że coś znaczą? Niech chociaż Pan Prezydent da podwyżki 300 zł na rękę to już będzie coś. Dosyć milczenia i głodowych pensji. Niektórzy pracownicy dostają mniej niż taka jedna czy druga co nie pracuje bo jej się nie chce ale ciągnie wszelkie zasiłki i dodatki. Czy to nie chore państwo? Czy to nie jest uwłaczające pracy urzędnika?

 5. Dwulicowy Prezydent! Swoim nie da, a o innych walczy! Niech się szykuje na strajk samorządowców w mieście.

 6. panie RADNY
  chyba jest pan nowym radnym czy nawet bezradnym skoro piszesz że to kropla w budżecie
  czy wie pan ile wynosi budżet Miasta Oświęcim? pewnie nie skoro to kropla

  750 tyś może to i nie wiele ale to tylko podwyżka dla pracowników UM (która rzeczywiście im się należy jak i innym jednostką), a gdzie reszta? MOPS, MOSiR……

  a czy wie pan ile od 1.01.2019 zdrożał prąd? Nawet ten milion z LFO nie wystarczy na samą to podwyżkę energii

 7. Zrobić strajk i zmusić Pana Prezydenta Janusza Chwieruta do podwyżek dla swoich pracowników, może wtedy przestanie bronić nauczycieli i wyglupiac się na rynku w Oświęcimiu z blaznami III RP.

 8. @bob budowniczy Dobry gospodarz tak dba o budżet żeby starczyło na wszystko. 126 pracowników UM jakby dostało po 500 zł podwyżki to daje kwotę roczna 750 tysięcy złotych + oczywiście wyższe składki i inne koszty pracodawcy. Niech da to kwotę ok 1,5 mln złotych. To jest kropla w budżecie miasta i kropla w wydatkach miasta. Sam most duchów zasponsorowałby takie podwyżki na 20 lat. Poza tym miasto nie wydaje już milionów na wsparcie Maciborka to pieniądze są.

 9. A jaka ma być ta odważna decyzja ws podwyżek dla pracowników UM ?
  Skąd te pieniądze ma mieć skoro w budżecie ich nie ma? co to Coperfild?
  Jest wyjście – podnieść mieszkańcom podatki, śmieci jeszcze, wodę itd.
  PiS obiecuje bez pokrycia – najwyżej spółki skarbu państwa dołożą czyli w sumie my.
  Niech PiS weźmie się za niekontrolowaną machinę podwyżek produktów np. w budownictwie.
  Jestem budowlańcem i nie ma tygodnia jak materiały rosną, i może powiecie mi że kamień musi zdrożeć, żwir czy piasek bo co? Machina uruchomiona bo skoro wszyscy chcą mieszkać na swoim to czemu na nich nie zarabiać krocie.

  Mówiono że prąd nie zdrożeje albo że będą rekompensaty i co? ja dostałem podwyżkę 42% !!!

 10. Dokładnie Panie Prezydencie Chwierut, trudna sytuacja wymaga odważnych decyzji… Trudna sytuacja z marnymi zarobkami w UM wymaga odważnych decyzji. Z żoną potrafi pan walczyć o pensję nauczycieli, a swoich podwładnych traktuje pan nie lepiej niż rząd PIS nauczycieli. Brak jakichkolwiek chęci by rozmawiać z pracownikami o pensji zasadniczej i brak zmian w ZFSS pomimo jednoznacznego głosu pracowników wyrażonego w ankietach. Czy ma pan na tyle odwagi żeby zainteresować się podwyżkami urzędników miejskich i spółek miasta i zmienić archaiczny system ZFSS? Czy to kolejna gra polityczna?

 11. Demokracja nie legitymizuje się tym, że podejmuje się w niej najlepsze decyzje. Ale też nie urodziłem się wczoraj, żeby twierdzić, że demokracja jest ustrojem, w którym rządzi lud. Demokracja jest ustrojem, w którym rządzą politycy. To nie jest najgorszy ustrój, jeśli weźmiemy pod uwagę, że rządzić mogą jeszcze wojskowi albo jak w kilku krajach na świecie – duchowni.

 12. #Robert
  Niestety tak jest że kasa rządzi – i nie ważne czy jesteś z prawa czy z lewa
  Za kasę nie kupisz tylko zdrowia. A Polak jest taki jak dają to biorę i reszta się nie liczy.

 13. Jak to jest że ludzie nie widzą ile złe PIS wyrządza?
  Wszystko co mówią ma się z rzeczywistością jak drzazga w sztachecie.
  Jak można tak dzielić Polaków?
  Ile jeszcze wody w Wiśle musi przepłyną by społeczeństwo się opamiętało?
  Tak łatwo jest Was uciszyć 500 zł czy 1100 zł ?

 14. Słowa Posłów na Sejm PR, Prezydenta Oświęcimia oraz Oświęcimskiego Starosty i innych osób, może mniej znanych, ale aspirujących do ważnych ról politycznych i społecznych, zasługują na uwagę.

  Zacznijmy od odpowiedzialności za słowo. Gdyby rządy Prawa i Sprawiedliwości zbliżały się w jakimś drobnym procencie do wspomnianych przez jednego z Panów „reżimów”, to ów Pan podzieliłby zapewne smutny los kilku znanych zwolenników hasła „Donald matole, twój rząd obalą kibole” i broniłby demokracji w areszcie. „Reżimowa” policja nie podnosiłaby z wielkim namaszczeniem ludzi bezprawnie blokujących legalne manifestacje, by nie uchybić ich godności i nie wyrządzić im krzywdy, tylko pałowałaby ile sił, jak miewało to miejsce w czasach rządów PO-PSL.

  Aż dziw bierze, że Prezydent Janusz Chwierut nie odciął się od „reżimu”, tylko pomarudził na niechęć rządzących do współpracy z samorządami. Sytuacja w oświacie zdaje się wskazywać na coś innego – nie przypominam sobie aktywności Pana Prezydenta w trosce o sprawne przeprowadzenie egzaminów w podległych mu szkołach. Do teraz nie padło słowo podziękowania dla tych, którym władze samorządowe zawdzięczają sprawny przebieg egzaminów.

  Z wypowiedzi Pana Prezydenta przebija charakterystyczna i dla innych mówców czołobitność w stosunku do zmitologizowanego „Zachodu”. Panu Januszowi Chwierutowi nasza przynależność do Unii kojarzy się z dotacjami i z ich zbożnymi efektami (acz nie mam tu na myśli „wyrobów autostradopodobnych” z czasów PO-PSL – to tak odnoście wspomnianej przez inną osobę sprawności w wykorzystywaniu funduszy). I słusznie. Ale każda taka inwestycja to także wkład polskiego podatnika. A dotacje to po prostu efekt porozumienia i naszej gotowości otwarcia się na „zachodnie” towary i usługi. Przysłowiowe Lidle i Kauflandy, czy niemieckie koncerny prasowe w Polsce to druga strona medalu współpracy.

  Pan Starosta skupił się na wartościach europejskich. Streścił je w trzech słowach „Wolność, równość, braterstwo”. Czy pod pojęciem wolności politycy PO rozumieją przepisy zwane potocznie „Acta2”? Czy równość przejawia się w zgodzie na to by Niemcy i Francja robiły co im się podoba, a niechby Włochy (o innych nie wspominam) były od czasu do czasu „przywoływane do porządku” i poddawane krytyce? Czy Pan Starosta zadał sobie proste pytanie – jakie wartości są wartościami dzisiejszego „Zachodu”? Co w tej mierze proponuje nam Unia Europejska (czyt.: jej dominująca część)? Jeśli przyjąć, że za wzór współczesnego Europejczyka uchodzi Prezydent Warszawy Pan Rafał Trzaskowski, to zaproponowana przez niego karta (nie podaję liter bo „postęp” w tej dziedzinie jest bardzo dynamiczny) wydaje się być odpowiedzią na to pytanie. Czy Pan Starosta jest w stanie dopuścić do siebie taką myśl, że Polacy, nie tylko mogą, ale nawet powinni współkształtować wartości europejskie?

  Wątek mitycznego „Zachodu” kontynuował Pan Poseł Marek Sowa. Wspomniał naszych ojców przypisując im marzenie „byśmy byli częścią świata zachodniego”. Ale co znaczyło w czasach „zimnej wojny” pragnienie „bycia częścią świata zachodniego”? Obalić rządy PZPR i wyzwolić się spod dominacji Rosji Sowieckiej. A kto mógł pokonać Sowietów? I kto gwarantował przez lata pokój na kontynencie? Nie Unia, lecz Stany Zjednoczone. Odsądzane dziś przez zachodnioeuropejskie elity od przysłowiowej czci i wiary. To Prezydent Putin cieszy się sympatią „Zachodu”.

  Pewnym echem odbiła się ostatnia decyzja Pana Jana Rulewskiego – pożegnał się z klubem PO uzasadniając swój krok koalicją Platformy z licznymi politykami piastującymi w dawnej PZPR poważne funkcje. Panie Marku, to Państwo chcecie prowadzić nas drogą na „Wschód”.

  Ale są i dobre wieści. Imiennik Pana Sowy, Pan Marek Cichocki opublikował niedawno książkę „Północ i Południe”. Doskonała lektura dla wszystkich zastanawiających się nad kwestią naszej „przynależności do Zachodu”. Zdaniem Autora podział „Wschód” – „Zachód” jest już nieaktualny. Trzeba wrócić do wartości „Południa”, które były na tyle silne, że ucywilizowały barbarzyńców z „Północy”.

 15. Dla mnie to towarzystko to ➗🐽🐽🐽🐗🐗🐗🐗🐄🐄🐮🐮🐮

 16. No i politycy uzyskali to co chcieli, podzielili Polaków na dwa obozy, jedni gotowi drugim skoczyć do gardła, wy się żryjcie a my będziemy u koryta wiecznie raz jedni raz drudzy. Niech każdy z dystansem poczyta wszystkie te komentarze pod artykułem. Rozbiorów wam trzeba i 123 lat pod obcym butem, nie połączyła was śmierć Papieża, nie połączył was Smoleńsk, trzeba temu narodowi większej globalnej tragedii byście przestali pluć na siebie. Nie ma przyszłości dla tej nacji.

 17. ”Trudna sytu­acja wymaga odważ­nych decy­zji…” dlatego zaryzykuje i zagłosuje na PiS.

  Parę lat temu lider PO Donald Tusk nie miał skrupułów uciekając z Polski do Brukseli. To on wepchnął Polaków w ręce PiS, osłabiając struktury PO. Dlatego wybieram mniejsze zło.

 18. W Polsce tyle zmian dobrych dla ludzi a u nas dalej wszystko PO staremu ,trzymacie się koryta rękami i nogami .Matury nie PO winny się odbyć a winni z znp powinni za to wszystko zapłacić ,do kompletu na tej konferencji ktoś z nauczycieli powinien wystąpić przebrany za krowę gdzieś taka błazenadę widziałem

 19. Jak widać PIS-owskie trolle przystąpiły do ataku. Czy Wy nie potraficie używać innego słownictwa. Tylko hejt i hejt !!!

 20. PO-paprańcy- organizatorzy akcji propagandowej, chodziliście do szkoły. Czy nie uważacie, że te dzieci, które perfidnie wykorzystaliście do manifestowania poprzez trzymanie afiszów propagandowych, powinny być w tym czasie w szkole ? Zachowujecie się jakby wykształcenie było wam dane za masło, mleko i plony rolne.
  Miejsce dziecka w czasie przeznaczonym na lekcje jest w szkole, nie zaś na miejskim Rynku. To demoralizujące i nie wychowawcze.

 21. Patrząc na wicestarostę jak klęczy, wprawdzie na jedno kolano, nie przed krzyżem, a europejskimi wartościami, to jest nadzieja że Europą nie zapomni o swoim chrzcie.

Send this to a friend