Kultura

OŚWIĘCIM. Park kieszonkowy upamiętni Wielką Synagogę

W nocy z 29 na 30 listopada 1939 r. niemieccy naziści zburzyli największą przedwojenną oświęcimską synagogę. 80 lat po tym wydarzeniu na pustym placu po świątyni powstanie kieszonkowy Park Pamięci upamiętniający wielokulturowe oblicze miasta, które od XVI w. wspólnie tworzyli chrześcijanie i żydzi. 

Zanim Oświęcim stał się miejscem lokalizacji obozu Auschwitz-Birkenau, przez kilka wieków zgodnie mieszkali w nim nie tylko chrześcijanie, ale także żydzi. Mało kto wie, że przed wybuchem II wojny światowej społeczność żydowska miasta nad Sołą stanowiła aż 60% ogółu mieszkańców, a w Oświęcimiu znajdowało się kilkanaście synagog i domów modlitwy. Życie społeczne i religijne oświęcimskich żydów koncentrowało się jednak przede wszystkim wokół największej świątyni – Wielkiej Synagogi, która krótko po wkroczeniu Niemców została doszczętnie spalona. Teraz pojawiła się szansa, aby miejsce po świątyni zostało nareszcie należycie upamiętnione.

[masterslider alias=”ms-6″]

– Na pustym placu po synagodze znajdującym się w centrum Oświęcimia powstaje kieszonkowy Park Pamięci, w którym oprócz drzew, krzewów i kwiatów, znajdzie się też instalacja z historycznymi zdjęciami, modelem Wielkiej Synagogi, a także odsłoniętym fragmentem jej oryginalnej posadzki. Na ten cel udało się już uzbierać blisko 300 tys. zł dzięki grantom, lokalnym firmom i instytucjom, wsparciu osób indywidualnych z Polski i zagranicy – wśród nich mieszkających poza Polską potomków oświęcimskich żydów. Wciąż potrzeba jednak 7 tys. zł – dzięki tej kwocie w parku będzie mógł znaleźć się trójwymiarowy model żyrandola, który przez dziesięciolecia dawał światło we wnętrzu świątyni – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu i dodaje, że jego oryginał został znaleziony dopiero 15 lat temu podczas prac archeologicznych.

Mini-park powstający w Oświęcimiu będzie również miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów coraz chętniej odwiedzających nie tylko były obóz Auschwitz, ale też oświęcimską starówkę. Jak mówi pochodzący z Oświęcimia Tomasz Kobylański, który od początku zaangażował się społecznie w działania związane z powstaniem Parku Pamięci, będzie to ważne miejsce edukacji o wielokulturowym dziedzictwie miasta nieopodal Auschwitz dla polskiej i zagranicznej młodzieży.

Już teraz odwiedzający z całego świata poznają historię wielowiekowego, pokojowego współistnienia chrześcijan i żydów w Oświęcimiu, odwiedzając tamtejsze Muzeum Żydowskie i jedyną zachowaną synagogę Chewra Lomdej Misznajot. Dzięki wsparciu darczyńców z całego świata pięć lat temu udało się ocalić od ruiny dom ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia Szymona Klugera. Powstała w nim klubokawiarnia Café Bergson, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne oraz zajęcia i spotkania o charakterze antydyskryminacyjnym – dodaje Kobylański i zachęca do wsparcia powstania Parku Pamięci.

Do zbiórki i wspólnego upamiętnienia miejsca, gdzie przez wieki stała oświęcimska Wielka Synagoga, można dołączyć tutaj:

>> ZBIÓRKA <<<

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu

Poprzedni artykułNastępny artykuł

15 komentarzy

  1. żydzi niech sobie nie robią swojej martyrologii bo jest martyrologia wszystkich którzy zgineli w obozach koncentracyjnych

  2. @stefanB
    a ty znowu te twoje śmieszne erystyczne zabawy z gimnazjum. To takie charakterystyczne dla zwolenników partii, która nie wygrała ostatnich wyborów parlamentarnych. Tylko ja stefekB mam rację wszyscy inni są albo głupi, albo mają paranoję, albo są z PiS.
    Żenada stefek, żenada.

  3. Po prostu masz paranoję, a przez to nie rozumiesz co się do Ciebie pisze. Mój przekaz jest prosty jak dwa razy dwa.
    Lepszy park kieszonkowy niż nieogarnięte chaszcze.Policji tam nie stawiaj,bo i bez tego ma pełne ręce roboty. Pozdrawiam .

  4. @stefanB
    z każdym twoim postem stefek czuję się bardziej rozbawiony. Znowu sięgasz do gimnazjalnej erystyki i usiłujesz zmienić punkt ciężkości dyskusji z miasta na państwo i partię, która wygrała wybory. Stefek, pobudka! Tu jest Oświęcim, tu nie rządzi PIS tylko PO! Nie zrozumiałeś moich pytań? Ok zapytam inaczej. Czy jak zamykasz drzwi i okna w swoim miejscu pracy, to zostawiasz otwarte to, którym łatwo wejść i wyjść niezauważonym? Dalej nie rozumiesz? Spójrz choćby na Plac Pokoju, na słupach wiszą tabliczki „teren monitorowany” tu i tam kamery i co? NA głównej alejce od sklepu Społem w stronę PKO siedzą „degustatorzy” i degustują, bo tak kamery nie ma. Nie ma do tego stopnia, że jak kilka lat temu jeden z „degustatorów” (pisały o tym lokalne media) zmarł to i tak nic się nie zmieniło. Spójrz stefek na Rynek, tam podobno też są kamery ( pisze podobno, bo nie przyglądałem się nigdy ile ich jest i gdzie są, i … tam też od czasu do czasu trafia się „degustator” a i niektóre samochody stoją jak by ich właściciele prawo jazdy chipsach znaleźli.
    Stefek, weź się ogarnij, w Oświęcimiu rządzi PO a nie PIS, kamery szczęścia nie dają a przy okazji nie zapewnią też spokoju w twoim parku pokoju, bo to zadanie dla Policji.

  5. Dowodzisz zatem że w państwie PIS kamer nigdy dosyć ?

    Pięknie…

  6. @stefanB
    stefek nie pouczaj bo nie znasz motywów, jeżeli napisałem „muzgotrzepów” to miało być „muzgotrzepów”, taka licentia poetica.
    cyt.” Poza tym w projekcie jest monitoring CCTV tego miejsca,więc twój „argument” jest bezpodstawny.”
    stefek, ty żartujesz? Zastanawiałeś się ile kamer powinno być w takim parku, żeby skutecznie działały? Ile to będzie kosztować jeżeli ma być dobrze zrobione? Uważasz, ze same kamery spowodują, że ludzie będą się dobrze zachowywać. Hahaha, stefek rozbawiłeś mnie.

  7. Szanowni Państwo , poprzednie 2 komentarze jeszcze raz naocznie pokazuja że zatrzymanie PIS-u w Oswięcimiu było dobrą decyzją wyborców.
    Blokada finansowania budowy parku uratowała prawdziwy park – dobre sobie,Pan na pewno nie miał dzieci, w przeciwnym razie wiedział by Pan że ten teren w obecnej formie przyjazny jest tylko ćpunom czy innym dewiantom jak np.taki hotin,który tam bez przeszkód może oddawać się swoim ulubionym zabawom,w przerwach pomiędzy pisaniem głupot w internecie.
    @robert, powinno być „mózgotrzepów”. Poza tym w projekcie jest monitoring CCTV tego miejsca,więc twój „argument” jest bezpodstawny.Miłego wieczoru.

  8. @stefanB
    po raz kolejny gadasz od rzeczy, chcesz park niech będzie nawet kieszonkowy, problem w tym, że jedyne co on zmieni to to, że miejscowi degustatorzy „muzgotrzepów” będą mieli więcej miejsc, gdzie będą mogli, nie niepokojeni przez nikogo oddawać się spożywaniu ulubionych napojów 🙂

  9. @Stefan B I dzięki tej blokadzie mamy prawdziwy park, a nie skwer. Zresztą ten park wraz z miasteczkiem komunikacyjnym celowo został doprowadzony do ruiny, aby był pretekst do zabetonowania.

  10. To jednak będzie park,projekt spełnia wszelkie wymogi . Najważniejsze jednak że żaden krakowski urzednik będący aktualnie w dyspozycji PIS-u nie zablokuje tej inwestycji ,tak jak to już miało miejsce w przypadku Parku Pokoju.

  11. To nie będzie Park tylko skwer. Miejmy proporcję tego miejsca, kto był to widział, że jest to niewielki teren na skarpie przy ul. B. Joselewicza. Czy w Oświęcimiu każda inicjatywa musi być tak strasznie przerysowana i dlaczego są to tylko skwery, parki, chodniki, drogi i pseudo rzeźby na Rynku. Społecznicy, radni i prezydent Chwierut co dalej…..?. Może parking przy Stolarskiej, remont budynku przy ul. Dąbrowskiego i rogu Placu Kościuszki, teraz zabezpieczonego m.in. siatkami a może odnowienie fasad kamienic na Placu Kościuszki ?

  12. Ładne. Takich mini parków powinno być w Oświęcimiu jak najwięcej.

Send this to a friend