Informacje

OŚWIĘCIM. Policjanci dbali o bezpieczny przebieg uroczystości

W dniach  14  i 15 sierpnia 2019 policjanci dbali o bezpieczeństwo osób uczestniczących  w uroczystościach  upamiętniających  78. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana  Kolbego, na które do Oświęcimia przybyło kilka tysięcy osób z Polski i  zagranicy.

Święty Ojciec Kolbe 29 lipca 1941r., podczas apelu na placu w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, dobrowolnie zgodził się iść na śmierć głodową za nieznanego mu innego więźnia, Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem z fenolu o godz. 12:50 w bloku nr 11.

W tym roku w uroczystościach, które odbywały się w dniu 14 sierpnia wziął udział Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec,   Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski oraz Biskup Piotr Greger z Diecezji Bielsko – żywieckiej.

Uroczystość na terenie Muzeum Auschwitz poprzedziły dwie procesje. Jedna prowadziła od kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu oraz Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych  w Oświęcimiu i Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu , natomiast trasa drugiej procesji prowadziła od Kościoła w Harmężach. Uczestnicy obydwóch procesji spotkali się na terenie Muzeum Auschwitz i wzięli udział w mszy świętej,  którą koncelebrował Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

W dniu 15 sierpnia br. policjanci zabezpieczali trasę przemarszu uczestników „Marszu dla Życia Polonii i Polaków”, która prowadziła od Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych  w Oświęcimiu oraz  Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu  do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Dzięki odpowiedniej organizacji zadań polegających na m. in. zabezpieczeniu tras, pilnowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom,  a także dobrej współpracy ze służbami biorącymi udział w zabezpieczeniach uroczystości przebiegły bezpiecznie i z należytą powagą.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. Dziwne.
    Nie chciała policja pomóc przy zabezpieczaniu rajdu rowerowego szkoły podst.nr.5, tylko zażyczyli sobie pieniądze wielkie. Czy tu też zabezpieczyli odpłatnie?

  2. Emilu, na zdjęciu jest marsz chyba z parafii św.M.Kolbe, od Salezjan uczestników było nieporownanie więcej, głównie z różnych stron Polski i z zagranicy. Cały czas intensywnie padało.

  3. Frekwencja chyba nie dopisała, na zdjęciu widać dwieście, góra trzysta osób. Może przez deszcz? Albo to świadectwo przesytu i zmęczenia Polaków serwowanym im nieustannie bogoojczyźnianym patriotyzmem. Widać to też na uroczystościach miejskich z okazji świąt państwowych na placu Kościuszki, gdzie przychodzą tylko ci, którzy muszą, czyli delegacje władz miasta, starostwa, parę pocztów sztandarowych i to wszystko. Tłumy zwykłych oświęcimian jakoś nie walą.

  4. Piękna manifestacja polskości
    i przypomnienie o martyrologii Polaków w KL Auschwitz.

Send this to a friend