Bez kategorii, Biznes, Informacje

OŚWIĘCIM. Tezy Porozumienia dla Oświęcimia na drzwiach Urzędu Miasta

Komitet wyborczy Porozumienie dla Oświęcimia zarejestrowany. Reprezentanci KWW Porozumienie dla Oświęcimia będą walczyć o mandaty radnych miejskich. Jego trzon stanowią osoby bezpartyjne. Tezy programowe Porozumienia dla Oświęcimia zawisły dziś na drzwiach Urzędu Miasta Oświęcim.

Komisarz wyborczy w Krakowie przyjął zawiadomienie o utworzeniu  Komitetu wyborczego wyborców Porozumienie dla Oświęcimia. KWW Porozumienie dla Oświęcimia tworzą oświęcimianie – osoby związane m.in. ze stowarzyszeniami Oświęcimianie-Oświęcimianom, Samorządny Oświęcim oraz Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym.

Główne tezy programowe Porozumienia dla Oświęcimia zostały dziś umieszczone na drzwiach Urzędu Miasta Oświęcim. To symboliczny gest, nawiązujący do słynnych reformatorskich tez Marcina Lutra, który, jak głosi legenda, przybił je na drzwiach kościoła.

Program Porozumienia dla Oświęcimia składa się z kilkunastu głównych postulatów. Uważamy m.in., że w Oświęcimiu powinno powstać miejskie odkryte kąpielisko. Przykłady z wielu miast dowodzą, że jest to możliwe i potrzebne.

Uważamy też, że miasto dysponuje dziś narzędziami i funduszami, by zmodernizować przychodnie rejonowe, a przede wszystkim podjąć skuteczne kroki na rzecz wyraźnego zwiększenia dostępności do lekarzy i specjalistów z zakresu służby zdrowia.

Naszym zdaniem niezbędna jest również budowa nowych i tanich mieszkań komunalnych. To bardzo ważny element, by zatrzymać i związać z miastem młodych mieszkańców.

O korkach w Oświęcimiu można mówić długo. Te problemy pozostają nierozwiązane. Jest też jasne, że na terenie całego miasta powinny powstawać nowe, także wielopoziomowe parkingi.

Oświęcim może przyciągać osoby młode i zdolne. W naszej ocenie, nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić program stypendialny dla fachowców z różnych dziedzin, we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, okolicznymi firmami i samorządami.

Oczekujemy także, a zarazem apelujemy do obecnych i przyszłych władz miasta, aby zaniechać budowy tzw. Mostu Duchów. W obliczu wielu pilniejszych wydatków nie stać nas dziś na fikuśną kładkę dla pieszych za kilkadziesiąt milionów złotych! Realizacja tej inwestycji to absurd.

18 tez Porozumienia dla Oświęcimia załączamy w oddzielnym pliku. Znalazły się też w liście do prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta, zostawionym dziś w magistracie, wraz z pytaniem, czy – jako kandydat na prezydenta – poprze ten nasz program. Pytanie to zadamy wszystkim kandydatom ubiegającym się o mandat prezydenta Oświęcimia.

Porozumienie dla Oświęcimia to komitet otwarty na aktywnych ludzi, którzy chcą związać swoją przyszłość z naszym miastem. Zapraszamy do współpracy.

 


POROZUMIENIE DLA OŚWIĘCIMIA. Nie dla Mostu Duchów!

 1. Mieszkańcy Oświęcimia czekają na miejskie odkryte kąpielisko.
 2. Niezbędne jest unowocześnienie przychodni rejonowych oraz wyraźna poprawa dostępności do lekarzy i specjalistów.
 3. Budowa wielu nowych i tanich mieszkań komunalnych oraz pozyskanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe to szansa na własny kąt dla młodych ludzi.
 4. Problem korków na oświęcimskich drogach w dalszym ciągu nie został rozwiązany. Konieczne są kolejne mosty i obwodnice miasta.
 5. Na terenie całego Oświęcimia powinna powstać sieć osiedlowych parkingów, także wielopoziomowych.
 6. Za przebudową dworca kolejowego w Oświęcimiu musi też iść zwiększenie liczby połączeń oraz skrócenie czasu przejazdu koleją do Bielska-Białej, Krakowa czy Katowic.
 7. Należy usprawnić komunikację międzygminną. Dojazd np. busem z Oświęcimia do Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze, kompleksu wypoczynkowego Molo w Osieku, czy do pracy w Bielsku lub Tychach nie może stanowić problemu.
 8. Oświęcim, tak jak inne miasta, potrzebuje nowoczesnego obiektu pełniącego funkcję dworca autobusowego. Przesiadki „pod chmurką” są urągające.
 9. Funkcjonowanie miejskiej komunikacji wymaga nowej filozofii i rozkładu jazdy. Co najmniej jedna linia autobusowa, np. popularna „jedynka”, może być bezpłatna.
 10. Problem zabójczego smogu powróci już za parę miesięcy. W Oświęcimiu niezbędne są kompleksowe inwestycje w nowoczesne źródła energii.
 11. Oświęcim do długofalowego rozwoju potrzebuje innowacji i specjalistów z różnych dziedzin. We współpracy z okolicznymi samorządami, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową i przedsiębiorcami należy uruchamiać programy stypendialne dla młodych lekarzy, inżynierów czy naukowców.
 12. Park miejski na os. Chemików ma zostać, jak najszybciej, uporządkowany i poddany pielęgnacji. Nie zgadzamy się na masową wycinkę drzew. Drzewa trzeba sadzić.
 13. Powiązane z miastem spółki i jednostki – w tym ZBM, ZUK, ZLA, MZK, MSAG, OTBS, PEC – przyjęta przez kierownictwo polityka wymaga analizy i korekty.
 14. Oświęcimianie zasługują na to, by zarabiać więcej. Także miejscy urzędnicy.
 15. Schronisko dla zwierząt w Oświęcimiu wymaga pilnej modernizacji. Łatwy dojazd do tej instytucji jest ważny także ze względu na trud wolontariuszy.
 16. O przeznaczeniu istotnej części miejskich środków powinni decydować bezpośrednio mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego.
 17. Podatki i obciążenia finansowe dla mieszkańców należy ograniczać.
 18. Most Duchów za kilkadziesiąt milionów złotych – w obliczu wielu pilniejszych zadań ten projekt aktualnych władz miasta należy wyrzucić do kosza.

KWW Porozumienie dla Oświęcimia

E-mail: porozumieniedlaoswiecimia@gmail.com


Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

 1. Panie Starzec jak Pan walczy ze smrodem na terenie powiatu? Przecież tyle lat pan miał i co? teraz zorganizuje pan konferencje?

 2. A gdzie walka ze smrodem, który powraca znów przy wschodnim wietrze? Codziennie od 3 w nocy do godzin rannych smród jak ten sprzed paru lat.

 3. Fajny sposób na zamanifestowanie swojego istnienia. Fajny bo miesci się w ramach obywatelskiej demokracji. Nikt nikogo nie obraża,ani nie atakuje.
  Zawarte w owym manifeście tezy-nieco dziecinne,a kilka z nich nawet zdaje się wykluczać wzajemnie.
  Pan ze zdjęcia w koszulce reklamujacej buty- takie „fau pas” juz na początku…
  Chłopaki-z powrotem do szkoły. Do widzenia znów za 4 lata.

 4. Most Duchów to najważniejsza inwestycja dla radny z PO i ich prezydenta.

 5. Jestem za – na kąpielisko wyjeżdżam do Tychów na Paprocany jest pięknie z cudowną infrastrukturą dla dorosłych i dzieci.Polecam ! Wodny plac zabaw dla dzieci rewelacyjny.
  Polecam Balaton pod Trzebinią – druga bajka ,ale my mamy leżaki nad Sołą . W Oświęcimiu czas się zatrzymał w XX wieku.
  Most Duchów najgłupszym pomysłem – zwykłe mosty nam są potrzebne !!!
  Kładka rowerowa w mieście od spodu to jedna wielka kupa rdzy ,ciekawa jestem kiedy ona się rozsypie.itd.

 6. Najbardziej podoba mi się punkt programu, żeby ludzie zarabiali więcej!
  Podpisuję się obiema rękami!

 7. Dla mnie to śmiech na sali. Panie Wilczak i gdzie to niezależne dziennikarstwo? Nigdy nie zagłosuję na farbowanych lisów.

 8. Czyżby styl uprawiania polityki pewnego wójta przeszedł na innych? Czuję się zażenowany…

  Ps obyście z tym kopiowaniem nie przesadzili, wszak do nocy długich noży niedaleko …

 9. Dla każdego coś miłego… frazesy, frazesy, frazesy… Trzeba skończyć z prowadzeniem dziennikarstwa jak prowadzi się kampanie wyborczą!!!
  Obiecajmy jeszcze lotnisko… bo mieszkańcy chcą, co więcej port morski…

  A te bezpartyjne osoby to kto? ChRS – z liderem Grzegorzem wielokrotnym kandydatem na Prezydenta…

  Powodzenia Chłopaki

  Bawcie się dobrze

  Ale żeby się porównywać z Lutrem…. poszaleliście

Send this to a friend