Informacje

OŚWIĘCIM. PEC zainstaluje 3 czujniki jakości powietrza

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zakupiło trzy czujniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza, które zaczną działać od 15 grudnia. Urządzenia znajdą się na osiedlu Chemików, w Starym Mieście i na Zasolu. Lokalizację dobrano tak, aby pomiary prezentowały różne typy zabudowy i zanieczyszczeń spalinami. Czujniki mierzą stężenie pyłów PM10, PM2,5 i PM1.

Pomiary pozwolą na rzeczywistą ocenę stanu jakości powietrza w poszczególnych częściach Oświęcimia. Wyniki będą dostępne na stronie www.looko2.com na także na stronie PEC i Urzędu Miasta. – Nie mamy w Oświęcimiu stacji monitoringu, a chcemy wiedzieć, jakim powietrzem oddychamy – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Stąd zrodził się pomysł zakupu czujników pomiaru jakości powietrza przez naszą spółkę miejską. Staramy się w różny sposób ograniczać niską emisję poprzez dotacje na wymianę pieców, termomodernizację budynków miejskich czy inwestycje Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Również strażnicy miejscy kontrolują, czym palimy w domowych piecach. Ważne jest też, abyśmy podnosili świadomość nas wszystkich, mieszkańców Oświęcimia, czym oddychamy i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie i jakość życia – dodaje.
Oświęcim może mieć jeszcze czwarty czujnik. Grupa mieszkańców zgłosiła nasze miasto do konkursy Avivy „Wiem, czym oddycham”. W ramach akcji zainstalowanych zostanie 150 czujników w całej Polsce, w tym 100 będzie w tych w miejscach, które zdobędą największą liczbę głosów w konkursie. O lokalizacji 50 czujników zdecyduje Komisja konkursowa.
Zachęcamy mieszkańców do oddania głosu na czujnik pomiaru jakości powietrza w Oświęcimiu przy placu Jana Skarbka 2. https://wiemczymoddycham.pl/ranking

W przyszłym roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie planuje zainstalować mobilną stację pomiarową wyposażoną w czujnik pobierający pył zawieszony PM10. Urządzenie pozwoli na całoroczne manualne pomiary stężenie pyłu i zawartego w nim benzo(a)pirenu. Stacja stanie na terenie Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Bema w styczniu 2018 roku. Cykl pomiarowy zakończy się w grudniu 2018 roku. Wyniki będą prezentowane na stronie internetowej WIOŚ: monitoring.krakow.pios.gov.pl

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

  1. Wnioski nasuwają się same. No chyba już czas skończyć z tym „konklawe” w oświęcimskich piecach. Nawet mieszkania nie można wywietrzyć..

  2. To ciekaw jestem wyników, zwłaszcza w dni bezwietrzne. Samochody kopcą najwięcej stojąc w dramatycznych oświęcimskich korkach. Ale i tak niska emisja – właściciele domów palący byle czym, są odpowiedzialni za 80% smrodu i zanieczyszczeń.

  3. Żeby było do końca jasne, chodzilo mi nie tylko kontrolowanie konkretnej rury wydechowej , ale także sumarycznej emisji gazów i pyłów przez samochody np na ul Dąbrowskiego.

  4. @Czesław
    Dokładnie co napisał Janek. Tylko jeszcze proponowałbym „wzmocnić” prewencję smogową wśród kierowców kilkunastoma mandatami za postój w terenie zabudowanym z włączonym silnikiem. „Modne” jest ostatnio również pozostawianie pojazdów „na chodzie” bez opieki kierowców. Zresztą lista tego co można zauważyć bezpośrednio na drodze jest bardzo długa. Tylko wczoraj minąłem z 8-10 samochodów ze spaloną żarówką świateł mijania od strony osi jezdni. Taki pojazd wygląda po zmroku jak rowerzysta. Wystukane testy a w głowie pustka. Pozostaje przywrócić zielone liście na szybach.

  5. Pomysł zrodził się w głowie osoby, która uruchomiła taki czujnik na ul. Mendelejewa (i chwała Jej za to), podchwycili go oświęcimscy dziennikarze i internauci a to co proponuje ogólnie urząd miasta nazwałbym jedną z wielu przedwyborczych prób przypodobania się mieszkańcom. Proponuję wejść na stronę i zobaczyć jak wygląda siatka czujników w mieście powierzchniowo o 1/3 większym, Tomaszów Mazowiecki. Czujników jest około 40 i to ma sens jeżeli chce się walczyć z amatorami palenia byle czym.

Send this to a friend