Informacje

OŚWIĘCIM. OTBS będzie budować kolejne bloki

W nowym budynku Oświęcimskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego na osiedlu Stare Stawy już niedługo zamieszkają kolejne rodziny. Korzystna forma pozyskania mieszkania w systemie tzw. odroczonej własności przyciąga wielu zainteresowanych. W październiku spółka miejska rozpocznie budowę następnego, piątego z kolei budynku przy ulicy Zagrodowej. OTBS ma w planach też zagospodarowanie terenu w pobliżu Castoramy. W tym miejscu według planów powstanie dziewięć bloków z 380 mieszkaniami. – Na osiedlu Stare Stawy od 2002 oddaliśmy osiem bloków z 277 mieszkaniami. Z kolei od czterech lat realizujemy program budowy mieszkań z tzw. odroczoną własnością. W tym systemie powstały trzy bloki dla 75 rodzin. Coraz więcej osób chce tutaj mieszkać, dlatego wspólnie z miastem przygotowaliśmy propozycję zagospodarowania zielonego terenu w pobliżu Castoramy. Według planów powstanie tam dziewięć budynków, w których zamieszka 380 rodzin. Przygotowane będą też place zabaw oraz wiele miejsc postojowych – wyjaśnia Tyberiusz Kornas, prezes Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Obok budownictwa wielorodzinnego spółka buduje też domy jednorodzinne na sprzedaż. W tej części osiedla jest ich kilkanaście. Niedawno ruszyła budowa nowych domów w zabudowie szeregowej przy ulicy Malczewskiego.

– Budownictwo mieszkaniowe jest kluczowym elementem rozwoju miasta i dzisiaj obserwujemy w naszym mieście duży ruch w sektorze budowlanym. Inwestują prywatni deweloperzy i Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Mamy ciekawą i atrakcyjną ofertę, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy za ok. 1 tys. zł za m. kw. mogą stać się najemcami mieszkania. A po pięciu latach mogą myśleć o jego wykupie z bonifikatą. Z tego programu korzystają zarówno mieszkańcy jak i osoby spoza Oświęcimia, które chętnie wiążą swoje losy z naszym miastem. Zainteresowanie rośnie. Przygotowujemy się więc do kolejnej zabudowy wielorodzinnej na tym osiedlu – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Miasto stwarza też warunki dla budownictwa indywidualnego. – Robimy zmiany w planach miejscowych, aby umożliwić budowę domów prywatnych, tworzymy inwestycje drogowe, aby tereny budowlane były nie tylko uzbrojone, ale też w pełni dostępne – przybliża prezydent. – Po okresie stagnacji, widać w mieście duży ruch w branży budowlanej. Rośnie też zainteresowanie mieszkaniami zarówno ze strony kupujących jak i deweloperów – dodaje. Przy ul. Chopina prywatny inwestor niedługo odda do użytku apartamentowiec z 52 mieszkaniami.  Z kolei na Zasolu przy ul. Więźniów Oświęcimia powstały dwa budynki dla 53 rodzin. Apartamentowiec z 30 mieszkaniami jest również nad Sołą. Kolejne 90 mieszkań buduje prywatny inwestor  przy ul. Sikorskiego, a 66 powstanie przy ul. Wysokie Brzegi.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

9 komentarzy

  1. Będzie większe osiedle, to będzie i szkoła. Na razie mają zbudować tam przedszkole, brzmi sensownie.

  2. Ciekawe tylko jak dojadą do „miasta”. Szkół tam nie budują tylko bloki. I wszyscy będą stali w korku na Batorego jak na niby-obwodnicy

  3. Może i ustawowy, ale praktycznie rezultat jest taki, że nowe ładne mieszkania dostaje patologia, która je w szybkim tempie rujnuje, a porządni lokatorzy muszą mieszkać w często gorszych warunkach, co mi się wcale nie podoba.

  4. @Kazimierzu – ponieważ budowanie mieszkań socjalnych i komunalnych to ustawowy obowiązek samorządu.

  5. Pytanie do Jurka: a dlaczego ktoś ma „dostać” mieszkanie komunalne za darmo, jeżeli wszyscy inni muszą swoje mieszkania kupić?

  6. Pytanie do pana prezydenta Janusza Chwieruta : ile osób oczekuje w kolejce po mieszkanie komunalne , których w Oświęcimiu nie buduje się praktycznie wcale ?

Send this to a friend