Informacje

OŚWIĘCIM. Podpisano umowę na budowę nowego dworca kolejowego

PKP S.A. podpisała umowę z firmą, która zajmie się budową nowego dworca kolejowego w Oświęcimiu. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2019 r.

Przyszły oświęcimski dworzec powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Obiekt będzie składał się z dwóch niezależnych kubatur, połączonych wspólnym dachem. W części zachodniej znajdzie się całkowicie przeszklona poczekalnia, pomieszczenie na kasy biletowe, toalety, pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem i posterunek Straży Ochrony Kolei.

 

W obiekcie pojawi się też dodatkowa poczekalnia dla dzieci z kolejowym kącikiem zabaw. W części wschodniej nowego dworca przewidziane są cztery lokale usługowo-handlowe. Na zewnątrz, pod wiatą pojawią się dodatkowe miejsca oczekiwania na pociąg i zadaszony parking rowerowy. Ponadto na dworcu zapewniono miejsce na biletomat, bankomat, maszyny vendingowe, szafki na bagaż, przewidziano także miejsce na paczkomat.

– Dworzec w Oświęcimiu to jeden z 20 obiektów na terenie Małopolski, które objęte są naszym Programem Inwestycji Dworcowych. Podróżni i mieszkańcy miasta od lat czekają na realizację tego zadania. Dziś przechodzimy od obietnic do realizacji. Z nowoczesnego i funkcjonalnego dworca będziemy mogli skorzystać już pod koniec przyszłego roku  – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Dla osób niewidomych i niedowidzących zaprojektowano system oznaczeń dotykowych i pasów prowadzących. Wszystkie toalety będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie też teren przed dworcem. Przed budynkiem powstanie plac z przystankiem autobusowym, ławkami, oświetleniem w nawierzchni oraz ozdobną roślinnością. Obok dworca przewidziano również parking dla 88 samochodów, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Podobnie jak inne Innowacyjne Dworce Systemowe, w nowym obiekcie w Oświęcimiu również pojawią się rozwiązania ekologiczne. Budynek zostanie wyposażony w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła czy też instalację wody szarej zasilanej przez wodę deszczową,  wykorzystywanej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni.

W nowym budynku pojawi się również historyczna mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego z początku lat. 60. XX w. Obecnie mozaika znajduje się wewnątrz budynku, ma 24 m długości i łączną powierzchnię 100 m2. Zabytkowy element pojawi się na elewacji przyszłego dworca. Zostanie on przeniesiony razem ze ścianą w trzech częściach, ważących ok.45 ton każda.

Za realizację inwestycji w Oświęcimiu odpowiadać będzie konsorcjum trzech firm: Przedsiębiorstwo Budowlane MAZUR Sp. z o.o. Sp. k.; Firma Budowlana MAZUR Sławomir Mazur i PB Mazur Sp. z o.o. Koszt zadania wyniesie ok. 16,5 mln zł i zostanie sfinansowany ze środków budżetu państwa i środków własnych PKP S.A.

Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał przyszłego roku.

www.pkp.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

 1. To nie jest stary dworzec. Znacznie starsze są remontowane w innych miastach.
  Jest przestrzenny, wygodny, ma potencjał i można go świetnie zagospodarować. To ma być dworzec na tysiące turystów. Nie potrzeba nowego budować. Pilnie potrzeba nam pociągów, połączeń. Chcemy pociągów ! Rozumiecie?!

 2. Kogo zapytam, nikt nie chce budowy nowego dworca. Obecny mimo usilnych dewastacji nadal potrzebuje tylko standardowego remontu. Wara od naszego dworca!!! To jakiś przekręt.

  Jak można tak lekka ręką wyrzucać pieniądze żeby zamieniać lepsze na gorsze ?

 3. A co ze stacją kolejową w ZAtorze -Energelandia., bo kupiłam bilet do Pragi i spowrotem.
  Wracałam z Pragi w nocy o godz.10.25 pociąg LEO Express zatrzymał się, wysiadłam .
  O zgrozo, można było zęby powybijać , ,ciemno, wszędzie, głucho wszędzie , nierówno , brak jakiegokolwiek oświetlenia .
  To jest hańba żeby tak stacja wyglądała.Stacja do której teraz dojeżdźa mnóstwo ludzi , jadących do ENERGYLANDII.

 4. Czkam teraz z niecierpliwością na zdjęcie uśmiechniętego starosty z młotem kowalskim w ręku, dokonującym symbolicznego pierwszego walnięcia w mur dworca. Ta ogromna kasa – 17 milionów złotych wystarczyłaby z naddatkiem na wypasiony remont istniejącego dworca, ale co tam, lepiej burzyć.
  Dworzec w Oświęcimiu był od zawsze piękną wizytówką miasta, z ciekawą modernistyczną architekturą. Teraz zostanie rozwalony i w zamian otrzymamy budę z wiatą. Także wielki parking na 88 samochodów, absurdalny w sytuacji, gdy miasto zaczęło już budowę obok parkingu piętrowego. Czy ktoś za to odpowie, za wyrzucanie masy publicznych pieniędzy w błoto?

 5. Czyli głupota zwyciężyła nad rozsądkiem.

  Kasa zostanie wywalona na coś co tak naprawdę jest niepotrzebne. A to co jest potrzebne nie zostanie zrobione …. z braku kasy.

  Jak zwykle w Oświęcimiu.

Send this to a friend