Rok 2018 obfitował w wiele ważnych inwestycji dla mieszkańców Oświęcimia. Nie zabrakło również gorzkich decyzji, które w subiektywnym rankingu sukcesów i porażek nasza redakcja postanowiła zaprezentować.
sukcesy:
- budowa Drogi Współpracy Regionalnej wraz z nowym mostem na rzece Wiśle,
- modernizacja krytej pływalni,
- modernizacja dworca PKP,
- budowa Domu Kultury na Osiedlu Zasolu,
- rozpoczęcie budowy nowego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego,
- modernizacja oddziałów w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu, wraz z zakupem rezonansu magnetycznego,
- zakup nowych autobusów miejskich.
porażki:
- niewybudowanie zewnętrznego basenu podczas modernizacji krytej pływalni,
- budowa kładki pieszo-rowerowej „Mostu Duchów” na Kamieńcu,
- negatywne stanowisko rady miasta Oświęcim ws. pomocy finansowej dla Life Festival Oświęcim (festiwal najprawdopodobniej już się nie odbędzie)
Zapraszamy do dyskusji i podzielenia się w komentarzach swoimi subiektywnymi odczuciami na temat sukcesów i porażek miasta Oświęcim w roku 2018.
red.
” syf z Synthosu ” nie dla ciebie .. zero …
Do dworzanin, ty naprawdę musiałeś się nawdychać tego syfu z Synthosu, że pleciesz takie bzdury. .. spalarnia nie ma pozwolenia i miejmy nadzieję, że nie będzie mieć bo jeszcze bardziej zdurniejesz.
30% bonifikaty za przekształcenie dzierżawy wieczystej w prawo własności – zgadza się.
Z pewnością wyborcy PO i Janusza Chwieruta niezmiernie ucieszą się, kiedy w styczniu zaczną dostawać pisma z UM w sprawie tych opłat. Za uzyskane miliony miasto wyremontuje pewnie bezsensowne poniemieckie korytarze pod zamkiem (4 bańki), utworzy jeszcze z parę kretyńskich miejskich muzeów oraz niebotycznie drogich parków, piętrowych parkingów, jeszcze jakieś inne durnoty, itp.
Dzierżawa wieczysta to relikt komuny. Wtedy opłaty roczne były groszowe i nikt specjalnie nie protestował. Potem jednak zmieniło się prawo, a samorządy zaczęły niebotycznie podwyższać stawki, łupiąc Bogu ducha winnych lokatorów. Teraz, ponieważ rząd gwałtownie potrzebuje pieniędzy, wymyślił taki numer: albo jeszcze przez 20 lat będziecie płacić za tą dzierżawę, albo zapłaćcie od razu, z 60% bonifikatą z gruntów będących własnością skarbu państwa. Oznacza to nagły, ale jednorazowy napływ pieniędzy do budżetu (przed wyborami), przy faktycznej likwidacji tego źródła dochodów w późniejszych latach. Nasz oświęcimski samorząd wpadł jednak na jeszcze lepszy pomysł: liczy na to, że przy bonifikacie tylko 30%, dostanie faktycznie dwa razy więcej pieniędzy.
Jest to oczywista niesprawiedliwość: dlaczego za grunty będące we władaniu skarbu państwa w skali kraju bonifikata ma wynieść 60%, w Warszawie 90%, a w Oświęcimiu tylko 30%? Niech mi to ktoś uprzejmie wytłumaczy.
Spektakularną porażką jest przebudowa 200 metrów ulicy Orłowskiego, rozpoczęta przez starostwo na progu zimy, po prawie rocznym przekładaniu papierków. Teraz mamy mróz i śnieg, więc kierowcy doczekają się otwarcia gdzieś w kwietniu? Bravo!
„Starostwo powiatowe w Oświęcimiu na wniosek inwestora Synthos Dwory 7 wydało decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę dla spalarni odpadów komunalnych w Oświęcimiu”.
„W Oświęcimiu powstanie spalarnia śmieci. Jeszcze w marcu Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu informowało, że nie prowadzi żadnego postępowania administracyjnego w tej sprawie. Kilka dni temu wydało pozwolenie na budowę”.
Wystarczyło 10 sekund, żeby to sprawdzić.
Do porażek należy dodać uchwalenie na sesji grudniowej 30 % bonifikaty za przekształcenie gruntów na własność – głosami radnych klubu Prezydenta oraz PO i KOS 2018. Skarb Państwa oferuje bonifikatę w wysokości 60 %. Imienna lista wraz z uchwałą została opublikowana w dniu 2.01.2019 r. (UM Oświęcim BIP – Rada Miasta – uchwały).
do porażek dokładam planową rzeź drzew w Oświecimiu, plany odnośnie schroniska dla zwierząt. Losy (wyburzenie) schronu przy nowej obwodnicy. Nowy dworzec PKP to nie sukces tylko porażka, zabrakło wyobraźni jak mądrze zagospodarować ciekawy architektonicznie obiekt, najłatwiej wyburzyć i postawić nowoczesny barak.
Porażka to też most duchów ( ciekawe – każdy prezydent w tym mieście ma jakąś chora wizję, to wina smogu ?) i stanowisko radnych w sprawie Life Festival
Sukces to na pewno obwodnica i nowy most, dom kultury na Zasolu, przebudowa basenu.
Jeśli chodzi o Bartosza to sukces mieszkańców 🙂
Jezierski wygrał z nim stosunku około 5:1.
Nikt z komitetu założonego na ulicy Polnej, chyba przez Mamę żony Moniki Bartosz (?) się nie dostał.
Wszyscy radni, których Bartosz się czepiał w materiale emitowanym za pieniądze podatników, nie tylko zostali przez mieszkańców wybrani, ale zostali docenieni i spośród z nich wybrano Przewodniczącą Rady, Wiceprzewodniczącego Rady i szefa Komisji Rewizyjnej.
Porażka cyklistów. Podobno Bartosz, zwany przez niektórych Dyzmą, ma teraz sprzątać odśnieżać drogi dla rowerów.
Albert Bartosz-sukces czy porażka?
Do porażek dodałbym jeszcze likwidację schroniska w Oświęcimiu. Będzie przeniesione nie na Dwory, tylko do prywatnej firmy w Chełmku.
Zakup nowych autobusów przez MZK to nie sukces, tylko gwóźdź do trumny dla tej spółki. Poczekajcie jak się pokończy gwarancja, będziecie na szybko szukać starych dabów, by cokolwiek jeździło po ulicach, a pani prezes będzie się śmiała z Was wszystkich, bo będzie grzecznie odpoczywać na emeryturze i pewnie nie beknie za te wałki, które teraz robi.Swoją droga ciekawe jak tam sprawa w prokuraturze, bo coś żona dyrektora handlowego Solarisa, zniknęła ze stron MZK jako odpowiedzialna za przetargi.
Oczywiście, że budowę Spalarni klepnął prezydent ,a starosta nie miał nic do gadania. Mało tego ten karierowicz, nawet nie zapytał mieszkańców czy chcą spalarni, tylko wszystko po cichu przed ludźmi zrobił. Miejmy nadzieje, ze TNZ powstrzyma tych idiotów
Zdecydowanie jednak nie starosta, a prezydent…
Do Dworzanina
nie przez prezydenta tylko przez byłego starostę a teraz vice-wojewodę od niczego starca
zamiana dworca na budkę z biletami , brak trzeciego mostu na sole ma być trzecia kładka
„niewybudowanie zewnętrznego basenu podczas modernizacji krytej pływalni,” – a basenu czasem nie oddano w 2017 r.?
porażka – wyrażenie zgody przez prezydenta na budowę spalarni śmieci na terenie miasta.