Kultura, Video

OŚWIĘCIM. Park Kieszonkowy w miejscu Wielkiej Synagogi

W miejscu, gdzie przed II wojną światową stała Wielka Synagoga w Oświęcimiu, już za rok powstanie park kieszonkowy. Dzięki prowadzonej w internecie zbiórce pieniędzy, udało się zebrać na ten cel ponad 40 tys. zł. Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, autorzy zbiórki chcą aby skwer był miejscem spotkań oświęcimian.

Nadszedł teraz czas, aby pomyśleć nad jakimś ciekawym zagospodarowaniem tego miejsca. Chcemy stworzyć park kieszonkowy, który byłby formą upamiętnienia tego miejsca. Oczywiście w parku znajdzie się też element bryły architektonicznej w kształcie trójkąta, który nawiązuje do trójkątów pojawiających się w naszym muzeum i na Placu ks. Skarbka. To ma być miejsce przyjazne, otwarte, z dużą ilością zieleni, miejscem do siedzenia. – informuje dr Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu.

Organizatorzy zbiórki zachęcają mieszkańców Oświęcimia do zgłaszania swoich propozycji na zagospodarowanie tej części przestrzeni miejskiej.

Wielka Synagoga była największym domem modlitwy oświęcimskich Żydów. Wybudowano ją w drugiej połowie XIX wieku. Została zniszczona przez Niemców już na początku wojny. Budynek podpalono w nocy z 29 na 30 listopada 1939 roku, w rocznicę Nocy Kryształowej. Dwa lata później synagogę rozebrano.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. Cieszę się, że WRESZCIE Centrum Żydowskie zajęło się Wielką Synagoga! Brawo. Mieszkańcy jej nigdy nie widzieli. To był SKARB naszego miasta, który bardzo niepokoił nazistów (dlatego od razu go zniszczyli). Pamięć TRZEBA przywracać. Powodzenia w zbiórce i mądrych planów zabudowy…

  2. Bardzo dobrze, przynajmniej krzewy i drzewa zasłonią te makabryczne podwórza od strony Berka Joselewicza.

Send this to a friend