Kultura

OŚWIĘCIM. Otwarcie wystawy „Skradziona pamięć” w MDSM

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej Arolsen Archives w Bad Arlosen/Niemcy i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu/Polska zapraszają serdecznie na wernisaż wystawy plakatowej oraz otwarcie kampanii społecznej #StolenMemory („Skradziona pamięć”) w MDSM Oświęcim w dniu 4. września o godz. 17.00.

Na wielkoformatowych plakatach, które prezentujemy w Oświęcimiu, znajdują się nazwiska więźniów obozów koncentracyjnych, a także zdjęcia przedmiotów, które posiadali przy sobie w chwili aresztowania. Z jednej strony informują one o tym, jakie znaczenie dla krewnych ma zwrot tych przedmiotów a z drugiej służą do poszukiwania śladów rodzin, w przypadku których badania do tej pory się nie powiodły.

Arolsen Archives przechowuje prawie 3.000 osobistych przedmiotów, należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Celem projektu, zainicjowanego w 2016 roku, jest poszukiwanie na całym świecie ich krewnych oraz zwrot pamiątek rodzinom. Przedmioty osobiste (niem. Effekten = depozyty) należą do osób, przedstawicieli około 30 krajów i pochodzą ze zbiorów obozu koncentracyjnego Neuengamme k. Hamburga, nieco mniejsza ich część pochodzi z KL Dachau. Przedmioty te zostały przekazane Arolsen Archives w latach 60-tych przez różne urzędy administracyjne i organizacje do spraw odszkodowań. Zbiór ten składał się wówczas z około 5.000 przedmiotów.

Dzięki kampanii #Stolen Memory udało się już dotrzeć do kilkuset rodzin, często dzięki wsparciu wolontariuszy, którzy rozpoczęli poszukiwania w wielu krajach. Znaczna część tzn. co najmniej 900 przedmiotów należy do Polaków, prześladowanych za poglądy polityczne, którzy nierzadko deportowani byli do obozów koncentracyjnych Auschwitz a następnie do Neuengamme i Dachau. Wśród nich są również rzeczy osobiste polskich więźniów z pierwszego transportu do KL Auschwitz oraz bojowników ruchu oporu, deportowanych po Powstaniu Warszawskim.

Zbiór przedmiotów jest dostępny online, a wyszukiwanie odbywa się według nazwiska, narodowości i daty urodzenia: https://digitalcollections.its-arolsen.org/01020903/name

Otwarcia wystawy i kampanii #StolenMemory („Skradziona pamięć”) w MDSM dokonają przedstawicielki Arolsen Archives, Anna Meier-Osiński i Kamila Kołakowski.

Gościem honorowym będzie pani Wanda Różycka-Bilnik, córka Czesława Bilnika, której udało się w zbiorach Arolsen Archives odnaleźć zegarek kieszonkowy ojca i która podzieli się z gośćmi wernisażu wspomnieniami o swoim ojcu.

– Nic innego nie pozostało po moim tacie – opowiada Wanda Różycka-Bilnik. Gdy w lipcu 2017 roku dowiedziała się o odnalezieniu jego zegarka kieszonkowego w zbiorach archiwum, natychmiast przyjechała do Bad Arolsen. Czesław Bilnik został aresztowany przez narodowych socjalistów zimą 1943 roku, gdyż wspólnie z żoną pomagał polskiemu ruchowi oporu. Jego córka miała wówczas cztery latka. – Gdyby Gestapo wiedziało, że ukrywaliśmy wówczas rannego partyzanta, podpaliłoby cały dom – mówi pani Wanda. Jej ojciec został wywieziony do obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, a stamtąd do Neuengamme. Czesław Bilnik zginął w maju 1945 roku podczas tragicznego w skutkach bombardowania statku Cap Arcona.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny !

MDSM

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend