Informacje

OŚWIĘCIM. Powstanie nowe centrum obsługi turystów w Auschwitz

Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz powstanie m.in. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Właśnie ogłoszono przetarg na głównego wykonawcę projektu „Zwiększenie dostępu do zasobów kultury poprzez rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei oraz przebudowę sali kinowej”, który ma zostać ukończony w 2022 r.

– Ze względu na stale rosnącą liczbę odwiedzających Miejsce Pamięci, niezwykle istotne jest dla nas stworzenie nowej przestrzeni dla ich obsługi i recepcji. Nowe Centrum Obsługi składać się będzie przede wszystkim z dużego parkingu oraz budynku, z którego przejściem podziemnym odwiedzający przejdą na teren byłego obozu. Samo Centrum Obsługi zostanie utworzone w historycznych budynkach związanych z historią niemieckiego obozu Auschwitz, które tym samym staną się dostępne dla odwiedzających – powiedział wicedyrektor Muzeum, kierujący Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.

– Część pomieszczeń zostanie przeznaczona na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, utworzony także zostanie punkt informacji o więźniach KL Auschwitz. Dodatkowo w ramach projektu wykonany zostanie remont sali kinowej Muzeum. Będzie tam prezentowany nowy film wstępny, który odwiedzający będą mogli zobaczyć przed samym rozpoczęciem zwiedzania – dodał Kacorzyk.

Przeniesienie obsługi odwiedzających w nowe miejsce umożliwi też stworzenie nowej wystawy wstępnej w poobozowym budynku, pełniącym obecnie funkcje recepcyjne. Jej celem będzie przekazanie odwiedzającym niezbędnej wiedzy z historii lat 30-tych XX w., rozwoju nazizmu, propagandy i systemu totalitarnego, wreszcie wybuchu wojny i polityki niemieckiej na okupowanych ziemiach Polski.

Nowe centrum powstanie w bezpośredniej bliskości byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia, a w latach 1941-43 Niemcy wybudowali tam rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa, która została zlikwidowana, a kilka lat temu, zakupiony, teren stał się własnością Muzeum Auschwitz.

Całkowity koszt realizacji projektu „Zwiększenie dostępu do zasobów kultury poprzez rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei oraz przebudowę sali kinowej” szacowany jest na ok. 32,6 mln złotych, a wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniesie ok. 18,3 mln złotych. Wsparcie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniesie 3,23 mln złotych, co zabezpiecza 15 % wkładu własnego dla wydatków kwalifikowanych.

źródło: auschwitz.org / kozien.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

50 komentarzy

  1. Zatrzymaj się na chwilkę,odsapnij,zbierz rozbiegane myśli do kupy i napisz jeszcze raz o coCi chodzi…

  2. do tej dyskusji powinien włączyć się może ktoś normalny raczej nie z kręgu kręcenia lodów, niejaki stefanb oraz inne osoby klimatami przypominają to co w cafe bergson proponuje się jako tzw. tematykę martyrologiczną ( ” ” ), przyjeżdza jakaś ni to lesbijka ni to bezpłciowiec jarając się seksualnymi horrorami z okresu II wojny światowej , niejaki a.sz. wypisuje wypisuje na temat mieszkańcow Oświęcimia co mu się żywnie podoba, to jest kuriozum , miastopracownia robi co mu się żywnie podoba drugie kuriozum, Oświęcim jest dla mieszkańców nie dla biznesowego lobby !!

  3. Czy jest pewne, że to nowe centrum powstanie i czy jest ono rzeczywiście potrzebne ?

  4. Ktoś tu chyba zapomniał o przechodzącym przez Muzeum szlaku Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń oswiecim.pl/trasa-6-zielony-szlak-rowerowy-greenways/

  5. Jestem całkowicie za pomysłem Stefana dot. taksy klimatycznej. W ten sposób Oświęcim wzrośnie w siłę, a ludziom będzie żyć się dostatniej.
    Obawiam się tylko, że idąc za przykładem Oświęcimia także Bobrczanie, Libiążacy, itd mogą wprowadzić opłaty tranzytowe dla turystów podróżujących przez ich grody do muzeum. A wtedy ceny tak wzrosną, że nikt do Oświęcimia nie zechce przyjechać.
    Można natomiast organizować w Oświęcimiu zimowe obozy przetrwania wraz z konkursem: kto najdłużej wytrzyma oddychanie oświęcimskim powietrzem. Z nagrodą główną w postaci maski p.gaz.

  6. Od każdego turysty pobierać opłatę klimatyczna za wjazd do Oświęcimia,wszak o ile wiem obóz leży w granicach miasta..z kolei w centrum tłumy niepotrzebne.Oświęcim zdrój,czy jakkolwiek inaczej to zorganizować,ale tak byśmy jako miasto coś z tego mieli.Na razie zyski ciągną tylko krakusy, i takie są fakty niestety.Skoro pr-owcy urzędu miasta wymyślili takiego humbuka jak most duchów,to niech pokażą że się do czegoś nadają.

  7. Nadal mocno wątpię w sens budowy tego nowego cetrum obsługi turystów z podziemnym przejściem, chciałbym się mylić.

  8. Drogi Neronie. Nie jest tak jak ci się wydaje i nie pozjadałeś wszystkich rozumów. Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus. Albo czarny foksterier sąsiadki. Oczywiście jest słownik aforyzmów i stosownych cytatów w sieci od groma. Mógłbym też cię ontologicznie zdekonstruować. Ale po pierwsze – mi się nie chce. Po drugie – nie chodzi o to, żeby się na rozmówcy wyzłośliwiać. Przedmiotem sporu jest: czy Oświęcim może liczyć na tłumy turystów na starym mieście. Jak widać nie masz żadnych propozycji. Nie możesz podać też przykładów miast, które bez zabytków czy osobliwości wszelakich przyciągają tłumy. Może na przykład Chrzanów? Chrzanów niestety nie. Trzebinia? Również. Wadowice mają kremówki i że urodził się w nich papież. Ale u nas żaden papież się nie urodził, tylko przez Oświęcim czterysta lat temu przejeżdżała królowa Bona. Nie wiem w jakiej mierze jest to wydarzenie historycznie wstrząsające. Czy w czasie noclegu oblazły ją pchły, albo może dostała niestrawności.
    Jest wiele miast na tym świecie, które nie przyciągają milionów turystów, a ich mieszkańcy jakoś potrafią z tym żyć.

  9. W pierwszej kolejności to konieczne jest wybudowanie przejścia podziemnego z parkingu w Brzezince . Zobaczycie jak po otwarciu drogi odbarczającej zostanie zablokowany ruch kołowy przez osoby przechodzące przez jedno jedyne przejście dla pieszych gdzie nie będzie funkcjonowała żadna sygnalizacja świetlna. Obraz będzie taki jakby piesi protestowali chodząc bez przerwy po przejściu dla pieszych. Czekamy kiedy mieszkańcy Brzezinki i sąsiednich wiosek w końcu się wkurzą i muzeum będzie miało poważny problem. Już teraz przejazd autem graniczy z cudem gdyż turyści przemieszczają się całą szerokością drogi nie bacząc na jakiekolwiek znaki drogowe czy nawet upomnienia kierowców. A już samych siebie przechodzą kierowcy busów z Krakowa którzy za drobną gratyfikację zatrzymują się centralnie na skrzyżowaniu i wysadzają turystów.

  10. pomówienie
    Działa , działa ludzie w tym mieście jeszcze o wielu układach nie wiedzą .
    Proponuję zacząć się interesować tematem kto kolaborował z Niemcami w czasie wojny i budowania obozu a odpowiedzi kto gdzie i dlaczego może handlować znajdą się same.

    Obóz to mit .

  11. Mam nadzieje ze po wybudowaniu nowego centrum znikną te dziwne układy na prowadzenie sklepików i księgarni w auschwitz. Wyobraźcie sobie ze mała butelka wody w państwowym muzeum kosztuje więcej już na lotnisku, 8-10 zł. O innych cenach nie wspomnę. Śmiem przypuszczać, ze wokół muzeum działa mafia?

  12. @Globtrotuar
    po raz kolejny dajesz dowód na to, że Stanisław J. Lec miał rację. To po pierwsze. Po drugie – wiedza kosztuje, a ja nie prowadzę działalności charytatywnej. Dlatego nie będę tłumaczył ani tobie, ani nikomu innemu, na czym polega fenomen małych miejscowości, w których w sezonie, kłębią tłumy turystów. Małych miejscowości, w których na pierwszy rzut oka nie ma nic ciekawego i nawet nie są w jakimś szczególnie ciekawym miejscu. Na więcej, mysiu pysiu nie licz.
    ps.
    wypadałoby zauważyć różnicę pomiędzy – Nero a Neron. No chyba, miałeś pod górkę do szkoły.

  13. Jak powiedział Napoleon Bonaparte, albo jakiś inny Platon, są ludzie, którzy słyszą, że gdzieś dzwoni, ale nie wiedzą w jakim psychiatryku. Więc apropos drogi Neronie! Uważasz, że ludzie przyjadą do pipidówy XYZ, jeśli tylko w jej urzędzie gminy będą sprawni piarowcy. Skoro tak, to może podziel się z nami swoimi wspaniałymi pomysłami. Jak piarowcy mieliby zachęcić tłumy turystów do odwiedzenia rzeczonej pipidówy, w której nie ma żadnych sensownych atrakcji ani zabytków? Masz na myśli (tu już chyba przesadziłem) park miniatur? Dinozauroland? Park rozrywki z karuzelami?
    Oświęcim jest miłym małym miastem, w którym żyje się dość sympatycznie. Można zrobić jeszcze wiele, aby je pod wieloma względami ulepszyć. Ale nigdy, poza obozem, Oświęcim nie będzie celem masowej turystyki.

  14. @globtrotuar
    St, J. Lec napisał „myśli niektórych ludzi są tak płytkie, że nie docierając nawet do ich głowy”. I to tak jakby pisał o tobie, bo ty nie rozumiesz, że zabytki albo „zabytki” to nie jedyne po co przyjeżdża się do miejsca XYZ. Oczywiście, delikty historii, szczególnie tej dawnej, pomagają, ale nie są warunkiem koniecznym by przyciągnąć odwiedzających.
    W Oświęcimiu problem jest złożony, bo z jednej strony Muzeum, a z drugiej, brak infrastruktury i przede wszystkim brak pomysłu na przyciągnięcie turystów, no ale, kiepsko opłacani urzędnicy, najwyraźniej nie mają ochoty myśleć holistycznie, wolą redukcjonizm, no i mamy skutki mój ty globtrotuarze 🙂

  15. „Po co mieliby przyjeżdżać- jest kwestią drugorzędną” – milisz się. To jest kwestia pierwszorzędna.

  16. Spoko. Przecież dwa lata temu Jarosław Kaczyński obiecał Polakom, że doprowadzi do wypłaty przez Niemcy gigantycznych odszkodowań za okupację i straty wojenne. Powołany wówczas zespół kierowany przez posła PiS Mularczyka, oszacował kwotę należną Polsce na ok. 1 bilion euro. Dzięki zdecydowanej i bezkompromisowej polityce PiS moment ten już jest blisko. Więc możesz sobie robić miejsce w portfelu na pieniądze, które w nim będą, kiedy Kaczyński nam te odszkodowania załatwi.

  17. Przedsiębiorstwo holokaust rozkręca się na dobre, a kiedy w końcu państwo odzyska pieniądze od Niemców za wysiedlenia, oraz zgrabione mienie podczas budowy przedsiębiorstwa ???

    A i jeszcze przypominam ustawa447

    Norman Finkelstein „Przedsiębiorstwo holocaust”

  18. Śmieszna wiara lokalnych polityków (która udzieliła się jak widać niektórym mieszkańcom), że tłumy turystów będą chciały zwiedzać oświęcimskie zabytki. Że nie zwiedzają tylko dlatego, że nie ma parkingów na setki autobusów. Gdyby takie parkingi były, to oczywiście miliony ludzi pędziłyby na stare miasto, aby zobaczyć podrasowaną wieżę śp. zamku i bezstylowy kościół parafialny. Hi, hi, hi.
    Otóż kochani! Oświęcim to nie Wenecja, albo jakaś inna Barcelona. Atrakcyjność turystyczna Oświęcimia jest równa atrakcyjności Włosienicy. Czyli jest zerowa. Im prędzej to lokalsi zrozumieją, tym lepiej.

  19. Planowane nowe Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz – kontrowersyjna inwestycja.

  20. Czas pokaże, czy nowe centrum obsługi turystów jest inwestycją potrzebną i słuszną?

  21. @Nero
    20 kwietnia 2019 o 17:00

    cyt.
    Pytanie brzmiało…

    A.M.

    Golono, strzyżono

    U nas, kto jest niby chory,
     Zwołuje zaraz doktory,
     Lecz czując się bardzo słaby,
     Prosi chłopa albo baby.
     Ci ze swego aptekarstwa,
     Potrafiają i podagrze,
     I chiragrze i głuchotom,
     I suchotom i głupotom
     Radzić — a u nich wszkaże
     Niemasz na upór lekarstwa….

  22. @tranzyt
    do deficytu miejsc postojowych w Oświęcimiu, po twojej wypowiedzi, należałoby dodać – deficyt umiejętności zrozumienia prostego tekstu.
    Pytanie brzmiało – gdzie, np. na Starym Mieście, znajdziesz miejsce na dziesięć autokarów, albo dwadzieścia busów(wersja ekstra light)?
    Po co mieliby przyjeżdżać- jest kwestią drugorzędną wobec – nie mają się gdzie zatrzymać. Potrzebę przyjazdu można wytworzyć, to, paradoksalnie, dużo łatwiejsze niż zbudowanie infrastruktury.
    Parking można wybudować w ciągu miesiąca?
    Nie rozśmieszaj mnie. Najpierw wskaż miejsce, później określ koszt wykupienia terenu od prywatnego właściciela, koszt wybudowania parkingu z infrastrukturą i włączenia go do systemu komunikacyjnego miasta. Na koniec, zapytaj specjalisty ile to będzie trwało. Ja ci mówię, że rok i potrafię to udowodnić. Później możemy sobie pogwarzyć o strategii turystycznej miasta i o tym po co warto by zajrzeć na tą drugą stronę Soły.

  23. @Nero
    20 kwietnia 2019 o 13:52
    cyt.”pojawia się pytanie – gdzie mają się zatrzymać,”

    Pytaniem podstawowym jest „PO CO MIELIBY SIĘ ZATRZYMYWAĆ”, bo parkingi można wybudować w miesiąc, co tak ciekawego miasto ma do zaoferowania, żeby skusić i przyciągnąć turystów. Podpicowany stary zamek ze swoimi bezcennymi zbiorami czy inne materialne zabytki np. Rynek , Plac Słoneczny na które warto byłoby tracić czas.
    Atrakcyjność turystyczna miasta jest ZEROWA i nie przesadzajmy z tą megalomanią oświęcimską.

  24. @StefanB
    cyt.”Pytanie, co nasze miasto ma ze zwiększajacego się geometrycznie,ruchu turystycznego ?”
    Zanim sam sobie odpowiesz na to pytanie, odpowiedz na inne:
    gdzie, np. na Starym Mieście, znajdziesz miejsce na dziesięć autokarów, albo dwadzieścia busów(wersja ekstra light)? Przecież ci ludzie, żeby zobaczyć miasto muszą do niego wjechać.
    Biorąc pod uwagę, że w grę, przynajmniej formalnie wchodzi tylko przejazd jednym z dwóch mostów, więc? Może miasto powinno wybudować parking?
    Może i tak, tylko jak wytłumaczyć, w trwającym deficycie miejsc postojowych na Starym Mieście, że to parking tylko dla gości z zewnątrz?
    Już słyszę te głosy protestu.
    Więc jak?
    powiedz nam wszystkim a może ci jak sami piszą (podobno) kiepsko opłacani urzędnicy z wydziału promocji skorzystają z twojego pomysłu, a ty będziesz chodził w glorii i chwale, tego który myślał i wymyślił.
    Ruch przekierować można w bardzo prosty sposób i kawalkady autobusów, busów i innych pojazdów będą wjeżdżać do Oświęcimia z zupełnie innej strony, tylko raz jeszcze pojawia się pytanie – gdzie mają się zatrzymać, przed lub po wizycie w Muzeum?

  25. Poprzedni właściciel kupil ten grunt od PKS-u za 1 mln złotych, a skarb państwa go odkupił dla Muzeum za 17 mln zlotych.

  26. @porównanie
    20 kwietnia 2019 o 09:51
    cyt. Muzeum kupiło grunt …

    Muzeum niczego nie kupiło, kupił skarb państwa i przekazał nieodpłatnie Muzeum

  27. Muzeum kupiło grunt pod budowę nowego centrum za 17 mln, a jego budowa będzie kosztować ponad 32 mln.

  28. Pytanie, co nasze miasto ma ze zwiększajacego się geometrycznie,ruchu turystycznego ? W tej chwili zyskuja na tym tylko krakusi, od zwykłego szofera po własciciela hotelu.
    Skoro UM nie ma na to żadnych pomysłów,to rozpiszmy referendum, w sprawie zmiany nazwy miasta na np. Auschwitz Zdrój,tak by móc nakładać taxę klimatyczną na każdą głowę odwiedzającą to miejsce.Być może głowy,zwłaszcza te w jarmułkach dowiedzą się że oprócz muzeum jest tu jeszcze i miasto. Żywe miasto i żywi ludzie…Zatem Auschwitz Zdrój welcome! Hertzlisch willkomen !

  29. Strefa ochronną Muzeum wynosiła kiedyś 500 metrów, obecnie wynosi tylko 100 metrów, ale to i tak lokalizacja nowego centrum obsługi turystów jest jej naruszeniem.

  30. Salezjanie mieli tam swoją kaplicę, z wieżą kościelną, dzwonami od zawsze. Jakoś do tej pory żaden Żyd nie protestował. To dlaczego teraz będzie? Turyści, jak wynika z tej wizualizacji, będą przechodzić obok niej podziemnym tunelem.

  31. @parking ulegnie likwidacj
    19 kwietnia 2019 o 20:44
    Nowe centrum obsługi turystów poprzez swoją lokalizację pozbawi parkingu pracowników i przewodników Muzeum.
    Gdzie nowy parking znajdzie lokalizację?

    Czy pracownicy i przewodnicy w umowie o pracę mają mają zagwarantowane miejsce parkingowe?
    W Art Deco będzie można parkować tam już będzie pusto

  32. Nowe centrum obsługi turystów poprzez swoją lokalizację pozbawi parkingu pracowników i przewodników Muzeum.
    Gdzie nowy parking znajdzie lokalizację?

  33. Nowe centrum obsługi turystów poprzez swoją lokalizację pozbawi parkingu pracowników i przewodników Muzeum.
    Gdzie nowy parking znajdzie lokalizację?

  34. NIe antysemityzm tylko konkrtne fakty,
    zapomniałeś, jakie były awantury o klasztor Karmelitanek i kościół w Brzezince oraz krzyż papieski na zwirowisku.

  35. Żydzi (to znaczy organizatorzy wyjazdów młodzieży, izraelskie ministerstwo edukacji, itp.) akurat mają to serdecznie w nosie. Ich obchodzi tylko tyle, aby zobaczyć stosy walizek, włosy, protezy, a potem przede wszystkim jadą sobie do Brzezinki. Antysemityzm rzucił ci się na mózg?

  36. Inwestycja ta narusza strefę ochronną Muzeum Auschwitz, w odległości do 500 metrów od terenów dawnego obozu nie wolno budować nowych obiektów.

  37. Rozumiem, że obecna realizacja to etap pośredni bo docelowo centralna recepcja i parking ma być w dawnych OZNS

  38. @przerażająca inwestycja
    18 kwietnia 2019 o 21:45
    cyt. ” Dwa miliony turystów będzie prejezdzac autobusami ulicą Więźniów Oświęcimia, ktora obok zabudowana jest gesto blokami i domami mieszkalnymi”

    Bez przesady, tylko milion, drugi milion pojedzie ul. Obozową.

  39. Przecież miało być nowe centrum obsługi w dawnej bazie PKS! No tak, ale to był projekt PO…

  40. Władze miasta Oświęcim powinny zająć stanowisko wobec tej kontrowersyjnej inwestycji, póki nie jest jeszcze za późno
    i zdemolowanie terenu przyobozowego nie nastąpiło.

  41. Obok planowanej inwestycji jest kościół Salezjanów, który może przeszkadzać Żydom, licznie odwiedzającym Muzeum Auschwitz.

  42. Zeby tylko nie zapomnieli o kiblach dla turystow bo narazie sra.. po krzakach…

  43. Mnie realizacja tego pomysłu przeraża. W ten sposób zostanie naruszony poobozowy wygląd tego terenu. W dodatku ruch turystyczny zostanie skoncentrowany tuż obok krematorium nr 1, a podziemne przejście na terenie podmokłym dla odwiedzających Muzeum jest zupełnym nonsensem. Dwa miliony turystów będzie prejezdzac autobusami ulicą Więźniów Oświęcimia, ktora obok zabudowana jest gesto blokami i domami mieszkalnymi. W opustosalym dotychczas budynku przyjęcia turystów przy ulicy Lesczyskiej będzie zorganizowana wystawa o dojściu Hitlera do wladzy to już zupełny koszmar. Moje lęki i niepokoje wobec realizacji tego pomysłu są ogromne, to jakiś trudny dla mnie do zrozumienia muzealny horror.

Send this to a friend