Informacje

OŚWIĘCIM. Park na Osiedlu bez dofinansowania, prezydent obwinia PiS

Miasto chce zamienić w park Pokoju część pasa zieleni izolacyjnej dawnych zakładów chemicznych pomiędzy ulicami Słowackiego, Dąbrowskiego i Tysiąclecia.  Ma już  gotowy projekt budowlany zagospodarowania tego terenu oraz niezbędne pozwolenia. Na jego urządzenie potrzeba ponad 8 mln zł. Miasto liczyło na środki unijne w wysokości 6,5 mln zł. Teraz będzie musiało je samo wygospodarować. Zarząd Województwa Małopolskiego nie przyznał bowiem miastu dofinansowania.

– Pomimo przejścia wszystkich etapów konkursu i uzyskania wysokiej oceny przez ekspertów nowy Zarząd Województwa Małopolskiego, złożony z członków Prawa i Sprawiedliwości zdecydował o nie przyznaniu miastu wnioskowanych pieniędzy na ten projekt. Ta decyzja jest dla nas niezrozumiała i krzywdząca. Ma wyłącznie polityczne podłoże. Widać więc, że „dobra zmiana” dotarła do Oświęcimia. Zrealizowane zostały więc zapowiedzi  liderów partii Prawo i Sprawiedliwość, że nie będą finansowane te miasta, w których nie rządzą ich reprezentanci. Mam nadzieję, że mieszkańcy sami to ocenią – mówi prezydent Janusz Chwierut.

Projekt strefy zabaw i rekreacji obejmuje wyburzenie świetlicy i urządzenie placu zabaw dla maluchów i starszych dzieci. Przebudowana będzie też znajdująca się nieopodal górka tzw. wieloryb. W części spacerowo-rekreacyjnej nowością będzie staw. Całość zostanie uzupełniona o nowe ścieżki spacerowe i rowerowe, ławki, stojaki na rowery, oświetlenie i zieleń parkową.

Nowe atrakcyjne miejsce wypoczynku uzupełni ofertę obiektów sportowych i hotelowych położonych w sąsiedztwie.

– Pomysł  urządzenia w tym miejscu parku z prawdziwego zdarzenia zyskał aprobatę oświęcimian. Dlatego zwrócę się do Rady Miasta o przyjęcie uchwały, która zapewni finansowanie projektu  ze środków budżetu miasta. Inwestycja ma szansę ruszyć już jesienią, a zakończyć się w połowie 2021 roku.  Jest to bardzo atrakcyjny teren i warto go wykorzystać pod kątem spędzania wolnego czasu całych rodzin – podkreśla prezydent.

Jak dodaje  zagospodarowanie tej części osiedla Chemików łączy się też z kolejnymi inwestycjami drogowymi.  Projekt miasta spina się z przebudową ul. Tysiąclecia od skrzyżowania z ul. Słowackiego aż do ul. Chemików, która planowana jest w 2020 roku.

–  Wierzę, że mimo destrukcji politycznej niektórych osób z Województwa Małopolskiego uda się nam zrealizować ten park, który zmieni wygląd tej części osiedla Chemików i będzie cieszył zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasto – dodaje.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

55 komentarzy

 1. miasto to cztery rzeczy wokół których wszystko się kręci mościk zameczek parkuś jednośladusie jak trzeba zrobić coś sensownego to wtedy robi się konsultacje społeczne ,fajne to jest

 2. Najlepszy jest ten fragment:

  „Jest za To duży ładny skwer,na którym nikt nie przebywa,wiem bo tam często bywam”.

 3. „Są ludzie którzy karmią się tylko sukcesami. Sukcesy są ich a porażki wasze. Najpierw winny wszystkiemu był Marszałek a teraz wina PiS-u.”

  Święta prawda a przecież Chwierut i ekipa olewa opozycję już od bardzo dawna i żadne ciekawe propozycje radnych z odmiennego obozu Chwieruta i jego ludzi nie interesują np.

  1. Nazwa placu im. katechetki Antoniny Małysiak koło Urzędu Skarbowego, wniosek społeczny na to aby była patronką placu nie zyskał akceptacji w odpowiedniej komisji już 2 razy a w niej większość ma PO,
  2. Tw. Bona patron pływalni śmiech na całą Małopolskę zgadnij kto…..tak PO, jak dziennikarz krakowskiej kroniki przycisnął w tej sprawie … to nie było dla niego czasu….aby mu wytłumaczyć swoje dyletanckie stanowisko.
  3. Inicjatywa radnego z PiS aby zrobić wiatę na Małym Rynku dla jednośladów dla mieszkańców i turystów nie przeszła zgadnij komu nie pasowała?
  Jest za TO duży, ładny skwer na którym raczej nikt nie przebywa, wiem bo tam często bywam…..czyli mało użyteczny wynalazek.
  4. Most Duchów ………..wszystko chyba jasne…
  5. Pozbycie się radnego z PiS ze Starostwa Powiatowego bo bruździł ….po wygranych…. wyborach przez kogo….
  6. Brak zrozumienia czym jest rewitalizacja miasta ….a na pewno nie jest to tylko renowacją ulic i chodników…. podpowiem np. aktywizacja społeczeństwa, stowarzyszenia, grupy pasjonatów.
  7. Likwidacja SP nr 3 … temat rzeka .. bezczelność włodarzy Oświęcimia do kwadratu w tym temacie. Nie ma pieniędzy…. ale na mościk duszków były czyli na awangardową rzeźbę z betonu. Wytłumaczenie społeczeństwu dlaczego tego mostu-rzeźby nie będzie po prostu genialne… po prostu majstersztyk.
  8. Nazwa ulicy Fika gdzie trzeba zaznaczyć:
  „Na cały, dość krótki życiorys Ignacego Fika składa się działalność w organizacjach wyraźnie prokomunistycznych, propagujących potrzebę budowy niepodległego państwa polskiego jako satelity Związku Radzieckiego. Fik był ideowcem, którego myślą przewodnią było krzewienie komunizmu” – mówiła sędzia Hanna Knysiak-Sudyka w uzasadnieniu wyroku przy oddaleniu skargi miasta na zmianę nazwy ulicy Ignacego Fika. Nie ma zmiany bo po co.
  Chwietut i ferajna ….odwołujemy się w temacie nazwy ulicy…. od czego…. od prawdy ?????
  9. Skandaliczne bzdury w opisach eksponatów mających miejsce w Muzeum Zamek … gdzie pracują osoby spostrzegane w mieście jako ludzie Chwieruta.
  9. Aktorstwo według pewnego schematu w Wieściach z Ratusza ….czyli my chcemy tylko dobrze dla miasta a oni z opozycji są źli bo przeszkadzają a fe, a fe.
  .
  Tak wygląda pokrótce polityka dyletantów z PO
  Dowód: chociażby nagrywane posiedzenia Rady Miasta Oświęcim i artykuły w sieci.

  Nie dziw się Panie Chwierut, że nagle ktoś postanowił ci pomóc zrozumieć, że inni też mają swoje racje. Nie popieram rewanżu, jeśli taki był oczywiście …. a tego akurat nie wiem ale może ktoś nas czytelników oświeci … a na słowach prezydenta się nie opieram.
  Zresztą przecież wcześniej czy później musiała być jakaś reakcja na bezczelność, olewanie i problem wątpliwej użyteczności wielu realizacji ekipy rządzącej miastem.

 4. Są ludzie którzy karmią się tylko sukcesami. Sukcesy są ich a porażki wasze. Najpierw winny wszystkiemu był Marszałek a teraz wina PiS-u.

 5. @emilko Kruki są aż 0,5 km dalej niż planowana spalarnia niż park pokoju

 6. Również uważam źe park 3 km od spalarni to kiepsko i lepiej zagospodarować jezioro Kruki

 7. Wszystkie wnioski opozycji na sesjach RM są odrzucane przez pana prezydenta i jego drużynę
  Wystarczy obejrzeć video z sesji. To nazywa się współpraca?

 8. Należy zauważyć że psuć jest znacznie łatwiej niż konstruktywnie działać. Resztę Państwo domyślcie sobie Sami.

 9. Panie prezydencie ile pan uwzględnił do realizacji wniosków opozycji w RM od początku rządzenia Oświęcimiem, czasami dobrze byłoby zobaczyć belkę pod nosem a nie zapałkę pod lasem.

 10. Chwierut liczył, że dostanie duże dofinansowanie z środków zewnętrznych na ten most. A ponieważ nie udało się, no to się z mostu wycofał. I bardzo dobrze, most duchów mógł robić za ambitną nowoczesną rzeźbę, ale jego praktyczna przydatność byłaby minimalna.
  Natomiast park na Osiedlu wszystkim mieszkańcom się podobał. Tutaj żadnych sporów nie było.

 11. Czegoś tutaj nie chwytam? Prezydent lamentuje, że musi wyłożyć z miejskiej kasy całe 6,5 mln zł na park, którego oczekuje obiektywnie wiekszość mieszkańców, a jeszcze nie tak dawno, za bagatela 25 mln zł chciał budować jakąś wątpliwą kładkę dla turystów z Auschwitz, którą wiekszość mieszkańców uważa za żart prima aprilis.

 12. Do Anny. Spalarnia ma powstać ponad 3 km dalej od parku pokoju, na samym końcu Synthosa niedaleko składowiska i oczyszczalni.

 13. Teraz te 6,5 miliona złotych pójdzie na park w Gorlicach, w Jaśle, albo w jakichś Ustrzykach Dolnych, gdzie zawsze wybory wygrywa PiS. Ewentualnie na rozbudowę absurdalnego międzynarodowego portu lotniczego w Radomiu (koszt 1 miliard), albo na absurdalny przekop Mierzei Wiślanej (koszt prawie 2 miliardy). Rząd może też tymi pieniędzmi dofinansować TVP Kurskiego. Nie da się? No to się napisze nową ustawę, sejm wieczorem przegłosuje, prezydent w nocy podpisze i rano ustawa będzie jak nowa.
  Zresztą Kaczyński formalnie zapowiedział, że tam, gdzie wybory wygra opozycja, to takie miasta nie mają co liczyć na przydział pieniędzy unijnych. Coś się nie podoba, drugi sorcie?

 14. Kto choć raz przeszedł przez ten park wie, że wymaga on pilnej przebudowy bo to po prostu wstyd dla miasta. Kto działa przeciw temu projektowi jest przeciwko mieszkańcom Oświęcimia – wstyd-partyjne i sługusy.

 15. Park w pobliżu spalarni odpadów która ma powstać na terenie Synthosu to naprawdę kiepski pomysł. LEPIEJ zagospodarować jezioro Kruki lub faktycznie tereny nad Siłą.

 16. Wpis mieszkanki popieram, nie dosc ze sciezka sfatygowana to jeszcze zafundowano kladke trudna do sforsowania ktora nie spelnia swojej roli. Sprobojcie ja sforsowac rowerem lub z wozkiem….

 17. Oj Robert, most duchw miał być na Kamiecu 2 km od stadionu więc skąd ty sie urwałeś?

 18. Mieszkanka a ty skąd się urwałaś bo chyba nie z Oświęcimia?
  Właśnie pieniądze na „most duchów” przewidywały zagospodarowanie tereny obok stadionu Soły i twoją wspomnianą ścieżkę (no ale stało się jak się stało i na razie tego nie będzie choć prezydent chciał)

 19. Słusznie bo to strefa ochronna przed wyziewami Synthosu a nie miejsce na rekreację. Nie lepiej zagospodarować Kruki lub terenu nad Solą?

 20. Powiedzmy sobie szczerze, Janusz Chwierut niczym nie różni się od Zbigniewa Starca. Obaj uzależnieni są od sprawowania władzy i obaj dbają o swój dwór. Wszyscy maja usta pełne frazesów i uśmiechów. Przechwalanie się kto zrobił więcej, kto przeszkadzał jest małostkowe i dziecinne. W lokalnej polityce brak autorytetow, a jeśli jakieś były to już się skompromitowały. Ci ludzie dla pieniędzy i władzy zrobią dużo… Zwykli ludzie i och problemu nigdy sie nie liczyli!

 21. Starzec razem z królową szydełko (wstyd że pochodzą z naszego miasta) powinni sobie ścielić gniazdka na uchodźctwie. Nawet pisiory za takie zagrania podziękują im za „wsparcie”. Wszystkim zawistnym proponuję trzy kroki w bok od Pana Cwieruta. Pokażcie kogoś kto w naszym mieście robi lepiej wnioski o dofinansowanie unijne. Pis ? ha,ha,ha.

 22. Nie ma co tłumaczyć komuś co zamiast parku woli w markecie siedzieć cały tydzień.
  A w niedziele do kościoła wysłuchać co pro Pisowski kler powie i do domu i tak całe życie.

 23. W tak zadymionym mieście jak Oświęcim parków i drzew nie jest wcale dużo. W Katowicach, Gliwicach i innych miastach postindustrialnych, gdzie do tej pory były mury, mury i generalnie betonowa pustynia, teraz władze lokalne starają się tworzyć parki wszędzie gdzie tam się tylko da. Dlaczego nie pójść za ich przykładem. Czy wniosek o dofinansowanie był dobrze umotywowany? Skoro Chwierut twierdzi, że tak i że jeszcze rok temu wniosek był na liście „pewniaków”, a teraz nagle został uwalony, to widocznie ma na to jakieś solidne papiery. Co szkodzi pisowskim radnym złożyć interpelację i poprosić o ich okazanie? Ale – założę się, że pisowscy radni takiej interpelacji nie złożą, ponieważ wtedy okazałoby się, że Chwierut mówił prawdę i pisowski zarząd województwa z zemsty i zawiści zrobił mieszkańcom Oświęcimia takie małe pisowskie świństwo.

 24. Chwierut tylko parki buduje, a ścieżki na plantach koło boiska nie ma kto poprawić, wyrównać, bo krzywa jest, przejechal jakiś traktor czy coś i tak już zostało, zamiast to porawić i ładnie wyrownać

 25. Jedni tyle samo warci co drudzy…po chce blokowac kase w brukseli to pis placze, jak pis blokuje kase to placze po…szkoda nerwow na matolow politykow…a czemu narzekacie na parki? Przynajmniej jest gdzie wyjsc jak nie ma czasu na dalsza eskapade. Np. w Londynie co kawalek jakis park i ludzie nie marudza tylko korzystaja…

 26. Do XYZ. Większość samorządowców ma wykształcenie administracyjne, ma po 40-50 lat, kredyt hipoteczny i rodzinę. Kto zdrowy na umyśle zwolni się z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia i będzie szukał nowej pracy w tym wieku jak od zawsze pracował tutaj? W okresie bez pracy kto będzie spłacał kredyt i utrzymywał rodzinę? Kto zatrudni 40-50 latka? Markety które potrzebuja mlodych? Inne firmy co szukają młodych ludzi lub specjalistów w konkretnej dziedzinie? Starych drzew się nie przesadza. Młodzi samorządowcy po roku, dwóch rezygnują z pracy w Urzędzie, Starostwie bo widzą jak jest. Starzy nie mogą sobie na to pozwolić. Myślisz, że jak starzy pracownicy z wiedzą odejdą to nowi przyjdą pracować za taką kwotę i będziesz obsługiwany szybciej? Ale tutaj wychodzi typowe Polactwo, lepiej żeby sąsiad miał gorzej niż lepiej. Niech tyra za 1600 zł. Zmień pracę i weź kredyt jak to mówił naczelny wódz PO Komorowski…

 27. Urzędnicy skoro zarabiacie tak mało, a wasze umiejętności są takie duże, to proponuje poszukać pracy w firmach prywatnych. Dobrzy fachowcy zawsze prace znajdą. Nie licząc że duża część z was narzeka na miasto a nawet w naszym powiecie nie mieszka.

 28. Spiskowe teorie dziejów są bardzo typowe dla Polaków. Darujcie sobie wymyślanie na Starca. Niech lepiej prezydent przyzna się że jego wniosek był zbyt słaby merytorycznie i odpadł.

 29. Gdzie się będzie zabawiał hotin jak mu tam park zrobią i wytną krzaki???

  A na serio,jeśli p.wicewojewoda w jakiś sposób maczał w tym palce, warto by pamiętać przy następnej okazji…

 30. Oj boli PIS że w kraju rządzą, a w Oświęcimiu i powiecie dostali lanie.
  Ale to jest właśnie samorząd gdzie sprawy załatwia się tu, a nie na Wiejskiej czy Nowogrodzkiej.
  Powodzenia dla Prezydenta Chwieruta, a panu Starcowi to zagranie przypomnimy w odpowiednim czasie.

 31. Uti weź oddech i się palnij
  Starzec jako wicewijewoda spotyka się z marszałkiem i Beata i dyskutują i sPISKuja

  P. S.
  Ile jeszcze jedna osoba pod kilkoma nicka i będzie pisała Parki parki parki?
  Daruj sobie

 32. Parki I parki,ma jakis nowy pomysl ten pseudo prezydencina?

 33. To jest szansa, że nie zabetonują ostatniej oazy zieleni.

 34. Mieszkańcy Oświęcimia powinni się lepiej przyjrzeć na co wydatkowane są ich pieniądze. Park, park, park, most duchów, park, park & ride. Uważam ze Janusz Chwierut wypalił się już jako prezydent, nie ma już nic do zaoferowania miastu. Oczywiście, najlepiej jeszcze wychodzi mu gra aktorska w serialu „Wieści z Ratusza”.

 35. od kiedy to urząd wojewódzki przydziela dotacje unijne? Trole z PO są zbyt leniwe aby to sprawdzić?

  Powiedzmy sobie szczerze, Janusz Chwierut buduje tylko parki, generujące tylko koszty, gdy młodzi wyjeżdżają z miasta, a ich rodzice pracują na głodowych pensjach w budżetówce.

 36. Mieszkańcy Oświęcimia serdecznie dziękują Zbyniowi Starcowi za tą zemstę zza politycznego grobu. Dziękujemy także pani Beacie S. Zapamiętamy.

 37. Panie Chwierut – zamiast narzekać, zapisz się pan po prostu do pisu. Oświęcim wart jest mszy. W ten sposób będziemy mieli załatwione unijne pieniądze aż do zgonu Jarosława, a może nawet dzień dłużej.

 38. Dziadek dokonał swego
  Najpierw powiedział że nie da pozwolenia na wycinkę a jak to upadło i został wicewojewodą to uderzył w Chwieruta nieprzyznaniem pieniędzy – tym samym uderzył w mieszkańców Oświęcimia

 39. Dobrze że nie głosowałem na ludzi z PIS-u, przecież oni nie lubią naszego miasta. Nawet Szydlowa mówiła, że współczesny Oświęcim się zwija!!!

 40. Było zacząć budować geotermię jak Rydzyk kasa by się znalazła. Inna sprawa, że do tak zwanego parku strach wchodzić. Połowa drzew przy większym wietrze będzie leżeć. Toż to samo próchno.Jak komuś stanie się krzywda wiecie kogo skarżyć.

 41. Panie prezydencie, może najpierw skończyłby pan, do połowy rozbabrany park ” Zasole”, a dopiero potem rozpoczynał inwestycje z kolejnym parkiem.

  panie prezydencie

 42. Precz z pis’em !!! Reparacje od Niemiec, ha ha ha. Obudzili się z ręką w nocniku jak kasiorki zaczyna brakować i szukają głupich. Jak się rozdaje na prawo i lewo to potem nie dziwota, że dziura w budżecie.

 43. Do Kik:
  Nauczycieli jak walczyli o podwyżki to Pan Prezydent popierał 🙂 na środku Rynku stał z wykrzyknikiem!
  Ale swoich pracowników, którzy zarabiają duuużo mniej niż nauczyciele jakoś docenić nie potrafi.

 44. Prezydent lekką ręką znalazł 6,5 mln w budżecie na dodatkowe środki na park pokoju. A ułamka tej kwoty z przeznaczeniem na podwyżki dla pracowników nie znalazł… Oj nie wybaczymy…

 45. Urzędnicy mało wam pracy jest mnóstwo – żyjecie z podatków mieszkanców a łaskę robicie gdy petent cokolwiek chce załatwic -nawet za komuny nie bylo takiego dziadostwa -i to wszystkie urzedy -przoduje starostwo potem gmina i urząd miejski

 46. Oczywiście – dla nich czym gorzej tym lepiej -hotinowski oświęcim -chcesz coś zrobić źle najlepiej wszystkie pieniądze oddać kk za pokropek – jezeli dojdą do władzy zostaniemy zasciankiem swiata -tylko kler będzie miał radoche

 47. KIK, nie tylko urząd.W miejskich spółkach, instytucjach są ludzie, którzy po 15 latach zarabiają najniższa. Ale ten, delikatnie mówiąc „głąb” widzi tylko czubek własnego nosa. Otoczony „baranami”, którzy klepią wszystkie jego pomysły, czuje się coraz bardziej bezkarny

 48. Co z podwyżkami dla najgorzej zarabiających pracowników Urzędu Miasta? Też wina Pisu??

Send this to a friend