Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Radio Oświęcim zostało zawieszone przez film „Kler”?

MBP Galeria Książki

Kilka dni temu Radio Oświęcim przestało emitować swój program. Powodem zawieszenia jego działalności wg nieoficjalnych źródeł miał być fakt zorganizowania przez Radio Oświęcim konkursu dla słuchaczy, w którym można było wygrać wejściówki na film „Kler”. (Od red. przypominamy, że dzieło Wojciecha Smarzowskiego mówi o krytycznym spojrzeniu na instytucję Kościoła Katolickiego w Polsce).

Do tej pory Radio cyklicznie organizowało liczne konkursy i nigdy nie było to przedmiotem krytyki żadnych z oświęcimskich instytucji. Tym bardziej dziwi fakt zawieszenia działalności Radia przez Miejską Bibliotekę Publiczną, której jak powszechnie wiadomo Radio podlega i w której ma swoją siedzibę oraz rozgłośnię.

Na domiar złego prawdziwym symbolem wolności słowa staje się fakt, i każdy kto choć raz odwiedził Miejską Bibliotekę Publiczną doskonale wie, że w bliskim sąsiedztwie Radia w budynku Biblioteki mieści się Oświęcimskie Forum Praw Człowieka.

redakcja

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

38 komentarzy

 1. Wiecie co? Moim zdaniem obaj kandydaci to w gruncie rzeczy porządni ludzie. Chwierut może bardzie w typie urzędnika i prezydentowanie idzie mu sprawniej. Starzec bardziej wycofany i chyba podświadomie nie czujący się dobrze w roli starosty – urzędnika. Podsumowując: Oświęcim mógł trafić gorzej. Ale wraz z kampanią wyborczą pojawiły się na powierzchni różne męty partyjne, które jątrzą i łakną krwi. Panowie jeszcze pół roku temu nawet się lubili, ale teraz padły słowa, które niełatwo zapomnieć.

 2. Dede starasz się być porządnym człowiekiem a zachowujesz się nie dość że wulgarnie to jeszcze kłamiesz , obrażasz ludzi. Niech ten „Twój” Smarzowski zrobi film o homo-pedofilach – ciekawe czy wtedy dostanie nagrody?!

 3. W swoim donosie radny pis Przewoźnik napisał: „Czy film, który otrzymał nagrodę 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni powinien być sztucznie i nienaturalnie promowany poprzez rozdawanie biletów przez samorządy?” Czy radny Przewoźnik uważa za zrozumiałe samo przez się, że na festiwalu głosowali za filmem komuniści, masoni i Merkel (albo w innej kolejności) Może radny Przewoźnik wytłumaczy prostemu ludowi Oświęcimia co miał na myśli.

 4. Mam nadzieję, że pójdziecie na Kler i zrozumiecie, że chłopaki w sukienkach robią WAS w ciula…
  tak samo jak PiS.
  Przekręty, nie płacenie podatków, pouczanie a sami mają albo kochanki albo kochanków…
  Ja nie jestem przeciwko religii, jestem przeciwko kościołowi, który niestety jest miejscem kolesiów, którzy bronią pedofilów.
  Co do PiS – jest to partia która ma w swoich szeregach komunistów, faszystów i bronią pedofilów w sułtanach
  Dziękuję, ale staram się być człowiekiem porządnym i mam swoje zasady – nie głosuję na ludzi fałszywych

 5. Bardzo dziękuje Radnemu Przewoźnikowi za walkę z cenzurą, dzięki której mogę spokojnie oglądać KLER w Oświęcimiu. Dziękujemy radnemu Kubie Przewoźnikowi z PiS za odwagę – obrońcy demokracji.

 6. Wszyscy którzy mieli kiedykolwiek doczynienia z prezydentem, dobrze wiedzą, że rządzi autorytarnie i nic bez jego wiedzy nie dzieje się w mieście. Tłumaczenie, że nie wiedział o uciszeniu Radia Oświęcim jest bardzo naiwne. Przypuszczam, że dyrektor mbp został w sposób cyniczny wystawiony na prowokację swoich zwierzchników?

 7. Właśnie słucham radia Oświęcim. Dziennikarska parka przedstawia Puls miasta. Może chodziło o reklamę radia?

 8. Jeśli faktycznie Pan Janusz Chwierut nie stoi za tą decyzją to powinien wziąć radio pod swoje skrzydła, żeby nie zostało zlikwidowane ani teraz ani w grudniu, dofinansować je, żeby wreszcie w Oświęcimiu było medium z prawdziwego zdarzenia a pana Palusa zwolnić albo przenieść do wodociągów.

 9. ZUK – Witold Augustyniak
  PEC – Andrzej Skrzypiński
  OTBS- Tyberiusz Kornas
  MZK – Bożena Fraś
  PWiK – Kazimierz Homa
  MPOŚ- Antoni Majcherczyk
  Oświęcimski Sport, hotel olimpijski- Paweł Kram
  MBP – Leszek Palus, Mariola Telewicz ( była dyr, biura poselskiego Chwieruta)
  Muzeum Zamek Oświecim – Wioletta Oleś
  MOSiR- Agata Gworek
  ZBM Oświecim – Janusz Odrobina

  „Wszyscy ludzie prezydenta”

 10. Prezydent Janusz Chwierut i zarazem kandydat w wyborach na ten urząd, na 100% nie stoi za likwidacją RO z powodów jakie przypuszczalnie nastąpiły, czyli błazeńskie bilety na Kler. Pomyślcie sobie: zyskałby głosy kilkudziesięciu księży i dewotek a straciłby tysiące głosów ludzi młodych, w średnim wieku, trzeźwo patrzących na świat. Prezydent nie jest głupi żeby wchodzić w buty PiS-u, którego zwyczajnie nie lubi ale toleruje bo musi, przypomnę że Pan Janusz Chwierut jest z wykształcenia ekonomistą i potrafi liczyć.

 11. Radio Oświęcim działa w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Biblioteka podlega pod Urząd Miasta i Prezydenta Miasta Oświęcim. Jeżeli informacja o zawieszeniu działalności lokalnej rozgłośni oraz powodach tej decyzji się potwierdzi – jest to po prostu skandal.

 12. Podobno za tą okropną decyzją stoi sam prezydent Janusz Chwierut, który zabiegając o głosy poparcia u Salezjan, nie chciał ich prowokować?

 13. Takiego kolesiostwa w miejskich spółkach nie było jeszcze za żadnego prezydenta wcześniej.

 14. Jak dlaczego ma dwóch dyrektorów, nie po to Pani dyrektor była, dyrektorem biura poselskiego Pana Chwieruta, żeby bez stołka byla

 15. Brawo panie Jakubie!! Tak trzymać! Niech Pan robi swoje i nie patrzy na te lewackie komentarze! Widać że ma Pan swoje zasady i nie pływa Pan środkiem. To mi się podoba! Brawo 🙂

 16. Pogonić Palusa, jak mozna trzymac kogos takiego dwadziescia kilka lat na tym stanowsku……??

 17. Bagno , ksenofobia, zamordyzm……
  Ten cały pis…. Jakub Przewoźnik …po jego odezwie zdurniał nawet wieloletni dyrektor biblioteki ?!
  Chcemy moi drodzy sąsiedzi – oświęcimianie doczekać tego bagna i durnoty w Oświęcimiu . Chcemy by nam mówili co oglądać , co czytać i z kim się spotykać????
  Ten cały Przewoźnik to przecież jeden z oddanych pracowników starostwa i starosty Zbigniewa Starca z wydziału promocji powiatu……niezła promocja :))))) …a pan starosta nie wie jakie głupoty ogłasza jego pracownik od wizerunku??:)))
  Ja nie chce was koledzy cenzorzy i podziękuje więc wam – śmietance towarzyskiej z pis-u na najbliższych wyborach.

 18. Myślę, że najlepsze wyjście to uruchomić radio jak najszybciej i nie pozwolić do eskalacji.

 19. Co teraz będzie? Oświęcim stanie się „pierwszym miastem w Polsce”, w którym zamknięto radio z powodów światopoglądowych i politycznych.
  „Oświęcim stolicą polskiego klerykalizmu”. „Oświęcim miastem pokoju i tolerancji?”. „Reżyser Smarzowski podaje Oświęcim jako przykład końca demokracji w Polsce”. „Gazeta Wyborcza proponuje pracę zwolnionym dziennikarzom radia Oświęcim”. „Pikieta w obronie wolności słowa w czasie wizyty prezydenta Dudy”. „Pisarze domagają się usunięcia tablic z ich nazwiskami z placu przed biblioteką w Oświęcimiu”. „Czy Aleja Pisarzy stanie się teraz ulicą Mysią?”. „Kuria w Krakowie oświadcza, że nie miała nic wspólnego z zamknięciem radia w Oświęcimiu”. „Kancelaria premiera informuje, że nie wie nic o naciskach i sprawa ta należy do kompetencji władz samorządowych w Oświęcimiu”. „Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy wyraża zaniepokojenie pierwszym przypadkiem zamykania niezależnych mediów w Polsce”. „Protest Human Rights w sprawie radia w Oświęcimiu”. „The New York Times: Czy to koniec wolnych mediów w Polsce? – korespondencja naszego wysłannika”.

 20. Szanowny Panie Prezydencie! Rozumiem, że jest to dla Pana zwłaszcza teraz politycznie niewygodne i że jeśli zwolni Pan osoby odpowiedzialne za ten skandal – likwidację Radia Oświęcim, to stanie się Pan celem kampanii nienawiści jako „ten, co broni lewactwa”.i w najbliższą niedzielę wyklną Pana ze wszystkich ambon w mieście. Nie mniej proszę też pamiętać o ludziach, którzy w razie Pana bierności nie zagłosują na Pana w nadchodzących wyborach. Proszę dokonać rachunku sumienia i zrobić to, co do Pana należy.

 21. – Te, czy wiesz, co się wyprawia w tym radiu oświecim? Tam same antypolskie elementy są. Rozdają bilety do kina na wstrętny antykościelny paszkwil, a czym jest kościół katolicki dla Polski i Polaków? Kro uratował Polskę za zaborów i za komuny? No co, wiesz co masz z tym zrobić?
  – Aaale oni zawsze rozdawali bilety, czy to do kina, czy to na Unię ,,,
  – Ale teraz miarka się przebrała. Pamiętaj, zbliżają się wybory, wiesz kto je wygra i co wtedy z tobą zrobimy.
  – Litości, mam żonę, mam dzieci, kredyt hipoteczny do spłacenia
  – To weź się w garść i do roboty.

 22. 4 października 2018 mamy wizytę Prezydenta , może to jakieś działania profilaktyczne ???MEDIA to podobno 4 władza w Polsce ( ustawodawcza, wykonawcza, sądownicza), jeżeli to prawda, Radio Oświęcim da sobie radę samo. Jeżeli zamyka się „gębę” RO, to pozostają jeszcze inne niezależne media. Dlaczego milczy na ten temat lokalna dziennikarka GK- red. M.Pawłowska? A może powinno zmienić się „kościółkową” dyrekcję na niezależną światopoglądowo.

 23. Jeśli to prawda, tj. radio zostało wyłączone z tego powodu, to dyrektor biblioteki natychmiast do zwolnienia.

 24. Nie wiem czy wiecie ale bibioteka w Oswiecimiu jako chyba jedyna taka instytucja ma dwóch dyrektorów?? To jakieś jaja!! Stać miasto na to??

 25. może ktoś by się wreszcie zainteresował dlaczego z biblioteki wyleciała pani Kasia z fundacji Miasto pracownia co…..

 26. Nick: to było bardzo dobre radio. Gdyby włodarze miasta postarali się o częstotliwość to radia mogli słuchać ludzie w całym powiecie. Na tak duże miasto to wstyd, żeby nie było radia. Małe pipidówki mają rozgłośnie radiowe. Dlatego należy radio uruchomić i wrzucić w eter.

 27. Każdy kto mówi o pedofilii w kościele jest uciszany. Jeśli robią to dzieci, ucisza się je, jeśli robi to prokurator zmienia się go, jeśli mówią o tym dorośli i media na całym świecie, to nazywa się to atakiem na kościół. Zabawne że organizacja która była jednym z inicjatorów rozbiorów i targowicy, współpracowała z hitlerem, a po wojnie z czerwonymi, dziś jest tak chroniona i na siłę przypisuje się jej polskość.

 28. To jakaś paranoja , to jest wolny kraj , kto chce to słucha ,kto chce to sobie pójdzie . Każdy ma swoje poglądy bo ma to tego prawo , chyba ze coś zmieniło naszym kraju ? .

 29. Słabe to radio było od startu żadnej straty i nikt nie będzie płakał jest tego tysiące w necie nie ta stacja to inna.

 30. Trudno powiedzieć czyja to była decyzja. Biblioteka podlega pod prezydenta, a dyrektor biblioteki może nie jest wyborcą PO?

 31. I tu macie jak w zegarku co się stanie jak w Oświęcimiu zwycięży PiS. Chorzy ludzie, pełni nienawisci.

Send this to a friend