Informacje

OŚWIĘCIM. Ruszają prace w tunelach pod zamkiem

W tunelach pod zamkiem rozpoczną się prace związane z przygotowaniem interaktywnej trasy historycznej, która przeniesie zwiedzających w czasy I wojny światowej aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy 20 stanowiskach multimedialnych zwiedzający poznają historię I wojny światowej, uwzględniającą również  lokalne wydarzenia. Przetarg na wyłonienie wykonawcy został już ogłoszony. Otwarcie ofert planowane jest 5 lipca. Aranżacja tuneli ma zakończyć się w marcu przyszłego roku. Dla zwiedzających będą dostępne w połowie 2020 roku.

Pod średniowieczną budowlą są dwa tunele. Wybudowali je Austriacy i Niemcy. Jeden przebiega z wschodu na zachód i łączy przeciwległe zbocza wzgórza. Został wybudowany w czasie zaboru austriackiego, a ostatnio przeprowadzona kwerenda wskazuje okres jego powstanie na koniec XVIII wieku. Jego przekrój ma kształt eliptyczny, a ściany i sklepienie wykonane są z cegły. Drugi pochodzi z czasów okupacji niemieckiej. Przebiega z północy na południe, krzyżując się z austriackim. Ściany i strop są wykonane z żelbetu. Podczas II wojny tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze.

Udostępnienie podziemi turystom to część projektu, którego głównym celem było wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony Soły. W 2018 roku specjalistyczna firma wykonała zabezpieczenie wzgórza i muru oporowego poprzez kotwy gruntowe na skarpie wzgórza, ułożyła specjalną siatkę wraz z matą przeciwerozyjną i wybudowała specjalną konstrukcję oporową w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego. Był to kolejny etap prac wzmacniających wzgórze. Również w ubiegłym roku rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem podziemi pod względem bezpieczeństwa i dostosowania do zwiedzania. Wtedy też okazało się, że konieczna jest korekta projektu trzeciego wyjścia, tzw. ewakuacyjnego. Stąd wydłużył się pierwotny termin oddania inwestycji, planowany na połowę tego roku. Nowy termin zakończenia projektu z dofinansowaniem unijnym określono na 30 kwietnia 2020 roku. Budowa wyjścia ewakuacyjnego prowadzona będzie równolegle z aranżacją tuneli. Całość prac związanych z udostępnieniem tuneli zamknie się kwotą ponad 4 mln, z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Nie wiem co o tym sądzicie. Moim zdaniem bez sensu. Żadna atrakcja. Te pieniądze które na to pójdą lepiej wydać np na wykup i restaurację pałacu w Bobrku.

Send this to a friend