Informacje

OŚWIĘCIM. Oszust „na policjanta” wyłudził pieniądze

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu  poszukują oszustów, którzy wykorzystując metodę „na policjanta”  wyłudzili kilkadziesiąt tysięcy złotych od małżeństwa seniorów z Oświęcimia.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (29 lipca 2019)  w Oświęcimiu na Osiedlu Chemików. Tuż po godzinie 14.00 małżeństwo seniorów otrzymało telefon od kobiety podającej się za policjantkę. Oszustka przekazała, że ich córka spowodowała wypadek drogowy śmiertelny. W związku z tym została zatrzymana. Następnie oszustka przekazała, że córka zostanie zwolniona z aresztu  lecz należy wpłacić pieniądze w kwocie 300 tys. zł.  Małżeństwo posiadało oszczędności w postaci kilkudziesięciu tysięcy złotych, które zgodnie z poleceniami oszustki po kilkunastu minutach trafiły w ręce nieznanego mężczyzny.

Ofiarami tego typu oszustw padają zazwyczaj osoby starsze , którym sprawca podający się za funkcjonariusza Policji „poleca” przekazać pieniądze. Informujemy, że policjanci w ten sposób nie działają i w takich przypadkach możemy mieć pewność, że dzwoni oszust. Wtedy należy natychmiast skontaktować się z Policją pod numer alarmowy 112.

Policjanci poszukują sprawców i apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z osobami obcymi:
Policjanci poszukują sprawców i apelują  o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, którym nigdy nie należy przekazywać pieniędzy.

Jak należy postąpić:
W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi,  należy pilnie poinformować o takiej sytuacji Policję. Najpierw trzeba się rozłączyć i samodzielnie wybrać numer alarmowy 112 lub numer miejski do najbliższej jednostki Policji, w tym celu można skorzystać z aplikacji „Moja Komenda” znajdującej się w telefonie komórkowym.

W przypadku prośby o pilną pożyczkę od osoby podającej się za krewnego należy skontaktować się bezpośrednio z tym krewnym, który o nią prosi, a w przypadku braku takiej możliwości potwierdzić informację u innych członków rodziny.

Nie działać w pośpiechu, odłożyć termin przekazania pieniędzy lub udzielenia pożyczki i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak również  nie należy wpuszczać ich do mieszkania.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją dzwoniąc po numer alarmowy 112.

Ważne jest, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do jak najliczniejszej grupy osób starszych. Apelujemy więc o informowanie seniorów znajdujących się w naszych rodzinach lub znajdujących się w sąsiedztwie. Możemy pomóc seniorowi zainstalować na telefonie komórkowym darmową aplikację „Moja Komenda”, dzięki której szybko połączy się z wybraną jednostką Policji.  Im więcej  seniorów będzie miało świadomość jak wygląda mechanizm tego przestępstwa, tym mniej znajdzie się w gronie pokrzywdzonych.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. a nowi pracownicy pytają sie na cały głos w banku – to chce pan przeliczyc jeszcze raz te dwa tysiace czy dodac te osiemset złotych

  2. Banki powinny wprowadzic dodatkowe zabezpieczenie srodkow seniora w przypadku wyplaty powyzej jakiejs ustalonej kwoty np.sms badz telefon pod wczesniej podany nr np do czlonka rodziny(dziecko,wnuk).Klopotliwe ale nie tak okrutne jak przyklad powyzej.Predzej cos jak szczepionka. Zdecydowanie wiecej zalet niz wad.

Send this to a friend