Informacje, Video

OŚWIĘCIM. Protesty w obronie Sądu Najwyższego

W niedzielę o godz. 21 w wielu polskich miastach odbyły się protesty przeciwko projektowi ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Wydarzenie to odbyło się także pod Sądem Rejonowym w Oświęcimiu.

Kilkanaście osób ze świecami przyszło w niedzielę wieczorem na Rynek Głównym w Oświęcimiu, aby wyrazić sprzeciw przeciwko zmianom w sądownictwie. W akcji „łańcuch światła” uczestniczyli także mieszkańcy innych miast z powiatu oświęcimskiego.

Projekt zmian Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że po wejściu w życie ustawy sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości. Minister wskaże także sędziego, który będzie wykonywał zadania i kompetencje I prezesa Sądu Najwyższego, jeśli prezes zostanie przeniesiony w stan spoczynku.

Projekt zakłada także przeniesienie w stan spoczynku sędziów, którzy osiągną 65. rok życia. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w listopadzie kończy 65 lat. W Sądzie Najwyższym wyodrębnione zostaną także trzy nowe Izby – Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarna. To minister sprawiedliwości przyporządkuje sędziów do konkretnych izb. Projekt zakłada też wprowadzenie szeregu zmian w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów SN.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. Wreszcie porzadkowane jest sądownictwo, które korzenie ma jeszcze z okresu stalinowskiego.

 2. koniec podłej komuny i okrągłego stołu na zbity pysk z komuną przez 11lat upodlali mnie koniec zarazy szczęś boże psy czerwone nie zwrócili gruntów zabrane przez bekret bieruta

 3. Pisowska komuna! wszystko niszczą, Polska staje Białorusią. Wstyd! Brawo że są ludzie którym zależy na Polsce, z komuną też mniejszość walczyła.

 4. Jaka opozycja taka manifestacja hahahaha opozycja chodzi i skuczy jak pies bo koryto się kończy !!!!!

 5. Pac wart pałaca.żadnej ze stron tak na prawdę nie zależy na poprawie istniejacego stanu rzeczy.Dla nich to tylko paliwo do dalszego działania,a raczej psucia.
  Wystarczy uwolnić zawód prawnika,by dopuscic świeżą krew,a stan rzeczy sam powróciłby do równowagi.Niestety im na tym nie zależy,chcą tylko abyście skakali sobie nawzajem do gardeł.Nie dajcie się …

 6. Bardzo dobre wystąpienie Prezesa. Wreszcie powiedział to, co cały naród myśli.

 7. Ile można ględzić o ub?! Czy każdy, kto ma inny pogląd niż jedyna słuszna linia to ubek? Dobrze sie czujecie? Może tak trochę indywidualnego myślenia a nie powtarzania za jedyną słuszną stacją telewizyjną.

 8. Bogaty ten protest! Nie ma co… Widać, że większość jest po naszej (PIS) stronie. Ubecy i Esbecy mogą dalej sobie protestować, ale już niedługo będą rozliczeni z działalności na szkodę Rzeczpospolitej Polskiej.

 9. Dobrze, że ludzie organizują się w obronie Polski i demokracji. Świetna inicjatywa. Polska to zbiorowa odpowiedzialność kochani i walczmy o nią!

 10. O składzie Sądu Najwyższego nie może jednoosobowo decydować jakiś podrzędny prawnik z Krakowa!

 11. Czyli uważasz że mają przestać wydawać wyroki które się im podobają i są z ich własnym sumieniem? Teraz mają wydawać wyroki zgodne z wytycznymi KC PIS? Postępowanie faktycznie ulegnie zdecydowanemu przyspieszeniu, wyroki będą przychodzić w kopertach. Ja się niekiedy zastanawiam czy jest jakiś poziom bredni pisowskiej propagandy który zwolennik PIS-u nie kupi. Nie ma takiego! Kupicie każde łgarstwo np. że SN to ostoja PRL-u chociaż tam nie ma żadnego sędziego z tamtych czasów. Prezesem jest dawna działaczka Solidarności zresztą mianowana na to stanowisko przez Lecha Kaczyńskiego który wielokrotnie podkreślał jak bardzo szanuje tych sędziów. Wbijcie sobie do głów i powtarzajcie wielokrotnie to może coś z tego będzie, że jedynym powodem tej pseudo reformy jest władza a dokładnie chęć jej sprawowania bez jakichkolwiek ograniczeń i kontroli przez niezależny organ! Postępowanie będzie mogło się toczyć i 10 lat byleby wyrok był zgodny z oczekiwaniami.

 12. No tak, pamiętam moją sprawę o du.. maryny, która toczyla się przez rok. No i to w czasach demokracji…

 13. skończyć z bełkotem obrony??? sądów. Pani sędzia mogła pozostać w domu, tak byłoby lepiej dla apolityczności sędziowskiej. A już myślałem, że protest odbył się bez wszędobylskiego N………………………….go chwilowo z partii palikota

 14. i bardzo dobrze się dzieje, nareszcie ta „nadzwyczajna kasta” przestanie robić co się jej podoba a wyroki uzależniać od faz księżyca czy słońca. Kto nie był w sadzie ten może uwierzyć w te obecna bajania o utracie niezależności, dalsze trwanie w obecnym systemie „kolesiostwa” i „rączka rączkę” jest nie do przyjęcia dla obywateli

 15. Wczoraj wieczorem jeden wariat PO rynku z lutlampą latał. W sumie protest bardzo udany i moja gromnica dopaliła się do końca.

Send this to a friend