W Cafe Bergson w Oświęcimiu 8 lutego odbędzie się projekcja filmu pt. „Karski i Władcy Ludzkości” oraz spotkanie z jego reżyserem Sławomirem Grünbergiem.
Sławomir Grünberg, operator, reżyser, producent filmowy i telewizyjny oraz wykładowca uniwersytecki. Po ukończeniu studiów reżyserskich w Polsce, w 1981 r. wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie nieprzerwanie realizuje filmy. Do chwili obecnej zrealizował i wyprodukował ich ponad 45, w tym filmy dokumentalne, szereg wieloodcinkowych serii telewizyjnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Filmy te były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach na całym świecie, w tym m.in. prestiżową amerykańską nagrodą EMMY (1999) za film School Prayer: A Community At War. Z kolei w 2004 r. obraz Sister Rose’s Passion, przy którym pracował jako autor zdjęć, był nominowany do Oskara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.
„Karski i Władcy Ludzkości”, reż. Sławomir Grünberg (Polska, USA, 2015, 72’) to film realizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane. Historia Jana Karskiego – bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, którego amerykański „Newsweek” uznał za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku. Niekwestionowanym walorem filmu są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z – jak ich nazywał sam Karski – „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Wśród materiałów archiwalnych pokazano nigdy wcześniej niewykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki: „Karski – opowieść o emisariuszu” oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne. W filmie, oprócz nagrań samego Jana Karskiego, widzowie mają okazję zapoznać się z wypowiedziami osób, które dobrze go znały, w tym m.in. słynnego amerykańskiego politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, oficjalnego biografa Winstona Churchilla Sir. Martina Gilberta oraz byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego.
Cafe Bergson