Zabytkowy XIX -wieczny dawny ratusz przy Rynku Głównym 2, w którym urzędował burmistrz Roman Mayzel został niedawno odnowiony i przygotowany pod przyszłe funkcje wystawiennicze.
Muzeum Zamek zaprezentuje w nim historię od najdawniejszych czasów aż do współczesności. Planowany termin otwarcia to druga połowa lipca. Obok ciekawej prezentacji historycznej będzie tu również Punkt Informacji Turystycznej. – Przedwojenny ratusz to bardzo ważne miejsce z punktu widzenia historii Oświęcimia. Budynek nierozerwalnie łączy się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, jak i burmistrzem Romanem Mayzlem, który urzędował w tym miejscu przeszło 26 lat – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Wystawa poruszy wiele ważnych wątków związanych z tym budynkiem, jak również historią naszego miasta. Jej interaktywna i atrakcyjna forma zachęci do zwiedzania zarówno mieszkańców, jak i turystów – dodaje.
Zagospodarowaniem pomieszczeń i przygotowaniem prezentacji multimedialnych zajmuje się specjalistyczna firma. – Budynek nie jest zbyt duży. Dlatego chcemy dobrze wykorzystać każdą jego część, by w jak najbardziej interesujący sposób, w skrócie, przedstawić dzieje naszego miasta. Oświęcim należy przecież do jednych z najstarszych miast w Polsce, bo już w XIII wieku otrzymał prawa miejskie – wyjaśnia Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu. – Myślę, że naszych gości zachęcimy również do poszerzenia tej wiedzy i zobaczenia innych zabytkowych miejsc, których w mieście nie brakuje – podkreśla.
– Prezentacja będzie rozpoczynać się w części piwnicznej, tu planujemy przedstawić historię miasta od czasów najdawniejszych do XVI wieku. Poznamy więc pierwszą parę książęcą księstwa oświęcimskiego, czyli księżną Eufrozynę i księcia Władysława – wymienia dyrektor Oleś. Na każdym piętrze będą czekać na zwiedzających ciekawe prezentacje i atrakcje. – Będziemy też przechodzić przez trudne okresy naszej historii m. in. potop szwedzki, zabory austriackie, niepodległą Polskę, okres II wojny światowej i czas powojenny. Zwiedzanie wystawy skończymy na współczesności. Dodatkową atrakcją będzie historia klubu hokejowego „Unia Oświęcim” – kontynuuje. Jak podkreśla największą niespodzianką będzie przedwojenny samochód, montowany w oświęcimskiej fabryce „Oświęcim – Praga” model Baby, którym wirtualnie zwiedzimy przedwojenne miasto. Poddasze budynku zostanie adaptowane pod potrzeby działu edukacyjnego, gdzie prowadzone będą warsztaty i zajęcia dla dzieci. Obiekt jest częścią Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
UM Oświęcim
Twój wpis potwierdza że w naszym mieście placówek kulturalnych nigdy dosyć?
Ps.bierzesz mnie za dużo starszego.Dziekuje.
@stefanB.
„z tąd się wywodzą i byc moze tu pozostaną”
I dla tego trzeba młodym zostawić muzeum z OPARAMI GŁUPATY starych chłopskich filozofów …:-)
Gdybym chciał byc złosliwy,napisałbym tak:
Szanowni Państwo,to zrozumiałe że nie identyfikujecie się z historią tego miasta (Waszego miasta) bo jak wiecie Wasi rodzice „przypłynęli tutaj na fasinie”, -to taka miejscowa gwara. Pomyslcie jednak o Waszych dzieciach,i może nawet wnukach.Dla Nich to juz Ich miasto,z tąd się wywodzą i byc moze tu pozostaną. Zatem proszę popatrzeć na to z tej strony a może pomysl na niedzielny spacer do miejskiego muzeum będzie świetną alternatywa dla pozamykanych galerii h.na spedzanie wolnego czasu.Pozdrawiam.
czekamy na zamkniętą przestrzeń dla muzeum oświęcimskiej głupoty, bo tak jak na razie jest bezkarna, nieokiełznana i spokojnie hula po urzędach.
Wstrząsająca historia Oświęcimia w pigułce:
W X wieku kilka drewnianych chałup krytych strzechą na wzgórzu nad Sołą.
WXII wieku kilkadziesiąt drewnianych chałup krytych strzechą dookoła okrągłego placu targowego (ob. Mały Rynek)
W XIII wieku wszystko to palą w cholerę Mongołowie.
W XIV – XVI wieku małe drewniane miasteczko otoczone wałem ziemnym
WXVII wieku wszystko to palą w cholerę Szwedzi
Do połowy XIX wieku nic się nie dzieje, poza kilkoma gruntownymi pożarami drewnianej zabudowy Oświęcimia.
Wtedy dopiero Austriacy budują kolej. Franciszek Józef zastał Oświęcim drewniany, a zostawił murowany.
Za II Rzeczpospolitej nic się nie dzieje.
W 1939 przychodzą Niemcy, budują obóz i Zakłady Chemiczne.
Rozwój Oświęcimia za PRL-u poprzez blokowiska. Za III RP Oświęcim powoli się wyludnia.
Zabytki: wieża (o 3 metry podrasowana) i kaplica św. Jacka. W sensie turystycznym – bez znaczenia.
Zabytki udawane: kościół parafialny x razy palony i przebudowywany. Wartość historyczna zerowa. Klasztor podominikański „odbudowany” przez Salezjanów w taki sposób, że zatracił wszelkie cechy zabytkowe.
I to byłoby na tyle.
Ale im to już całkiem odrąbało: Szydłowej, Starcowi i Chwierutowi – w umuzealnieniu na metr kwadratowy Oświęcim będzie pierwszy na świecie. Tylko kto za to zapłaci?
A starosta Zbigniew Starzec i wicepremier Beats Szydlo będą promować 800 lat historii Oświęcimia w Lagerhausie. Nie sądziłem że dla nich ważniejszym symbolem historii miasta jest obozowy budynek Lagerhausu a nie książęcy Zamek w Oświęcimiu. Kompromitacja !!!