Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Przyznano dotacje do remontu zabytkowych obiektów

W Urzędzie Miasta podpisano umowy na dofinansowanie renowacji zabytkowych obiektów znajdujących się w Oświęcimiu. Na dotacje do zabytków w tym roku miasto przeznaczyło 70 tys. zł. Pozwolą one przeprowadzić kolejne prace przy Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Cześć z nich wykorzysta Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego na remont budynku magazynowego dawnego Monopolu Tytoniowego. – Od wielu lat wspieramy finansowo odnawianie obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W tym roku podjęliśmy decyzję o wsparciu zarówno Zakładu Salezjańskiego, jak  i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Cieszymy się, że pieniądze z budżetu miasta pomagają przywrócić blask dawnym obiektom, które stają się wizytówkami miasta – uważa prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Umowy o dotację podpisali: ks. Dariusz Bartocha, dyrektor Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu, prof. Witold Stankowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Justyna Kuglin, kwestor PWSZ oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa cały czas się rozwija, zwiększa się liczba studentów. Obecnie w uczelni kształci się 2 tys. osób na 16 kierunkach. Kolejne są już uruchamiane. Uczelnia będzie oferować naukę w dziedzinie mechatroniki, ratownictwa medycznego i ekonomii. Rozwijająca się placówka potrzebuje nowego zaplecza. Stąd kolejna inwestycja, która rozwiąże problemy lokalowe. – Rozpoczęliśmy remont największego budynku w obrębie kampusu naszej uczelni. Jest to budynek historyczny, wpisany do rejestru zabytków, ale będzie służył uczelni na czasy XXI wieku – mówi prof. Witold Stanowski, rektor PWSZ. Jak wyjaśnia powstaną tam centra kształcenia inżynieryjnego, medycznego, nowoczesna biblioteka, pracownie i laboratoria oraz pomieszczenia multimedialne. – Mamy wiele prac związanych z zachowaniem całego wizerunku budynku. Stąd te pieniądze chcielibyśmy przeznaczyć na te elementy zabezpieczenia historii tego obiektu. Nie ukrywam, że jest to bardzo duża inwestycja, sięgająca wielu milionów złotych. Ale każda dotacja bardzo nas cieszy. Tym bardziej dziękujemy, że miasto zauważa to co robimy, bo jest to nasza wspólna uczelnia. Jedna w mieście, jedna w Polsce uczelnia, która nosi imię rtm. Witolda Pileckiego – podkreśla rektor prof. Witold Stankowski.

Przekazaną przez miasto dotację salezjanie wykorzystają na prace przy Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. W planach jest remont dolnej części elewacji ceglano – kamiennej z dekoracją architektoniczną, konserwacja portalu kamiennego oraz drzwi wejściowych do kościoła i kancelarii, a także naprawa schodów. Jak wyjaśnia ks. dyrektor Dariusz Bartocha jest to już piąty etap inwestycji, który pozwoli zakończyć prace od frontu kościoła. – Sanktuarium od strony ul. Jagiełły zyska pełny blask. Świątynia wymaga jeszcze wielu remontów, ale akurat to pierwsze wrażenie będzie bardzo miłe. A jeśli uda się nam zakończyć ten etap, to o wiele łatwiej będzie nam zachęcić innych do odwiedzenia tego miejsce, w którym można zobaczyć wspaniałą historię dominikańską, potem salezjańską, a na koniec możemy też zaproponować zwiedzanie odrestaurowanej kaplicy św. Jacka – mówi ks. Dariusz Bartocha, dyrektor Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu. Salezjanie planują w kolejnych latach odświeżyć kościół od strony placu.  Zakres prac jest ogromny. Jeśli uda się pozyskać dodatkowe pieniądze z unijnych projektów to odnowiony zostanie również plac przed kaplicą św. Jacka.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Panie Prezydencie a kiedy przyzna Pan dotacje Urzędowi Miasta na odmalowanie tych brudnych ścian w wielu biurach? Byłam ostatnio na Jagiełły i na ścianach czerń jak to świadczy o gospodarzu?

Send this to a friend