Informacje

OŚWIĘCIM. Płuca będą „oddychać” zanieczyszczonym powietrzem

Instalacja z modelem ludzkich płuc kilkumetrowej wielkości pojawiła się wczoraj w Oświęcimiu. Płuca będą „oddychać” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrować zawieszone w nim zanieczyszczenia. Przy dużym smogu, po kilku dniach będzie można zaobserwować zmianę koloru płuc umieszczonych na bilbordzie, spowodowaną osadzającym się na nich pyłem zawieszonym. Akcja Polskiego Alarmu Smogowego i hasło kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma na celu zwrócenie uwagi na złą jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne.

Akcja rozpoczęła się w Dniu Czystego Powietrza na Rynku w Oświęcimiu. Biorą w niej udział ruchy antysmogowe z sześciu miast, w których kolejno będzie pojawiać się instalacja: Oświęcimski Alarm Smogowy (14-28 listopada), Czernichowski Alarm Smogowy (29 listopada -13 grudnia), Wielicki Alarm Smogowy (14-28 grudnia), Zabierzowski Alarm Smogowy (30 grudnia-13 stycznia 2020), Niepołomicki Alarm Smogowy (14-28 stycznia 2020) i Warszawa Bez Smogu (29 stycznia -12 lutego 2020).

– Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach”– mówi Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego. – Nasza instalacja przedstawia model płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiądą w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu, zmienią kolor. Dodatkowo na bilbordzie umieściliśmy czujnik wyświetlający bieżące stężenie PM10 w danej godzinie. W samej Małopolsce spośród pół miliona małopolskich kotłów na węgiel i drewno w ubiegłym roku wymieniono zaledwie 16 tysięcy. Do zakończenia procesu wymiany najgorszej jakości kotłów mieszkańcy nie mają dużo czasu. W województwie małopolskim i mazowieckim uchwały antysmogowe wyznaczają termin do końca 2022 roku” – dodaje Kozłowska.

Wolna wymiana „kopciuchów” przekłada się na liczne przekroczenia norm jakości powietrza. W roku 2018 najwyższe w kraju stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w Nowym Targu – norma została przekroczona 18-krotnie. Drugie na liście miasto to również położona w Małopolsce Sucha Beskidzka – 13-krotne przekroczenie. W tych dwóch miejscach odnotowano również najwyższe w województwie liczby dni z przekroczeniem dopuszczalnych stężeń PM10. To właśnie emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za około połowę emitowanych w Polsce pyłów PM10 i aż 84% rakotwórczego benzo[a]pirenu. – Dlatego też wdrożenie sprawnego programu dopłat do wymiany „kopciuchów” powinno stanowić podstawowe antysmogowe działanie rządu. Niestety, Program Czyste Powietrze, który oferuje tego typu dopłaty, nie działa jak należy. W pierwszym roku działania programu podpisano zaledwie 35 000 umów na wymianę kotłów, realizując około 1 proc. celu. Rząd musi również pilnie uruchomić wsparcie do wymiany kotłów w domach wielorodzinnych – obecnie mieszkańcy kamienic nie mogą skorzystać z dotacji na wymianę ogrzewania, a w wielu miejscowościach z czołówki rankingu znaczna część „kopciuchów” znajduje się właśnie w domach wielorodzinnych – mówią w Polskim Alarmie Smogowym.

Źródło: Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Czy pan były wójt Bartosz odpowiedział za zaniedbania których dopuścił się jego pracownik kiedy to wójt był z ważną wizyta w Brazylii? „Dzięki” temu pracownikowi gmina Oświęcim została swego czasu pozbawiona środków na wymianę „kopciuchów”. Dopłata mogła sięgnąć nawet 12 tys złotych na gospodarstwo (7 kocioł +5 instalacja), wystarczyło niedotrzymanie terminu rzędu 1 dnia i kilkudziesięciu mieszkańców gminy nie dostało dofinansowań. Ja też przez nieudolność urzędasów w gminie nie dostałem 12 tys dofinansowania a 4 tys z Boś-u i jeszcze z tych 4 tys musiałem zapłacić 19% podatku. Dziękuję ci gmino za dzielną walkę ze smogiem…Niech was szlag urzędasy.

  2. Wszystko fajnie tylko że pomiar jest w rynku gdzie nie ma niskiej emisji-pozostał jeden do ogrzewany tradycyjnie.Poza tym rynek jest górce i nie źle przewietrzany co fałszuje wynik.Ale z wszystkich złych wiadomości ta nosi znamiona dobrych

  3. Kiedy bezpłatna komunikacja? Kiedy uświadamianie mieszkańcom, że auta TRUJĄ? Kiedy lepsze skomunikowanie ze Śląskiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Send this to a friend