Informacje

OŚWIĘCIM. Spotkanie z redaktorem Witoldem Gadowskim

Witold Gadowski

W czwartek 30 maja odbędzie się spotkanie z Witoldem Gadowskim, dziennikarzem, publicystą, pisarzem i poetą. Tematem spotkania będzie „Marsz Życia Polonii i Polaków”, który odbędzie się 14 sierpnia w Oświęcimiu.

– Marsz 14 sierpnia. W czasie amerykańskiej podróży dojrzał we mnie projekt stworzenia „Marszu Życia Polonii i Polaków”, który corocznie będzie się odbywał w Oświęcimiu. Data 14 sierpnia nie jest przypadkowa, tego dnia męczeńską śmierć poniósł święty Maksymilian Kolbe. Marsz poprzedzony będzie Mszą Świętą a potem ruszy do Auschwitz Memorial w milczącym, pełnym zadumy pochodzie, które pójdzie pod ścianę straceń. Tam będzie odśpiewany hymn narodowy. Marsz przypomni całemu światu, że to właśnie Polacy pierwsi chwycili za broń przeciwko niemieckim mordercom. To Polacy bronili Żydów przed bestialstwem niemieckich zbrodniarzy i płacili za to swoim życiem. Symbolem takiej postawy jest właśnie święty Maksymilian Kolbe, który oddał swoje życie za drugiego człowieka. Przypomnimy także sylwetki krakowskich Salezjan, którzy zostali zamęczeni za wiarę w Jezusa Chrystusa na oświęcimskim żwirowisku.

Marsz będzie organizowany co roku, a jego pierwsza edycja będzie miała miejsce już 14 sierpnia tego roku. Czekam na zaangażowanie się w tą inicjatywę nie tylko środowisk polonijnych, które przyjęły pomysł z wielki entuzjazmem i już dziś mam deklaracje z wielu miejsc w USA, że delegacje Polonusów przyjadą na marsz. Mam nadzieję, że również w Polsce nie braknie odważnych  i ofiarnych ludzi, którzy pomogą zorganizować to wydarzenie i zadbają o to aby miało ono poważny i pełen dobrych refleksji przebieg.

Spotkanie z red. Witoldem Gadowski
Czwartek, 30 maja, godz. 17:30
Hotel Hampton by Hilton w Oświęcimiu

art. zlecony
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend