Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Park kieszonkowy w miejscu Wielkiej Synagogi

projekt parku kieszonkowego

Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu zaprasza na prezentację projektu kieszonkowego Parku Pamięci oraz spotkanie z autorami: Bartoszem Haduchem (NArchitekTURA, Kraków) oraz Magdaleną Poprawską (Imaginga Studio, Kraków).

Wtorek 18 grudnia 2018, g. 18.00
Cafe Bergson, pl. ks. Skarbka 2, Oświęcim
Wstęp wolny

————————————————–

Wielka Synagoga w Oświęcimiu była przez lata miejscem, wokół którego koncentrowało się życie społeczności żydowskiej, zamieszkującej nasze miasto od XVI w. Ta największa bożnica została doszczętnie spalona w listopadzie 1939 r. przez Niemców. Pozostał po niej tylko pusty plac w centrum miasta, przy ulicy Berka Joselewicza, który teraz ma szansę stać się kieszonkowym parkiem pamięci. Centrum Żydowskie w Oświęcimiu podjęło właśnie starania, aby to historyczne miejsce zostało upamiętnione w należyty sposób. W miejscu po Wielkiej Synagodze powstanie dedykowana jej specjalna pamiątkowa instalacja w otoczeniu zieleni. Kieszonkowy Park Pamięci będzie łączył funkcję upamiętnienia z przestrzenią do refleksji i wypoczynku dla mieszkańców i turystów zwiedzających miasto. Park stanie się także miejscem edukacji o wielokulturowym dziedzictwie Oświęcimia dla polskiej i zagranicznej młodzieży coraz liczniej odwiedzającej Oświęcim.

Autorami projektu są:

Bartosz Haduch, Łukasz Marjański (NArchitekTURA, Kraków) oraz Magdalena Poprawska (Imaginga Studio, Kraków).

Cafe Bergson

Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

  1. Dobry pomysł, ale projekt parku bardzo przeciętny. Myślałem ze będzie to coś oryginalnego. Nuda

  2. Poddana w wątpliwość informacja o finansowaniu budowy parku, spowodowała bezzasadny atak, oskarżenie o antysemityzm i „naruszenie świętości miejsca”. To od dawna znany i praktykowany sposób na zamknięcie każdej, niewygodnej dla adwersarzy dyskusji.

  3. Mimo wszystko w tych komentarzach nie ma antysemityzmu . Może nauczmy się rozmawiać na nieco większym luzie. Było by to dobre dla wszystkich.
    Mam nadzieję że zaproponowany projekt odbiegać będzie od kanciasto-autocadowego stylu wiodącego w tym mieście , z resztą za błogosławieństwem UM , odbierającemu Oświęcimskiej starówce na długie lata,ryt malowniczego galicyjskiego miasteczka. Zwracam uwagę na tryb wdrażania tego projektu: ogólnodostępne spotkanie w cafe, w perspektywie na pewno jakiś dialog z mieszkańcami.
    A co z deweloperskim projektem bloku na plantach? Pytał się ktoś kogoś o coś? Po prostu rano pan architekt wstał,czknął,po wyjściu z latryny włączył kompa i wyszło mu takie cóś.

  4. Nie bardzo rozumiem ludzi. Nienawidzą Żydów jak psów, a mimo to chodzą do kościoła i modlą się do Żyda. By było ciekawiej ogłosili go Królem Polski. Św. Jana Pawła II i jego słowa też mają gdzieś To on przecież powiedział, ze antysemityzm jest grzechem. Ale co ja tam wiem.

  5. Po co nazywać to miejsce parkiem. Jak sądzę jest to święte miejsce dla Żydów. Tak sobie przynajmniej to wyobrażam, nie znając w tym sprawie zwyczajów, tradycji czy też innych względów. Dla mnie to miejsce jest godne szacunku bez względu na przekonania takie czy inne. Winno być miejscem pamięci po stracie jaką zrobili synagodze Niemcy. Dyskusję uważam za naruszenie świętości tego miejsca. Panowie proszę więc o umiar z obu stron.

  6. Tak, antysemito, fundują. Teren jest własnością Centrum Żydowskiego. które mogło go sprzedać na np. jakiś apartamentowiec. Ale zamiast tego będzie ogólnodostępny dla oświęcimian park. Miejsce jest nieduże, więc wielkie pieniądze nie będą potrzebne, na parę ścieżek i ławki. Część już pozyskali poprzez zbiórkę publiczną. Więc czego się czepiasz, antysemito? Jak widzisz projekt różni się od betoniastych projektów magistratu z setką lamp oświetleniowych.
    Należy sobie życzyć więcej takich parków w różnych częściach Oświęcimia, nie kosztujących od razu dziesiątków milionów złotych.

  7. @Gorąco popieram
    8 grudnia 2018 o 15:03
    Niedowierzanie i szok – zamiast siedemdziesiątego ósmego muzeum w Oświęcimiu Żydzi fundują nam park

    Dobre, Żydzi fundują ….

  8. Niedowierzanie i szok – zamiast siedemdziesiątego ósmego muzeum w Oświęcimiu Żydzi fundują nam park!

Send this to a friend