Kultura, Sport

OŚWIĘCIM. Polska będzie trzeźwa albo jej wcale nie będzie

„Polska będzie trzeźwa albo jej wcale nie będzie”- w myśl słów bł. ks. Bronisława Markiewicza, zorganizowano w Oświęcimiu 9 czerwca 2018 roku I Bieg Trzeźwości na Stulecie Wolności. Pomysłodawcą biegu był ks. Piotr Leśniak- diecezjalny duszpasterz trzeźwości Diecezji Bielsko- Żywieckiej. Bieg został zorganizowany dzięki współpracy I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu i Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu. Nieocenione było również wsparcie Oświęcimskiego Klubu Biegacza Zadyszka.
Patronat nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Oświęcim, pan Janusz Chwierut i Starosta Oświęcimski, pan Zbigniew Starzec. Przedsięwzięcie zorganizowane było przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim.

Uczestnikom wydarzenia przyświecały różne wartości i towarzyszyły różne emocje. Bieg propagował życie w trzeźwości, był sposobem na oddanie hołdu Niepodległej, promował sport, zdrowy styl życia, budował więzi rodzinne i towarzyskie.

Mimo upału bieg zgromadził 130 osób chętnych do pokonania trasy liczącej albo 5 km, albo 10 km. Tuż przed startem na twarzach uczestników widoczne były skupienie i niecierpliwe oczekiwanie na godzinę 10. Wśród biegaczy byli ci, którzy w niejednym poważnym biegu wzięli już udział i absolutni nowicjusze, którzy chcieli sprawdzić swoje możliwości fizyczne. Był i prawie 70-letni pan Władysław, i 8-letni Adaś- obydwaj zostali uhonorowani pucharami. Pan Rafał uczestniczył w biegu, pchając przed sobą wózek z dwójką malutkich dzieci. Każdy- bez względu na wynik- przybiegał na metę z uśmiechem, satysfakcją- że się udało dobiec, pokonać jakieś słabości, prześcignąć kogoś na ostatniej prostej, pobić rekord życiowy, wyprzedzić tatę…- powodów do radości nie brakowało.

W oczekiwaniu na wręczenie nagród uczestnicy biegu mogli wysłuchać koncert duetu muzycznego Pochwalony. Każdy z uczestników otrzymał piękny okolicznościowy medal, a najlepsi zasłużyli na miejsce na podium i puchary. Te rozdano dla pierwszych trójek w kategorii mężczyzn i kobiet biegnących na obydwóch dystansach, a także dla najlepszych kobiet i mężczyzn w kategorii uczeń/ student. Wśród mężczyzn na 10 km triumfował Przemysław Mendyk, przed Mateuszem Jędrusikiem i Grzegorzem Bastą. Najlepsze wśród kobiet były: Aleksandra Jachimczyk, Barbara Wojtyła, Monika Puchajda. Na 5 km wśród mężczyzn najlepsi byli: Tomas Wójcik, Paweł Wójcik i Paweł Jarzębowicz, a w kategorii kobiet: Beata Winiarczyk- Jadach, Agata Droździk i Barbara Kusio. Organizatorzy rozlosowali również nagrody- niespodzianki wśród wszystkich uczestników biegu. Na końcu ks. Piotr Leśniak dziękował tym, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy, w tym również sponsorom- Cukierni Kołaczek, Szkole języków obcych Freedom, Jadłodajni Promyk, Restauracji La Rossa, a także służbom wspierającym bieg- Policji, Maltańskiej Służbie Medycznej, Straży Pożarnej z Broszkowic i nauczycielom i wolontariuszom z LO im. ks. St. Konarskiego w Oświęcimiu z panią dyrektor Jolantą Bąk na czele.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Chwierut pewnie po pierwszychwili 100 metrach by wołał:”Helena mam zawał.”???

  2. Patronat starosta powiatu który nic na bieg nie dał, i poganiał wszystkich żeby szybko nagrody wręczyć bo jemu się śpieszy.

Send this to a friend