Kultura, Video

OŚWIĘCIM. Premierowy pokaz filmu „Auschwitz – w sieci dobra”

W poniedziałek 8 kwietnia 2019 roku o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się premierowy pokaz filmu poświęconego mieszkańcom Oświęcimia i okolic niosącym pomoc więźniom, zrealizowanego przez Barbarę DaczyńskąMagdalenę Plewa-Ould i Jarosława Wilczaka, pt. „Auschwitz – w sieci dobra„.

Film dokumentalny „Auschwitz – w sieci dobra”poświęcony jest mieszkańcom Oświęcimia i okolic, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom. Świadectwo ponad 20 osób występujących w filmie stanowi przejaw bohaterstwa i ruchu oporu wobec okrucieństwa dokonującego się w obozie. Inspiracją do powstania filmu był Eugeniusz Daczyński, który należał do grona osób działających na rzecz więźniów podczas istnienia obozu, a po jego wyzwoleniu pracujący jako sanitariusz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Celem twórców filmu było przedstawienie historii ofiarności i zaangażowania na rzecz więźniów KL Auschwitz oraz uhonorowanie ludzi, którzy pomagali więźniom i tym, którzy za tę pomoc zginęli z ręki okupanta.

scenariusz i reżyseria: Barbara Daczyńska
pomysł filmu: Magdalena Plewa-Ould
zdjęcia: Magdalena Plewa-Ould, Jarosław Wilczak
montaż: Jarosław Wilczak
czas: 70 minut

wstęp za zaproszeniami do odbioru w Oświęcimskim Centrum Kultury (od 11 marca)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Jan Kwiczala urodził się w 1913 r. w Rajsku pod Oświęcimiem. Przed wojną pełnił służbę w 3. Pułku Strzelców Podhalańskich. W czasie okupacji został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, z których uciekł, ukrywając się w okolicach Dziedzic.

    W 1944 r. wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych. W październiku tego roku zaprzysiągł do służby w tej formacji Henryka Flamego „Bartka“, zamordowanego po wojnie w Czechowicach

    Kwiczala po wojnie, pracując jako strażnik kolejowy, pod pozorem podróży służbowych pełnił funkcję łącznika dowództwa VII Okręgu NSZ ze zgrupowaniem „Bartka“.

    Został aresztowany przez komunistów 19 października 1946 r. w Zabrzu. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach 14 grudnia 1946 r. na sesji wyjazdowej w Będzinie skazał go na karę śmierci. Wyrok został wykonany 31 grudnia 1946 r. w więzieniu w Katowicach.

    Szczątki Jana Kwiczali odnaleziono we wrześniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez IPN na cmentarzu przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

  2. Pomysł zrealizowania filmu znakomity, o tym ciągle trzeba przypominać, tym bardziej, że temat przyobozowego Ruchu Oporu i pomoc okolicznych mieszkańców więźniom obozu został usunięty z ekspozycji muzeum Auschwitz (zamknięcie wystawy na piętrze bloku nr 11).

Send this to a friend