Informacje

OŚWIĘCIM. Płuca będą „oddychać” zanieczyszczonym powietrzem

Instalacja z modelem ludzkich płuc kilkumetrowej wielkości pojawiła się wczoraj w Oświęcimiu. Płuca będą „oddychać” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrować zawieszone w nim zanieczyszczenia. Przy dużym smogu, po kilku dniach będzie można zaobserwować zmianę koloru płuc umieszczonych na bilbordzie, spowodowaną osadzającym się na nich pyłem zawieszonym. Akcja Polskiego Alarmu Smogowego i hasło kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma na celu zwrócenie uwagi na złą jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne.

Akcja rozpoczęła się w Dniu Czystego Powietrza na Rynku w Oświęcimiu. Biorą w niej udział ruchy antysmogowe z sześciu miast, w których kolejno będzie pojawiać się instalacja: Oświęcimski Alarm Smogowy (14-28 listopada), Czernichowski Alarm Smogowy (29 listopada -13 grudnia), Wielicki Alarm Smogowy (14-28 grudnia), Zabierzowski Alarm Smogowy (30 grudnia-13 stycznia 2020), Niepołomicki Alarm Smogowy (14-28 stycznia 2020) i Warszawa Bez Smogu (29 stycznia -12 lutego 2020).

– Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach”– mówi Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego. – Nasza instalacja przedstawia model płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiądą w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu, zmienią kolor. Dodatkowo na bilbordzie umieściliśmy czujnik wyświetlający bieżące stężenie PM10 w danej godzinie. W samej Małopolsce spośród pół miliona małopolskich kotłów na węgiel i drewno w ubiegłym roku wymieniono zaledwie 16 tysięcy. Do zakończenia procesu wymiany najgorszej jakości kotłów mieszkańcy nie mają dużo czasu. W województwie małopolskim i mazowieckim uchwały antysmogowe wyznaczają termin do końca 2022 roku” – dodaje Kozłowska.

Wolna wymiana „kopciuchów” przekłada się na liczne przekroczenia norm jakości powietrza. W roku 2018 najwyższe w kraju stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w Nowym Targu – norma została przekroczona 18-krotnie. Drugie na liście miasto to również położona w Małopolsce Sucha Beskidzka – 13-krotne przekroczenie. W tych dwóch miejscach odnotowano również najwyższe w województwie liczby dni z przekroczeniem dopuszczalnych stężeń PM10. To właśnie emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za około połowę emitowanych w Polsce pyłów PM10 i aż 84% rakotwórczego benzo[a]pirenu. – Dlatego też wdrożenie sprawnego programu dopłat do wymiany „kopciuchów” powinno stanowić podstawowe antysmogowe działanie rządu. Niestety, Program Czyste Powietrze, który oferuje tego typu dopłaty, nie działa jak należy. W pierwszym roku działania programu podpisano zaledwie 35 000 umów na wymianę kotłów, realizując około 1 proc. celu. Rząd musi również pilnie uruchomić wsparcie do wymiany kotłów w domach wielorodzinnych – obecnie mieszkańcy kamienic nie mogą skorzystać z dotacji na wymianę ogrzewania, a w wielu miejscowościach z czołówki rankingu znaczna część „kopciuchów” znajduje się właśnie w domach wielorodzinnych – mówią w Polskim Alarmie Smogowym.

Źródło: Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Czy pan były wójt Bartosz odpowiedział za zaniedbania których dopuścił się jego pracownik kiedy to wójt był z ważną wizyta w Brazylii? „Dzięki” temu pracownikowi gmina Oświęcim została swego czasu pozbawiona środków na wymianę „kopciuchów”. Dopłata mogła sięgnąć nawet 12 tys złotych na gospodarstwo (7 kocioł +5 instalacja), wystarczyło niedotrzymanie terminu rzędu 1 dnia i kilkudziesięciu mieszkańców gminy nie dostało dofinansowań. Ja też przez nieudolność urzędasów w gminie nie dostałem 12 tys dofinansowania a 4 tys z Boś-u i jeszcze z tych 4 tys musiałem zapłacić 19% podatku. Dziękuję ci gmino za dzielną walkę ze smogiem…Niech was szlag urzędasy.

  2. Wszystko fajnie tylko że pomiar jest w rynku gdzie nie ma niskiej emisji-pozostał jeden do ogrzewany tradycyjnie.Poza tym rynek jest górce i nie źle przewietrzany co fałszuje wynik.Ale z wszystkich złych wiadomości ta nosi znamiona dobrych

  3. Kiedy bezpłatna komunikacja? Kiedy uświadamianie mieszkańcom, że auta TRUJĄ? Kiedy lepsze skomunikowanie ze Śląskiem?

Send this to a friend