Informacje

OŚWIĘCIM. Strażnicy Miejscy apelują o podwyżki

W czerwcu funkcjonariusze Straży Miejskiej  z Oświęcimia wystosowali apel do prezydenta Janusza Chwieruta, w którym zwracają uwagę na trudną sytuacje finansową strażników, kłopotliwy czas pracy i brak wsparcia swoich przełożonych.
– Nasza służba jest często niewdzięczna i uciążliwa ze względu na brak wsparcia zarówno naszych przełożonych jak i opieki psychologicznej. Ponadto, w związku z naszą pracą, często mamy problem z planowaniem swoich dni wolnych od pracy. W związku z naszymi niskimi zarobkami od dłuższego czasu nikt nie kwapi się do pracy z Straży Miejskiej, a osoby, które są tu przyjmowane, szybko z tej pracy rezygnują!
Strażnicy Miejscy z Oświęcimia, w specjalnym apelu wysłanym do Urzędu Miasta proszą prezydenta Janusza Chwieruta o podniesienie ich wynagrodzeń.
Pragniemy zwrócić Pana uwagę na stosunek naszych zarobków do wykonywanych przez nas ustawowych obowiązków służbowych i przypomnieć, że praca którą wykonujemy jako Strażnicy Miejscy (…) to ogromna odpowiedzialność. Jest to praca zagrożona odpowiedzialnością karną do 5 lat pozbawienia wolności. Napisali w swoim apelu oświęcimscy strażnicy.

Praca nasza jest służebną rolą na rzecz społeczności lokalnej i niesie ze sobą szereg zagrożeń oraz nieprzyjemności. (…) To my dbamy o czystość i porządek w gminie, stąd w niektórych regionach przydomek naszej formacji „Policji Śmieciowej”. Skarżą się prezydentowi strażnicy miejscy.

 Nadmienić trzeba, że jako jeden z niewielu wydziałów Urzędu Miasta mamy wpływ na przychody finansowe budżetu miasta. Swoimi działaniami m.in. Straż Miejska przymusza niesfornych kierowców do parkowania w wyznaczonych miejscach płatnych, co przynosi miastu wymierne korzyści z opłat parkingowych. Piszą w swoim długim liście strażnicy.

W dalszej części listu do prezydenta można przeczytać o paradoksach pracy w Straży Miejskiej, która jak stanowczo podkreślają strażnicy do lekkich nie należy.

– Praktyka pokazuje, że choć pięknie wyglądamy w naszych nakazanych Ustawą mundurach służbowych, kiedy to np. godnie reprezentujemy Miasto Oświęcim podczas uroczystości narodowych lub miejskich jako Poczet Sztandarowy Miasta, to wcale nie czujemy się służba mundurową! Przeciwko temu przemawia to, że od kilku lat nie otrzymujemy ani żadnych dodatków funkcyjnych jak np. „Dowódca Patrolu”, ani od lat nie awansujemy w swoich stopniach służbowych, ani też stopnie służbowe nie mają dla naszych przełożonych żadnego znaczenia, ani też gratyfikacja nasz w praktyce nie ma z tymi stopniami nic wspólnego.

– Praktyka pokazuje, że choć jesteśmy urzędnikami, to również wcale się nimi nie czujemy. (…) Jako strażnicy pracujemy we wszystkie soboty, niedziele i święta (niekoniecznie dodatkowo płatne) zarówno w dzień jak i w nocy. Na każda potrzebę, na każde zawołanie. Nie możemy jak inni nasi urzędowi koledzy, wraz ze swoimi rodzinami swobodnie brać udział np. w imprezach miejskich, gdyż często wtedy pełnimy służbę dla mieszkańców Oświęcimia.

Czy Strażnicy Miejscy doczekają się polepszenia warunków pracy? Póki co, wszyscy strażnicy z niecierpliwością czekają na stanowisko głowy oświęcimskiego magistratu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. Panie Prezydencie.Pamiętam,że w początkach Pańskiej Prezydentury obiecał Pan likwidację straży miejskiej,minęło kilka lat i nic.Najwyższy czas,aby Pan tą instytucję zlikwidował.Proszę dotrzymać obietnicy.

 2. Panie Prezydencie. Najwyzszy czas,zeby Pan zlikwidowal s.m.,jak pamietam bylo to brane pod uwage i proponowane na poczatku Panskiej prezydentury w Oswiecimiu,lepiej puzno niz wcale.Prosze wywiazac sie z zadeklarowanej obietnicy.

 3. wow ! czyźby zwolnił się z pracy w Straźy mój sąsiad pan Krzycho, na co dzień naginający prawo dla swoich celów ? nie widząc w tym nic złego ?

 4. @mario: tak też jestem za tym , ale pieniądze do konkretnych osób, na ten przykładsebastian drabcyk z Polanki city lub jasku chlebicki z Laskowej tyż city, chłopcy sie starają, taki drabcyk ludzi kuje z 70-tką na karku chorych & zniedołężniałych, a chlebicki dla rozrywki pawiana udaje na Wyspiańskiego z kolesiami mu podobnymi , tak, tak, mają ciężką pracę, czasami muszą sie odreagować , i może do towarzycha tego trzebaby zaliczyć lachendrowomadame z prokuratury

 5. oczywiście, że jest potrzebna, tylko nie w tej wersji, którą widzimy teraz, trzeba zmian i to pilnie.

 6. A ty mat’hołku jesteś Rosjanin czy może Ukrainiec, skoro o Nas, Polakach piszesz w trzeciej osobie?

 7. Tylko Polacy jak wściekłe psy atakują swoich rodaków czy w kraju czy zagranicą. Piłsudski konkretnie opisał Polaków.

 8. Zlikwidować straż miejską pieniądze przekazać na etaty policji to będzie najlepszym rozwiązaniem !

 9. Panie Prezydencie, proszę zwrócić uwagę na zarobki kobiet pracujących w schronisku dla bezdomnych. Pracują w pojedynkę, nie jak SM, pracuję w soboty, niedziele, święta, w dzień i w nocy, mają pod opieką kilkadziesiąt osób trzeźwych i pijanych, z problemami, często agresywnych, a do tego natłok obowiązków.

 10. Ciekawe kto podczas godzin pracy biega po supermarketach ALDI itp.

 11. ludki zwolnijcie sie jak nie pasuje idzcie do ochrony tam zarobicie dziesiatki tysiecy a czas ten sam
  ha ha

 12. Zlikwidować straż miejską to będzie najlepszym rozwiązaniem !

  jestem na rynku kilka razy w miesiącu rynek jest załadowany samochodami źle zaparkowanymi i gdzie jest Straż Miejska wtedy ja się pytam ? kpiny sobie Urządzacie ? traktujcie obywateli równo i wszystkich mandatujcie kamery chyba straż ma na rynek ? więc co za problem zaglądnąć w kamery i przyjechać ukarać osobę która nie dostosowuje się do znaków .

 13. Panie prezydencie nikt tej straży miejskiej nie chce tylko kłopoty tworzą mieszkańcą a porozmawiac sie z nimi nie da. Zlikwidowac do konca i do budowlanki robic jak uczyc sie nie chcialo

 14. W nocy ich niestety nie ma a młodzież wychodząca z klubów rozbija mieszkańcom szyby w oknach – i za co chcą te podwyżki za blokady na kołach ?

 15. Jaki komendant taka straż…. chyba wszyscy widzą, że to wielki upadek tej formacji.

 16. No cóż. Z pisma wynika że ostatnio zwolnił się jeden ze strażników i przeszedł do innej pracy. Szkoda, że nie dodano, że strażnik ów swego czasu o mało co nie wyleciał z roboty za spanie na służbie (zdjęcia z tego zdarzenia były na internecie). Szkoda również że nikt nie mówi, że jeden ze strażników podpisanych pod pismem jeszcze za czasów byłego komendanta się zwolnił a teraz powrócił do formacji. Po co więc wracał skoro miał tutaj taki niski i mizerny zarobek? Czyżby Panowie strażnicy siłą chcieli wymusić podwyżki? Może rzeczywiście lepiej zlikwidować formację i przekazać kasę na etaty do policji. A nawiasem mówiąc sposób zachowania się naszych strażników miejskich w stosunku do zwykłych zjadaczy chleb woła o pomstę. Kierowcy MZK też chcą podwyżek.

 17. kamery na Osiedlu Centrum są sprawne radiowóz SM widać na Centrum .To jest powód do likwidacji tej formacji.

 18. Szanowny Panie Prezydencie niech Pan się nie boi i podejmie stosowną uchwałę o rozwiązaniu tej jednostki o nazwie SM.w pobliskich miejscowościach rozwiązano SM i nic się nie dzieje nawet chyba jest spokojniej jak tej SM nie ma.Jak się ją rozwiąże będzie na podwyżki dla pracowników urzędu jak i też dla kierowców komunikacji miejskiej,skoro w SM uważają ze zarabiają za mało to proponuję jak pan to rozwiąże zrobić wszystkim kursy na kategorię D i niech jeżdżą autobusami po tam chyba nie ma kto już jeździć.To jest chyba lepsze jak sprowadzać kierowców z Ukrainy bo to często słychać w autobusach że nie ma komu tam pracować i chcą ściągnąć kierowców z Ukrainy

 19. W ostatnim czasie zauważono „zastygnięcie” w pracy SM. Prawdopodobnie nie ma presji ze strony Komendant SM na podległych, solidaryzuje się z podwładnymi w ten sposób olewając pracę zwaną służbą na rzecz Mieszkańców. Od dłuższego czasu nie widać np. na osiedlu Centrum nikogo ze SM. Bywało,że choć przejechał samochód łamiąc przepisy drogowe wkoło Biblioteki Miejskiej. Obecnie nie widać nikogo nawet za cenę łamania przepisów drogowych. Na budynku 3-Maja15 zawieszono kamery SM ale z wielką dozą prawdopodobieństwa są one nieczynne a do naprawienia ich nie wykazuje empatii Komendant. Na Rynku na wysokości ING po stronie lewej parkowanie jest zabronione ale konia z rzędem temu kto nie zauważy tam parkujących samochodów w ilości zazwyczaj ponad 6 aut. Takich miejsc jest wiele a nieróbstwo SM z czegoś wynika, teraz wiadomo z czego !!! Nie wiem ile zarabia Strażnik Miejski, może by tak ujawnić apanaże, czy jest im aż tak źle!! Myślę, że są to godziwe płace. Oczekiwania Mieszkańców Miasta wobec SM są i to wysokie.

 20. A kto was tam trzyma?Przyjmijcie się gdzie indziej,choćby do Synthosu,zobaczycie jak się pracuje.

 21. Panie Prezydencie. Jest Pan dobrym gospodarzem Miasta i jestem z Pana dumna, ale mam pytanie: a co z innymi szarymi zwykłymi pracownikami w Urzędzie Miasta? Kiedy dla nich podwyżki? Podobno w Urzędzie Miasta są niziutkie pensje, podobno lepiej się zarabia w Biedronce. Czy to prawda? Może czas podnieść pensje zwykłym pracownikom? Chociaż troszkę?

 22. Proponuje w końcu zlikwidować straż miejska. To będzie najlepsze rozwiązanie!

Send this to a friend