Informacje

OŚWIĘCIM. Propagandzistka Hitlera jako wzór dla Miasta Pokoju

Na fejsbukowej, oficjalnej stronie Urzędu Miasta Oświęcim, z okazji Dnia Kobiet pokazano jako wzór dla obecnych i przyszłych pokoleń cztery panie: Maria Skłodowska-Curie, Joanna d’Arc, Coco Chanel i Leni Riefenstahl. Nad trzema pierwszymi nazwiskami nie będziemy się rozwodzić. Czwarte natomiast, szczególnie w kontekście historii Miasta Pokoju Oświęcim i niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, może już chyba budzić pewne zakłopotanie.

Otóż, pani Leni Riefenstahl, owszem, była w swojej epoce nowatorskim reżyserem, który zasłynął również filmami propagandowymi (m.in. słynny „Triumf woli”), opiewającymi niemiecki nazizm i samego Hitlera.

Brawa dla Urzędu Miasta za wyczucie. Obserwujemy prawdziwy triumf intelektu. Kto wie. Być może cudna Leni Riefenstahl zostanie nawet patronem Mostu Duchów, który chce za ok. 40 mln zł postawić prezydent Janusz Chwierut? Byłaby to inicjatywa na miarę męża stanu Janusza Chwieruta i urzędowych ekspertów od praw człowieka i polityki historycznej.

redakcja


Aktualizacja 20:25, 09.03.2018

Uprzejmie informuję, że post z okazji Dnia Kobiet  został wstawiony w dn. 8.03.2018 na profil miejski na FB/ Oswiecim – Miasto Pokoju – City of Peace przez osobę współpracującą z UM. Po stwierdzeniu niestosowności części jego treści,  post został natychmiastowo usunięty przez Naczelnika Wydziału Promocji, a autor upomniany.

Z poważaniem,
Marek Tarnowski
Naczelnik Wydziału Promocji Miasta Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

17 komentarzy

 1. Prawda jest taka, że w tej instytucji nic się nie dzieje bez akceptacji przez przełożonych z pierwszego piętra. Młody pracownik to może co najwyżej … I to nie za głośno.

 2. Wspaniała artystka,nowatorka ówczesnego kina.Wielka postać kina światowego.Hołd dla niej!

 3. Wpadka wpadką a jak nazwać złożenie wiązanki kwiatów przez premiera na grobie tych, którzy współpracowali z Niemcami? To pytanie retoryczne.

 4. I co się dziwić że ignoranci mówią o „polskich obozach”,tu ignorancja wykazali się spece od PR.w urzędzie miasta.Należy im się po premii(przynajmniej).
  Z drugiej strony owe „babsko”bylo całkiem harakterna osobą,bo to że doznawała orgazmów podczas przemówień Hitlera a swoim talentem wspomagała niemiecką propagandę to jedno, to juz po wojnie,az do samej smierci żyła na max wydajności,ciekawostką jest to że w wieku 70-ciu lat zrobiła kurs nurkowania i zajęła się tworzeniem filmów przyrodniczych o zyciu w oceanie.Tylko pozazdrościć takiej formy.
  Tak czy inaczej zestawienie jej z ww.osobami,i do tego w Oświęcimiu, głupotą,taką samą jak nazwanie nowej kładki „mostem duchów”.Brawo pijarowcy…

 5. Niestety, prawda jest taka, że fanpage Urzędu Miasta „Oswiecim – city of peace” został przez urzędników promocji miasta oddany w ręce pewnych dość młodych, lajtowych ludzi, nie mających wiedzy historycznej, i myślących w historycznych tematach „inaczej”. Niby nowocześnie i po nowemu, gdzie pewne działania starszym pokoleniom wydają się zupełnie niehonorowe, bezideowe, ale za to dbające o własne interesy, bo to dzisiaj dla nich normalne, żeby dbać tylko o siebie. Którym najbardziej wychodzi dodawanie głupiastych emotionków w swoich wpisach i wzajemne adorowanie własnych wstawianych tam fotografii z Oświęcimia. Stąd takie wpadki. Przykre to trochę…

 6. Czas na przeformułowanie prezydenta Oświęcimia. Spójrzmy prawdzie w oczy…

 7. Niemiec jesteś uroczy.

 8. Czy to jest artykuł czy odczucia czy komentarz. Proponuję poczytać o zasadach dziennikarstwa, a potem pisać. Dla mnie po przeczytaniu tego artykułu od razu widać, że to stronniczy test. Jak najbardziej, jeśli byłby to felieton lub komentarz takie uwagi są możliwe, ale nie w artykule, który powinien sucho przedstawić jaki jest problem. Wybory się zbliżają? I trzeba atakować obecną władzę? Smutne. Dlaczego nie atakuje tak portal PiSu? To moje pytanie.

 9. Dla uniknięcia nieporozumień podpowiadam urzędnikom UM w Oświęcimiu – jeśli będziecie organizować obchody 100-lecia lotnictwa, to może jednak jako patron nie Hermann Goering (taki znany pilot).

 10. Urzędasów oblał blady strach bo komentarz został szybko usunięty. Dlaczego ? Był niestosowny?

 11. Co tu komentować – administrator zajmuje się tym czym nie powinien ale pewnie dostał polecenie od jedynej słusznej opcji

 12. Ponieważ taka ignorancja lub głupota jest niemożliwa, sugeruję, że przyczyną był SMS z przekazem dnia.

 13. Każda władza kreuje własny obraz. 🙂 Dobrze, że wiemy przed wyborami z czym mamy do czynienia.

Send this to a friend