Informacje, Sport

OŚWIĘCIM. Spływu Kajakowego „Trzy Zapory” na rzece Sole

W dniach 29-30 czerwca odbędzie się 53. edycja Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego „Trzy Zapory” na rzece Sole. – To będzie wyjątkowy spływ, bo po raz pierwszy do kajakarzy sportowców dołączają eko-kajakarki i kajakarze – zapowiada znany ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, dodając: – W tym roku do tego kultowego wręcz spływu „Trzy Zapory” przyłącza się także 14 wolontariuszek i wolontariuszy – pracowników z Grupy Synthos. 7 dwuosobowych kajaków, przemierzając trasę z Jeziora Żywieckiego do Oświęcimia, będzie kontrolować i sprzątać brzegi Soły.

Głównym celem akcji jest zapobieganie przedostawaniu się śmieci do rzek, bo właśnie nimi odpady docierają do Bałtyku. Ocenia się że ponad 80% śmieci w środowisku wodnym pochodzi z lądu w efekcie śmiecenia czy niewłaściwej gospodarki odpadami.

Co więcej, przedstawiciele Grupy Synthos oraz ekolog Dominik Dobrowolski zadeklarowali, że będą regularnie sprzątać rzeki i tereny nadrzeczne na Śląsku i Małopolsce, zachęcając do akcji samorządy i mieszkańców, tak aby wspólnie przyłączyć się do międzynarodowego ruchu na rzecz powstrzymania zaśmiecenia środowiska wodnego. Kolejna akcja sprzątania Soły z udziałem wolontariuszy Synthos i mieszkańców Oświęcimia planowana jest tuż po wakacjach, we wrześniu 2019 r.

Akcje sprzątania organizowane przez Synthos SA odbywają się pod patronatem „Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne!” (www.recykling-rejs.pl), programu realizowanego przez Dominika Dobrowolskiego wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska od 2011 roku. W tym czasie ekolog przepłynął i posprzątał już ponad 7 tys. km szlaków wodnych w Polsce i Europie.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

 1. a czemu pan nie może ?? jak pan taki kąśliwy dla ZIBI jak ktoś prawdę pisze choć się z nim nie utożsamiam

 2. Wolontariusze Synthosu niech się wezmą za sprzątanie wodospadu ,jest tam taki syf i wysypisko śmieci jakiego jeszcze nie było .Patologia robi se tam libacje alkoholowe połączone z grilowaniem. Gdzie są służby odpowiedzialne za ład i porządek (straż miejska) W niedziele był spływ kajakowy turyści mieli okazję podziwiać te piękne widoki naszego wodospadu ,piękna wizytówka naszego miasta

 3. 26.06.19r, godz.13.00. Rzeka Soła na wysokości oświęcimskich Plantów ma szerokość 6m, głębokość „w porywach” max.70cm.
  Dla porównania, 26.06.1989r, Soła w tym samym punkcie, szerokość ok.20m,średnia głębokość 60-70 cm.
  Szanowni Państwo, dzisiejsza Soła to zaledwie 1/3 tamtej Soły z przed zaledwie 30-tu lat. A za kolejne 30-ści lat jak to miejsce będzie wyglądać?
  Czas pomyśleć o jakiejś spójnej strategii miasta w dobie tak szybko zmieniających się warunków życia. Powinien to być jeden z głównych punktów kampanii wyborczych kolejnych ekip bo zlekceważenie tego problemu będzie nas drogo kosztować. Nas wszystkich.
  A puki co idę popływać „na Kruki”. De facto nielegalnie.Szkoda gadać…

Send this to a friend