Prezydent Oświęcimia ogłosił przetarg na budowę Mostu Duchów w dzielnicy Kamieniec. Urząd Miasta przeznaczy na ten cel około 24 mln zł.
Pod koniec lutego br. w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Oświęcim został opublikowany przetarg na wyłonienie wykonawcy, budowy pieszej kładki nad rzeką Sołą. Kładka zwana potocznie Mostem Duchów połączy lewy brzeg Soły w rejonie ul. Legionów obok Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau z prawym brzegiem rzeki Soły w okolicach Kamieńca.
Ten niezwykły, prawie 300 metrowy „Most Duchów” zaprojektował Jarosław Kozakiewicz. Artysta chciał, aby nowa kładka przez rzekę Sołę, pełniła symboliczną funkcję przejścia od śmierci do życia, od barbarzyństwa świata obozu do świata Miasta Pokoju. „Most Duchów” ma mieć formę skręcającej o 180 stopni wstęgi. W jego środku znajdować się będzie dziesięciometrowy korytarz.
Turyści odwiedzający Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau dzięki tej nowej kładce, będą mogli udać się do powstającego na Kamieńcu Parku Pojednania Narodów, gdzie w ciszy i na łonie miejskiej zieleni oddadzą się refleksji i szukaniu przesłania płynącego z Auschwitz. Oświęcimski magistrat podkreśla, że stworzenie nowego, miejskiego parku o charakterze symbolicznym, edukacyjnym i kulturowym przyczyni się do wytworzenia nowych więzi w oparciu o człowieka, kulturę i naturę, a przede wszystkim wzmocni międzynarodową rolę Oświęcimia jako Miasta Pokoju.
W październiku ubiegłego roku decyzją zarządu Województwa Małopolskiego miasto otrzymało 6 mln zł dotacji na budowę kolejne pieszej kładki na rzece Sole. Zakończenie procedury przetargowej oraz otwarcie ofert na budowę Mostu Duchów nastąpi już 19 marca. W tym dniu poznamy koszt budowy nowej kładki. Zakończenie wszystkich prac przewidziane jest we wrześniu 2021 roku.
red.
Najdroższa wiata przystankowa przy Dąbrowskiego, najdroższy wychodek na Klasztornej a teraz najdroższa kładka-pomnik przez Sołę. To na bank buduje wizerunek miasta. Pogratulować „koncepcji”. Kasa? Lekko przyszło, lekko poszło. Przecież to tylko publiczne.środki. Może w przewodniki jakaś trasa turystyczna po tych miejscach np: „Śladami głupoty.”?. Najlepiej drenować kieszenie mieszkańców podatkami. Bez sensu i bez celu.
@ Miejscowy
życzliwa akceptacja, twojej opinii to pycha/nadęcie? Są dwa wyjaśnienia – albo kpisz albo cierpisz na swoistą postać efektu Dunninga-Krugera. Współczuję, bez względu na to jaka jest prawdziwa natura twojej wypowiedzi.
To się panie Nero nazywa pycha/nadęcie. Brzydka cecha. Dobranoc.
@Miejscowy
a cóż tu rozwijać. Napisałeś, „być może upraszczam” a ja zgodziłem się, z twoją, oceną sytuacji. jest mi niezmiernie przykro, że w ten sposób mogłem cię urazić. Miłego wieczoru.
@Nero – to może rozwiniesz? Masz taką denerwującą manierę kończenia myśli w pół zdania: ja być mondry, a ty być gupi.
@Miejscowy
owszem, upraszczasz. Również – sprowadzając problem neofaszystów w Oświęcimiu do kwestii negacjonizmu.
Heleno: masz rację, przetarg na S-1 miał być w lutym, ale znowu przesunięto termin, teraz mówi się o maju 🙂
@Nero – może upraszczam, ale w gruncie rzeczy to to samo, tzn. negacjoniści są najczęściej neonazistami i odwrotnie. Nie chodzi przecież o dyskusję czy Żydów w obozie zginęło 5% mniej, czy więcej, tylko o tezę, że Niemcy w ogóle nie zabili tu w czasie wojny tego miliona Żydów i że nie istniały komory gazowe. A jeżeli nie było komór gazowych, to może Hitler był całkiem fajny: autostrady budował, lewaków reedukował, itp. Czyli to właśnie neonazizm.
Rosjanie owszem wykorzystywali baraki obozu po wojnie trzymając w nich niemieckich jeńców i folksdojczów, ale chyba rozumiesz różnicę.
do osoby @Powolutku w sprawie S-1 i obwodnicy Oświęcimia skąd wiadomo że w maju? przetarg miał być w lutym lub w pierwszym kwartale tego roku
@Miejscowy
„Trzeba mieć nieźle zryty mózg, aby w Oświęcimiu głosić, że Auschwitz i Birkenau zbudowali po wojnie Żydzi albo komuniści, bo do tego się to chyba sprowadza.”
Po pierwsze, mylisz negacjonizm z neofaszyzmem, nie każdy negacjonista jest neofaszystą i odwrotnie, nie każdy neofaszysta to negacjonista.
Po drugie – to prawda, że komuniści nie wybudowali Auschwitz-Birkenau, ale bez wątpienia wykorzystywali infrastrukturę obozową co najmniej 1,5 roku po wyzwoleniu obozu i miasta. Jest mnóstwo świadectw i dokumentów na ten temat.
Trzeba mieć nieźle zryty mózg, aby w Oświęcimiu głosić, że Auschwitz i Birkenau zbudowali po wojnie Żydzi albo komuniści, bo do tego się to chyba sprowadza. Łysy i napompowany piwskiem mieszkaniec dajmy na to Pułtuska, naczytawszy się w sieci bzdur, może teoretycznie w coś takiego uwierzyć. Natomiast mieszkaniec Oświęcimia może wsiąść w samochód czy w autobus i po 10 minutach wszystko na własne oczy zobaczyć. Dlatego jestem autentycznie zaskoczony.
@StefanB
przepraszam w zdaniu ” Ślady są, nikt ich nie usuwa, a Miasto oczekuje działań, żeby narodowców różnego autoramentu trzymał na smyczy.” uciekło mi słowo „rząd”, zdanie powinno brzmieć „Ślady są, nikt ich nie usuwa, a Miasto oczekuje działań, żeby rząd narodowców różnego autoramentu trzymał na smyczy.”
a tak przy okazji, kojarzysz na pewno takie motto „Meine Ehre heißt Treue”, w czasach, gdy o mowie nienawiści słyszało niewielu a jeszcze mniej potrafiło ją rozpoznać i zrozumieć, na kieszonkowym kalendarzyku z 2005r (taka wielkość karty kredytowej) jednym z elementów obrazka jest napis na wstędze „Nasz honor to wierność”. Kalendarzyk, bez wątpienia, związany jest z Oświęcimiem, a w zasadzie z popularną w naszym mieście dyscypliną sportu.
@StefanB
cyt. „Gdzie ci neonaziści i jakie pozostawiają po sobie ślady?”
Gdzie? W Oświęcimiu. Jakie pozostawiają po sobie ślady? Wystarczy patrzeć wokół siebie i wiedzieć, na co się patrzy. Uprzedzam, nie chodzi mi o banały, typu, napis „UOH” w którym „O” ma kształt krzyża celtyckiego. Ślady są, nikt ich nie usuwa, a Miasto oczekuje działań, żeby narodowców różnego autoramentu trzymał na smyczy. Jak masz ochotę, przejdź sobie chodnikiem łączącym ulicę Wróblewskiego i OCK, tak w połowie drogi, po lewej stronie (patrząc w stronę OCK) jest baraczek. Przyjrzyj się żaluzjom w oknach. Uważnie. Nie jestem pierwszym, który to zauważył, ale wciąż, mimo upływu czasu nikt nie reaguje. Podobnych przykładów na terenie miasta można zobaczyć … naście … o ile nie … dziesiąt …
Gdzie ci neonaziści i jakie pozostawiają po sobie ślady?
@StefanB.
cyt. „?”
a tak bez metafor?
?
@Mimo wszystko zaskoczony
cyt.”„2mln odwiedzających holopropagandę”, Tak więc mamy nareszcie pierwszego w naszym mieście neonazistę. ”
Dopiero teraz zaskoczony?
W Oświęcimiu od wielu lat widać ślady działania neonazistów, widać w wielu miejscach publicznych i nikt z tym nic nie robi.
@ Mimo wszystko zaskoczony
6 marca 2019 o 21:49
cyt.
,” Tak więc mamy nareszcie pierwszego w naszym mieście neonazistę. (..) Ale potem pomyślałem, że przecież połowa mieszkańców miasta pochodzi z podgórskich wsi, przybyszów z lat pięćdziesiątych. A ci z Sądecczyzny, co oni mogą wiedzieć?
Tak więc mamy nareszcie pierwszego w naszym mieście „miejscowego” głupka!
„2mln odwiedzających holopropagandę”, Tak więc mamy nareszcie pierwszego w naszym mieście neonazistę. Dotąd myślałem, że – gdzie jak gdzie – ale akurat w Oświęcimiu takich idiotów nie będzie. Wystarczy przecież zapytać dziadka, babci którzy byli i widzieli i którym się generalnie w rodzinie wierzy. Ale potem pomyślałem, że przecież połowa mieszkańców miasta pochodzi z podgórskich wsi, przybyszów z lat pięćdziesiątych. A ci z Sądecczyzny, co oni mogą wiedzieć?
Aktualny planowany termin ogłoszenia przetargu S1 Mysłowice – Bielsko-Biała to maj 2019.
Przetarg będzie ogłoszony w 4 częściach na:
1. Odcinek I: „Węzeł „Kosztowy II” (z węzłem) – węzeł „Oświęcim” (bez węzła)”
2. Odcinek II: „Węzeł „Oświęcim” (z węzłem) – Dankowice”
3. Odcinek III: „Dankowice – węzeł „Suchy Potok (z węzłem)”
4. Odcinek IV: „Obwodnica Oświęcimia”
Chwierut zbawca Ziemi Oświęcimskiej
Chwierut wybuduj te kładkę i liczę ze na bogato będę miał dojazd na działkę na Kamiencu ,nawet nie musisz budować wałów przeciwpowodziowych bo po co !
@StefanB
I ten pomysł mi się podoba 😉
Troszkę jestem sceptyczny tej kladce, bo będzie ich więcej niż mostów, ale z drugiej strony po co kolejny most, jeśli nie ma obwodnic.
Zrozumcie ludziska, nawet 10 mostów co 100 metrów nie rozładuje korków, wręcz przeciwnie, będzie jeszcze gorzej.
Zapraszam do Babice (zamek Lipowiec) ile pomogła obwodnica i rozładowała problemy na skrzyżowaniu na Zator.
Dlatego zamiast kłócić się, niech każdy „kopanie w cztery litery” swojego posła Na Sejm lewej i prawej i niech lobbują S1 – jedyne słuszne rozwiązanie.
Oświęcim Zdrój ,do tego taksa klimatyczna od każdego turysty i będziemy mieć na wszystko, nawet na przystanek PKP na Krukach i kursy Luxtorpedą…Po prostu pieknie.
Co nas obchodzą turyści? Wszak tu wszystko jest tak urządzone że gros kasy którą wydają zostaje w Krakowie …Na szczęście mamy tu jedną z piekniejszych (jak długo ?) rzek, i cieszmy się nią podczas spacerów czy innych aktywności .
„Artysta chciał, aby nowa kładka pełniła symboliczną funkcję przejścia od śmierci do życia, od barbarzyństwa świata obozu do świata Miasta Pokoju. Stworzenie nowego, miejskiego parku o charakterze symbolicznym, edukacyjnym i kulturowym przyczyni się do wytworzenia nowych więzi w oparciu o człowieka, kulturę i naturę, a przede wszystkim wzmocni międzynarodową rolę Oświęcimia jako Miasta Pokoju”.Czytam i czytam te wzniosłe słowa i staram się sobie wyobrazić ich realizację, ale jakoś nie mogę. Jedynie przyznaję, że park ma charakter symboliczny. Czy można wytwarzać nowe więzi bez oparcia w człowieku? Przy tej inwestycji trzeba zacząć od utwardzenia ścieżki prowadzącej od mostu Jagiellońskiego. Staram się sobie też wyobrazić jak turyści po parogodzinnej wędrówce zamiast na obiad wracają z Brzezinki na parking przy ul. Leszczyńskiej (ponowna opłata) i wędrują ok. kilometra na drugą stronę Soły kontemplować skuleni – bo ławki bez oparć.
Myślałam, że nasze miasto (świadczą o tym wybory) jest wolne od pisowskich jątrzycieli. Głosy oponentów świadczą tylko o tym, że wyobraźnia nie jest ich mocną stroną. Może który pokaże gdzie ten most drogowy miałby powstać? W Monowicach? W Grojcu? Niedługo powstanie obwodnica z dużym mostem i infrastrukturą. I co? zacznie się walka z mostami? (po co nam ich tyle w małej pipidówce?) tak było z marketami, z galerią. Ośmieszacie się. Całe szczęście że poparcie dla Prezydenta jest na tyle duże, że spokojnie może realizować tę inwestycję.
@Ciekawa
6 marca 2019 o 13:53
Nie o to chodzi. Pytam się po prostu, czy ktoś zrobił rozeznanie, czy taki kładkomost będzie komukolwiek potrzebny
Pani myśli ze tu chodzi o ludzi, nie droga Pani, ludzie i kasa w tym przypadku nie sa ważni. Ma być strefa izolacyjna i będzie.
stefanB. Przy takich korkach z pewnością będzie trzeba przesiąść się na rower i oddychać wspaniałym smogiem, gdyż czyste powietrze jest u nas rarytasem.
Powtarzacie cały czas w kółko jedno i to samo, i co z tego?
A ja chętnie włączę te kładkę w program moich tras rowerowych, i wam życzę wyjść na zewnątrz by pooddychać świeżym powietrzem które po ostatnich wiatrach jest na prawdę niezłe i takie pozostanie puki nie zepsuje go smród z kominów napędzanych tanim ruskim węglem którym rząd PIS ratuje nierentowne kopalnie w strachu o swój żelazny elektorat.
Banda idiotów w Oświęcimiu jest potrzebny Most a nie jakieś gówno . Mamy jedną z najbardziej ruchliwych dróg w Polsce, w 2015 r. liczba samochodów przejeżdżających przez Oświęcim wynosiła ponad 26tys. pojazdów na dobę, dziś te liczby oscylują w granicy 40 tys. pojazdów na dobę. Średnia krajowa to 20 – 22 tys. pojazdów.
A przypomnę że za 3 tygodnie czeka nas zamknięcie wiaduktu przy Niwie. Czy w tym mieście władze są oderwane od rzeczywistości??
Wczoraj byłem na spotkaniu na temat smogu nikt ale to nikt nawet nie poruszył tematu transportu, a prawda taka że Oświęcim stoi w korkach i smogu tylko i wyłącznie przez transport i fatalne rozwiązania komunikacyjne i będzie tylko gorzej. 2mln odwiedzających holopropagandę, na każdym kroku eLki, ronda, markety a dróg objazdowych i mostu jak nie było tak nie ma .
Nie o to chodzi. Pytam się po prostu, czy ktoś zrobił rozeznanie, czy taki kładkomost będzie komukolwiek potrzebny. Kiedy biznesmen planuje fabrykę kościanych guzików, najpierw stara się zbadać czy znajdą się ludzie chcący je kupować. Kiedy firma supermarketowa chce otworzyć nowy supermarket, najpierw stara się dowiedzieć, czy w danym miejscu znajdą się klienci. A tutaj nie wiemy. Teoretycznie czy można otworzyć linię autobusową z kursami co 5 minut pomiędzy Machnatami a Bajcarkami? Można. Tylko albo rozum podpowiada, że pasażerów na tej linii będzie 0,0001 na dzień, a na wszelki wypadek należy w ankiecie zapytać mieszkańców: „gdyby powstała taka linia, to ilu z was chciałoby nią jeździć”? Jeśli okaże się, że machnacanie pałają żądzą bezustannego odwiedzania bajcarczan, wtedy otwieramy. Ale jeśli odsetek pozytywnych odpowiedzi sięgnie 0,0001% – to na miłość Boską – nie. Chyba oczywiste. Tutaj można to zrobić chyba w prostszy sposób: zapytać biura podróży i organizatorów wyjazdów do muzeum: czy gdyby taki most powstał, to będziecie tam prowadzić ludzi? Mam nadzieję, że urząd miasta zrobił takie rozeznanie, bo w przeciwnym razie czeka nas wywalenie 24 milionów w błoto.
@Ciekawa
6 marca 2019 o 12:23
„Po jaką cholerę – się pytam?”
odpowiem, chodzi o to żeby utworzyć strefę buforową dla Muzeum – strefę ciszy, przed „napierająca” infrastrukturą miejską ze swoimi różnorakimi inwestycjami a przy okazji odtworzyć istniejący w czasie okupacji niemieckiej most
Mam następujące pytanie: czy urząd miasta dysponuje wynikiem badań ankietowych wśród zwiedzających muzeum – ilu z nich po oglądnięciu Oświęcimia i Brzezinki chciałoby wracać z powrotem, przejść pieszo 300-400 metrów, potem przez mostokładkę i na drugim brzegu Soły bez sensu siedzieć na ławkach wśród świergotu ptaków? Po jaką cholerę – się pytam? A może ludzie wcale nie mieliby na coś takiego ochoty? Może chcą po prostu jak najprędzej wracać do Krakowa na zwiedzanie Wawelu i na obiad? Co więc jeśli okaże się, że frekwencja na tym moście za 24 miliony złotych wyniesie zabłąkanych i zdezorientowanych 100 osób miesięcznie? Myślał pan o tym, panie prezydencie?
@stefanB.
6 marca 2019 o 12:07
cyt.
„A wystarczyło nazwać (..) Przemienienia,etc. ”
Tak … przemienienia… umysłu przemienienia, etc
A wystarczyło nazwać ten most jakoś bardziej fortunnie,np. „Mostem Pojednania ” czy Przemienienia,etc. Polski język jest piękny i oferuje mnóstwo lepszych określeń takiej inwestycji…
PR-owcy urzędu miasta-dwója na szynach!
@historyk
6 marca 2019 o 10:08
cyt.
„To opracowanie pod redakcją Raweckich”
Prace nad opracowaniem Raweckich „zawdzięczamy” ówczesnemu prezydentowi ś.p. A. Telce. W ramy planu zagospodarowania terenu opracowanie ” wcisnął” prezydent J. Krawczyk
To opracowanie pod redakcją Raweckich, jak ktoś tu słusznie zauważył, już w 1999 roku sugerowało, że na Kamieńcu powstać ma zapasowy parking dla odwiedzających Auschwitz. Oczywiście z budową mostu dla pieszych. Docelowo też muzeum Birkenau (gmina Brzezinka) ma zostać włączone do miasta Oświęcim, aby lepiej zarządzało się rozrastającym Muzeum. Reszta na temat PKS i innych rzeczy to czysta prawda.
Panie prezydencie ta kładka to na późniejsze lata inwestycyjne, a nie na teraz…
W tej chwili potrzebny jest kolejny most dla pieszych i samochodów, aby nieco
rozładować korki w godzinach szczytu i w weekendy. Niech Pan wstrzyma się z budową
tej kładki. Na Pana miejscu te 24 mln przeznaczył bym na budowę mostu. Za około 10 lat
można sobie pozwolić na budowę takiej kładki bo do tego czasu i tak znajdą się na pewno fundusze. Niech Pan raz posłucha mieszkańców bo w następnych wyborach może okazać się,
że Pan straci dużo zaufania ze strony mieszkańców miasta Oświęcim. Ja nie mam nic do
wspomnianej budowy kładki, ale nie w najbliższym czasie. Teraz to są inne sprawy do realizacji niż budowa kładki.
cyt. ” gdzie w ciszy i na łonie miejskiej zieleni oddadzą się refleksji i szukaniu przesłania płynącego z Auschwitz. ”
w konsekwencji szukania „łona miejskiej zieleni” wyłączone zostaną brzegi Soły- na długości Parku, z rekreacyjnego wykorzystywania rzeki.
Tym samym osiągnięty zostanie cel, założony w 1999r w projekcie planu zagospodarowania. Nieprawdopodobne? TAK! nieprawdopodobne tak jak i likwidacja bazy PKS ujęta w tym samym opracowaniu.
W Tybilisi w Gruzji jest piękny Most Pokoju, tylko ze on jest w centrum miasta, a nie na byłym wysypisku śmieci…
Super inicjatywa, już nie mogę doczekać długi letnich spacerów w to piekne miejsce w naszym ukochanym Oswiecimiu 🙂
czytając te komentarze można śmiało napisać, że to prosty i głupi lud, który myśli że się na wszystkim zna, a tak naprawdę bazuje tylko na niesprawdzonych informacjach czy plotkach
tak jak ukwiecone ronda tak i ten most może niedługo stać się symbolem Oświęcimia
powodzenia p.Prezydencie
p.s.
A tak na marginesie (żartobliwie wręcz): a wicewojewodę Pan zaprosi na otwarcie?
No pewnie że nie…. bo już go nie będzie na tym stanowisku 🙂
Ten most zniszczy karierę polityczną jego twórcy. Przerabialiśmy już to w Oświęcimiu.
W Oświęcimiu potrzebny jest most, a nie kładka-fanaberia. Wygląda na to, że władza się odrealniła i przestała dostrzegać rzeczywiste problemy mieszkańców.
Tym co wylewaja lzy i krytykuja dac reczniki……nigdy ich noe zabraknie.😁
Szanowny Panie Prezydencie!
Jeżeli ten projekt ma być symbolem, to należy dać mieszkańcom prawdziwy przykład dobrego gospodarowania: pragnę, aby planowana od dawna przeprawa kołowa na rzece Sole była przejściem od zakorkowanego miasta do przejezdnego, od miasta smogu do miasta czystego powietrza. To są priorytety, a nie budowanie czegoś, co będzie służyło tylko i wyłącznie przeszłości.
Może Pan z tego wyjść jeszcze z twarzą z zaistniałej sytuacji i tylko od Pana zależy jak to się skończy.
Pozdrawiam
Pana (prawie były) wyborca
Do przodu Panie Prezydencie! Te wszystkie negatywne komentarze ilustrują znaną prawdę: Czemuś głupi? – boś biedny! Czemuś biedny? – boś głupi!
Teraz już wiem, czym była spowodowana podwyżka za śmieci!
Brawo Panie Prezydencie, ludzie pracy codziennie stoją w korkach, dzieci idąc do szkoły wdychają smog, urzędnicy w UM zarabiają pensje na poziomie lat 90, a Pan uprawiając nam swoją futurologię funduje kładkę dla pieszych, gdzieś koło Rajska.
PS. Proszę sobie przypomnieć, jak Pan grzmiał, kiedy Pana poprzednik Janusz Marszałek chciał wybudować Kopiec Pamięci. Co teraz Pan powie?
kto tym mostem będzie chodził? bo turyści na pewno nie.
M&M jesteś idiotą czy harcerzem ?
Most fajny. Trzymamy kciuki. Wybudujcie wreszcie coś fajnego w Oświęcimiu. Wszystko co do tej pory realizujecie z jednego zaprzyjaźnionego z urzędem biura S&S (pociotki) prowadzonego przez techników budowlanych jest raczej słabe.
Przypadek kliniczny,wybrali to mają nieudacznika!Ffuuuu!
Przyjmijmy przez moment, że to na poważnie, czyli 18 milionów z kredytu bankowego. Oznaczałoby to, że każdego mieszkańca miasta most kosztowałby prawie 500 złotych, czyli moją czteroosobową rodzinę – prawie 2000 złotych.
Ile dołoży Muzeum dla którego most jest realizowany?
Niby-przetarg jest po to, żeby okazało się, że żadna firma nie podejmie się wybudowania mostu duchów za 24 miliony i aby Chwierut mógł się z tego poronionego pomysłu wycofać z twarzą. Taki kosztorys może miał sens dziesięć lat temu, od tego czasu dwa razy wzrosły ceny materiałów i robocizny. Więc zgłoszą się dwie firmy jedna z propozycją 52 miliony i druga 56 milionów. A wtedy Chwierut powie: „ojej, sorry, to w takim razie w trosce o budżet i przyszłe pokolenia mieszkańców, wycofuję się z tego mostu”.
Brawo Chwierut dorznij ten budżet my zawsze wszystko spaprmy a głupi lud cię wybrał i maja to co chcieli
Czyś ty Chwierut oszalał? Myślałem, że 23 miliony z dotacji unijnej i ewentualnie milion z budżetu miasta. To się nadaje na inpiczment.
Nareszcie Panie Prezydencie !
Łaknęliśmy tego jak kania dżdżu.
W czasie ferii zimowych spotkałem kolegę jeszcze z Konara, który parę lat temu wyjechał z Oświęcimia za pracą do UK. Powiedział mi, że jak tylko powstanie Most Duchów to rzuca wszystko i wraca do Oświęcimia.