Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Prezentacja monografii Oświęcimia

OŚWIĘCIM – MIASTO POGRANICZA”, to tytuł monografii miasta którą w dniu 30 sierpnia zaprezentowano i przedstawiono publiczności w Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Gośćmi spotkania byli redaktorzy; dr hab. Bożena Czwojdrak, dr. hab. Kazimierz Miroszewski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr. hab. Piotr Węcowski z Uniwersytetu Warszawskiego, a także autorzy poszczególnych rozdziałów, zespół 28 osób z różnych ośrodków naukowych: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warszawski, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak również badacze związani z Oświęcimiem.

Autorzy starali się, aby w dwóch tomach, mimo ich rozmiaru, stworzyć spójny obraz miasta i ziemi oświęcimskiej, tak by publikacja ta stała się lekturą przyjemną i wartościową zarówno dla historyków, jak i miłośników Oświęcimia.

Tom I monografii zawiera prezentację dziejów ziemi oświęcimskiej oraz analizę kulturalnych aspektów funkcjonowania miasta. Tom II obejmujący dzieje miasta, został podzielony na dwie części poświęcone zmianom ustrojowym, rozwojowi przestrzennemu i gospodarczemu oraz życiu religijnemu.

Monografię można zakupić w kasie Muzeum Zamek jak również w drugim oddziale muzeum, w Ratuszu.

Zapraszamy.

Muzeum Zamek

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend