Informacje

OŚWIĘCIM. Renowacja zabytkowej willi

W Oświęcimiu rozpoczęła się renowacja zabytkowej zabudowy z początków XX-wieku, znajdującej się przy ulicy Jagiełły 25. Przed wojną budynek był własnością rodziny dr. Antoniego Ślosarczyka. Willa została zbudowana w latach 1903-1912 w formie zwartej zabudowy o historycznych cechach stylowych z przewagą elementów neorenesansu i neobaroku. Dzisiaj to siedziba Rady Miasta Oświęcim i Urzędu Stanu Cywilnego.

– Od kilku lata staramy się odnawiać budynki na Starym Mieście. Po kamienicach przy ulicach Mickiewicza, Klasztornej oraz Rynku Głównym przyszedł czas na gruntowną renowację pałacu ślubów – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Pałacyk odzyska swój dawny koloryt i blask, będzie jednym z ciekawszych elementów zabudowy miasta – dodaje prezydent.
Renowacja obejmie wymianę części uszkodzonej więźby dachowej oraz pokrycia dachowego. Odnowiona zostanie też elewacje oraz stolarka okienna i drzwiowa. Wyremontowana zostanie również nawierzchnia wokół budynku. Renowacja zakończy się pod koniec roku. Inwestycja kosztuje 450 tys. zł.

Zmienia się również wygląd ulicy Górnickiego. Ładnie prezentuje się już akademik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, który przeszedł gruntowną przebudowę. A niedługo zakończy się remont kamienicy przy ulicy Górnickiego 7a, będącej w administracji Zarządu Budynków Mieszkalnych.

W tych dniach prace mają się rozpocząć się przy placu Słonecznym, w miejscu wyburzonej w ubiegłym roku kamienicy. Jak zapowiada Tyberiusz Kornas, prezes Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w czterokondygnacyjnym budynku będą lokale na wynajem oraz 8 mieszkań. Inwestycja zakończy się pod koniec roku. Wtedy OTBS przeniesie tu swoją siedzibę, która obecnie znajduje się przy ul. 11 Listopada na osiedlu Stare Stawy.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. dabrowskiego trzy razy robili i jeszcze ktos drewno z lip przytulil jak mawial wieszcz

 2. Jaka praca w urzędzie taka płaca widać remont za remontem, a nadal bubel przykład: rynek bubel z jajami Ch.

 3. Jednak jesteś bezmózgowiem na zlecenie. Bezkarne hejtowanie to twoje drugie ja. Przypisujesz komuś kłamliwie komentarze innych autorów. Wystarczy w komentarzach zadać jedno pytanie (@Plus dla Zaborskiej) i można się narazić na ostracyzm takiego matoła jak ty.

  ps. „Nie wiem czy w urzędzie miejskim są jacyś kierownicy wydziałów, czy ich nie ma i w gruncie rzeczy guzik mnie to obchodzi.” – a szkoda. Zanim wypowiesz się o pracy czy wysokości płac pracowników UM wypada mieć o tym blade pojęcie. Nie pracuję w samorządzie a wiem i na tym polega różnica. Prawo do pisania komentarzy mają wszyscy, również źle opłacani urzędnicy czy zaangażowani politycznie dziennikarze. Zabronisz im?

 4. Nie wiem czy w urzędzie miejskim są jacyś kierownicy wydziałów, czy ich nie ma i w gruncie rzeczy guzik mnie to obchodzi. Choć prawdopodobnie są, a ty bredzisz.
  W ostatnich kilku miesiącach umieściłeś tu chyba ze sto głupich, złośliwych i prowokacyjnych wpisów pod hasłem: „a u nas w um Chwierut bardzo źle płaci.. Czy pracujący w um zasługują na to, żeby mieli tak małe pensje?”. Pomyślałem sobie: albo troll, albo rzeczywiście zatrudniony tam wiecznie niezadowolony patentowy leń – narzekacz, o przeroście ego niewspółmiernym do kwalifikacji. Wokół nas jest całkiem sporo takich narzekaczy.
  Teraz jednak wiem, żeś po prostu troll.

 5. A propaganda PO-KO twierdzi, że to Pisiory są mistrzami hejtu. Mogliby być twoimi uczniami, bo po twoich wpisach jasno widać, którą stronę sceny politycznej reprezentujesz. Pudło, bo pytanie które zadałem ws. wynagrodzeń pracowników UM było moim pierwszym wpisem. Pytać może każdy i nikomu tego nie zabronisz. Ani mnie, ani moim poprzednikom. Zanim wnosisz swój mizerny wkład w dyskusję zapytaj swoich mocodawców od kiedy w UM nie ma już kierowników wydziałów. Ze swoją mierną wiedzą potrafisz tylko ujadać zamiast prowadzić rzeczową konwersację. Etat babci klozetowej jest twój. To tyle. Pozdrowienia dla Wszystkich Urzędników oświęcimskiego samorządu.

 6. To wreszcie napisz – ile zarabiasz i gdzie pracujesz, jako kierownik wydziału czy jako babcia klozetowa? Polska to wolny kraj, a bezrobocie minimalne, nie podoba się, to znajdź sobie inną pracę. Zanudziłeś już tu wszystkich swoim źlamdaniem i bekiem.

 7. Dlaczego są tak źle opłacani skoro są tak kompetentni?

 8. Przedłużenie ulicy Młyńskiej do Orląt już prawie gotowe, jeszcze tylko położenie asfaltu. Wysokie Brzegi od ronda na obwodnicy do Szpitalnej praktycznie gotowe. Orzeszkowej – robi się, Wszystko zgodnie z planem i przy trzymaniu się w kosztach. Nie wiem, kto Chwierutowi to robi, ale wielki plus dla tych wszystkich kompetentnych urzędników. Dla Chwieruta plus zresztą też.

 9. Do @czytelnik. Plus dla Chwieruta. Wreszcie ten remont. Przy ostatnich deszczach oracownicg wiaderka na korytarz dawali zeby sie im z sufith nie kało ( kto chodzj na komisje ten wie). Ciekawe czy ty w domu nie remontowalbys dziurawego dachu

 10. To jeden z najładniejszych budynków w Oświęcimiu . Przykre że większość kamienic należących do prywatnych właścicieli, niremontowanych, powoli popada w ruinę, jak na przykład te pomiędzy Mickiewicza Małym Rynkiem. Przynajmniej te miejskie są ostatnio naprawianie i utrzymywane w porządku. Plus dla Chwieruta.

 11. @czytelnik
  Pamiętasz ile lat temu to, było? Minimum 20 lat, jeżeli nie 25.

 12. Przecież przed przeprowadzką USC z ul. Solskiego już raz wykonano generalny remont i renowację tego budynku?

 13. @Rrr
  A tak z ciekawości. Ile wam płacą ? (jeśli to nie tajemnica)

 14. Inwestycje, inwestycje, a na parogroszowe podwyżki dla pana pracowników ledwo wiążących koniec z końcem nie ma. Przykre to, bo wielu za panem głosowało ale już chyba nie zagłosuje. Lepiej mają ci wszyscy co po zasiłki tam chodzą niż ludzie tam pracujący. Smutne.

Send this to a friend