Kultura

OŚWIĘCIM. Rajd Ułanów szlakiem Pileckiego

29 i 30 kwietnia br. po raz trzeci na Szlaku Pileckiego odbędzie się Rajd Ułanów. Weźmie w nim udział kilkudziesięciu kawalerzystów z Małopolski i ze Śląska. Wraz z ułanami całą trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza przejedzie konno Marcin Kwaśny, popularny aktor, który wcielił się w rolę Rotmistrza w filmie „Pilecki” oraz wyprodukował film „Wyklęty”. Na trasie będzie również obecny Andrzej Pilecki, syn Witolda Pileckiego.

– Po raz pierwszy ułani przejadą całą trasę ucieczki Witolda Pileckiego z KL. Auschwitz – mówi Paulina Wądrzyk prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento współorganizatora przedsięwzięcia. – Wzorem poprzednich lat w miejscach postoju ułanów odbędą się liczne imprezy towarzyszące, w które angażują się lokalne społeczności.

Na zakończenie pierwszego dnia rajdu w ogrodach klasztornych oo. Bernardynów w Alwerni wystąpi znany raper Tadeusz „Tadek” Polkowski. Drugiego dnia na Rynku w Nowym Wiśniczu zagra zespół Forteca.

– Od kilku miesięcy ułani pracują, aby się godnie zaprezentować, zgłębiają tajniki sztuki kawaleryjskiej m.in. musztry i władania lancą – mówi ułan Maciej Piecha ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. rtm. Witolda Pileckiego – Wśród dzieci i młodzieży przeprowadzony zostanie konkurs e-learningowy na temat żołnierzy wyklętych.

– Idea utworzenia szlaku turystycznego wiodącego trasą ucieczki z KL Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego narodziła się w 2013 roku w 70. rocznicę tego wydarzenia, kiedy to z inicjatywy Stowarzyszenia Auschwitz Memento muzycy zespołu Forteca przeszli cała trasę w warunkach zbliżonych do historycznych – mówi Bogdan Wasztyl przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento. – Zrealizowaliśmy wówczas film dokumentalny „Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego”.

W kolejnym roku na murze kościoła w Alwerni zawisła pamiątkowa tablica poświęcona bohaterskim uciekinierom. W 2015 roku na szlaku odbył się I Rajd Ułanów. W ubiegłym roku Stowarzyszenie Auschwitz Memento zainteresowało szlakiem Pileckiego Jack’a Fairweather’a, angielskiego dziennikarza i pisarza, korespondenta wojennego, który przygotowuje książkę o Pileckim dla jednego z największych amerykańskich wydawnictw. Fairweather  przeszedł znaczną część trasy i podobnie jak Forteca spędził noc pod gołym niebem w ruinach zamku Lipowiec. Z ułanami w ubiegłym roku jechała też popularna dziennikarka telewizyjna Anna Popek.

 

Stowarzyszenie przygotowało już wykaz miejsc w których powinny stanąć w najbliższych latach tablice upamiętniające tę niezwykła ucieczkę z KL  Auschwitz.

– Inicjatywą tą chcemy oddać hołd bohaterskim uciekinierom, ale także przybliżyć sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego mieszkańcom Małopolski – podkreśla ułan Maciej Piecha.

Pilecki z Redzejem i Ciesielskim zbiegli z obozu KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Poprzez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką w pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka należącym do Tomasza Serafińskiego Pilecki pisał dla władz Armii Krajowej swój pierwszy raport z Auschwitz.

 

Witold Pilecki ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

 

Edward Ciesielski po klęsce wrześniowej brał udział w spontanicznej konspiracji młodzieżowej w powiecie iłżeckim. W styczniu 1941 roku aresztowany przez gestapo i po brutalnym śledztwie w kwietniu tegoż roku trafił do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 12969. Zaprzysiężony jako członek założonego przez Witolda Pileckiego Związku Organizacji Wojskowej. Po ucieczce z obozu włączył się w działalność Armii Krajowej w powiecie bocheńskim, walczył w Powstaniu Warszawskim, gdzie został ciężko ranny. Zoperowany w powstańczym szpitalu, po kapitulacji uciekł z transportu jeńców. Dotarł na rodzinną Kielecczyznę. W partyzantce (Bataliony Chłopskie) doczekał końca wojny. Prześladowany przez komunistyczne władze, skazany na karę śmierci, przesiedział wiele lat w stalinowskich więzieniach. Po wyjściu na wolność, w  1956 roku napisał wspomnienia z czasów okupacji, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 1968 roku.

 

Jan Redzej pochodził z Wiszniowa. Przed wojną był nauczycielem, oficerem rezerwy. Po zajęciu terytoriów Polski przez Niemców i Sowietów włączył się w prace konspiracyjne. Do KL Auschwitz trafił pod fałszywym nazwiskiem Jan Retko i został oznaczony numerem 5430. Pracował m.in. w magazynie żywnościowym przy kuchni obozowej. W kwietniu 1943 roku uciekł z obozu. Włączył się w działalność Armii Krajowej w powiecie bocheńskim, walczył w Powstaniu Warszawskim; zmarł 5 sierpnia 1944 roku na skutek odniesionych ran.

 

Program:

I Etap 29.04.2017 r. Trasa: Oświęcim, Gromiec, Wygiełzów, Alwernia

8.30 Wymarsz z parkingu przy plantach w Oświęcimiu.

9.00 Wjazd na Rynek w Oświęcimiu. Złożenie meldunku przez komendanta rajdu. Przemówienie okolicznościowe. Wymarsz uczestników rajdu konnego.

11.00 Przystanek przy Domu Ludowym w Gromcu

14.30 Przystanek na terenie Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie

17.00 – 17.30 Przybycie na teren ogrodu przy klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni.

18.00 Msza św. W klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni.

Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ucieczkę Rotmistrza.

20.00 Koncert Tadeusza „Tadka” Polkowskiego w ogrodach klasztornych w Alwerni

 

II Etap 30.04.2017 r. Trasa: Niepołomice, Bochnia, Nowy Wiśnicz.

9.00 Rozpoczęcie II etapu rajdu i złożenie meldunku na Rynku w Niepołomicach, pokazy kawaleryjskie.

9.30 Wymarsz uczestników rajdu konnego z Niepołomic do Bochni.

14.00 Przystanek w Bochni (Rynek)

17.00 Przybycie do Nowego Wiśnicza (Rynek), złożenie meldunku, pokazy, zakończenie rajdu

20.00 Koncert zespołu Forteca na Rynku w Nowym Wiśniczu.

 

Kontakt:

Paulina Wądrzyk tel. 508 099 030

Mirosław Krzyszkowski tel. 501 452 033

Maciej Piecha tel. 501 095 660

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Send this to a friend