Informacje

OŚWIĘCIM. Powstaje park i „Most Duchów”

W Dzielnicy Kamieniec trwa budowa Parku Pojednania Narodów. Powstanie też piesza kładka tzw. „Most Duchów” autorstwa Jarosława Kozakiewicza.

Etap I. Park Pojednania Narodów

Prace budowlane rozpoczęły się pod koniec 2017 roku. W parku na obszarze blisko 14 hektarów powstaną ścieżki spacerowe, pięć placów do spotkań, toalety, oświetlenie oraz nowe nasadzenia zieleni. W ramach projektu zostanie wyremontowany parking przy ul. Łęgowej. Przestrzeń została tak zaprojektowana, aby umożliwiała organizację festiwali plenerowych, takich jak Tauron Life Festival Oświęcim, który najprawdopodobniej już w 2019 roku odbędzie się właśnie na Kamieńcu. Koszt pierwszego etapu budowy Parku Pojednania Narodów wyniesie ponad 4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie wysokości 2,25 mln. zł, około 1,8 mln. zł pochodzi z budżetu miasta.

Etap II. Budowa „Mostu Duchów” 

Park Pojednania Narodów został zaprojektowany w taki sposób, aby jego głównym, integralnym elementem był „Most Duchów” autorstwa Jarosław Kozakiewicza. Kładka nad rzeką Sołą ma na celu połączenie Parku z terenem byłego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz, który ma stanowić symboliczne przejście od śmierci do życia. Aktualnie Urząd Miasta Oświęcim stara się pozyskać dotacje na budowę nowej kładki z funduszy unijnych, a także z funduszy norweskich. Według szacunkowych wyliczeń sporządzonych w 2013 roku, koszt budowy „Mostu Duchów” wyniesie do 29 mln. zł netto. 

red.

Foto: www.arup.com
Poprzedni artykułNastępny artykuł

105 komentarzy

 1. Czyż nie pora przejść z „Mostu Duchów” do „Mostu Przyszłości’?

 2. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że sama drewniana obudowa tego mostu to koszt około 5 mln PLN. Należałoby się zastanowić, czy nie jest to przypadkiem marnowanie publicznych pieniędzy.

 3. Chyba kogoś równo porąbało. Wściekła muzyka przy samym schronisku dla zwierząt. Taki festiwal powinien odbyć się na środku łąk jak najdalej od domów, a najlepiej u Maciborka na podwórku Niech słuchają ci co chcą a nie uszczęśliwiać wszystkich czy im się podoba czy nie.

 4. Pomście ile nowych mieszkań można wybudować za tą kasę dla młodych.
  Radni PO zapewne już maja to po co

 5. Kładka Duchów coraz bliżej ,na komisjach radni popierający p. prezydenta poparli propozycje kontynuowania przygotowań do budowy kładki.

 6. Dobrze że oprócz ludzi myślących tylko o „PEŁNYM BRZUCHU” jest ktoś co sięga swoim umysłem trochę dalej w przyszłość Oświęcimia-gratulacje dla prezydenta,teraz tylko załatwić kasę i zorganizować dobry przetarg za 30%ceny.

 7. Jak się można sprzeciwić tej idiotycznej inwestycji? Może jakieś referendum w mieście. Dlaczego Prezydent tak forsuje tą wizję….jeśli ona nie ma najmniejszego sensu…tylko duchy będą tam straszyć.

 8. Tak by się zbytnio nie rozpisywać…
  Plany są już dawno zatwierdzone a prace geodetów są w toku.Most drogowy powstanie tam gdzie ma być.
  Ciekawostka, w pobliżu tego miejsca wciąż widać resztki drewnianych pali po starym ,przedwojennym moście .wystajace z nurtu rzeki,tak wiec ta lokalizacja to naturalny ciąg rzeczy…

 9. @zibi
  W temacie turystów pełna zgoda.
  Most o obwodnica S1 na Kamieńcu nigdy nie powstanie, bo ktoś inteligentny inaczej nie zauważył, że koliduje ze strefą ochronną ujęcia wody dzienniki.slask.eu/WDU_S/2016/4144/akt.pdf
  Most drogowy poniżej mostu kolejowego odciąża Niwę! to jedyna rozsądna lokalizacja.

 10. Ludzie, przestańcie pisać te bzdury żeby pieniądze zamiast na budowę „mostu duchów” przeznaczyć na budowę mostu na Sole! Jedyny most jaki może powstać na Sole to jest most w ramach drogi S-1 (tylko on ma sens bo wyprowadza ruch poza miasto i tylko na niego będą pieniądze) a więc dotąd dopóki ta droga nie powstanie mostu nie będzie. Ta droga będzie drogą krajową więc ani miasto ani nawet województwo żadnego prywatnego mostu sobie nie wybuduje! Nawet gdyby wybudowało to byłby on kompletnie idiotyczny bo i 10 mostów na Sole nic nie da jeżeli wszystkie drogi z tych mostów będą się schodzić na rondzie na Niwie. To rondo korkuje a nie mosty. Była Pani premier w 2016 podpisała jakiś papier i powiedziała że droga S-1 stała się faktem. To ją ponaglajcie i zgłaszajcie pretensje a nie do Chwieruta.
  Odnośnie „mostu duchów”. Nie wiem czy do niektórych dotarło że drugą po Synthosie gałęzią gospodarki tego miasta stała sie turystyka! W niej zatrudnionych jest już obecnie setki osób. Nie zauważyliście budowy kolejnych hoteli i pensjonatów? One raczej nie powstają dla duchów tylko dla turystów. Miasto odwiedza obecnie ponad 2 mln turystów i z tego słyszałem już kilkadziesiąt tysięcy zatrzymuje się na nocleg. Turyści tym chętniej tu się zatrzymają im więcej będzie dla nich atrakcji. Nie wybudujemy kolejnych średniowiecznych zamków ani kościołów ale możemy wybudować „most duchów” i park którego awangardowa architektura spowoduje że szybko stanie się jedną z wizytówek tego miasta powielaną w tysiącach miejsc. Nawet gdy turysta nie zatrzyma się na nocleg ale pójdzie to zobaczyć, jak zobaczy to może zgłodnieje i skorzysta z restauracji, a jak się naje to może sobie przypomni że coś ma kupić. Każda minuta spędzona w tym mieście to minuta więcej szans na to ze wyda tu pieniądze. Niektórzy piszą że są ważniejsze wydatki. Tylko żeby wydać to trzeba najpierw zarobić a ważnym żródłem dochodów tego miasta jest turystyka i trzeba to źródło wzmacniać. Słyszałem że Małopolska ma plany aby wykorzystać turystów odwiedzających obóz aby zobaczyli również coś innego. Jeżeli oni mają takie plany to my bylibyśmy ostanimi d…mi żeby mając tych turystów na tacy nie posiadać własnych planów.

 11. Ilość wpisów pokazuje, że na moście duchów albo prezydent zarobi albo mocno straci. Ryzyk fizyk

 12. Nowy most na Sole tak, ale drogowy poniżej (obok) mostu kolejowego, tak aby wyprowadzić ruch z centrum miasta!

 13. Pomysłodawca popełnił zasadniczy błąd nazywając kładkę, most, mostek na rzece Sole :
  Mostem Duchów.
  Ta nazwa nie kojarzy sie pozytywnie w świetle obecnych wydarzeń tym bardziej, ze mieszkańcy Miasta Oświęcim pragną nareszcie żyć przyszłością i mieszkać w Oświęcimiu a nie w Auschwitz.
  Z całym, ogromnym szacunkiem dla przeszłości i historii.

 14. Nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Nie! i Niee!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Codziennie jadę w korku z pracy ponad godzinę aby spotkać sie z rodzina.
  Zjeść obiad, iść z dziećmi na spacer, gdzieś wyjechać z tego miasta.
  Pragnę po robocie odpocząć.

  Nie chcę mostu duchów!

  Duchy niech sobie same wybudują mosty, kładki, parki, betonowe rynki.
  …… Ale nie moim kosztem i nie kosztem takich jak ja!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

 15. Po co się w to pcha? Z punktu widzenia miasta i mieszkańców a nawet osobistego politycznego punktu siedzenia Januszowi Chwierutowi jest to niepotrzebne. Pomyślmy nawet życzliwie o planach prezydenta miasta, że co chce w ten sposób osiągnąć? Z powodu kładki na drugą stronę Soły raczej nie przyjedzie więcej i mniej turystów. Z powodu oglądania kładki przewodnicy i biura turystyczne nie naciągną wyjazdów do Oświęcimia na dodatkowe 2 albo 3 godziny chodzenia? Czy Janusz Chwierut i jego koledzy nie umieją dostrzec wielu potrzeb mieszkańców? Można się zdumieć!

 16. To rzeczywiście kuriozalny pomysł z budową takiej kładki. Czy architekt to koleś prezydenta któremu trzeba kupę kasy odpalić za taką szmirę? Zgadzam się z innymi opiniodawcami, że jest wiele innych o wiele ważniejszych rzeczy do zrobienia w Oświęcimiu np. most na Sole remont ulic czy wspomniane schronisko dla zwierząt. Jeśli chodzi o ronda to oprócz tego, że tamują ruch to jednak są niesamowicie piękne zwłaszcza w lecie.Ale to oczywiście kwestia gustu.Ciekawy pomysł to także rozbudowa ciepłowni która objęłaby swoim zasięgiem całe miasto i zlikwidowałaby jedną z przyczyn smogu. Tak więc drodzy radni zarzućcie plany budowy tej monstrualnej kładki na rzecz bardziej potrzebnych mieszkańcom rzeczy

 17. Na to są pieniądze, ale chodnika na granicy oświęcim- Grojec w stronę Kęt przy bardzo niebezpiecznej ruchliwej drodze nie ma kto zrobić ;/

 18. Jeżeli mamy wydać pieniądze unijne,których nie można przeznaczyć na inne cele,jak rekreacyjne to: dokończyć budowę parku na Zapolu resztę pieniędzy unijnych przeznaczyć na park na Kamieńcu . W końcu są to tereny po starym wysypisku śmieci.
  Nie budować żadnych kładek, mamy już dwie i wielkiego ruchu tam nie ma.!!!
  Co do parkingu na terenie dawnego PKS,dlaczego jest do tej pory nie wykorzystany, parking z terenu obozu powinien zniknąć i powinien być tam teren zielony.
  Lepsza by była budowa parkingu wielopoziomowego na miejscu koło budowanego hotelu,bo już w tej chwili nie ma miejsca do parkowania samochodów.
  Pozwoliło by to na wyprowadzenie ruchu z rynku.!

 19. Zamiast kładki mieszkańcom potrzebny jest trzeci most żeby z Zasola na Chemików nie jechać godzinę w szczycie. Budując w tym miejscu park i kładkę blokuje się naturalne miejsce w którym najkorzystniej przerzucić nowy most na Sole. Proponuje aby samorządowcy wsłuchali się w potrzeby mieszkańców a nie realizowali inwestycji dobrych dla nich wizerunkowo. Może lepiej było uporządkować zdziczały park w okolicach lodowiska? Jak nie trudno się domyślić otwarcie parku nastąpi w roku wyborów samorządowych. W tym roku nożyczki będą bardzo zajęte 😉

 20. W polityce wszystkich prezydentów Oświęcimia o imieniu Janusz, tkwi jakieś ukryte szaleństwo! Najpierw budowa „Kopca” a teraz „Kładka duchów”.

 21. Ten projekt jest bardzo piękny, ale jego budowa chorendalnie droga. Prezydent nie przestał rozumieć mieszkańców Oświęcimia. Odleciał wraz ze swoimi kolegami z Platformy Obywatelskiej.

 22. oana , obyś żyła wiecznie, twe słowa do nas przemawiaja…hucpa Bartusiowej nie zna granic..

 23. @ex novo – taaa, kopciuchy nie kopcą, dobry węgiel smrodzi, a nowoczesny piec powinno mi „dać państwo”. Takie bajki to możesz dzieciom opowiadać. Najbardziej jęczą właściciele nieocieplonych domów z pustaków 250 m2. Jak cię nie stać na ponoszenie kosztów eksploatacji – no to sorry, bardzo mi przykro. Zawsze możesz taki dom sprzedać i przenieść się do bloku.
  Most i park są ideą głupią, ale opłacaną z pieniędzy unijnych. Natomiast ani unia ani Chiwerut nie ociepli ci domu, nie wymieni pieca i nie kupi dobrej jakości węgla – wbij to sobie do głowy.

 24. @ex novo To nie jest sprawa obrażania, tylko biznesu i polityki. Ludzi mających porządne piece węglowe z podajnikiem nie widać, bo nie kopcą . Widać oczywiście co dziesiątego mającego kopciucha. O tysiącach aut nie wspomnę, tak jakby nie emitowały gazów spalinowych. Ale monitoring profilaktycznie ich nie uwzględnia.

 25. Osobiście uważam, że spółka PEC jest firmą, „czymś” w rodzaju para-podatku, który coraz bardziej obciąża oświęcimian. Czcze gadanie? W takim radzie zachęcam redakcję do „zmuszenia” prezydenta do upublicznienia informacji o stawkach, po jakich cena miejska spółka OTBS kupuje ciepło od PEC i odsprzedaje swoim najemcom? Proszę to zestawić z danymi od innych spółdzielni, klientów PEC.

 26. Używanie w publicznym dyskursie synonimów śmieci, plastików i kopciuchów jest niedopuszczalne, ponieważ obraża znaczną część mieszkańców Oświęcimia, używających w swoich kotłach węgla kamiennego. Z łatwością udowodnię nagrywając krótki film swoim telefonem (zostanie udostępniony na „oświęcimska kaszanka”), że jeden z najdroższych w tym sezonie rodzai dostępnego węgla, kopci niewyobrażalnie mocniej niż mogłoby się wydawać.

  Natomiast, jedyną osobą, która wydaje fortunę, a tym samym naraża mieszkańców Oświęcimia na niewyobrażalnie duże koszty, to prezydent Janusz Chwierut, budując i lobbując „Most Duchów”.

 27. @Jacku – przy ulicach o których piszesz znajdują się domy jednorodzinne, których podłączenie do sieci ciepłowniczej kosztowałoby fortunę. Niestety jest to niemożliwe. Natomiast trzeba powymieniać stare piece „kopciuchy” na nowoczesne, w których konstrukcyjnie nie można palić plastikiem i śmieciami i które emitują 10 razy mniej dymu. Właścicieli takich starych pieców należy do tego zmusić, można częściowo ewentualnie dać im jakieś dopłaty. To że będą jęczeć, że ich nie stać, nic mnie nie obchodzi, Nie chcę się dusić i umierać na raka.

 28. @ Anko,
  Uważam, że temat smogu w mieście należy nazwać po imieniu. Nasz prezydent jak i pewne spółki miejskie nie potrafią lub po prostu nie chcą rozwiązać tego problemu ze zwykłego lenistwa. Już wyjaśniam…

  Na Zasolu, spółka miejska PEC nie dostarcza ciepła do wszystkich części tego osiedla. I tak np. ul. Jana Pawła II, Orzeszkowej, Dworcowa, Prusa, Cynkowa, Powstańców Śląskich jest pozbawiona tego „czystego ciepła”. Miasto nie chce zainwestować w przedłużenie ciepłowodu, a tam jak zauważysz jest spora ilość zabudowań jednorodzinnych. Oczywiście, to nie rozwiązuje w mieście problemu smogu całkowicie, ale choć trochę przybliża nas do zmniejszenia ilości zanieczyszczonego powietrza.

  Nie jestem zwolennikiem kandydata na prezydenta z obozu PiS, ale nie ukrywam, że obecny prezydent jest w pewnych kwestiach staroświecki i totalnie nieelastyczny.

 29. Miasto dla mieszkańców a nie dla leczenia kompleksów władzy poprzez zbędne kładki, parki tam gdzie jest już park, life festiwale, itp. Bardzo ważna sprawa która w Oświęcimiu nadal jest tematem tabu to smog który nas zabija a władza nie ma na to pieniędzy i to jest skandal!

 30. Najlepsze przed nami, ponieważ Chwierut chce zbudować za bagatela 150 mln zł Oświęcimską Przestrzeń Spotkań, o której marzyli oświęcimianie już od przedwojnia…

  Gdyby prezydent spróbowałby stworzyć Oświęcimski Park Badawczo-Rozwojowy i ściągnął tutaj światowy kapitał jak Siemens, Apple, Sony czy Mercedes Benz, to rozumiem, inwestujemy w innowacyjność, która zawsze procentuje.

  Natomiast budowanie samych parków, które muszą generować tylko koszty wynikające z czasochłonnej pielęgnacji, jest w moim odczuciu marnowaniem szans młodych oświęcimian, chyba że plewienie skwerów, koszenie trawy i opróżnianie śmietników to największe ambicje mieszkańców tego prowincjonalnego i zaściankowego miasteczka?

 31. Świetny projekt. Oby tak dalej.
  Most odciążający Oświęcim w kierunku Kęty powinien powstać krótko po moście Jagiellońskim.
  Gdzież on, och gdzie.

 32. Przede wszystkim trzeba walczyć z trującym powietrzem. To jest skandal, że władze są bierne w tej sprawie która jest katastrofą a chcą wydawać miliony na taką gigantomanię!

 33. @AB
  6 lutego 2018 o 00:04
  Podobno kolega z boiska piłkarskiego Paweł Graś chce ściągnąć Chwieruta do europarlamentu, w najbliższych wyborach na europosła ma dostać jedynkę na listach. Ten cały park lata mu koło…

  Ciekawe gdzie na plakatach wyborczych umieści swoją przynależność partyjną. W prezydenckich przynależność do PO umieścił na rękawie marynarki, minimalna różnica odcieni tego samego koloru spowodowała, że z odległości 1 m „przynależność” była nie do odczytania. 🙂

 34. Kładka powinna zostać przekazana do budowy przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które jest część Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau.

  W uzasadnieniu budowy parku pojednania narodów Urząd Miasta tworzy piękną ideologię:

  „Założeniem projektanta Parku jest stworzenie możliwości dla ekspresji potrzeb jednostki a
  nie narzucanie sztywnych ram. Z szacunku do człowieka i jego integralności nie można
  narzucać mu ”programowo” pojednania. Za pomoc wykreowania przyjaznej przestrzeni można
  jedynie dać mu taką możliwość i stworzyć okazję do zmierzenia się z własnymi emocjami,
  uprzedzeniami i przemyśleniami.

  Prawdziwe i szczere pojednanie pomiędzy ludźmi i narodami jest możliwe jedynie
  w warunkach wolności, szacunku i współdziałania.

  Rolą Parku jest zainicjowanie sprzężenia zwrotnego pomiędzy profesjonalnie sterowaną
  inicjatywą różnych organizacji w formie warsztatów, wydarzeń kulturalnych itp. „

 35. Prawdopodobnie wybory pokażą ile warte są te wszystkie pomysły. Były prezydent Oświęcimia Andrzej Telka podczas swoich rządów, miał przygotowaną listę najbardziej potrzebnych miejskich inwestycji, takich jak budowa obwodnicy miasta czy nowego mostu na Sole. Zapewne „Most Duchów” znajdowałby się na tej liście na samym dole potrzeb miasta.

 36. „Nie chcemy żadnej poskręcanej kładki – to miasto potrzebuje normalnego mostu drogowego. Nie macie jeszcze dość tych korków ??? kierowcy !!! chyba czas zapalić jakąś oponę w proteście przed magistratem – i jeszcze jedno – wszystkie Elki niech wracają skąd przyjechały..”

  oooo to dla mnie istotne przed wyborami, kto z imienia i nazwiska przyłożył rękę do tego że L-ki z całej okolicy łącznie z Olkuszem i Wadowicami tamują ruch w Oświęcimiu? Czyja to decyzja i czy miasto ma z tego tytułu jakieś profity?

 37. @Kk
  5 lutego 2018 o 12:04
  Zapomniałeś dodać że na Kamieńcu ma zostać wybudowany parking który będzie rezerwowym parkingiem dla muzeum Auschwitz.

  W końcówce lat 90-tych w materiałach publikowanych przez UM mowa była o „przeniesieniu bazy PKS”, i przeniesiono ją w niebyt. Zlikwidowano PKS w Oświęcimiu po to, żeby przenieść tam parking Muzealny, i to co wyglądało wówczas na niemożliwe dzisiaj jest faktem.

 38. Podobno kolega z boiska piłkarskiego Paweł Graś chce ściągnąć Chwieruta do europarlamentu, w najbliższych wyborach na europosła ma dostać jedynkę na listach. Ten cały park lata mu koło…

 39. Jak znam życie sprawa wyglądała tak: unijna kasa dostępna jest dla samorządów w szufladkach: tyle miliardów na drogi, tyle na mosty, tyle na ochronę zdrowia … i na szarym końcu – tyle na parki. Gdy doszło do dzielenia, samorządowcy z całej Małopolski rzucili się do wyszarpywania pieniędzy, najchętniej na drogi, bo budując np. obwodnicę można wygrać wybory. Niestety nasze Chwierucisko nie miało siły przebicia, więc kiedy już prawie całą kasę podzielono i dla Oświęcimia nic nie zostało, Chwierut cichutko zapiszczał: „A ja?” „To dajcie mu tą resztówkę z puli na parki” I w ten sposób będziemy mieli Park Pojednania.

 40. mosecie się ze mnie śmiać, ale wydajemy pieniądze na projekty, które bardzie maja zabezpieczać interes państwowego muzeum auschwitz niż mieszkańców Oświęcimia.

 41. cyt ” Przestrzeń została tak zaprojektowana, aby umożliwiała organizację festiwali plenerowych, takich jak Tauron Life Festival Oświęcim”

  Dyrekcji Muzeum przeszkadzał baner umieszczony przed rondem – jadąc od Brzeszcz, zapraszający do zabawy na nowo otwartym basenie ponieważ „naruszał powagę miejsca” a na festiwal się zgodzą.
  To przemyślany tekst, żeby zamydlić oczy Oświęcimianom, bo jak inaczej wytłumaczyć potrzebę budowy „Mostu Duchów” za jedyne 29 mln zł netto. + Vat oczywiście z kasy miejskiej

 42. Ząb mądrości… nie stać cię? to rusz się do roboty.
  Mieszkańców Oświęcimia nie stać dziś? to idź do Kauflandu lub na Niwę i zobacz jak kupują i kupują choć często pewne produkty im się nie przydadzą

 43. @Mieszkaniec
  5 lutego 2018 o 19:10
  Skoro to takie ważne dla turystów, to może dyrekcja muzeum auschwitz dorzuci sie do projektu?

  Dobre!
  😉 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 44. Różnica pomiędzy PO a PiS jest tak, ze jedni budują most duchów, a drudzy długowyczekiwana S1.

 45. Nie chcemy żadnej poskręcanej kładki – to miasto potrzebuje normalnego mostu drogowego. Nie macie jeszcze dość tych korków ??? kierowcy !!! chyba czas zapalić jakąś oponę w proteście przed magistratem – i jeszcze jedno – wszystkie Elki niech wracają skąd przyjechały..

 46. Paranoja.Wybory juz w październiku towarzyszu chwierut!!!!

 47. A co to jest. Śmiechu warte nie ma mostu dla przejazdu samochodem stoimy w korkach a wy na most duchów kasę wydajecie nie wspomnę o nieodśnieżonych chodnikach . Żenada.

 48. Skoro to takie ważne dla turystów, to może dyrekcja muzeum auschwitz dorzucisie do projektu?

 49. Tylko nie spierniczcie tego projektu jak rynku w Oswiecimiu. Jest ciekawa szansa na zrobienie czegoś innego.

 50. Od dziś możemy zmienić nazwę na „Tauron Life festival Stawy Grojeckie”.

 51. Gdy ten festiwal zostanie przeniesiony na rogatki miasta, w odczuciu przeciętnego zjadacza chleba, festiwal ten zniknie z tkanki miejskiej. Oczywiście mieszkańcy Zasola odetchną z ulgą, kilka domów przy Kamieńcu niekoniecznie.

 52. Jeśli Life Festiwal Oświęcim będzie odbywał się na Kamieńcu,to mieszkańcy osiedla Zasole będą mieli spokój.

 53. Mnie się podoba. Szkoda tylko schroniska, że przeniosą je pod wysypisko śmieci na Dwory.

 54. Od kiedy współwinni za holokaust mają w więzieniu dostęp do internetu?

 55. Zapomniałeś dodać że na Kamieńcu ma zostać wybudowany parking który będzie rezerwowym parkingiem dla muzeum Auschwitz

 56. Nie jest to pomysł obecnego prezydenta, to fragment szerszego opracowania architektów Raweckich, pracujących na zlecenie Andrzeja Telki z końcówki lat 90-tych ubiegłego wieku.
  Głównym założeniem obecnej realizacji mostu i parku, jest domykanie strefy ochronnej Muzeum przed „naporem” miasta.
  Kolejnymi zadaniami będą:
  – realizacja centralnej recepcji i parkingów na terenie byłego OZNS,
  – przebudowa układu komunikacyjnego łączącego obozy w Brzezince i Oświęcimiu,
  – oddanie terenu po byłej jednostce pod zarząd Muzeum z przeniesieniem działalności do istniejących budynków,
  – realizacja wieży widokowej w okolicach dworca PKP – będzie to realizacja parkingu w miejscu byłego hotelu GLOB. kolejne wieże powstaną na terenie obecnej bazy MZK oraz okolicach przetwórni aluminium,
  – budowa pomnika na terenie byłej bazy PKS upamiętniającego pierwsze masowe rozstrzeliwania więźniów,
  – wyłączenie z ruchu samochodowego ul. Leszczyńskiej i utworzenie ciągu pieszego,
  – zakaz kąpieli w rzece Sole na odcinku muru Muzeum
  Całe opracowanie ..”Strefa Auschwitz – Birkenau” autorstwa Marka Raweckiego wydanego przez Wydawnictwo Politechniki Śląskiej w 2003 r. to ponad 150 stron opracowania omawiającego realizację strefy ochronnej.

 57. zbliżają się wybory więc i pomysłów na zdobycie wyborcy będzie coraz więcej. Prezydent będzie się chwalił inwestycjami(za pieniądze podatnika) a starosta będzie udowadniał że to inwestycje wspólnie finansowane. Pójdą nawet na pielgrzymkę do Częstochowy aby zdobyć wyborców.Tak jest wszędzie i na każdym kroku ,a co ma obywatel???Całą armię urzędników przeciw sobie a stowarzyszenia działające na terenie Miasta Oświęcim dowiadują sie że maja coraz mniejsze dotacje do ich programów przeznaczonych dla mieszkańców. Najwyższa pora to zmienić. Wszyscy odpowiadamy za promowanie miasta Oświęcim i powiatu a nie tylko jedno stowarzyszenie za kilkaset tyś zł. A co do kładki to ten temat jest aktualny od I kadencji RM.Odgrzewany zawsze przed wyborami.

 58. Już kiedyś pytałem, ale jest cisza. Jaka inwestycja jest szykowana na terenie parku na osiedlu Chemików? Zbudowano jakąś infrastrukturę kanalizacyjną i ogrodzono płotem.

 59. oby to był żart, błagam…gdzie ma teoretycznie przebiegać most drogowy przyszłej obwodnicy, łącznika z S1?

 60. Pomysł ciekawy, ale trochę naiwny. Osobiście myśle ze temu miastu już nic nie pomoże. To miast umarłych.

 61. Znamy problem od lat! Turyści zwiedzający muzeum Auschwitz nie chcą udawać się do centrum, do Starego Miasta. Prezydent Oświęcimia wpada na genialny pomysł! Wybudujemy park oddalony od centrum o kilka kilometrów, z wyjątkowo ciekawym mostem-pomnikiem. To z pewnością przyciągnie tłumy na oświęcimska starówkę. Jeśli powstanie tego mostu ma przyciągnąć kogokolwiek i zachęcić do mistycznej podróży z świata śmierci do świata życia, a tym samym zaprosić turystę do zapoznania się z 800 letnia historia grodu nad Solą, to moim zdaniem kładka powinna znajdować się w innym miejscu. Dokładnie pod Zamkiem, w miejscu gdzie znajduje się stara kładka pieszo rowerowa. Inicjatywa budowy Mostu Duchów, gdzieś daleko od centrum miasta jest irracjonalna, droga i nikomu nie potrzebna. To tak jakby paryska wieże Eiffla wybudować 10 km za miastem. Dziwny ten pomysł prezydenta?

 62. Tam jest zdaje się jakiś „pożytek ekologiczny”, niesłychanie cenne z przyrodniczego punktu widzenia żuczki i motylki. Ktoś się pytał, mam nadzieję dzielnych i aktywnych protestujących ekologów, żeby nie trzeba było w połowie budowy zwijać żagli.

 63. Gdyby tak pobierać po 1 euro, to dałoby to 2 miliony euro. Szału nie ma. Po drugie: jak ty to sobie praktycznie wyobrażasz: straż miejska przy wjeździe do Oświęcimia, budki wartownicze ze szlabanami, albo w muzeum, jako taksa klimatyczna? W tym smrodzie i smogu? Nie pisz proszę głupot.

 64. już dawno stwierdzono, ze od każdego turysty odwiedzającego obóz należy pobierać 1 euro tytułem „Fudusz Pojednania Narodów – Oswiecim Miasto Pokoju”. OcYwiscie to ma sens tylko wtedy kiedy sołectwo Brzezinka zostanie włączone do miasta, jako nowa dzielnica Oświęcimia. Obóz powinien już dawno znajdować się pod jedna samorządowa jednostka terytorialna.

 65. Zgadzam się! Nawet jeśli będzie to kosztować 50 mln zł! Mnie stać na LFO! Reszta się nie liczy…

 66. Panie prezydencie, robić i jeszcze raz robić. Mamy XXI wiek. Niech będzie coraz piękniej. A, że narzekają ? zawsze będą.

 67. Na załączonym obrazku widać, ze to będzie „łąka pojednania narodów.” Ideologie zawsze można dorobić, tak samo jak do „oświęcimskiego forum praw człowieka” które co roku odbywa się w bibliotece miejskiej pomiędzy regałami z literatura dziecięca, a fantastyka.

 68. A dlaczego park na Zasolu został zrobiony tylko na 1/3 terenu? Ma kamiencu niby więcej ludzi będzie przychodzić?

 69. Panie prezydencie! Do odważnych świat należy! Budować, nawet kosztem swojej reelekcji! Piękny projekt.

 70. Mniejsza kwota lepiej brzmi w roku wyborczym. To szacunki z 2013 roku.

 71. Do Marcin
  Podoba mi się dzisiejszy Oswiecim, naprawdę zaczyna przypominać nowoczesne miasto. Lepsze drogi, nowoczesne budownictwo i ciekawe pomysły na przyszłość. Jestem jak najbardziej za rozwojem miasta, ale jestem tez za zrównoważonym podnoszeniem podatków. Niestety; woda, śmieci, czynsze bardzo szybko poszybowały w górę za kadencji prezydenta Chwieruta. Czy nie należy ograniczyć wydatków? Czy wszystkie ronda w mieście musza wyglądać jak ogród botaniczny?

 72. Matko , zazdrościć Chwierutowi , że w parę lat tak rozwinął miasto jak nikt dotąd , to rozumiem. Ale być tą zazdrością tak owałdniętym , żeby zgłupieć do reszty to zabawne:))))) O czym Wy piszecie i biadolicie ? O kładce , która zbudują jak będą pieniądze z Unii?? ….. Jak będą to wybudują !
  I dobrze ! …Chociaż może tak posłuchać tych biadoleń i skomlenia i ….. nic nie robić??

 73. Janusz Chwierut powinien poprosić swoich przyjaciół z Platformy Obywatelskiej, kolegę Grasia i Tuska, aby pokryli 90% kosztów tej budowy. Tak jak ktoś poniżej napisał, mieszkańców Oświęcimia nie stać na bilety na LFO, a tym bardziej na Most Duchów. Sorry taki mamy klimat!

 74. Wolę tańsze symbole. WC za pół miliona, przystanek MZK za 100 tys. a w drodze przez Sołę następny przerost formy nad treścią. Dobrze, że idą wybory.

 75. Ciekawy pomysł, piękny, symboliczny projekt. Inwestycja na miarę nowoczesnego miasta.
  Zgoda kolejny most drogowy jest potrzebny, ale ten fakt nie może zamykać innych inwestycji o charakterze kulturowym, oświatowym czy promocyjnym. Wspaniała inicjatywa, popieram i czekam na pierwszy spacer mostem.

 76. Rozumiem o czym piszesz. Moim zdaniem szkoda pieniędzy z naszych podatków nawet na wkład własny przy tak poronionych pomysłach. Przy takim netto będą to nie małe kwoty. Komu to potrzebne? Chyba żeby uatrakcyjnić czyjeś inwestycje w okoliczne działki i nieruchomości. Ponoć ma powstać pole namiotowe na potrzeby Live Festival. To tereny miasta czy już prywatne? Może radni opozycji złożą zapytanie na sesji?

 77. Czytam te komentarze i się zastanawiam, czy ludzie mają pojęcie jaki jest obieg pieniądza i gdzie on może być zainwestowany !!!!!!!. Pieniądze na „most duchów” nie mogą i nie pójdą na most dla samochodów, pieniądze na park nie pójdą nigdy na drogi, bo ich w ogóle nie zobaczymy w mieście.
  Chciało by się tak zainwestować ale trudno albo „most duchów” albo stan taki jaki jest – co wybieracie ????????

 78. Szkoda słów. Czy ktoś z UM pytał mieszkańców o zdanie?! Aby przejechać z Zasola na drugą stronę miasta w godzinach szczytu trzeba wybrać się godzinę wcześniej, a tu kolejną kładkę nam serwują?! A gdzie trzeci most samochodowy??? To paranoja, z kim mamy się jednać? Zgadzam się z większością komentujących, to pieniądza wyrzucone w błoto. A co organizatorom Life Festival zaczęło przeszkadzać, że zbyt wielu ludzi, których nie stać na bilety w horrendalnych cenach, słucha muzyki z okien własnych mieszkań bądź dachów okolicznych domków jednorodzinnych obok MOSiR?

 79. Miejsce na festiwal dobre, ale czy w tym miejscu do niego dojdzie??? Bo ……

 80. Normalnie to się przechodzi od życia do śmierci a tu odwrotnie.
  Co przez to chcesz udowodnić, pisorzu?

 81. Fanie, że park powstanie. Niezbędne będą ostrzeżenia dla rodziców małych dzieci aby nie grzebały tam w ziemi, bo poniżej 10 cm zawartość niedawnego wysypiska. Widać to w przekopanych już kanałach. Z komentarzami nt. kładki bez emocji, to już kolejna kadencja.

 82. Reasumując, bo nie wiem czy zrozumiałem? Miasto Oświęcim, za publiczne pieniądze oświęcimian chce wybudować pomnik panu Kozakiewiczowi za bagatela 29 mln zł netto?

 83. Jedyna enklawa zieleni zamieni się w śmietnik. Już widzę jak się mieszkańcy będą cieszyć z festiwali, huku, tony śmieci i szkieł po tych imprezach. Na stadionie jakoś można to ogarnąć, posprzątać, a tutaj? W laskach , wszędzie zrobi się kibel i śmietnik. Znikną z łąki sarny i zające, znowu będą musiały się wynieść ze swojego domu. Schronisko dla zwierząt zostanie wywalone na Nadwiślańską, gdzie wysypisko śmieci i diabeł mówi dobranoc, bo to przecież tylko nikomu niepotrzebne zwierzęta, więc do kosza z nimi. Rodziny, które szukały ciszy i spokoju mogą już o tym zapomnieć. Tyle kasy bezsensownie wydanej na zniszczenie chyba ostatniego miejsca zieleni i spokoju. Most jest potrzebny i to najlepiej nie jeden, ale nie kosztem tego miejsca. Można to zrobić bliżej miasta zostawiając w spokoju ten teren. Przykre.

 84. Ale most w Chełmku 12,5 mln – to koszt tylko wymiany konstrukcji mostowej, natomiast trzeci most w Oświęcimiu musiałby być znacznie dłuższy, wymagałby nie tylko zainstalowania samej konstrukcji, ale też usypania naczółków, zbudowania od podstaw filarów, dróg dojazdowych itp. W sumie chyba jednak nie kosztowałby więcej niż 40 – 50 milionów.
  Problem w tym, że mniej więcej w tym samym miejscu ma być most będący częścią S-1 (dojazdu do), której planowanie potwornie się ślimaczy.
  Nie zmienia to mojej negatywnej oceny zarówno parku pojednania jak i mostu duchów.
  Park jest po to, aby w nim spacerowali okoliczni mieszkańcy. A w okolicy nie ma żadnych mieszkańców.
  Most jest po to, aby przeprawiali się nim na drugi brzeg rzeki tambylcy. A tu w grę wchodzić mogą tylko siostry karmelitanki udające się do schroniska dla bezdomnych zwierząt na Kamieńcu.

 85. Ludzie, nad czym my debatujemy? Paranoja! Mieszkańcy stoją dzień w dzień w korkach, a my słuchamy, jak władza nam wmawia: wybudujemy pomnik a’la most za kilkanaście milionów. Przecież do 1 kwietnia zostało jeszcze kilka miesięcy. Dajcie żyć, na miłość boską…

 86. Dla jasności. Most w Chełmku, który został wybudowany na rzece Przemsza w kierunku śląska, kosztował 10 mln zł. Most był budowany od zera. Po moście tym jeżdżą również ciężarówki.

 87. Gdyby zebrać do kupy te pieniądze które poszły i niedługo pójdą na te trzy kładki, to byłby z nich trzeci most na Sole.

 88. Spokojnie ludzie. Przecież trzeba wydać pieniądze. Unijne zresztą.

 89. i druga też dla kota , ale by przejechać to nie mota
  pora na trzecią dla ?

 90. most duchów , to nie lepiej zrobic normalny most dla samochodów osobowych i kładkę nad ul legionów, i miasto by odetchnęło

 91. Pojednania Narodów. Super. Ale my się nie chcemy z nikim jednać Spośród naszych sąsiadów – chyba tylko z Morzem Bałtyckim.

Send this to a friend