Kultura

OŚWIĘCIM. Powstanie nowy Park Pokoju

Miasto Oświęcim otrzymało 5,8 mln zł z pieniędzy unijnych na dofinansowanie I etapu zagospodarowania terenu, pomiędzy ul. Dąbrowskiego, Słowackiego i Tysiąclecia na park Pokoju. Sukcesem zakończyły się kilkumiesięczne odwołania od decyzji Zarządu Województwa Małopolskiego. – Widać więc, że nasza argumentacja była merytoryczna. Od początku byliśmy przekonani, że mamy rację. Mimo początkowej, negatywnej decyzji, Zarząd Województwa Małopolskiego ostatecznie zmienił zdanie – komentuje prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. – Byliśmy zdeterminowani w pozyskaniu tych pieniędzy, bo mieszkańcy czekają na atrakcyjny park. Uporządkujemy i zrewitalizujemy zaniedbany teren dawnego pasa izolacyjnego pomiędzy zakładami chemicznymi, a osiedlem Chemików. Atrakcyjne aranżacje, nowoczesne urządzenia zabawowe, alejki spacerowe, sztuczny staw dają duże możliwości rekreacji i wypoczynku dla całych rodzin, a także turystów, których z uwagi na pobliskie hotele i obiekty rekreacyjne nie brakuje w tej części miasta – wyjaśnia.

Miasto złożyło wniosek do konkursu o pozyskanie pieniędzy unijnych na park Pokoju w ubiegłym roku. Starało się o 6,5 mln zł. Projekt przeszedł wszystkie etapy oceny i otrzymał wysokie noty od ekspertów. Innego zdania był Zarząd Województwa Małopolskiego, który w maju tego roku zdecydował o nieprzyznaniu miastu dofinansowania unijnego. Przesądziła o tym punktacja. W ramach kryterium wpływu inwestycji na rozwój gospodarczo-społeczny, Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał projektowi tylko jeden punkt, najniższy z możliwych. Prezydent Oświęcimia nie zgodził z takim stanowiskiem. W ocenie pominięto bowiem dobrą dostępność komunikacyjną tego miejsca, a także wieloletnie tradycje przemysłowe Oświęcimia. Podobnie jak znaczenie tego projektu, który zdegradowanemu terenowi poprzemysłowemu, jakim jest dawny pas zieleni oddzielający osiedle od strefy dawnych zakładów chemicznych, nadaje nowe funkcje i możliwości. I m. in. takie argumenty przywołał prezydent Janusz Chwierut w proteście skierowanym do marszałka Witolda Kozłowskiego. Odwołanie przyniosło przyznanie miastu dwóch dodatkowych punktów. Pomimo stwierdzenia błędu w trakcie oceny oraz ponownego przeliczenia punktów dla oświęcimskiego projektu, Urząd Marszałkowski rozpatrzył protest negatywnie. Nie zaktualizował też listy podstawowej, co przekreśliło szanse zawarcia umowy o dofinansowanie. Dlatego prezydent zwrócił się ponownie do marszałka województwa małopolskiego. Tym razem o aktualizację listy podstawowej dofinansowanych projektów. Jednocześnie złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rozstrzygnięcie Zarządu Województwa Małopolskiego.
Ostatecznie Zarząd Województwa Małopolskiego zmienił zdanie i zweryfikował swoją decyzję 29 sierpnia, podejmując uchwałę o przyznaniu miastu dofinansowania unijnego na zagospodarowanie terenu pod parku Pokoju.

Projekt parku Pokoju zakłada m. in. urządzenie w rejonie ograniczonym ul. Dąbrowskiego, Słowackiego i ul. Tysiąclecia strefy zabaw i rekreacji dla maluchów i starszych dzieci. Przebudowana będzie też znajdująca się nieopodal górka tzw. wieloryb. W części spacerowo-rekreacyjnej nowością będzie staw. Całość zostanie uzupełniona o nowe ścieżki spacerowe i rowerowe, ławki, stojaki na rowery, oświetlenie i zieleń parkową. Inwestycja ma kosztować ok. 8,5 mln zł. Ruszy jeszcze w tym roku, a zakończenie planowane jest w 2021. Projekt miasta łączy się też z przebudową ul. Tysiąclecia od skrzyżowania z ul. Słowackiego aż do ul. Chemików, która planowana jest w 2021 roku. Tę inwestycję powiat będzie realizował wspólnie z miastem Oświęcim.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

28 komentarzy

 1. Czy ty naprawdę wierzysz w to co piszesz, czy bierzesz za to pieniądze, czy też po prostu propaganda i kłamstwa władzy do reszty zlasowały ci mózg?

 2. Nie pisze ten pan po pisiastemu tylko taka prawda zobacz co się w Polsce dzieje a co było za PO ,brud smród i ubóstwo i na nic nie było pinindzy konkludując jak w sloganu nigdy więcej wojny tak NIGDY WIĘCEJ PO!!!!!

 3. Niezupełnie, panie symetrysto. Nie jest tak, że jeśli drań na ulicy najpierw bez powodu zwyzywa moją żonę, opluje mi dziecko i wreszcie walnie mnie pięścią w brzuch, a potem, gdy mu oddam, to obaj (bandzior i ja) jesteśmy winni? Że to tylko jacyś obcy ludzie na ulicy się biją? Opozycja, nie przeczę, też ma swoje za uszami. Ale to co robi rząd, znacznie przekracza wszelkie normy przyzwoitości.
  Na przykład Do Pit pisze: „No bo za mniej niż 6 tys. to pracują tylko idioci.” Otóż jest to wyprany przez propagandzistów PiS fragment rozmowy min. Bieńkowskiej, w której opisywała sytuację swojej zastępczyni, zarabiającej na rękę 6 tysięcy; a prawdziwy kontekst był taki: „Kto z takimi kwalifikacjami chciałby pracować jako wiceminister za 6 tysięcy? Chyba tylko idiota” – w sytuacji gdy w każdym banku dostanie co najmniej trzy razy tyle. Czy to nie jest prawda? Czy wiceminister ważnego resortu ma zarabiać trzy, a może dwa tysiące? Można to sprawdzić w sieci.
  PiS jest bezczelny i nałogowo kłamie. Dlatego nie jest mi wszystko jedno.

 4. Do „do Pit”:
  Przyznajesz Pitowi rację po czym sam podajesz się tej narracji?

  Do Pit:
  Zgadzam się z Tobą w 100%, że większość ma wyłączone myślenie i zdolność logicznego analizowania rzeczywistości.
  Wśród wszystkich komentarzy tylko Twój zasługuje na wyróżnienie i skłania do przemyśleń.

 5. Na placu budowy budy z wiatą (tzn. dworca pkp) widziałem dziś dwóch robotników! To dobrze, bo przez dwa miesiące nie działo się tam nic.

 6. Kiedy minister Szyszko rżnął hektarami Puszczę Białowieską jakoś nie protestowałeś?

 7. Trudno się z Tobą nie zgodzić. Jeszcze trochę i się pozagryzają. Jedni kazali nam robić za grosze, by: „żyło się lepiej … nielicznym”, czyli m.in. kolesiom i koleżankom z jednej warszawskiej restauracji. No bo za mniej niż 6 tys. to pracują tylko idioci. Teraz po wychowaniu własnych dzieci w czasach gdy za przysłowiową złotówkę „za dużo” odbierano nam śmieszne rodzinne mamy pracować na 500+ dla rodzin tych, którzy się za żadną robotę nie wezmą, bo każda praca jest zła i lepiej leżeć bykiem popijając browary z przerwami na relaks dla powiększania stanu osobowego w mieszkaniu. Co za ambitne plany rozwoju tego kraju.

 8. hotin – persona, która zachowuje się jak odklejona od rzeczywistości albo jak troll i prowokator.

 9. Szybka lektura komentarzy i cyk…mamy sytuację w kraju jak w pigułce, jedni drugim gotowi skoczyć do gardła, powód nieistotny, każdy jest dobry. Coś wam mówi stare powiedzenie „Dziel i rządź” ? Ehhh Polacy, zachowujecie się jak stado bezrozumnych istot, dajecie sobą manipulować, wyłączcie TVP i TVN zacznijcie używać mózgu.

 10. Jedynym „zwierzęciem” którego byt tam jest zagrożony jest sam hotin, który pozbawiony swojego naturalnego siedliska czyli zakomarzonych krzaczorów, straci przestrzeń do swoich brzydkich i obscenicznych zabaw .

 11. Z powodu olbrzymich betonowych połaci w okolicy OCK w upały na Osiedlu Chemików jest nie do wytrzymania. Wycięcie tysięcy drzew w parku to splunięcie w twarz mieszkańcom. O zwierzętach tam bytujących nawet nie wspomnę.

 12. @StefanB Jak przebiegała radosna uroczystość z okazji rozpoczęcia wojny przy iluminacji ogni sztucznych? Kombatantów i więźniów zaprosiliście?

 13. Jak więc widać hotin jest rzeczywiście liderem oświęcimskiego pis-u skoro ma wgląd do wniosku złożonego do zarządu województwa przez Chwieruta. Niesłychanie rzeczowo go tez ocenił. Tak więc drodzy rodacy: głosujcie na pis, a będziecie mieli w mieście prezydenta jaśnie oświeconego Hotina Pierwszego. Rany boskie!.

 14. Prawda jest taka: PiS przestraszył się, że odebranie Oświęcimiowi dotacji na park może być wykorzystany przez opozycję w kampanii wyborczej i straci przez to u nas trochę głosów. Z drugiej strony jest to sygnał, pogrożenie paluszkiem oświęcimianom – „żeby mi to było ostatni raz”. Jak to oficjalnie zapowiedział Jarosław Kaczyński dotacje unijne będą przyznawane tylko tym miastom, w których rządzi PiS. Merytoryka wniosku i jakieś tam bzdurne punkty nie mają w tym wszystkim żadnego znaczenia. Rząd przyznać może pieniądze z unii na przykład na budowę siedmiopiętrowego szaletu gminnego z windą, we wsi Psiakośc Górna tylko dlatego, że władzę tam trzymają jego ludzie.
  Zresztą nie cieszyłbym się zawczasu. Mahomet pieniądze daje, Mahomet pieniądze zabiera. Po wyborach pisowski zarząd województwa może znowu dotację nam cofnąć i przeznaczyć na klozet w Psiakości. A kto mu zabroni?

 15. Pieniądze na park i plac zabaw dla dzieci mamy dzięki hotinowi. No nie wstydź się chłopie, przyznaj się, że to wynik twojego lobbingu na rzecz przyjęcia bardzo, ale to bardzo słabego wniosku Chwieruta.

 16. To oczywiście zasługa Jarozbawa, on to miłościwie nam panujący rozdaje łaski swojemu ludowi.

 17. Nowy Plac Pokoju ?! Łał ! Rzucam robotę w Anglii i wracam do Oświęcimia.

 18. Prezydent tego nie rozumie, wodny park? Odkryty basen? Chłopie takie rzeczy tylko w Ameryce…

 19. Fajnie, nowy betonowo – plastikowy park, a może zamiast tej okropnej fontanny na osiedlu chemików i kolejnego parku z placem zabaw w ostrym słońcu zrobić dla dzieci wodny plac zabaw jak w Tychach czy Jaworznie. Ja osobiście, gdy mam najwięcej czasu dla dzieci (wakacje – brak szkoły i tak wybieram wyjazd w takie miejsca. Zamiast przypiekać je w upale.

  0

 20. No właśnie ,co za mania z tym pokojem a 1-go września salwy i huk sztucznych ogni mój dziadek pytał co za debil to wymyślił ?

 21. Starzec zawsze był od zadań specjalnych. Prezydent powinien mu podziękować, ze pomimo słabo przygotowanego wniosku, do miasta trafiła tak duża dotacja.

Send this to a friend