Informacje

OŚWIĘCIM. Prezydent nie może zamknąć Szkoły Podstawowej nr 3

Ministerstwo Edukacji Narodowej utrzymało w mocy postanowienie Kuratorium Oświaty w Krakowie, które negatywnie wypowiedziało się w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3. Miasto zamierza odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. – Jest to dla nas niekorzystna decyzja. Miasto będzie musiało utrzymywać szkołę, w której będzie się uczyć około 30 uczniów przynajmniej kolejny rok. Na pewno będzie to kosztem miasta i mieszkańców, inwestycji czy innych szkół – mówi Krzysztof Kania, zastępca prezydenta Oświęcimia.

Jak podkreśla jest to również nieuzasadnione dydaktycznie, ponieważ organizacja zajęć przy tak małej liczbie dzieci rodzić będzie wiele problemów. – Skoro za decyzjami Małopolskiego Kuratora Oświaty czy Ministra Edukacji Narodowej nie idą pieniądze,  to uderzają one w finanse miasta. Mocno ograniczają też możliwości samodzielnego zarządzania miejskimi szkołami. Dlatego wystąpimy na drogę sądową – wyjaśnia wiceprezydent.

Uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 Rada Miasta podjęła na sesji 30 stycznia. Miasto chce przeznaczyć budynek na żłobek. Obecnie opracowywana jest koncepcja adaptacji „Trójki” na potrzeby takiej placówki.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

18 komentarzy

 1. Ktoś tu na forum wspomina o Sądach z poparciem społecznym 31% i zaufaniem społeczeństwa na tym samym poziomie.
  Szkolnictwo jak za komuny 40 sztuk w klasie na 3 zmiany do 20.
  Obecnie musimy dbać o młodzież i jej chowanie,
  Jak widać niektórym inne szkolnictwo się podoba. Zapytam jakie i czyje?

 2. Jakoś Panu Kani nie przeszkadza zaplanowane przez włodarzy miasta wydanie pieniędzy na utopijny projekt Mostu Duchów bo na to powinny znaleść się środki w wysokości około 30 mln złotych. W ten sposób można zadłużać miasto bo tak naprawdę władze miasta nie wycofują się z tego projektu a na wyremontowaną szkołę nr 3 z tradycjami już nie. Szkoła nr 3 odciążyłaby pełną uczniów, pobliską miejską szkołę nr 1………..no ale po. Ciekawe co dalej ……

 3. @Miastowa

  Kamienica ta jest własnością osób prywatnych, które nie mogą dogadać się miedzy sobą. Niby jak Miasto ma wydawać pieniądze na renowacje prywatnej kamienicy? Zabezpieczenia na kamienicy nie są dziełem miasta. Miasto za to nie płaci.

 4. Może tam ma powstać Oświęcimskie Centrum Korepetycji? W Tychach już takie jest.

 5. Drodzy mieszkańcy naszego miasta a jak podoba się wam okazało ruina na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Dąbrowskiego? Cudnie prawda ?! Cieszy oko jest wizytówką naszego miasta, nie zagraża niebezpieczenstwu , prawda?! A kto to myślicie utrzymuje ? Pan prezydent juz dawno powinien podjac kroki co do tego budynku a nie inwestowac nasze pieniadze w zabezpirczenie,ruiny. Zakonczenie znam kamienica skonczy jak bydenek po Haberfeldzie przy moście ,a wam przeszkadza wyremontowane zadbana i dobrze wyposażona szkoła która daje edukację waszym dzieciom, wstydzcie się Oświęcimianie

 6. Ludzie! Opamietajcie sie! Pamietacie jak byly zapisy do zlobka? Rodzice, dziadki, babcie staly w kolejce dzien przed zapisami zeby dziecko dostalo sie do zlobka. Czy taka kolejka jest tez przy zapisach do pierwszej klasy? Cieszycie sie, byle na zlosc Chwierutowi..

 7. Pieniądze na przebudowę szkoły na żłobek i przedszkole przeznaczyć na utrzymanie szkoły skoro rodzice tak chcą.

 8. dla 40 dzieci utrzymywać szkołę? no chyb Was p….
  ja rozumiem jakby inne szkoły były oddalona bardzo daleko, ale do SP 1 jest 600m zaś do SP9 850m
  skoro szkół jest wystarczająco a żłobków jak na lekarstwo to nie ma się co zastanawiać
  a jeśli nie to obciążyć kosztami utrzymania tych rodziców co się awanturują

 9. do @ KOS. Napisała Pani/Pan cyt.”… Przypomnę, że w kolejnych latach w rejonie SP3 jest corocznie ok 40 dzieci. Szkoła ma możliwość odrodzić się, tylko trzeba dać jej szansę!”
  Jakiś ponury żart ze Społeczności Oświęcimskiej. To My wszyscy mamy łożyć na SZKOŁĘ liczącą 40 dzieci? Nie popieram. Nie macie absolutnie żadnych !!!!! argumentów poza tym, że …Prezydent Miasta nie jest z PiS.Chwilowo tylko triumfujecie bo… Kurator Wojewódzki Oświaty to PiS, Ministra to PiS, ale pamiętajcie, że Sąd nie jest z PiS i przegracie w Sądzie!!! A ile macie zapisanych dzieci do 1 klasy, pochwalcie się?

 10. „Skoro za decyzjami Małopolskiego Kuratora Oświaty czy Ministra Edukacji Narodowej nie idą pieniądze, to uderzają one w finanse miasta.” – i to mówią kolesie, którzy chcą wywalić 30 baniek na kładkę z nikąd do nikąd 🙂

 11. Przykro czytać komentarze, z których wieje niechęcią i brakiem zrozumienia. Kto jest takim zwolennikiem likwidacji szkoły, niech ją odwiedzi i zobaczy na własne oczy jak ta placówka wygląda. Jest rewelacyjnie wyposażona i wyremontowana. Teraz wg naszych włodarzy najlepszym wyjściem jest zrujnować szkołę, żeby następnie władować pieniądze w przekształcenie jej w żłobek. Przypomnę, że w kolejnych latach w rejonie SP3 jest corocznie ok 40 dzieci. Szkoła ma możliwość odrodzić się, tylko trzeba dać jej szansę!

 12. Kiedy seniorzy miasta prosili o zmianę ławek na płycie rynku była odmową bo architekt tego nie przewidział i nie wyraża zgody na ingerencję w projekt!!! PYTAM ile miasto zapłaciło architektów i że pozwolił postawić karejke pomysł Pana PREZYDENTA?? Czyż nie poszło to z naszych pieniędzy!!! Ciekawe kto że znajomych Pana PREZYDENTA ma chrapkę na sp3 ?? Tak jak lokale wyremontowane za nasze pieniądze na rynku i opiekuje się w cudzysłowie znajoma prezydenta

 13. Tak, znajdą się w worku albo na ulicy. Ludzie litości na jakim świecie żyjecie. Dostaną jałowa pulę pieniędzy i będą biediwac. Szkoda, że zamiast dokładać do szkół, w których są dzieci, będzie utrzymywania szkoła, która już jest spisana na straty. Jak widzę zadowoleni są tylko rodziny osób tam pracujących i rodzice gromady dzieci, które jeszcze tam chodzą….

 14. Zamknąć i się nawet nie zastanawiać.!!! Ten, kto twierdzi inaczej niech wyłoży z własnej kieszeni na utrzymanie szkoły!!! Nikt normalny nie zaryzykuję zaspisu dziecka do szkoły, która jako pierwsza w mieście pójdzie do likwidacji jeśli będzie taka potrzeba!!! Poza tym mało dzieci jest zapisanych do pierwszej klasy , więc też może się okazać, że nie będzie utworzonej klasy pierwszej od września.

 15. Pan prezydent Kania zrobił „konsultacje”, które urągały inteligencji zwykłego debila i się dziwi, że ludzie się wkur….
  Walczącym o szkole serdecznie gratuluję. Pieniądze na nią na pewno się znajdą.
  W końcu na żałosny lokal na płycie rynku wydano 250 tys. Cios w plecy dla prywatnej przedsiębiorczości zadała władza PO.

 16. Zawsze pozostaje nie dać paru groszy podwyżki pracownikom Urzędu, którzy zarabiają mniej niż ci nauczyciele.

Send this to a friend