Kultura

OŚWIĘCIM. TKB w fotografii Ryszarda Kozłowskiego

W dniach od 26 lipca do 20 sierpnia 2018 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa cenionego oświęcimskiego fotografika, zmarłego w 2017 roku, Ryszarda Kozłowskiego, pt. „Tydzień Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu”.

Tydzień Kultury Beskidzkiej ma wiele twarzy. Wiedział o tym doskonale Ryszard Kozłowski, który od 1992 roku – pierwszej edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu – do 2016 roku – dwudziestej piątej edycji imprezy – dokumentował prezentacje artystyczne na rodzimej estradzie. Ceniony oświęcimski artysta fotografik niestrudzenie utrwalał w kadrze bogactwo, różnorodność, pasje i emocje towarzyszące tancerzom i muzykom nie tylko z Polski, ale i z najodleglejszych, często egzotycznych zakątków świata. Swoimi fotografiami przybliżał kulturę, tańce, obrzędy, obyczaje, regionalne stroje i instrumenty z różnych regionów.

Prace Ryszarda Kozłowskiego są barwną fotograficzną kroniką prezentującą to niezwykłe święto muzyki i tańca w Oświęcimiu. Pokłosiem jego corocznych spotkań z folklorem były wystawy fotografii w Oświęcimskim Centrum Kultury towarzyszące niektórym edycjom Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Tegoroczna wystawa prezentuje Tydzień Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu bardzo przekrojowo – z wielu edycji imprezy – z uwagi na ogrom materiału fotograficznego autora, bowiem przez 25 lat (1992-2016) na oświęcimskiej scenie wystąpiło około 1000 zespołów – około 35 tysięcy tancerek, tancerzy, muzyków.Tydzień Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu w fotografii Ryszarda Kozłowskiego

OCK

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend