Informacje

OŚWIĘCIM. Powstanie parkingu Park and Ride

Hotel „Glob” i zaniedbany teren wokół to widok, który już niedługo przejdzie do historii. Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego miasto Oświęcim pozyskało 14,3 mln zł na budowę w tym miejscu wielopoziomowego parkingu typu Park and Ride. Dofinansowanie unijne stanowi 85 proc. kosztów. Inwestycja planowana jest w latach 2018-2019. Będzie wiązała się nie tylko z wyburzeniem byłego hotelu „Glob”, ale też przebudową ul. Powstańców Śląskich.

Park and Ride pełnić będzie funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic czy Czechowic – Dziedzic, ułatwiającego mieszkańcom Oświęcimia oraz okolicznych miejscowości korzystanie z transportu kolejowego.

–  Zmieniamy wiele miejsc w naszym mieście. Tym razem będą to tereny pokolejowe i hotel „ Glob”. To zaniedbana, od lat nierewitalizowana część miasta, a z racji znajdującego się tu dworca kolejowego jest często odwiedzana nie tylko przez mieszkańców, ale też turystów – zauważa Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

–  To jest bardzo dobra wiadomość dla naszego miasta i spore pieniądze na budowę nowoczesnego parkingu. Do tego projektu przygotowywaliśmy się od czterech lat, załatwiając najpierw sprawy własnościowe, później przygotowując dokumentacje projektowe i wnioski o pieniądze  unijne. Przed nami jeszcze formalności związane z podpisaniem umowy z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim i ogłoszeniem przetarg – wyjaśnia.

– Nowoczesny i funkcjonalny parking będzie posiadał 4 kondygnacje z ciekawą elewacją, gdzie powstaną stanowiska postojowe dla 300 samochodów, miejsca dla rowerów, skuterów i motocykli – przybliża prezydent. – Nasz projekt wiąże się z planami PKP dotyczącymi przebudowy dworca kolejowego w Oświęcimiu i modernizacji linii kolejowej w kierunku Krakowa i Czechowic-Dziedzic – kończy.

Na parkingu będzie obowiązywała komunikacja w układzie „split levels”, z jednokierunkowym ruchem pojazdów
i systemem dwóch podwójnych pochylni, do jazdy w górę i do jazdy w dół. Na parterze zaprojektowano miejsca dla osób niepełnosprawnych, miejsca ładowania samochodów elektrycznych oraz miejsca na rowery. Ponadto znajdować się tam będą toalety dla klientów, pomieszczenia obsługi parkingu wraz z częścią socjalną i sanitarną oraz pomieszczenia techniczne.  W obrębie pochylni wyjazdowych i zjazdowych usytuowane zostaną klatki schodowe i windy, dostępne z każdego poziomu.

Wjazd na parking będzie od ul. Powstańców Śląskich, poprzez dwa nowe zjazdy. Dodatkowo zmieniona zostanie organizacja ruchu. Wydzielone zostaną 3 pasy ruchu,w tym pas do lewoskrętu na parking Park and Ride i PKP oraz wybudowane zostaną wysepki. Przebudowy wymagać będzie również zjazd na teren parkingu dworca kolejowego. Wyjazd z parkingu Park and Ride i PKP stanowić będzie jedynie prawoskręt, a pobliskie rondo umożliwiać będzie nawrócenie.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

22 komentarze

 1. Może lepszy byłby trzeci most na sole w zakorkowanym Oświęcimiu ,bo parkingi to mamy na ulicach miasta w godzinach szczytu , przed wojną był taki od kamieńca przez sołę a parking to mamy od dworca do osiedla chemików

 2. Do @@@:
  niedrogi, tani adwersarzu. Z kimś mnie mylisz. Rozumiem, że jak ktoś ma odmienne zdanie to z urzędu musi być z natury rzeczy twoim przeciwnikiem politycznym. Nie mam ani „Twoich idoli” ani zapędów do samorządowych stołków. Przypisujesz człowiekowi jakieś mity nie znając go. Ty tak zawsze? Płacą ci za to, czy masz kłopoty z piątą klepką? Nie identyfikuje się z żadną polityczną kastą czy jak kto woli bandą w białych kołnierzykach, a śp. Pana Andrzeja Telkę uważam za najlepszego gospodarza w historii tego grodu. Miałem zaszczyt Go znać od dziecka. Wskazałem tylko na 5/6 kadencji 2010-2014. Co to ma wspólnego z mściwością? Styl przejęcia władzy przez zmianę ustawy zamiast przeprowadzenie powtórnych wyborów, uważam za postępowanie bardzo niskich lotów. Nie pewnie zostawić swój los w rękach wyborców? Ktoś się czegoś bał? Widać samorządność w pewnych kręgach polega na partyjnej dyktaturze. Wybory wyborami a władza musi być w naszych rękach. Najlepiej na skróty, bez wyborów. Taka mała Kargulowa operetka. W kwestiach gospodarności tych czy tamtych ocenę pozostawię sobie. Co do ruin, to po ostatnim remoncie Rynku Głównego ujawniono nie tylko te pod, ale i na powierzchni głównej płyty Starego Miasta (wynikające zapewne z gospodarskiego nadzoru nad jakością wykonania a raczej jego braku). Cóż, porażki są wasze sukcesy zaś nasze. Kwestia identyfikacji zwycięzców? Mniej polityki, więcej pragmatyki. Z władzą jest jak z tabelkami w pewnym samorządowym periodyku. Kreuje się je w zależności od potrzeb. Jak słupki zadłużenia wykazują negatywne tendencje tej czy tamtej gminy, zawsze można pokazać inne, te „jaśniejsze” wskaźniki wzorowego gospodarza. Tłum można zbałamucić, jednostki nie wszystkie. Na tym polega demokracja i prawo do własnych poglądów „przyszły idolu” 😀

 3. Do @Mieszkanie;
  drogi adwersarzu, Twoim Idolom z pod znaku „słusznego” myli się miłość z mściwością. Chciałbyś, marzy ci się aby współrządził Naszym Miastem taki? Gdyby Miastem rządzili ci co niby mieli, pewnikiem jest, że Miasto ruiną by stało. Prezydent Chwierut jest bardzo dobrym gospodarzem, od czasu śp.Prezydenta Telki, takiego nie było. Wszyscy poprzedni z pod znaku „słusznego” nie mieli nawet bladego pojęcia o kierowaniu Miastem.

 4. Do @@@:
  A te 40 miechów z Tuskowego nadania za Jacka Grossera to niezobowiązujące zastępstwo z podwyżką na maksa? Przecież podobno wygrał, bo był … drugi? 🙂

 5. Październik jest miesiącem modlitwy. Pomódlmy się w intencji Prezydenta Miasta o zdrowy rozsądek, aby „poszedł po rozum do głowy” Pan Chwierut jest dobrym gospodarzem…ale z tym parkingiem to mu wyraźnie „odwaliło” albo „chwilowo odleciał”. Janusz!!! masz szansę na II kadencję, nie roztrwoń tego, bo PiSiory już zacierają łapy, a władza pisiorska w Oświęcimiu już była i Broń Nas Boże od PiS-u.

 6. Klamka zapadła, dotacja została przyznana, a teraz „grzechem byłoby stracić te 14,3 miliona”. Pytam tylko: kto tam będzie zostawiał samochody? Ludzie z Zasola – nie, ponieważ mają blisko. Ludzie z prawobrzeżnej części miasta – też nie, ponieważ nie przebiją się przez korki na obu mostach na Sole, więc pojadą samochodami na Bobrek. Ludzie z Brzeszcz, może, ale skoro linia do Czechowic ma być remontowana, to przecież wsiądą u siebie.
  Czy pana, panie Chwierut, nie dręczą w nocy koszmary w postaci ogromnego czterokondygnacyjnego parkingu – pustego? Przecież opozycja pożre pana przed wyborami, będzie miała używanie.

 7. Panie Chwierut! Jakim cudem „ta część miasta jest odwiedzana przez turystów”? Wcale nie jest. Widać tam niekiedy cudzoziemców ale tylko przyjeżdżających pociągiem, aby dostać się do muzeum. Przecież ci turyści nie będą zostawiać tam samochodów, myślżesz Pan do jasnej cholery.

 8. Kolej rzeczywiście mogłaby być alternatywą dojazdów do Katowic, Tychów, a zwłaszcza do Krakowa. Jeśli nawet dzięki mostowi na Wiśle w Bobrku będzie można się wydostać z Oświęcimia w miarę sprawnie, to samochód lub autobus ugrzęźnie w korkach na obrzeżach – od zjazdu z autostrady czy już prawie w Zabierzowie. Jest tylko podstawowy warunek: pociąg nie może jechać 66 km do Krakowa aż dwóch godzin(!) ale o połowę mniej. To realne – oczywiście po wyremontowaniu torów do Trzebini i dalej oraz po zlikwidowaniu nierentownych przystanków w rodzaju Gorzowa czy Chrzanowa. Kiedy jeszcze jeździłem pociągami do Krakowa widać było, że najwięcej wsiadających jest w Chełmku i Chrzanowie śródmieście. Na pozostałych stacjach zdarzało się, że nikt nie wsiadał ani nie wysiadał. To po co one?

 9. Masz Joanno całkowitą rację. W szczycie dnia zapchane są okolice targowiska (w dni targowe) czy rynku (codziennie). Może tak po środku, na parkingu przy skrzyżowaniu Dąbrowskiego z Chopina postawić te 300 miejsc w betonie. Dojście i do targowiska i do starego miasta. Rozładowało by to ruchu i parkowania byle gdzie. Ciężko zrozumieć mieszkańców jak się ma własne miejscówki z numerem rejestracyjnym na parkingu przy Zaborskiej.

 10. co za głupek wymyślił ten parking !!!!
  za tą kasę to np.nowy most na sole lub na drugim miejscu odkryte kąpielisko a nie że ludzie z Oświęcimia jeżdżą do Libiąża , Andrychowa ,Czechowic Dziedzic.

 11. A kto tam będzie parkować? Chmielu powiedz ile długu ma już Oświęcim dzięki tobie (po) to wasze było zadanie zadłużenie polski i ty nadal to realizujemy. Zabetonowałeś nasze miasto pod oknami postawiłeś jakieś śiłownie zieleń od kiedy dostały się pod urząd są rozjezdrzane pod byle pretekstem same koleiny

 12. Aly&Teen i Sabina: wyremontować hotel? A kiedy ta inwestycja się zwróci? Za 200 lat? Kto będzie mieszkał w hotelu na zadupiu? Turysta z dala od Starego Miasta? Odwiedzający obóz, który ma Oleckiego? Czy biznesmen, który może zamieszkać w Galicji, Olimpijskim, a wkrótce Hiltonie? Same złote rady, tylko nie za swoje pieniądze.

 13. Parking powinie powstać w tym miejscu, ale nie teraz. Dziś miastu potrzebna jest kolejna obwodnica i most na Sole. Przecież ta inwestycja wyprzedza potrzeby mieszkańców o jakieś lata świetlne. Prezydent Chwierut po 2 kadencja zaczął mocno bujać w obłokach!

 14. Całe Zasole będzie tam „na pewno” parkować. Już widzę te rozradowane tłumy na Dworcowej i Obozowej. To pewnie ma pobudzić transport kolejowy i wskrzesić kolej warszawsko – wiedeńską. No bo jak ma być przystanek w Brzeszczach to nie wypada nie mieć bunkra przy torach. Wydawać publiczne środki na byle co, byle wydawać. Hasło wiecznie żywe. A na uliczkach starego miasta jak jest dziadostwo z parkowaniem, tak będzie dalej. Niemiec może wybudować parking pod placem przy katedrze w Kolonii, tu wystarczy beton za 16 mln przy pustych torach i dworcu PKP do rozbiórki. A trzeci most na Sole sam się wybuduje? Będzie takie obłożenie na parkingu jak frekwencja na wyremontowanym basenie. Jak tam basenowa siłownia? Już działa? Mały falstart?

 15. Święte słowa! Moja znajoma miała tam niegdyś wesele. Szkoda go burzyć. Lepiej odnowić i dać mu drugie życie. Zrobić z tego miejsca retro hotel, byłby prawdziwym hitem.

 16. Za te same pieniądze można równie dobrze wyremontować ten hotel i nadać mu nowe życie. Kolejne parkingi to jakis absurd. Ten hotel był prawdziwa wisienka na torcie miasta. Może należało by pomyśleć o tym ze hotel był wizytówka miasta. I z pewnościa wiele osób ze mną się zgodzi.

Send this to a friend