Informacje, Sport

OŚWIĘCIM. Soła Oświęcim szuka pomocy u prezydenta

Trudna sytuacja finansowa Klub Sportowego „ Soła” była tematem wczorajszych rozmów w Urzędzie Miasta. Z propozycją spotkania z prezydentem miasta wystąpili działacze klubu. Stronę klubową reprezentował prezes Krzysztof Pękala i członek zarządu Łukasz Jasek. Obok prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta na spotkaniu obecny był również radny Jan Adamaszek oraz Beata Chachuła, skarbnik miasta i naczelnik Wydziału Promocji Marek Tarnowski.

Prezes Krzysztof Pękala poinformował, że klub nie ma już pieniędzy na start seniorów w rundzie jesiennej. Nie ma nawet drużyny. Na rozpoczęcie nowego sezonu w III lidze potrzebuje 150 tys. zł. Liczy na pomoc miasta.

Od kilku lat miasto przekazuje dotacje na szkolenie sportowe dla KS „Soła”, w tym także na wsparcie drużyny seniorskiej. Na ten rok była to kwota 140 tys. zł, która została przekazana w dwóch transzach w lutym i marcu. Dodatkowo klub otrzymał 30 tys. zł na nagrody dla zawodników za utrzymanie się w III lidze.

Prezydent Janusz Chwierut podkreślał, że rozumie trudną sytuację klubu, jednak nie widzi dodatkowych możliwości wsparcia w tym roku. Miasto ma bowiem określone ramy prawne wynikające z Ustawy o finansach publicznych, które musi przestrzegać. Podobne stanowisko prezentowała skarbnik miasta. – Nie mamy możliwości udzielenia po raz drugi dotacji na to samo zadanie, a Klub Sportowy „ Soła” otrzymał już pieniądze na proces szkolenia na cały 2019 rok – mówiła Beata Chachuła.

Klub Sportowy „Soła” będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie na szkolenie piłkarzy w roku przyszłym, w ramach ogłoszonego przez miasto konkursu.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. No i Soła szukała pomocy u Pana Prezydenta, szukała no i dzisiaj właśnie znalazła …..

 2. Grupki „kiboli” ??? człowieku o czym ty piszesz? Przysłowiowych „kiboli” mamy w Nowej Hucie lub Białym Stoku,i jeszcze w tysiacu innych zapierdziałych miejsc w Polsce. Nie myl pojęc,a najlepiej,przejdż się chłopku na jakiś mecz nad Sołę,bo mówiąc szczerze, emocje na żywo walki własnej lokalnej drużyny to jest 100% adrenaliny w porównaniu z naszą np.krajową pierwszą ligą,nieprawdaż?
  A swoją drogą ,Panie Prezydencie,chce Pan się w taki sposób wpisać w historię miasta?No to winszuję.A może lepiej,potrząśnie Pan tymi PR-owcami,by zdobyli się na cokolwiek większy wysiłek???Bo to nie pierwsza dobra rzecz,która może być zwyczajnie spaprana,przez byle jakość co niektórych…

 3. Finansowanie sportu juniorów z pieniędzy publicznych – tak. Amatorów i chętnych do rekreacyjnego piłki kopania – tak. „Zawodowców” dla uciechy grupki kiboli – nie. Niech sobie sami znajdą sponsorów.

 4. W dyskusji zauważam jeszcze jeden aspekt którego chyba Pan Prezydent nie dostrzegł-funkcjonuje w naszym mieście taki miejski twór jak Oświęcimski Sport SA. Zajmuje się podobno promocja sportu? Gdyby dotyczył tylko hokeja to nazywać powinnismy go oświęcimski hokej ale skoro jest jak jest to może ta spółeczka wykaże się jakaś inicjatywa? Czy to tylko taka przykrywka dla dodatkowego dofinansowania stabilnych dzisiaj hokeistów?

 5. Super. Więc niech tifozi obu tych mocarstwowych zespołów utrzymują je z własnych kieszeni.

 6. Kazimierz – Unia grała na trzecim szczeblu kilkadziesiąt sezonów od 1953 roku do 1994 roku z małymi przerwami na grę na czwartym szczeblu a twoja Soła nigdy nie zagrała na trzecim poziomie rozgrywek. Obecna III liga to de facto czwarta. Kiepski z Ciebie kibic – prowokator

 7. Przez 60 lat nie weszła a teraz wejdzie? Nie bądźmy naiwni. Poza tym jest unikalna szansa by lepiej zarządzać zasobami i 2 słabe kluby połączyć w jeden trochę mocniejszy. Rzecz jasna na miarę naszych prowincjonalnych możliwości.

 8. Trudno mówić o dobrym zarządzaniu jeśli w klubie nie ma ani zawodników, ani drużyn młodzieżowych ani pieniędzy. W tej sytuacji może lepiej zaczekać aż Unia awansuje do III ligi bez fuzji a Soła… niech dalej dobrze się zarządza jak dotąd.Tylko pytanie: czym tu zarządzać? Bez złośliwości, ale po tej lekturze aż ręce opadają.sama

 9. @Kibic
  Nie chodzi o to jak to się będzie nazywać. Chodzi o to by kopaną skomasować w jednym klubie bo na 2 nas nie stać. Poza tym zarządzanie w Sole chyba nie było takie złe skoro to ona grała w III lidze a nie Unia. Zamiast się handryczyć trzeba połączyć siły.

 10. do Kazimierza: ale to przecież Soła upada a nie Unia. Unia ma się chyba nieźle. Dlaczego niby konsolidować pod szyldem upadającej Soły? Gdzie Soła ma młodzież: juniorów, juniorów młodszych? Dlaczego nie wprowadzano ich do I drużyny?

 11. Dokładnie. Skonsolidować kopaczy pod szyldem Soły a niech Unia zajmie się hokejem. Jeden ze stadionów sprzedać pod developerkę i będzie git.

 12. Prezydencie wpierw zadbaj o swoich pracowników a potem ratu kluby!!!

 13. Też uważam, że w Oświęcimiu powinien być jeden klub piłkarski. Na taki miasto tej wielkości stać. Zrobić fuzję z Unią i ratować 3 ligę, bo jej szkoda. A to, że ktoś chce a nie ma kasy… Chwilówek już nie ma.

 14. każdy kto ma dziurę w d… od razu musi mieć klub sportowy , i oczywiście swoje boisko, trenerów no i dotacje. A połączyć kluby, zostawić jedno boisko i trenerów. Na taką dziurę jak Oświęcim wystarczy.

 15. do strażnika: z tego co wiem Soła dostała większą dotację niż Unia, tylko Soła ją skonsumowała, na dodatek nie ma własnych wychowanków i teraz nie ma kto w niej grać. Unia gra w IV lidze w większości zawodnikami pochodzącymi z Oświęcimia a nie armią zaciężną ze Śląska i z Krakowa. To jest ta różnica.

 16. Mam pytanie dlaczego klub sportowy Unia może co rok otrzymywać różne dotacje.

Send this to a friend