Starosta Oświęcimski cofnął firmie Synthos pozwolenia na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Oświęcimiu.
Powołując się na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, Starosta Oświęcimski wskazuje, iż powodem cofnięcia pozwolenia były nieprawidłowości i nie uzupełnione braki w projekcie, które pomimo wskazań do uzupełnieni, nie zostały usunięte w terminie. Po bezskutecznym upływie terminu na dokonanie korekt w projekcie, organ administracji architektoniczno-budowlanej jakim jest Starosta Oświęcimski jednoznacznie wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę.
Czy to już koniec planów budowy spalarni śmieci w Oświęcimiu?
Biorąc pod uwagę potencjalne odwołanie inwestora do Wojewody Małopolski w Krakowie, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż inwestycja zostanie zrealizowana. Firma Synthos ma tylko 14 dni na odwołania się od decyzji Starosty. Wniesienie odwołania w terminie, wstrzymuje wykonanie decyzji przez organ.
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO)
Na stronie internetowej inwestora możemy dowiedzieć się, że „Nowa ENERGIA dla Oświęcimia” to projekt budowy na terenie kompleksu Grupy Synthos spalarni pełniącej funkcje nowoczesnej elektrociepłowni. Instalacja, zamiast węglem będzie zasilana odpadami, z których w większości odzyskane zostaną wcześniej wszystkie wartościowe surowce m.in. szkło, papier, metal. Nowe źródło energii, które zastąpi dotychczasowy przestarzały kocioł węglowy, zaspokoi 1/5 obecnych potrzeb. Powstający prąd będzie zasilał urządzenia Synthos, a ciepło trafi do miejskiej sieci ogrzewającej budynki na terenie Oświęcimia.
Składowisko Odpadów Komunalnych wystarczy na 7 lat
Aktualnie wszystkie śmieci z miasta i okolicznych gmin trafiają na Składowisko Odpadów Komunalnych znajdujące się w Oświęcimiu przy ul. Nadwiślańskiej 36. Tylko w zeszłym roku na składowisko odpadów trafiło 28 tys. ton śmieci. Dotychczasowa działalność składowiska jest jednak ograniczona w czasie. Już za kilka lat jego możliwości przyjmowania nowych odpadów zostaną wyczerpane.
Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych prowadzona przez firmę Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. w Oświęcimiu eksploatuje aktualnie dwie kwatery składowania. Kwatera II, eksploatowana od 2005 roku wystarczy jeszcze na około 2 lata. Kwatera III eksploatowana od 2016 roku, przy obecnie stosowanych technikach wystarczy na około 6 lat. – informuje prezes Adam Byrdziak. Spółka posiada tereny na budowę kolejnej kwatery i w najbliższym czasie podejmie działania celem uzyskania niezbędnych decyzji na budowę kwatery IV, co wydłuży możliwości składowania do kolejnych 6-7 lat. – Dodaje prezes Byrdziak.
Polskie i Europejskie ustawodawstwo coraz bardziej ogranicza utylizację odpadów przez składowanie. Obecnie nie wolno składować odpadów komunalnych. Dalsza realizacja tych wytycznych będzie możliwa dzięki głębokiej segregacji „u źródła” i termicznemu (z odzyskiem energii) przekształcaniu pozostałości po przetwarzaniu odpadów. – Informuje prezes Adam Byrdziak.
red.
@Merkel
W Krakowie mają ciepło ze spalarni. Jest taniej? (podpowiadam: jest drożej)
@merkel
typowy szantaż dla urobienia opinii publicznej – nie chcecie spalarni to podniesiemy wam ceny…
kara musi być.
Kto ci płaci trollu ?
Przecież Synthos sam odpuścił temat spalarni i nie chce kopać się z koniem. Chciał dać mieszkańcom tanie ciepło, ale mieszkańcy nie chcieli to teraz będą płacić sporo. Gigant chemiczny już przygotowuje się do budowy kotłów na gaz z rosji… Gorzej będzie jak Putin zakręci kurek…
Kolejne informacje: gazetakrakowska.pl/nie-bedzie-spalarni-smieci-w-oswiecimiu-synthos-nie-dostal-zgody/ar/c1-14050127
Oprócz „zwykłych” śmieci ta spalarnia miała jeszcze przyjmować osady ściekowe z oczyszczalni (nie tylko z naszej MPOŚ). Domyślacie się czym to pachnie.
To miała być wielka spalarnia i śmieci mieli je tu zwozić z połowy małopolski. Gratuluję mądrej decyzji!!!. Oświęcim to nie kloaka województwa. I bez tego mamy gorsze powietrze niż w Krakowie tak pokazują zainstalowane czujniki. Boją się tu postawić stację monitoringu. Mamy odważnego starostę. Oby tą decyzję utrzymał.
sławuś już widzę tę skocznię ze stokiem , jedyne na co skoczysz po wybudowanie tego smrodu to do du—y
@Sławek. Nie da się być „na spalarni” wewnątrz. To logicznie niemożliwe. A to co piszesz o zamkniętym składowisku i gazie z niego pozyskiwanym odnosi się nie do spalarni , a zasypanego składowiska z rozkładającymi się pod ziemią warstwami śmieci które wydzielaja metan jako efekt uboczny w procesie rozkładu tychże śmieci.Na powierzchni tego zasypanego składowiska zlokalizowano farmę solarną produkującą prąd.
Zatem Sławku, wertuj dalej internet tyle że z większym zrozumieniem…
Czy starosta podjął właściwą decyzję ? – czas okaże.
Mnie zastanawia co innego. W jaki sposób dostarczane miały być odpady do spalarni? Transport kolejowy, drogowy? Hmm, takie proste wyliczenie, dowodzi, że w przypadku transportu drogowego, statystycznie, co godzinę, przez całą dobę, przez 365 dni w roku będzie przejeżdżało około 14 ton odpadów.
Gdyby, ktoś nie wiedział o co chodzi – co godzinę naprawdę duuuuże auto ze śmieciami, przez całą dobę, przez cały rok.
Oczywiście, w przypadku mniejszych pojazdów będzie jeszcze zabawniej bo to może być np. wóz ze śmieciami co 20 minut przez całą dobę przez cały rok.
Doprawdy zabawna perspektywa
W fazie projektu fabryki, spalarni zawsze słyszę eko, bezpieczna dla mieszkańców a później – normy nie przekroczone -chociaż śmierdzi, ludzie więcej chorują to inna przyczyna i tak wkoło. Będziemy zamykać okna tak jak w Monowicach, Mielcu i w wielu innych miastach ! 🙁
Jeszcze nic mądrego ani pożytecznego w tym mieście POpaprancy nie zrobili czego nie dotkną to porażka ,
@Sławek
Czy w Wiedniu jest takie syfiaste powietrze, gleba i woda jak w Oświęcimiu? Coś zaświtało może? Więc wynocha z tym śmierdzącym biznesem! Dość!!! Oświęcim, to nie jest jakaś kloaka, spalarnię niech sobie Synthos wybuduje w Masłowie.
Jak czytam te Wasze poniżej wypociny (zdecydowanie większość), to mam wrażenie, że żyję w średniowieczu.
Przyznajcie się jeden z drugim, który z Was widział i był na takiej spalarni wewnątrz, który widział jakie są filtry i jaka jest RZECZYWISTA EMISJA zanieczyszczeń?
A czy wiecie, że w Wiedniu funkcjonuje 4 lub 5 spalarni, czy wiecie, że ostatnie składowisko zamknięto kilkanaście lat temu i obok niego jest osiedle zasilane z gazu z tego składowiska i prądu z farmy na tym skladowisku?
Ludzie, ruszcie dupy i szare komórki i zacznijcie korzystać z internetu do czego został stworzony, a nie do pisania totalnych bzdur.
Aha, poszukajcie zdjęcia pięknej spalarni w Finlandii, na dachu której jest stok narciarski, można…….
Naprawdę myślenie nie boli
Może jeszcze do kompletu składowisko odpadów radioaktywnych w Oświęcimiu? Też przecież pisiorze biznes.
POpaprancy zwina caly biznes w tym miescie
@Jan
Spalarnia miała spalać 130 tys. ton odpadów rocznie. W dodatku miała mieć tylko jedną linię do spalania – nikt się nie zastanowił co będzie się działo z odpadami gdy się zepsuje. Niedawno przetestowali to na własnej skórze mieszkańcy Rzeszowa i okolic. Proszę wpisać do google: rzeszow awaria spalarni
Mieszkaniec – zapewne produkt polskiej oswiaty – rozwiaze problem smieci spalając je; ale to co pojdzie w powietrze to juz go nie obchodzi bo tego nie widac, he he.
Masy popiołów jako efekt spalania to tez nie problem, wiatr wywieje pod Przeciszów …
Zgroza, tacy ludzie głosują
rozwiążmy problem, najlepiej zakopmy w twoim ogródku 🙂
balkon tez będzie OK
każdy produkuje śmieci , każdy je wyrzuca i wszyscy chcą aby nie były składowane blisko jego domu. to gdzie się mają podziać. Jestem mieszkańcem naszego miasta i uważam że ten problem należy rozwiązać .
Kierowniku Byrdziak, pańska firma utrzymuje się z przetwarzania odpadów, a pan chcesz je oddać Synthosowi do spalenia? Tak dbasz o interes swojej spółki?
ktoś pamięta ile śmieci ma spalać ten zakład ? wielokrotnie więcej niż 'wytwarza’ nasz cała okolica ! wiec śmieci będą dowożone prawdopodobnie z małopolski, śląska itp. Naprawdę to biedne zatrute miasto musi być śmietnikiem dla południowej Polski ? Tak niewielu mieszkańców się tym przejmuje ?
Dzisiaj narzekacie na 'L’ki, potem będą transporty ze śmieciami na tapecie – ale będzie za późno. A do lokalnego smogu dojdzie nowy składnik (o ile to jeszcze mozliwe przy obecnym bogactwie naszego powietrza). Ale luzik. ważne ze kilka miejsc pracy powstanie.
Nikt nie ma immunitetu na choroby spowodowane przez smog, urzędnicy również – aż dziwne ze tak ochoczo popierają plany budowy spalarni w Dworach (są wyjątki), nawet ci miejscowi.
Brawo dla Pana Starosty! Oświęcim jest już dość zanieczyszczony i spalarni na pewno nam nie potrzeba.
RECYKLING, Panie Byrdziak, RECYKLING, słowo które nie wiem dlaczego nie chce Panu przejść przez usta. Poza tym przypominam, że spalarnia miała wytwarzać 40 tys. ton odpadów (popioły i pyły ze spalania), gdzie chciał Pan je składować, skoro miejsce się kończy. I w końcu, co Pan tam składuje na tym składowsku, skoro obowiązuje zakaz składowania? Może jakaś kontrola by się przydała?
👍👍👍👍👍
Spalarnia w kotlinie to samobój dla mieszkańców! Panie Starosto blokuj tą inwestycję bo nasze dzieci i wnuki będą skazane na siedzenie w mieszkaniach!