Kultura, Video

OŚWIĘCIM. Spektakl ”Album Karla Höckera” w MDSM

Spektakl oparty jest na analizie wybranych zdjęć zawartych w osobistym albumie Karla Höckera – oficera SS, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. W albumie, przekazanym w 2006 roku Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, znajduje się 116 fotografii, przedstawiających wyższych oficerów SS z obozu oraz ich asystentki podczas wypoczynku w ośrodku zwanym Solahuette (Międzybrodzie Bialskie), położonym około 20 km od Auschwitz oraz w czasie oficjalnych spotkań w obozie. Na zdjęciach pojawia się wiele ważnych postaci: dr Josef Mengele, Rudolf Höss, Richard Baer i Josef Kramer. Nie ma na nich natomiast więźniów ani żadnych obrazów z obozu śmierci.

Do realizacji spektaklu użyto metod teatru dokumentalnego, kreatywnej interpretacji materiałów źródłowych i dokumentalnych badań, aktorskich improwizacji i multimediów.

– Album Höckera przynosi unikalne spojrzenie na historię Holocaustu i jego sprawców. Zamiast nieludzkich potworów, pokazuje ludzi zrelaksowanych, śpiewających, bawiących się z psami, flirtujących, śmiejących się, a nawet dekorujących świąteczną choinkę – mówi o spektaklu reżyser, Paul Bargetto.

Gośćmi honorowymi prezentacji w MDSM byli Zofia Posmysz oraz prof. Wacław Długoborski, byli więźniowie KL Auchwitz. W spektaklu wzięła także udział grupa młodzieży i managerów Volkswagena pod opieką Christopha Heubnera, Axela Passeier, Antiny Schulze oraz Bettiny Richter.

W spektaklu wystąpili: Julia Trembecka, Marta Król, Krzysztof Polkowski, Grzegorz Sierzputowski, Tomasz Sobczak; reżyseria: Paul Bargetto.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend