Informacje

OŚWIĘCIM. Planowane zasadzenie 1000 drzew w Oświęcimiu

Z nową inicjatywą Sadzimy 1000 drzew wystąpił oświęcimski Urząd Miasta. Obok corocznych, planowych nasadzeń chce dodatkowo posadzić kilkaset rodzimego gatunku. Tylko w ubiegłym roku w mieście pojawiło się 400 nowych okazów. – Rozwój miasta wiąże się z ingerencją w drzewostan. Chociaż jest on zawsze uzupełniany, w myśl zasady drzewo za drzewo, jednak są to zwykle gatunki dostosowane do warunków danej lokalizacji. Teraz chcemy uzupełnić nasz drzewostan o rodzime gatunki, w tym  tzw. „ miododajne”, które naturalnie rosną na terenie Polski i z jej flory się wywodzą. Na pewno będą też dodatkowym sprzymierzeńcem w walce z niską emisją – wyjaśnia Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia. Dodaje też, że sadzenie rodzimych gatunków drzew rozpocznie się już w  kwietniu i łącznie w przeciągu dwóch lat będzie ich około 1000.

Miasto stawia na lipy, buki, brzozy, jarząby, graby, klony, dęby, sosny, cisy, świerki i jodły. W najbliższych latach te gatunki drzew będzie można spotkać na skwerach, placach, parkach, zieleńcach wewnątrz osiedli, przy ulicach. – Będziemy sadzić drzewa w takich miejscach, w których dotąd ich brakowało. Zagospodarujemy więc nieużytki, miejsca, które zgodnie z planem  miejscowym są przeznaczone na ten cel. Nowe okazy pojawią się na przykład na rondzie „Solidarności” , przy ul. Szpitalnej i w Starym Mieście. – Nasz plan to kilkaset rodzimych drzew każdego roku, co będzie warunkowane  naszymi możliwościami lokalizacyjnymi i finansowymi –  podkreśla wiceprezydent Bojarski. Miasto ma zabezpieczone pieniądze w budżecie, skieruje również wniosek do Rady Miasta o ich zwiększenie.

Organizatorzy liczą, że do akcji chętnie przyłączą się mieszkańcy, szkoły, przedszkola czy inne organizacje. Z myślą o nich przygotowano specjalne konkursy podczas np. Ekomajówki czy Święta Miasta, a nagrodą będą sadzonki drzew.

Urząd Miasta Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

  1. Wszystkie modrzewie w Oświęcimiu były próchnem, po prostu na opał.. Drewno kominkowe, nawet MZK to reklamuje, taki deal.. Wszystkie modrzewie na pelet.. a dęby i buki na chusteczki higieniczne..

  2. Przed posesja były 4 piękne brzozy , po wycince posadzono jedno wiec to oszustwo (ul Dabrowskiego )

  3. To normalne,że jesli się drzewa wycina,to trzeba nasadzić nowe.Nie trzeba tu zadnych „specakcji”,a po prostu robić swoje…

  4. Superaktywista wprowadzi program pn. „Wysadzimy 1000….a co nam tam 1000, 10 000 drzew” I nie polskie, rodzime, a egzotyczne będzie wysadzać. A co to? Polcy i Polaki nie zasługują na wysadzenie palm i baobabów. Czy innych figowców?

  5. Proszę natychmiast przestać sadzić drzewa! Miasto wytrąca kolejny po smrodzie argument z ręki „superaktywisty”! Przeciw czemu będzie on teraz protestował i blokował drogi? Które to już stowarzyszenie będzie mu dane założyć, aby jako tako utrzymać się na topie! Jak on wygra wybory do Rady Miasta lub Powiatu bez kolejnych „afer”? Na starych już nie idzie wyżyć, trzeba się za artykuły starostwa zabierać… Jego kolega Alberto na wygnaniu. Już go w górę nie ma kto promować… Oj biedny on, biedny…

  6. Proszę uwzględnić rejon dworca i nieużytki przy ulicy Obozowej. Trochę nasadzen przy przychodni na Zasolu też byłoby OK.

Send this to a friend