Informacje

OŚWIĘCIM. Starosta interweniuje ws. pijaczków na Placu Pokoju

Starosta oświęcimski Zbigniew Starzec w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz ład i porządek na Placu Pokoju w Oświęcimiu, który w ostatnim czasie jest zakłócany przez „libacje alkoholowe”, zorganizował spotkanie służb mundurowych. Spotkanie, które odbyło się 21 sierpnia miało na celu wypracowanie współpracy pomiędzy oświęcimską Policją a Strażą Miejską w Oświęcimiu, dotyczącej wspólnych działań służb.

Starosta Zbigniew Starzec stanowczo podkreśla, że nie zgadza się na sytuację, żeby w „sercu” miasta Oświęcimia, w centralnym punkcie osiedla „Chemików” odbywały się „libacje alkoholowe”. Po interwencjach mieszkańców na Policji i w Straży Miejskiej, postanowił zorganizować spotkanie służb, aby wypracować wspólne działania i raz na zawsze uporać się z tym „niechlubnym” problemem.

Przypomnijmy, że grupy „podchmielonych” mężczyzn upodobali sobie szczególnie Plac Pokoju, przy tamtejszym sklepie spożywczym. Używają niecenzuralnych słów, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w pasie zieleni, i często zasypiają na ławkach, mieszkańcy nie czują się bezpiecznie przechodząc tamtędy, nawet w środku dnia. Okazuje się jednak, że mimo licznych interwencji służb problem nie maleje.

Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której osoby nadużywające alkoholu nie będą się czuły swobodnie w tym miejscu, nie można im pobłażać, należy zwiększyć liczbę patroli, być może zainstalować dodatkowy monitoring. Oni muszą się stamtąd wynieść – mówił podczas spotkania starosta oświęcimski.

– W tym roku mieliśmy 11 zgłoszonych interwencji, były też 3 zgłoszenia na Krajową Mapę Zagrożeń, co oznacza że problem jest realny. Teren codziennie monitorują dzielnicowi. Wprowadzimy również dodatkowe kontrole tego miejsca w postaci „niezapowiedzianych” patroli – mówił podczas spotkania Robert Chowaniec, Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu.

Komendant podkreślił również, że na każde zgłoszenie obywatela jest reakcja dyżurnego, który ma obowiązać wysłać radiowóz we wskazane miejsce. – Oczywiście interwencje zagrażające zdrowiu lub życiu są priorytetowe i najpierw tam wysyłamy służby, ale obowiązkiem dyżurnego jest przyjęcie każdego zgłoszenia – mówił Robert Chowaniec. Komendant podkreślił również, że dobrym pomysłem byłoby zainstalowanie mobilnej kamery.

Niestety na spotkanie nie dotarła Komendant Straży Miejskiej Joanna Brania. – To wielka szkoda, że pani Komendant mimo naszego zaproszenia i potwierdzenia swojego udziału w spotkaniu nie przyszła. Przypuszczam, że to ze względu na nadmiar obowiązków, jednak pan Komendant Chowaniec przekaże do Straży Miejskiej wszelkie ustalenia do realizacji i propozycje współpracy. – Musimy wspólnie zwiększyć częstotliwość patroli, aby bezpowrotnie pozbyć się tego uciążliwego dla mieszkańców problemu – zakończył Robert Chowaniec, Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu.

Źródło: powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

22 komentarze

 1. Proponuję aby Starzec tam usiadł i ich odganiał – będzie miał dodatkową promocję 😀

 2. ZLIKWIDOWAĆ/ ROZWIĄZAĆ FORMACJĘ O NAZWIE STRAŻ MIEJSKA W OŚWIĘCIMIU.
  lepiej niech jej nie ma niż jest i nic nie robi, na sesjach mogą służyć harcerze a sztandar na placu będą trzymać strażacy. Prezydentowi Miasta -SM jest niepotrzebna, ma być dla NAS !!! skoro nie to niech znika.

 3. Dziś, pomimo narady służb mundurowych, zwołanych w trybie alarmowym przez p. starostę, trzech pijaczków nadal siedziało sobie na ławkach obok Berlina. Wzrok mieli trochę mętny, ale to prawdopodobnie od przepalenia przez wódę zwojów mózgowych.
  Jako aktywny emeryt domagam się więc od p. starosty zwołania konferencji naukowej pt. jak przeganiać pijaczków, z udziałem różnych profesurów i dokturów. Może poradzą co zrobić, gdy pijaczkowie siedzą sobie spokojnie i ludzi nie zaczepiają. Paragrafu w rodzaju „sześć miesięcy za wygląd” chyba na razie jeszcze nie ma.

 4. @ Czytelnik wystarczy popytać, żeby się dowiedzieć, wygaszanie etatów rozpoczęło się w 2012 r. obecnie jest 6 lub 7 etatów mniej.

 5. W skład powiatu oświęcimskiego wchodzą oprócz Miasta Oświęcim również: gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator, gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów; miasta: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator. Pytam: Dlaczego tam Pan Starosta nie jest tak aktywny a dzieją się tam rzeczy często gorszego kalibru niż w Oświęcimiu – czyżby to przez kampanię? Teraz się Starzec interesuje wielce Ośwęcimiem bo tu kandyduje a czemu nie interesuje się całą resztą miast? Dla mnie te działania Starca to słaba gra pod publiczkę – ludzie wyczuwają to!

 6. Proponuję zapytać Starca co z kolejkami w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu – kiedy je rozładuje – bo rządzi tyle a ludzi na korytarzach gęsto i czeka się w kolejkach – sam byłem kilka miesięcy temu oczekującym ponad godzinę na obsłużenie. Znając życie to będzie wina Prezydenta.

 7. W czym jest skuteczny ten Starosta chyba w obiecywaniu gruszek na wierzbie Prezydent nie musi takiej szopki odstawiac bo pracuje cały czas i efekty widać. Brawo Panie Prezydencie.

 8. Do „Czytelnika”: Ja jeszcze słyszałem, że strażnicy są klucznikami w urzędzie-to znaczy, że wydaja i odbieraja klucze wszystkim pracownikom urzędu codziennie, a widziałem tez w rynku, że ochraniają tego męzczyznę, który opróznia parkomaty z kasy. Ciekawe, czy to tez ich obowiązki.

  Do „kampania wyborcza”: zgadzam się, właśnie wskazałem, że to kampania wyborcza na 100%. Tyle, że jest w niej skuteczny na razie starosta, bo jest i chce być wszędzie. Jeden z nich chwali się tym co robi: betonuje miasto, sadzi krzaczki, wycina drzewa i jednoczesnie zaprasza na spacery, a drugi się mobilizuje na poziomie miasta.

 9. w najbliższych dniach starosta zorganizuje kilkanaście spotkań m.in. ws:
  – stanu trawników w mieście
  – pijących pod sklepami
  – zapachu w Dworach
  – uszkodzonych pikseli na telebimie w ocka
  – źle przyciętych trawników
  – remontu ul. Garbarskiej czemu już miesiąc trwa
  Żenada…

 10. Mam pytanie. Kiedy nastąpiła redukcja stanu osobowego Straży Miejskiej do takiego „poziomu” etatowego, że jako służba stała się tak niewydolna w zadaniach na rzecz miasta i jego społeczności? Czy to prawda, że strażnicy zamiast patrolować miasto są wykorzystywani jako kierowcy do wyjazdów służbowych w kraju i za granicą oraz obsługi (również jako kierowcy) wizyt z miast partnerskich? Czy to są obowiązki strażników zawarte w ustawie o strażach gminnych?

 11. do MARCO – a gdzie był ostatnie 4 lata? Teraz nagle go wszystkie problemy Oświęcimian interesują – ludzie przejrzyjcie na oczy. To wszystko robi na potrzeby kampanii wyborczej i tyle.

 12. Własnie ruszyła samorządowa kampania wyborcza. 1:0 dla Starosty! Sam się zainteresował, sam zwołał spotkanie. Sam też pewnie rozliczy podległa sobie policję. Prezydent kazał podać cyferki – statystyki na portal, żeby zamknąć temat. Potem oddelegował panią komendant na spotkanie, ale ona się nie przejęła, no bo dała przecież statystyki i poza tym ma mało ludzi do pracy, więc to wystarczy. Po problemie 🙂

 13. Hahah Zbyszek Starzec – POMYSŁOWY DOBROMIR – dobry na wszysko. Gdzie był 5 ostatnich lat – nie no to jest śmiech na sali – wybawca narodu …

 14. Hahaha. Pani Komendant nie dotarła. Jakoś mnie to nie dziwi. A jak tam układa się współpraca Pani Komendant z Policją? Buahahaha.

 15. Do Kazimierz jak już coś to parkomatów a jak byś nie wiedział to akurat tym straż nie zajmuje się od kilku lat. I co chciałeś usłyszeć że się teleportują i załatwia twoje zgłoszenie. Nie ich wina że jest jeden patrol pretensje kieruj na policję on wogule omijają to miejsce szerokim łukiem a patroli to chyba więcej niż w SM mają prawda. A stwierdzenie że otrzymali 11 zgłoszeń i sprawa wydaje się być realna zakrawa o pomstę do nieba, to już bez zgłoszeń nie można skontrolować tej okolicy. Staż ma coś około 90 zgłoszeń i 20 mandatów a policja 11.A wy chcecie SM likwidować no pogratulować pomysłów wtedy policja na pewno podejmie skuteczne działania bo nie będzie mogła scedować tego na SM.

 16. Bzdura. Ostatnio zgłosiłem zagrożenie w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i po 50 minutach nie widząc interwencji zadzwoniłem do SM. W odpowiedzi usłyszałem, że patrol pojechał z „klientem” na izbę wytrzeźwień(?) do BB i nie ma kogo tam posłać, gdyż jest tylko 2 strażników na zmianie i jak wrócą musza pilnować parkometrów w Mieście. To ja zapytam – po co nam SM w Oświęcimiu panie starosto i co Pan z tym zrobi?

 17. Szczerze i bez wyborczej agitacji. Szkoda że Zbigniew Starzec jest w pisie, ponieważ to dobry gospodarz. Nie zamiata spraw pod dywan, jak to robią niestety nagminnie w mieście. Panie prezydencie, jeśli chce Pan wygrać, musi Pan radykalnie zmienić swój lekceważącym stosunek do mieszkańca. Niech wygra lepszy!

 18. Problem jest znany od lat, a Pan Starosta dopiero się obudził? No tak wybory idą.

Send this to a friend