Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Skandal na terenie Muzeum Auschwitz. Byli nadzy, zabili owcę i skuli się łańcuchami

Policjanci z oświęcimskiej Komendy Policji oraz Prokurator Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, postawili zarzuty, 11 podejrzanym o dokonanie bulwersującego czynu na terenie byłego, niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau. Za popełnione przestępstwa sprawcy wkrótce odpowiedzą przed sądem.

Policjanci przez dwie doby prowadzili intensywne czynności w związku ze zdarzeniem, do którego doszło w ubiegły piątek, na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau, kiedy tuż po godzinie 14.00, straż muzealna powiadomiła oświęcimską Policję o zakłóceniu ładu i porządku przez grupę osób. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy zatrzymali 11 osób w wieku od 20 – 27 lat. Wśród zatrzymanych znalazły się cztery Polki, czterech Białorusinów, dwóch Polaków oraz obywatel Niemiec.

Na miejscu przeprowadzono szczegółowe oględziny, zabezpieczając dowody, które po dokładnej analizie pozwoliły na ustalenie okoliczności w jakich doszło do tego karygodnego czynu. W trakcie postępowania ustalono, że grupa 11 osób, przebywając na terenie Muzeum, zawiesiła transparent z napisem „LOVE”, a następnie, zdjęła z siebie odzież i próbowała się skuć łańcuchami. W trakcie zdarzenia została odpalona raca, a jeden z mężczyzn, 27 – letni Białorusin nożem uśmiercił owcę.

W dniu 25 marca 2017 na podstawie zebranych dowodów, dziesięciu podejrzanym policjanci postawili zarzuty z art. 261 Kodeksu Karnego tj. znieważenie miejsca pamięci, natomiast 27 – letni Białorusin z polskim obywatelstwem w dniu 26 marca, został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie z ust prokuratora usłyszał dwa zarzuty: znieważenie miejsca pamięci oraz nieuzasadnionego zabicia zwierzęcia tj. art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt. Ponadto na wniosek Policji prokurator zastosował wobec 27 – latka (ma również polskie obywatelstwo), środek zapobiegawczy w postaci dozoru, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.

Za znieważenie miejsca pamięci grozi kara ograniczenia wolności oraz wysoka grzywna, natomiast za nieuzasadnione zabicie zwierzęcia kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend